Subiect pentru cei pusi mereu pe scandal...

De la: Thor_again, la data 2011-02-03 19:25:23Bre, "ch", cred ca totusi faci o confuzie. Sursa data de tine nu e credibila, atata timp cat nu face dovada ca acolo nu s-a strecurat o greseala de redactare.

Una este "a ANATEMIZA", cu sensul dat de tine, si cu totul alta "a anaTEMAtiza" - cel criticat aici... "cu totul alta" - adica nimic.
Singura sursa credibila pe care ne putem baza cand cautam un cuvant este DEX-ul, dar, atentie, NU "dex online", ci cartea publicata de institutul lingvistic i.i.
Oi fi eu mai de moda veche, dar, sincer, nu cred ca exista cuvantul "a anatematiza", decat in "sursa" respectiva, un blogarash obscur, supus greselilor de redactare...


Cuvantul anatematiza, o varianta a lui anatemiza, este folosit in contexte strict teologice, si il poti gasi pe cateva site-uri sau bloguri de specialitate.

Mai exista destule cuvinte, majoritatea neologisme folosite in diverse jargonuri de specialitate, care nu apar nici in Dex, nici in DOOM, si nici in dictionarul Academiei, dar sunt acceptate si utilizate fara nici o problema in domeniul respectiv.

charmelen
Postat pe 3 Februarie 2011 20:35
NU NU NU si NU
M-a facut abstinenT ti se pare normal eu pun mana zi de zi pe muntele lui Venus cu ce tupeu vine ea si zice ca-s pe tusa???HA????HAAAA????
ameno
Postat pe 3 Februarie 2011 20:36
De la: Thor_again, la data 2011-02-03 20:34:45Ce-aveti, mai? V-ati gasit jucarie?
Fata a facut si ea o greseala... Din pacate pentru ea, a insistat in a o sustine. Iar voi, in loc sa o incurajati, sa o imbarbatati, sa o invatati de bine, o luati in shuturi? Ia, dati-i fiecare cate o bombonica si mangaiati-o pe crestet. Iar ea va promite ca data viitoare cand va improsca cu noroi, o va face cu un motiv serios, nu cu prostioare din astea...
asa o sa facem ...SA TRAITI! da sa ti pupicesc io pi matale
floare_cu_colti
Postat pe 3 Februarie 2011 20:37
ce-i asta, zona de nudisti aici?
quasaria
Postat pe 3 Februarie 2011 20:38
fitzar DEXU sa-ti fie mai Ch-ule

Q nehhh..nu-i zona de nudisti uite Ch a rupt chilotzii de pe Ovi si na sti cum e.....


(poate vand si eu ceva izmene ca mai am pe stoc da sa nu zici la nimeni)
ameno
Postat pe 3 Februarie 2011 20:40
Thor cu vorba intelepciunii! Se vede dom'le ca esti matur si cu experienta, linisteste pustoaicele ca au singele fierbinte.
Ciresica
Postat pe 3 Februarie 2011 20:41
he he... nu kilotzii, ameno - underwearu'....
quasaria
Postat pe 3 Februarie 2011 20:45
ehhh... acum si tu vroiam sa zic ca-s da nostri din aia bio cusuti de Iliana in pridvor...
Pai ce? domnle!! chilot romanesc sau underwear americanesc se vinde la taraba-n piatza
ameno
Postat pe 3 Februarie 2011 20:47


"Esti plina de venin dar eu sunt vaccinata. Nu ma uit in jos.
Macar de data asta te-ai prins la timp...
Si nu ai cum sa imi faci concurenta, stii de ce?
Apoi, daca tot veni vorba... mie imi place asa, fara minte, spre deosebire de tine ( care nu o ai, dar ne-o arati... )[/quote]

Nu ma mir de loc ca tie iti place asa fara minte, nu ai cum sa-ti dai seama ce-ti lipseste.
Ca doar de-aia se zice fericiti cei saraci cu duhul!
charmelen
Postat pe 3 Februarie 2011 20:48
ch,
cand nu sunt sigur de ceva, spun "cred ca nu", "nu cred ca" si asa mai departe. O fi asa cum zici tu, de aceea e prima data cand nu contrazic vehement pe cineva, pe un subiect mai ales etimologic. Dar, la modul cel mai serios, chiar voi convoca o gashca de dusmani din astia de-ai mei, in sutana, de rit ortodox, ca sa ii intreb. Daca imi confirma, promit sa anunt aici. Daca infirma, promiti sa iti ceri scuze tuturor celor pe care i-ai provocat si i-ai insultat?

Si sa nu zici "ba ei au inceput!" In definitiv nici nu mai conteaza cine a inceput.

