O alta poveste de viata, asa cum probabil sunt multe in lumea asta...

Sunt casatorita de 22 de ani, am o fata de 20 de ani, si ca tot omul gospodar,am o casa, 2 masini (dacia si ford), un catel, mobila, farfurii, oale, etc.Pana anul acesta, am tot invatat, ca ce sa fac si eu. Am facut ce am stiut mai bine. Intre timp am avansat in functie, si ce am stiut eu mai bine sa fac adica, sa invat, mi-a fost de real ajutor. Dar, am pierdut mult in cealalta parte, am pierdut familia. Nu pot sa zic ca totul a fost din vina mea, dar mare parte da. Am compensat lipsa timpului pe care il aveam la dispozitie, de ex. in cazul copilului, cu diverse lucruri pe care i le luam, excursii, cursuri de engleza, si alte si alte. Sotului meu ii placea alcolul mai mult decat sotia. Asa ca atunci cand m-a inlocuit cu sticla, am hotarat sa=l inlocuiesc cu un mare gol in inima si sufletul meu.In timp, au mai aparut si alte probleme, a dat in mine, a inchis usa si m-a amenntat ca ma omoara, la prima palma mi-a sarit cercelul din ureche, la a doua si celalalt, si cu riscul ca o sa ma judecati o sa va spun ca am dat si eu, asa ca sa nu uite data viitoare cand mai ridica mana la mine, sa stie ce pateste. De atunci, ce-i drept nu a mai dat in mine. Dar ma facea tot timpul grasa, proasta si alte. Si cata dreptate avea, da eram o proasta, ca am stat cu el 20 de ani si am preferat sa-mi bag capul in pamant, mi-a fost rusine de parinti, mi-a fost rusine de lumea toata, aveam impresia ca toata lumea rade de mine si ma arata cu degetul. Si el. tocmai pe asta a mizat, si a castigat.
Aceeasi problema, o regasesc in temele altor topic-uri.Finalul, este divortul. Dar ce sa faci cand, atunci cand te hotarasti sa divortezi, nu poti vinde, si incep probleme de tot felul. Barbatul de labga tine, continua nestingherit sa mearga in carciuma in fiecare dimineata, casa nu-l mai intereseaza, nevasta?!, ce-i aia?. Isi aduce aminte de mine, doar cand are nevoie de ceva, in special bani. Copilul, vorba cumnatei mele, sare de la unul la altul in fct. de cine decarteaza mai mult. Zilele trecute, smulgeam buruiana din curte, ca a ajuns la vreo 30 de cm. dar nu vede nimeni. Fica mea, a trecut pe langa mine, si s-a dus la cafea, la o prietena. Cand am intrebat-o de ce nu ma ajuta, mi-a zis sa nu mai fac,ca vine prietenul ei, luni si fac cu el. Binenteles, ca a plecat si mi-a mai aruncat asa, ''ca doar stiu ca ei nu-i place'' . Parca eu faceam de placere, sa stau de dimineata pana la ora 15, sa smulg buruiana, sa o scot cu mana. Ce placere, nu? Pe la amiaza, simteam deja ca nu mai pot sa ma indrept de spate, si fata mea a venit de la amica ei, a intrat ca pisica in casa, s-a aranjat, si-a facut unghiile si nici ca-i pasa de mine. De sotul meu nu mai vorbesc, ca era plecat de dimineata ... cu treburi.Cand i-am reprosat ca putea macar sa puna o masina de rufe la spalat, sau sa face ceva din ce a mai ramas de facut in casa, ce credeti ca a povestit sotului si prietenelor ei? Ca m-am suparat ca nu mi-a facut curat in casa. Am uitat sa va spun, ca, casa are 2 apartamente, din care cel de sus il facusem cu scopul declarat sa fie al ei. Dragilor, nu ar face ceva in afara de ce zice ea ca-i apartine, adica curatenia din apart. de sus, nici daca o pici cu ceara. Pot sa crap linistita, ca nu ma intreaba nimic. Astazi, m-am hotarat, ca daca tot nu mai este nimic intre mine si sotul meu, iar daca fica si asa zice ca nu sta cu mine, ca sunt ffffffffffff. rea si restul, si tot avem 2 apartamente, sa ma mut eu sus, iar ea sa stea cu taticul ei, ca tot il apara asa de mult. Si uite asa, zis si facut, de azi stau singura, mai am de pus multe la locul lor, ca ap. de sus nu este mobilat, nu are bucatarie cu .. de toate, chiuveta, aragaz, masa, ca de, toate au ramas jos. Sa nu iut, am luat un coltar, si un dulap cu servante pe care le cumparasem eu, ca altfel, cand este vorba de bani, nimeni nimic. Si iata-ma, si mai singura. Se spune ca acum sunt despartita, nu? Oricum, nu mai vorbeste nimeni cu mine, pana si vecina se uita stramb la mine, se pare ca a fost pusa la curent cu situatia, iar fica mea ma face nebuna. Am scris toate acestea, acum, inainte sa ajung si eu sa cred ca sunt intr-adevar nebuna. Sper sa-mi tina Dumnezeu mintile, sa-mi dea sanatate si putere de munca, ca altfel cu membrii familiei mele, pot sa mor linistita. ;
Sper sa fi facut alegerea corecta pana in acest punct.
