oare mai exista ceva?

Nu inteleg cum mai poti respecta o persoana care n-a ezitat sa te arunce ca pe-o haina uzata, care te-a mintit si te-a tradat! Unde e respectul in toata povestea asta?
Handybel
Postat pe 31 Ianuarie 2011 18:01
De la: GABRIELABARFIELD, la data 2011-01-29 11:34:38draga mea maria , nu divorta , o relatie este o relatie , o casatorie e un monument , it ridici cu multa dragoste il consolidezi zi de zi si an de an ! am prieteni care dupa ce au divortat , el avea o relatie aparent fericita si totul era stabilit asa , cind s-a pus problema sa se recasatoreasca cu cealalta a realizat cit de mult a insemnat ea femeia vietii lui de care divortase! au stat impreuna dupa divort inca doi ani si s-au recasatorit de citiva ani buni si sunt peste tot numai impreuna . vezi tu daca sotul tau ar fi ferm convins ca asta e solutia el ar fi primul care ar divorta , dar nu e asa ca stai linistita si lasa timpul sa lucreze pentru tine . prietenul nostru divortat si recasatorit

ne spunea ca atunci cind a semnat actul de divort la insistentele celeilalte abia atunci a realizat cu adevarat ce a pierdut , si s-au inpacat si s-au recasatorit din nou . deci chiar daca divorteaza sotul tau tot se poate razgindi si isi poate revizui viata intr-un fel neasteptat ! nu forta tu nimic . in privinta altor relatii femeile foarte tinere vad lucrurile asa , dar dupa ce ai trecut prin viata cu o casnicie si chiar poate cu un divort vezi altfel lucrurile . daca vrei sa iti dovedesti ca poti avea o alta legatura sentimentala da e ok . dar tot timpul il vei raporta pe actualul sa zicem la fostul sot . este foarte greu ! ce a fost prima data , e unic ! dar sigur optiunea e numai a ta si eventual a voastra daca destinul vrea sa fiti impreuna din nou veti fi casatoriti sau nu ! sa te ajute DUMNEZEU si sa ITI lumineze calea si sufletul !te sarut gabriela din constanta



Gabriela dragutza, tu ori nu gandesti ...ori te-a prostit iubirea ori varianta 3 ..erai proasta dinainte. Aaaaaa..gata..m-am prins..noroc cu ultima parte , aia cu ,,sa te ajute D-zeu "...esti credincioasa.. mergi pe principiul ,, ceea ce D-zeu a legat , nici draku nu mai desface" ..si crezi in ,,minunatia numita casatorie" ..cum era..,, Monument" .
reyya
Postat pe 31 Ianuarie 2011 18:45
De la: calimera70, la data 2011-01-30 13:43:01divoreaz, dac n-ai copii ! Dar inainte de asta, f-i viaa un calvar, fiindc te consider un gunoi, trind cu alt femeie, fiind cstorit cu tine. Dac avei copii, f tot posibilul s-i distrugi relatia cu femeia aia, apoi, alege. Dac dai mcar doi bani pe persoana ta, d-i un ut nenorocitului, i ref-ti viaa cu un om care s te iubeasc i s te respecte aa cum merii de fapt !


un ceai de calmare ai incercat?? :-)) doar un lucru as vrea sa-ti spun : atunci cand te straduiesti sa faci viata cuiva un calvar, toata energia ta se indreapta in acel unic sens si se transforma in distrugerea propriei persoane , pt ca in loc sa te bucuri de viata iti canalizezi energia in a distruge pe cineva . nu cred ca e cea mai buna optiune. Il poate ignora...isi poate impune sa devina indiferenta fata de tipul cu pricina...dar a face viata cuiva un calvar nu e solutia..
reyya
Postat pe 31 Ianuarie 2011 18:55
De la: calimera70, la data 2011-01-30 13:43:01divoreaz, dac n-ai copii ! Dar inainte de asta, f-i viaa un calvar, fiindc te consider un gunoi, trind cu alt femeie, fiind cstorit cu tine. Dac avei copii, f tot posibilul s-i distrugi relatia cu femeia aia, apoi, alege. Dac dai mcar doi bani pe persoana ta, d-i un ut nenorocitului, i ref-ti viaa cu un om care s te iubeasc i s te respecte aa cum merii de fapt !




si daca ar avea copii??????...sa-i disstruga viata????....cui????tatalui copiilor ei???? la copii te-ai gandit?




si daca n-au copii, sa-i faca viata un calvar????.......da-i un sut nenorocitului????


habar n-am cum poti sa gandesti asa!!!!!