Pana atunci, inainte de a-ti spune punctul meu de vedere, am sa iti spun un lucru: pana si etimologia si evolutia unui cuvant se bazeaza pe logica. O logica prezumata, in virtutea careia se formeaza cuvinte noi, cu un inteles derivat din sensul cuvantului de baza. Acum, punctul meu de vedere:
a anatemiza este verbul provenit din anatema. Pana aici e clar. Cuvant preluat din franceza, preluat, la randul sau, din latina (mama ei de latina, cum ne da belele pana si acum, la atata timp dupa ce a dat ortu' popii!)
In romana frantuzescul anatheme (cu accentul de rigoare, nu mai stau acum sa-l pun) a fost preluat ca atare. Ulterior, s-a format si verbul. Am mai spus-o si repet: totul are o logica, nimic nu e fara sens. Din moment ce exista deja o insiruire de sunete articulate care sa desemneze o actiune, nu mai este necesar a se inventa un alt cuvant asemanatar cu celalalt, pentru a desemna ACEEASI actiune.
De aceea raman -deocamdata- la opinia ca "anatematiza" -ul ala e doar o eroare, preluata probabil si ea, la randul ei, din alte parti. Ca si "traNversati", "jiCnit" si multe, multe altele.

In fine, discutia e mult mai ampla si nu are sens sa o dezvolt aici. Nu de alta da' apar iar trepadusii sa ma acuze ca ma dau erudit de spiru haret
Thor_again
Postat pe 3 Februarie 2011 20:49
batman batman
ameno
Postat pe 3 Februarie 2011 20:50
Sis, vezi ca iar zice monsieurs de boulange ca ma pupati in -si anume- kour
Si ca daca n-o faceti, va spun ca sunteti prosti gramada si alte cele
Thor_again
Postat pe 3 Februarie 2011 20:53
Thor cine-i Spiru Haret hai mai zi pe bune esti sau nu neam cu el
las-o in plata ei...i-am mai spus eu citatul ala din Pisici Aristocrate......
OFTICOASA PARCIOASA
ameno
Postat pe 3 Februarie 2011 20:54
HA??? cine pupa ce ????undi?
ameno
Postat pe 3 Februarie 2011 20:55
ia ........ca n-a mai trecut parintele ala p'aci......s-o afuriseaca putin.......
parinte , parinteeeeeeeeeee

sau s-o exorcizeze stie el ce sa faca
jeanette40
Postat pe 3 Februarie 2011 20:57
Ameno.... cauta pe alt topic.... inceputul
cricat
Postat pe 3 Februarie 2011 20:58
De la: jeanette40, la data 2011-02-03 20:57:37
parinte , parinteeeeeeeeeee

sau s-o exorcizeze stie el ce sa faca



am citit "partiiiieeeeeee" si am intrat sa vad unde, unde e partia....
Na, alta dezamagire.
Nu era nici o partie.
quasaria
Postat pe 3 Februarie 2011 21:00
Ameno, hai ca-ti zic eu, ca vaz ca prietena cricat a dat-o ocolita. Dansatorul ala in jurul focului a zis-o, dincolo
Thor_again
Postat pe 3 Februarie 2011 21:01
nu tre sa caut...se trezeste cate unul care zice ca ne inchinam toti ca orbii in fatza lui thor sau unui alt user etc...
adica clasicul :
SUNTETI TOTI O TURMA OARBAAAA urlat in gura mare si cu lacrimi in ochii.

Gresesc? nu despre asta e vorba???
ameno
Postat pe 3 Februarie 2011 21:01
De la: quasaria, la data 2011-02-03 21:00:30
De la: jeanette40, la data 2011-02-03 20:57:37
parinte , parinteeeeeeeeeee

sau s-o exorcizeze stie el ce sa faca



am citit "partiiiieeeeeee" si am intrat sa vad unde, unde e partia....
Na, alta dezamagire.
Nu era nici o partie. Doar kilotii cei de toate zilele.
quasaria
Postat pe 3 Februarie 2011 21:02
Ameno
Thor_again
Postat pe 3 Februarie 2011 21:03
dansator in jurul focului???nud???ioi doamne iiiiiioooooooiiiii
ameno
Postat pe 3 Februarie 2011 21:03
Nu e nud, bre!!!
Are o sulita pe care o agita deasupra suportului de par, pus pe gat sa nu il ploua in interior!
Thor_again
Postat pe 3 Februarie 2011 21:05
iiiiiooooiii ce pacat ca nu e nud ioooiii doamne acuma ce sa facem iiioooiii



ameno
Postat pe 3 Februarie 2011 21:08
vorba cuiva...batman...batman!!!
ce ti-e si cu...doctoranzii astia!!!
bueeeeeeeyyyyyyyyy........or fi...d`aia...necrofagi...dreaq...de pe la...IML....
ovidiu42
Postat pe 3 Februarie 2011 21:11
De la: Thor_again, la data 2011-02-03 20:49:56ch,
cand nu sunt sigur de ceva, spun "cred ca nu", "nu cred ca" si asa mai departe. O fi asa cum zici tu, de aceea e prima data cand nu contrazic vehement pe cineva, pe un subiect mai ales etimologic. Dar, la modul cel mai serios, chiar voi convoca o gashca de dusmani din astia de-ai mei, in sutana, de rit ortodox, ca sa ii intreb. Daca imi confirma, promit sa anunt aici. Daca infirma, promiti sa iti ceri scuze tuturor celor pe care i-ai provocat si i-ai insultat?

