un sfat va rog!

Buna!am o problema si nustiu cum sa scap de ea...intr-un fel este vorba de fostu:(...nu pot sa il uit nici acum...de aproape un an tot plang dupa el...si nustiu cum sa fac sa dispara din mintea mea...cum pot sa il uit??sa nu ma mai gandesc la el??
anonima20
Postat pe 5 Februarie 2011 19:37
" cui pe cui se scoate ,,
liaiedera
Postat pe 5 Februarie 2011 19:41
De la: liaiedera, la data 2011-02-05 19:41:52" cui pe cui se scoate ,,



adica??
anonima20
Postat pe 5 Februarie 2011 19:46
adica...next...
adica altu'
eladaela
Postat pe 5 Februarie 2011 19:48
De la: bombonyk, la data 2011-02-05 19:46:36
De la: liaiedera, la data 2011-02-05 19:41:52" cui pe cui se scoate ,,



adica??




cati ani ai copiluu?adica iti cauti alt prieten.
vuvuzela
Postat pe 5 Februarie 2011 19:49
pai am alt prieten...dar tot timpu ma baga in seama si vb k mne frumos:(...cu ubita chesti dastea
anonima20
Postat pe 5 Februarie 2011 19:49
mi`am dat seama:P
anonima20
Postat pe 5 Februarie 2011 19:52
hei liutzaaaa,ce mai faci,unde disparusi huh?
dancris
Postat pe 5 Februarie 2011 19:52
Va imbratisez pe-amandoi !
Am mai lipsit putin .
ce faceti voi?
liaiedera
Postat pe 5 Februarie 2011 19:55
noi suntem bine sanatosi,baietelul creste...
mai e putin si face 11 lunite
dancris
Postat pe 5 Februarie 2011 19:58
Mult inainte ! sa fiti sanatosi si sa aveti noroc!
Ati lipsit si voi , ma bucur sa va revad !
liaiedera
Postat pe 5 Februarie 2011 20:01
multumim frumos!
sanatate multa si tie!
am lipsit da iete ca am revenit,acu nu prea mai am timp
dancris
Postat pe 5 Februarie 2011 20:04
De la: bombonyk, la data 2011-02-05 19:49:55pai am alt prieten...dar tot timpu ma baga in seama si vb k mne frumos:(...cu ubita chesti dastea





copiluu,sfatul pe care l-ai cerut este sa astepti pana la majorat in privinta sexului,sa iti vezi de scoala si sa ai grija de tine,sa devii prietena cu parintii si sa le prezinti prietenii.tu esti minora,daca ai intrebari pt viata,iti pot da o adss maine.
vuvuzela
Postat pe 5 Februarie 2011 20:05
este foarte complicat sa comentezi un mesaj atat de general
Cati ani ai ?E prima despartire?

psiholog Ioana Panculescu
garbo185480
Postat pe 9 Februarie 2011 03:51
si daca ar fi vorba despre prima despartire ,se trece ma greu peste ?
garbo000256
Postat pe 13 Februarie 2011 02:25
Buna eu zic sa mergi mai departe daca e sa fie va veti inatalni si veti recupera timpul pierdut...eu ti-as recomanda sa nu uiti ca o viata avem si ar trebui sa te gandesti la tine, fa ceva ce iti place..daca nu merge, incearca sa nu te mai gandesti la el deoarece nu iti trebuie un barbat ca sa inveti sa traiesti.A tanji dupa ceva ce nu mai e se numeste autodistrugere.
ce sa faci?ergi la sala, daca esti o persoana careia ii plac comeptitiile eu zic sa iti propui ceva, fese mai bine conturate, asa esti preocupata de ceva si pe langa asta ca faci sport te intreti sau iti faci rost de un posterior extraapetisant, gandeste-te ca asa tu pe tine te schimbi, iti oferi noi posibilitati si pe langa asta te vei simti excelent.
Sau sincer chiar daca suna a cliseu, invata o limba noua, inscrie-te la dans FA CEEA CE ITI PLACE.Te asigur ca daca te pui pe tine pe primul plan iti va fi mai bine, ganduri mai putine cu el, tu vei fi cea importanta si iti vei scrie tu propria poveste a vietii tale.
Succes!
nikki
Postat pe 13 Februarie 2011 02:32
stai linistita cati va trece.cautati pe altcineva si vei gtrece.si eu am o saptamana de cand mam despartit de cineva cu care am stat aproape ani,nui usor dar capu sus
alexandra0088
Postat pe 13 Februarie 2011 02:49
Salutare,