Am avut curajul sa va spun povestea mea, voua, prietenilor cu chip necunoscut,pentru ca simteam nevoia sa spun cuiva, si am vazut ca VA PASA.
Vorba cantecului ''si nimeni nu ma vrea...''
Sa fiti iubiti!!!!!
maerangela
Postat pe 6 Iulie 2009 01:15
angela, io cred ca ai facut ce ai putut pentru casa, familie. poate ca se putea si mai mult, mai multe sentimente si mai putine excursii, bani, dar ai facut. si asta conteaza.
acum e timpul sa incepi sa-ti traiesti viata nu intre obligatii ci intre prioritatile tale. cred ca ai luat cea mai potrivita decizie, pentru inceput.
as scrie mai multe, da' ma iau neseriosii astia la mijto...
pik_nik
Postat pe 6 Iulie 2009 01:22
angela mama, doamne, prin ce calvar treci....off...aduna-te.....ia-ti strictul necesar, incet, incet..vad ca esti femeie desteapta si destupata...nu am sa te cert de ce ai stat cu betivanul....ci am sa te cert doar ca, poate, nu ai stiut sa ti-o apropii mai tare pe fetita ta....stiu ca doare asa ca tac....nu lua seama la gura lumii - recte vecinii - nu iti dasu ei de mancare si nici nu te imbraca...fii fata desteapta in continuare si nu mai arunca cu banii - nici macar fetitei tale pentru o peridoada...strage-i intr-un cont, ceva, pe numele ei...la o adica, daca zice ceva betivanul....ii demonstrezi ca se insala....tu ai grija de fata....te mai asteptam pe aici...hai.....fii curajoasa si infrunta inca o durere....ai grija de tine....
tutankhamon
Postat pe 6 Iulie 2009 01:33
Acum chiar m-ati facut sa plang. Nu credeam ca la o ora atat de tarzie mai sunteti pe net.
Va urez voua, ce-mi lipseste mie mai mult.
Sa fiti iubiti!!!!
maerangela
Postat pe 6 Iulie 2009 01:45
bine ai venit in club
nu-i rau deloc, o sa vezi
pik_nik
Postat pe 6 Iulie 2009 01:47
Draga mea, sa-ti spun un lucru: intr-un divort NICIODATA nu exista un singur vinovat. Dar sa-ti mai zic ceva: conteaza ceea ce a fost doar ca si experienta de viata, trecutul nu mai poate fi intors , thanks God!
Asa ca : daca ar fi dupa mine, as sta cu mine fata in fata, m-as intreba daca ma plac, daca nu as actiona ca sa-mi fie foarte drag de mine. Daca ai bani fa ceea ce pana acum iti spuneai ca nu-ti poti permite: o iesire cu o amica-doua in afara orasului sau chiar a tarii, o crema buna, un tratament specializat anticelulitic, o rochie noua dupa ce dai jos cateva kg. Apoi cu copilul e simplu tare, daca te lasa inima, evident : nu-l mai lasa sa te santajeze. Banii de buzunar....cu portia bine stabilita dinainte, comporta-te fair-play cu ea si nu-i reprosa nimic, dar mai usor cu mofturile. Recompensa, dupa fapta. Ma ajuti-te ajut. Punct.
Cu 'fostul' e cel mai la indemana sa cazi in capcana resentimentelor. Fii originala si n-o face! Du-te la biserica si roaga-te pentru sanatatea lui fizica si mentala, fiindca te-a ajutat sa-ti vezi de viata ta.
In fond tu esti UNICAT si nicicand in viata nu vei cunoaste o persoana mai importanta pentru tine decat tu insati. In viata chiar nu conteaza de cate ori cazi ci doar de cate ori te ridici.
Chiar daca este greu de admis, si mie mi-a fost greu cand am aflat asta, intreaga noastra viata este doar suma unor decizii personale.
Fiindca ai o slujba bine platita, fiindca ti-ai ridicat si mobilat o casa, fiindca nu ai stat cu mainile in san uitandu-te in curtea vecinului si invidiindu-l, ESTI O FORTA! Poarta-te bine cu tine, iarta-te pentru orice crezi ca ai gresit in viata, si mergi cu curaj mai departe! Doar de tine depinde cum va arata viata ta peste un an, nu uita asta!
n_parlea
Postat pe 6 Iulie 2009 01:50
angela...nu plange suflete...nu-ti distruge ochii aia frumosi....de maine incepi o noua viata....nu mai ai lanturi grele atarnate de gat.....asa ca bucura-te...esti libera....nu mai speli hainele unui barbat beat mai tot timpul si nici pustoaica ta nu mai are nevoie de tine...ti-a demonstrat-o plecand la prietena si apoi cand a venit isi facea unghiile...stiu ca doare....dar hey...capul sus....ai sa vezi.....lumea nu e chiar atat de urata...
tutankhamon
Postat pe 6 Iulie 2009 02:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ajutati-ma sa inteleg... 43 De la: garbo078049 13 Ianuarie 2010 12:46
Divort 15 De la: garbo_5389 31 Iulie 2012 10:59
disperata 2 De la: garbo171197 8 Octombrie 2010 23:59
Parintii nu ma lasa sa divortez 64 De la: garbo_408271 2 Decembrie 2016 12:05
Cercetare - mamici divortate 1 De la: garbo_3712 28 Mai 2012 12:45
Setari Cookie-uri