mara_alexandru
Postat pe 31 Ianuarie 2011 19:16
oameni buni, de ce nu intelegeti odata ca nimeni nu e vreun bun al vostru? ca nimeni nu e jucarioara voastra, marioneta voastra? de ce nu puteti pricepe ca oamenii au dreptul sa-si caute fericirea si implinirea, chiar daca asta inseamna ca vin la un moment dat si va spun ca nu mai pot trai alaturi de voi, ca nu mai sunteti sensul lor, ca nu mai pot merge pe acelasi drum cu voi, ca orizontul lor nu mai corespunde cu al vostru? de ce nu intelegeti odata ca nu pt toti ideea de cuplu reprezinta un parteneriat in sensul mercantil? da, oamenii pot merge pe acelasi drum intr-un anume moment al existentei lor, `colaborare` care poate avea o multime de realizari pur fizice, concrete, cat si inefabile, psiho-afective, dar trebuie inteles ca that`s the way the story goes! iesiti odata din mediocritate si micime si pricepeti ca oamenii isi pot schimba idealurile, pt ca e firesc, pt ca asta presupune ceea ce numim evolutie, chiar daca ceea ce percepem si ne izbeste e, mai degraba, un fel de regres al umanitatii! oamenii pot dori la un moment dat ceva si apoi isi pot da seama ca isi doresc altceva! iar asta nu e capriciu, ci functionalitatea rezonabila a fiintei umane.
esme
Postat pe 31 Ianuarie 2011 19:38
Sunt perfect de acord cu ce zice Gabriela. Iar daca nu esti divortata nu inseamna ca nu te poti intalni cu cineva. De ce ar fi atat de necesar sa rezolve odata si cu divortul? Eu consider ca ar trebui sa lase lucrurile sa mearga de la sine, sa nu fortezi nimic. Iti poti vedea in continuare de viata ta si poti fi la fel de draguta si amabila si in continuare cu el. Nu poti stii niciodata ce e in mintea lui. Poate iti vei reface tu viata si vei vrea sa te recasatoresti si atunci ii poti cere divortul, dar pana atunci daca nu-ti e necesar la nimic de ce tre sa-l faci?? Eu iti doresc sa fii fericita si sa iti gasesti linistea si implinirea sufleteasca! Te pup si va pup pe toate. Haideti sa fim un pic mai deschise si sa nu ne inversunam cateodata :)
garbo777
Postat pe 31 Ianuarie 2011 19:39
mda. Pina la urma, fiecare cum simte. O fiinta atit de "elastica" incit il vrea inapoi dupa ce ala i-a dat un shout probabil e cumva mai inrudita cu neamul canin - desi nici ala nu e asa de obedient. Pina si ala mai musca, uneori.
Dar, in fine. Asa cum spuneam, e problema de structura psihica. Atit te respecti, stai sluj si asteapta-l.Poate se intoarce. Sau poate nu. Oricum, asteapta-l...
quasaria
Postat pe 31 Ianuarie 2011 19:49
s-a terminat ,nu stiut sa apreciezi ce ai avut finis nu te mai sun niciodata
garbo107589
Postat pe 1 Februarie 2011 20:23
nu ma mai intorc niciodata acum stiu totul m-ai pierdut ,azi dimineata mi-ai trimis un sms cu minute,m-ai facut proasta mi-ai spus ca ai 8 reviste adica nebuna ,iar apoi ca scrii la 2 nu meriti iubirea mea,n-ai facut nimic pentru ea
garbo107589
Postat pe 1 Februarie 2011 20:27
Cred ca in mod decent tu ar trebui sa dispari din viata lui pt ca el sa-ti simta lipsa. Spunea cineva despre niste prieteni care au o realtie super dupa divort. Si eu cunosc multe exemple care dupa ce ea a divortat, el a apreciat-o mai mult si au o relatie f.frumoasa, dar nerecasatoriti. Cu scandal si multa energie negativa cred ca iti faci mai mult rau tie. Si cred ca ai avea apoi sentimentul ca te-ai injosit in mod inutil.. Dac nu vrea divort administrativ, de comun acord, incerci prin tribunal la initiativa ta.
flori45
Postat pe 1 Februarie 2011 20:49
flori, eu nu-mi amintesc sa fi fost vorba de vreun scandal in descrierea mariei . da' cum zici tu
bluelight
Postat pe 1 Februarie 2011 21:01
Scuze fetelor,cu cine se cearta589.......nu are nici o legatura cu topicul...!!!????
delly003010
Postat pe 1 Februarie 2011 21:38
Are un iubi...parca Alex....cu el se ,, cearta"...
nuti_vio
Postat pe 1 Februarie 2011 21:44
stii tu asta?sau ai glumit? caaaa la avatar ii
floare_cu_colti
Postat pe 1 Februarie 2011 22:04
De la: delly003010, la data 2011-02-01 21:38:30Scuze fetelor,cu cine se cearta589.......nu are nici o legatura cu topicul...!!!????