Ai nevoie sa discuti cu cineva, ptr a descoperi motivele din cauza carora inca te mai gandesti la ex prieten, eventual cateva sedinte de consiliere. Te va ajuta sa intelgi multe aspecte din relatia anterioara si vei ajunge sa te intelegi pe tine mai bine.
psiho
Postat pe 13 Februarie 2011 02:50
resemneaza-te...si nu uita ca nu ai doua vieti..iti pierzi timpul ingropata in ganduri catre el..oare si el se gandeste la tine..nu prea cred..asa ca ..fata mea..capul sus si nu mai privii in urma ta...ptr ca nu ai varsta la care ai putea trai din amintiri...
garbo182532
Postat pe 13 Februarie 2011 03:01
Frumoasa doamna,tot ceea ce trebuie sa faceti este foarte simplu,si anume : sa lasati portita inimi dvs un pic deschisa si sa permiteti unui alt suflet sa patrunda acolo si sa umple acel gol./// Daca barbatul care va parasit se va intoarce la dvs. veti considera pe moment ca ati castigat o batalie, dar retineti " nu ati castigat razboiul" : DE CE? PENTRU FAPTUL CA ENTUZIAZMUL REVEDERII VA VA FACE SA CREDETI CA NIMIC NU MAI CONTEAZA, DECAT FAPTUL CA SUNTETI INPLINITA SI FERICITA, // IAR DUPA O PERIOADA,DUPA CE VA TRECE ACEASTA STARE DE EXTAZ VOR APARE INTREBARI, REGRETE, REMUSCARI.// DAR CU CINE A FOST IN PERIOADA CAND MA PARASIT?, -DAR SI PE CELELALTE LE-A IUBIT SI STRANS IN BRATE ASA CUM O FACE CU MINE? -DAR DACA SE MAI INTALNESTE DIN CAND IN CAND SI CU FOSTELE PARTENERE? ETC. ETC.
Un sfat prietenesc // CAND UN PARTENER A EVADAT DINTR-O RELATIE DE IUBIRE, SI MA REFER NU NUMAI LA PRIETENII SI RELATII FOCOSE, CI SI LA:( CUPLUL SOT SOTIE) , ESTE BINE SA SE PUNA UN STOP DEFINITIV CHIAR DACA DOARE SI ORI RAMAI SINGUR,ORI INCERCI SA ITI REFACI VIATA CU UN ALT PARTENER, DAR SI AICI TREBUIE PUSA O CONDITIE ' SA NU VA INTREBATI NICIO DATA UNUL PE CELALALT DESPRE IUBIRILE PE CARE LE-ATI AVUT IN TRECUT, ACESTEA VOR TREBUI INCHISE PENTRU TOTDEAUNA INTR-O CAMARUTA A INIMI DVS. SI UITATE. ////( NU UITATI CINE A GRESIT O DATA SI A TRADAT O VA FACE SI A DOUA OARA . Arsinel Arabu ( profesoruldistrat@yahoo.con)
garbo133906
Postat pe 13 Februarie 2011 03:30
Toata lumea e de parere ca o iubire se inlocuieste cu alta. Este adevarat dar nu totdeauna. Eu am testat si la mine nu pot sa zic, ca a mers foarte bine. Cui pe cui se scoate?! Dar daca urmatorul cui e mai rau ca primul, ce facem il cautam pe urmatoru? La mine nu prea functioneaza. Nu stiu daca este un sfat bun si pentru tine, insa iti voi spune cum am facut eu. pentru a-l scoate din inima mea pe barbatul cu care am stat doi ani si jumatate, cu care eram logodita. La un moment dat relatia noastra nu a mai mers si eu am hotarat sa punem punct. Desi i-am spus papa el nu s-a resemnat si m-a tot sunat sa imi spuna ca ma iubeste si ca ii este dor de mine. De fiecare data cand am auzeam asta mi se rupea sufletul. Atunci am hotarat sa nu ma mai gandesc la lucrurile si momentele frumoase petrecute alaturi de el. Cand gandul ma ducea la el, incercam sa imi amintesc numai momentele de tristete, vorbele, faptele si tot ce a fost rau in relatia cu el. Lucrul acesta m-a ajutat foarte mult. Asa mi-am dat seama ca eu nu pot sa iubesc un barbat care a fost in stare sa ma faca sa plang. Persoana care te face sa plangi nu te merita. Autosugestia face foarte bine uneori. Impuneti sa il uiti si credema ca vei reusi. Subconstientul nostru are foarte multa putere. Gandestete ca tu esti unica, si ca persoana potrivita tie, sufletul pereche nu te ar face sa suferi niciodata, Incearca sa te iubesti pe tine mai presus de toti si toate. Considera-te importanta si nu te lasa prinsa in vraja lui atunci cand te suna, Incearca sa te convingi pe tine insati ca poti iubi si alt barbat. Deschideti sufletul si in fata actualului tau iubit. Asa cum te-ai indragostit de fostu poate asa te vei indragosti si de actualu. Vointa face totul.
Vesnic_indragostita
Postat pe 13 Februarie 2011 04:29
ca sa il uiti e necesar a face dragoste cu un tip care esti atrasa de el sexual dar trebuie sa te puna pe tine pe primul loc.
garbo178851
Postat pe 13 Februarie 2011 05:38
Nu te mai gandi,viata e mai frumoasa decat EL.....1!!
maya28
Postat pe 13 Februarie 2011 07:03
draga mea foloseste autosugestia, adica, este vorba de NLP sau programare neurolingvistica, denumirea este mai veche in SUA, in Europa se foloseste ca terapie, in tarile dezvoltate, relaxarea autogena dupa Shultz, un fel de autohipnoza. Se face in felul urmator: cand te afli in starea alfa, acea de relaxare totala, (cauta eventual "Strategiile psihoterapiei de Irina holdevici), iti autoinduci ceea ce doresti tu, ti-e teama, spui"sunt curajoasa, puternica, repeti cam de 30 de ori; saufostul imi este indiferent, sunt fericira si sunt iubita, atentie cum te privesti tu asa te simt si cei din jur. Sa nu-ti pierzi stima de sine, sa ai mare incredere in tine.
O alta tehnica este cea recomandata de Pavel Corut in cartea saSecretele varstelor de aur, acolo vei gasi fff multe tehnici NLP, sau in cartea"Puterea extraordinara a subcontientului", Puterea vointei, de Paul Clement Jatgot, Terapia destinului de Vasile Andru si multe, numai sa cauti.
Si sa spui: "Inchid din acest moment toate canalele energetice prin care mi se fura energia"
De ce? in momentul in care se formeaza un cuplu, unul da si unul fura, energie, adica unii sunt donatori si altii vampiri, un echilibru perfect rar gasim. La tine a ramas o coada, un canal energetic, legat de el, prin care ii dai permanent energia ta, acest lucru nu e determinat de distanta, este mental si are efecte la orice distanta. Apoi, incearca sa iei energie divina din biserica, maslu, liturghie si dimineata cand te trezesti si sorele straluceste spune: Inspir toata energia divina a universului,( tragand aer in piept), retin aceasta energie divina in mine, tot cu aerul in piept(5-7 secunde), expiri si spui, expir aerul.
astea sunt doar cateva din tehnici, insa tu iti dai seama care ti se potriveste.
Da-ti o lista cu lucruri care iti plac, iubeste, viata, soarele, multumeste pentru tot su toate, nu uri si opreste rice gand negativ. Iarta pe toti de tot ce ti-au gresit si mai ales pe ex-ul, roaga-te pentru el.
Pace si lumina in suflet sa ai.
garbo101216
Postat pe 13 Februarie 2011 07:48
inca a adaugire; daca simti o depresie, care te poate impiedica sa mai socializezi, sa mai lupti si puterea vointei proprii este scazuta ia NONI, iti va schimba structura psihica in profunzime, vei avea forta s tonus, cand te vei trezi dimineata viata ti se va parea frumoasa.
Numai bine
garbo101216
Postat pe 13 Februarie 2011 08:00
incearca in primul rand, sa nu te mai gandesti la el deloc, pt ca si eu trec pritr-o situatie asemanatoare ca a ta...
garbo182464
Postat pe 13 Februarie 2011 08:47
De la: bombonyk, la data 2011-02-05 19:37:59Buna!am o problema si nustiu cum sa scap de ea...intr-un fel este vorba de fostu:(...nu pot sa il uit nici acum...de aproape un an tot plang dupa el...si nustiu cum sa fac sa dispara din mintea mea...cum pot sa il uit??sa nu ma mai gandesc la el??