Si sa nu zici "ba ei au inceput!" In definitiv nici nu mai conteaza cine a inceput.

Pana atunci, inainte de a-ti spune punctul meu de vedere, am sa iti spun un lucru: pana si etimologia si evolutia unui cuvant se bazeaza pe logica. O logica prezumata, in virtutea careia se formeaza cuvinte noi, cu un inteles derivat din sensul cuvantului de baza. Acum, punctul meu de vedere:
a anatemiza este verbul provenit din anatema. Pana aici e clar. Cuvant preluat din franceza, preluat, la randul sau, din latina (mama ei de latina, cum ne da belele pana si acum, la atata timp dupa ce a dat ortu' popii!)
In romana frantuzescul anatheme (cu accentul de rigoare, nu mai stau acum sa-l pun) a fost preluat ca atare. Ulterior, s-a format si verbul. Am mai spus-o si repet: totul are o logica, nimic nu e fara sens. Din moment ce exista deja o insiruire de sunete articulate care sa desemneze o actiune, nu mai este necesar a se inventa un alt cuvant asemanatar cu celalalt, pentru a desemna ACEEASI actiune.
De aceea raman -deocamdata- la opinia ca "anatematiza" -ul ala e doar o eroare, preluata probabil si ea, la randul ei, din alte parti. Ca si "traNversati", "jiCnit" si multe, multe altele.

In fine, discutia e mult mai ampla si nu are sens sa o dezvolt aici. Nu de alta da' apar iar trepadusii sa ma acuze ca ma dau erudit de spiru haret



Chiar te rog sa-i inviti.
N-as zice ca anatematiza asta e chiar o eroare, daca tinem cont de faptul ca in engleza avem anathematise/anathematize, in franceza anathematiser, in spaniola si portugheza anatematizar, italiana anatematizzare si toate au la origine latinescul anathematizāre, care si el provine gr. ἀναθηματίζειν).
Deci cuvantul a fost preluat cu tot cu sufix din latina, iar noi la noi a intrat tarziu pe filiera franceza ca neologism, termenul mai vechi fiind a afurisi.
Chiar te rog sa-i intrebi si pe colegii mei teologi despre termen.
N-am de ce sa cer scuze la nimeni pentru folosirea acestui termen si nici nu ma astept sa primesc, dupa cum ar fi normal.
La cat de inchizitoriale si perseverente s-au aratat unele persoane in ignoranta lor, nu cred ca ar fi capabili sa recunoasca vreodata ca gresesc.

charmelen
Postat pe 3 Februarie 2011 21:32
ffffffssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssss
ameno
Postat pe 3 Februarie 2011 21:41
De la: ameno, la data 2011-02-03 21:41:00ffffffssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssss





ventilu`...ame`...ventilu`!!!!
sau...ii dadeai aer conditionat?
ovidiu42
Postat pe 3 Februarie 2011 22:02
adevarul e ca imi dadeam a ere
ameno
Postat pe 3 Februarie 2011 22:04
De la: charmelen, la data 2011-02-03 20:48:37

"Esti plina de venin dar eu sunt vaccinata. Nu ma uit in jos.
Macar de data asta te-ai prins la timp...
Si nu ai cum sa imi faci concurenta, stii de ce?
Apoi, daca tot veni vorba... mie imi place asa, fara minte, spre deosebire de tine ( care nu o ai, dar ne-o arati... )


Nu ma mir de loc ca tie iti place asa fara minte, nu ai cum sa-ti dai seama ce-ti lipseste.
Ca doar de-aia se zice fericiti cei saraci cu duhul![/quote]

Ti-am mai zis ca te prinzi greu, da las' ca o sa iti dai tu seama pana la urma.
Nu ai nicio legatura cu teologia... atitudinea ta arata doar egoism, exprimarea - aroganta, raspunsurile -sarcasm gratuit, lipsit de substanta. Si nu ai deloc simtul umorului, de aceea nimeni nu gusta ce spui. Tu spui totul cu rautate ( ma rog, tu ii zici superioritate) .
Iar "Fericirile" madame, au cu totul alte semnificatii... dar tu ti-ai facut lucrarea bazandu-te pe "anatematizare"... alta mancare de peste...
Nea thorele.... eu am ascultat si i-am dat o bombonica ( e din ciocolata amaruie- preferata mea)
dor72
Postat pe 3 Februarie 2011 22:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
oare mai exista ceva? 94 De la: maria10242 13 Februarie 2011 22:51
Culoarea ochilor conteaza ? 224 De la: pik_nik 20 Octombrie 2009 06:03
sunt absurda? 44 De la: mirajdan 3 August 2011 04:29
relatie avand la baza o minciuna- 9 De la: Dor_marunt 18 Mai 2010 19:13
buna... 12 De la: kyra 20 Iulie 2009 21:36
Setari Cookie-uri