bombonyk, chiar daca iti faci alti prieteni si te gandesti tot la el, nu vei scapa prea usor de problema asta ca pe toti ii vei compara cu ex-ul. Trebuie sa-ti amintesti fazele urate pe care ti le-a facut in timpul relatiei, daca te-a parasit sau te-a inselat - sa-ti implantezi in creier ca nu te-a meritat. In timp vei gasi baiatul potrivit care te va face sa-l uiti si va fi mai bun ca fostul. Rabdare, timpul vindeca toate ranile. Succes
iulia_TM
Postat pe 13 Februarie 2011 09:04
De la: garbo101216, la data 2011-02-13 07:48:50draga mea foloseste autosugestia, adica, este vorba de NLP sau programare neurolingvistica, denumirea este mai veche in SUA, in Europa se foloseste ca terapie, in tarile dezvoltate, relaxarea autogena dupa Shultz, un fel de autohipnoza. Se face in felul urmator: cand te afli in starea alfa, acea de relaxare totala, (cauta eventual "Strategiile psihoterapiei de Irina holdevici), iti autoinduci ceea ce doresti tu, ti-e teama, spui"sunt curajoasa, puternica, repeti cam de 30 de ori; saufostul imi este indiferent, sunt fericira si sunt iubita, atentie cum te privesti tu asa te simt si cei din jur. Sa nu-ti pierzi stima de sine, sa ai mare incredere in tine.
O alta tehnica este cea recomandata de Pavel Corut in cartea saSecretele varstelor de aur, acolo vei gasi fff multe tehnici NLP, sau in cartea"Puterea extraordinara a subcontientului", Puterea vointei, de Paul Clement Jatgot, Terapia destinului de Vasile Andru si multe, numai sa cauti.
Si sa spui: "Inchid din acest moment toate canalele energetice prin care mi se fura energia"
De ce? in momentul in care se formeaza un cuplu, unul da si unul fura, energie, adica unii sunt donatori si altii vampiri, un echilibru perfect rar gasim. La tine a ramas o coada, un canal energetic, legat de el, prin care ii dai permanent energia ta, acest lucru nu e determinat de distanta, este mental si are efecte la orice distanta. Apoi, incearca sa iei energie divina din biserica, maslu, liturghie si dimineata cand te trezesti si sorele straluceste spune: Inspir toata energia divina a universului,( tragand aer in piept), retin aceasta energie divina in mine, tot cu aerul in piept(5-7 secunde), expiri si spui, expir aerul.
astea sunt doar cateva din tehnici, insa tu iti dai seama care ti se potriveste.
Da-ti o lista cu lucruri care iti plac, iubeste, viata, soarele, multumeste pentru tot su toate, nu uri si opreste rice gand negativ. Iarta pe toti de tot ce ti-au gresit si mai ales pe ex-ul, roaga-te pentru el.
Pace si lumina in suflet sa ai.



mah fimeie da' tu esti zarghita rau. sa moara mama !
de unde domnu' dracu le-ai scos pe astea cu energia divina cu maslu cu NLP cu canalele energetice. zau ca am chicat pi spate dupa ce ti-am citit brasoavele. vezi ca o inebunesti pe biata fata . apropo , ai trecut cumva si pe la balaceanca ?
las-o fai pe aia mica sa-si gaseasca unu care s-o invete adevarata dragoste , adica aia sanatoasa , trei numere pe noapte si sa vezi cum ii trece doru de alaltu' .

iar matale iti recomand secta lu v bivolaru sa vezi colo shia ca dupa 2-3 sedinte de sex in grup o sa-ti treaca toata zargheala asta cu pacea si lumina in suflet. important este sa ai pace si lumina (da' una tare si invartosata!) acol ceva mai jos de...suflet...mi rushinii sa spun !?
adi27
Postat pe 13 Februarie 2011 09:14
depinde ce este ''fostu''... sot s-au prieten ...??? prieten daca este mergi si cauta-l ...vorbeste cu el , stabiliti puncte de comun acord ...el este viata ta ...de aceea nu il poti uita ...nu ai sa poti niciodata ....!!!!
garbo178917
Postat pe 13 Februarie 2011 09:18
De la: bombonyk, la data 2011-02-05 19:37:59Buna!am o problema si nustiu cum sa scap de ea...intr-un fel este vorba de fostu:(...nu pot sa il uit nici acum...de aproape un an tot plang dupa el...si nustiu cum sa fac sa dispara din mintea mea...cum pot sa il uit??sa nu ma mai gandesc la el??


Si eu am avut cam aceeasi problema,numai k la mn a durat cam 2 ani sa il uit.Cea mai buna solutie e sa rupi orice legatura ai putea avea cu el si sa incerci sa te bucuri de noul tau prieten(din cate am inteles ai unul).Iti va fi foarte greu dar viatza merge inainte si nu are rost sa traiesti in trecut cand ai un viitor atat de frumos in fata.
rocsy1206
Postat pe 13 Februarie 2011 09:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
povestea mea trista- SOS 81 De la: garbo206316 21 Iunie 2011 09:01
Cum sa plec daca il iubesc? 114 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:39
de ce eu? 10 De la: miha162492 17 Septembrie 2010 09:18
Relatia de cuplu;de la un inceput mirific catre o continuare montona si anosta. 47 De la: garbo_9402 5 Februarie 2015 21:26
Cer eu prea mult de la el? Nici nu mai stiu, poate stiti voi... 45 De la: reyya 12 Martie 2010 19:41
Setari Cookie-uri