poate are, dar suntem noi prea pe dinafara sa ne dam seama, acum cu virtualul asta, o sa ajungem, sa vedem oamenii luandu-se la hartza pe strada cu persoane imaginare, nu va stresati, asa-i in viata uneori spitalul 9 intra in renovare si atunci toti sunt pe unde apuca
casperphantom
Postat pe 2 Februarie 2011 05:55
inca te mai iubesc ,lupt cu inima
garbo107589
Postat pe 2 Februarie 2011 21:55
589 sa fie cumva sotul mariei?????
garbo133776
Postat pe 3 Februarie 2011 18:52
De la: garbo107589, la data 2011-02-02 21:55:24inca te mai iubesc ,lupt cu inima
IO ZIC SA LUPTI cu pumniii.....ca inima simt io ca e dija ranita .
floare_cu_colti
Postat pe 3 Februarie 2011 18:59
Scuze Maria, dar treaba cu respectul nu o inteleg in aceasta fosta relatie , ma depaseste.Oare care din voi doi stie cu adevarat ce e ala respect si cind cineca merita acest cuvant sa i se atribuie?Mai gindestete si pune punct.sunt sigura ca vei gasi pe cineva care sa te faca sa nu mai fii atat de darnica cu ,,respectul " pentru,,respectivul" om.SUCCES
ghelene_06
Postat pe 4 Februarie 2011 20:11
Acum le leg eu!!Maria a avut ceva probleme cu serviciul..a fost in somaj,a avut perioade de cadere..si el a gasit solutia...s-o lase prt. una cu slujba!!MARIA ,trezeste-te!!Vezi ca titi iti spun SA DIVORTEZI!! Elibereaza-te!!Stiu ca doare,dar TRECE!!Daca e sa fie al tau...v-a fii!!Daca nu..NU!!Lasa-l,fii tu libera!!LUPTA!!
elisabeta_boia
Postat pe 5 Februarie 2011 20:22
Draga mea ,Maria ,e foarte usor sa dai sfaturi. Problema e prea grea si raspunderea mare. Tu dai sfatul dupa natura ta. Aceasta insa rareori se potriveste cu natura celui ce te intreaba. Altfel spui tu, altfel intelege el. Te inteleg perfect si-ti simt starea ta sufleteasca .Faptul ca incerci sa-l protejezi arata ce suflet mare ai .Se stie bine ca atunci cand iubesti esti in stare de multe sacrificii ,cedari,compromisuri .Eu nu-ti voi da un sfat ci doar o sugestie ,fa asa cum iti dicteaza inima si constiinta .Citeste aceste versuri si asculta aceasta suberba melodie .Toate bune si sa auzim de bine!!!!!!!Betty

Eu te-am iubit i poate c iubirea/
n suflet nc nu s-a stins de tot,/
Dar nici nelinite i nici tristee/
Ea nu i va mai da, aa socot./
Fr cuvinte te-am iubit, fr ndejde,/
De gelozie, de sfial chinuit./
Dea Domnul s mai fii cndva iubit/
Aa adnc, aa ginga cum te-am iubit./.................A, S. Puskin

Nu-i mai lãsa iar inima sã-mi cheme
Din nou iubirea ... tu ai vrut s-o uii !
Vom arde amndoi ntr-o durere
Iar vina nu va fi dect a ta ,
chiar nu ai vrut s-asculi .
Te las sã pleci privind prea trist n urmã
i simt cum iar mã macinã un dor
Dar n-am sã te opresc , dei a vrea
Din trandafirii tãi sã-mi faci un pat
Sã mã iubeti din nou
i-apoi sã mor ..
{Mariana Kabbout)

AS VREA SA TE INTORCI - OLGA CIOLACU...cauta pe youtube

As vrea iubete sa te ìntorci, nu vreau sa cred ca visul nostru s-a sfarsit , noaptea s-a lasat si ploaia ìmi bate ìn geam ,eu ma gandesc la tine ,e mult de cand ai plecat ,te visez mereu si ìmi este dor de tine chiar de ai fost vinovat ,poate vei sa revii intr-o buna zi si nu vei mai pleca ,vreau sa te ìntorci "TE ASTEPT NU MA UITA"
Betty_Cleo
Postat pe 6 Februarie 2011 12:46
poate gandi orice despre mine ,si influenta prostia si neincrederea meape care o am situatiei prin care trec si dacamai gandeste negativ eu imediat observin tot si in toate .......................
garbo107589
Postat pe 10 Februarie 2011 23:07
voi lasa sa-si deacu parerea ,dupa ureche si dupa neaveniti
garbo107589
Postat pe 10 Februarie 2011 23:08
am vazut undeva cotetar am inteles tot si m-a durut inteleg totul
garbo107589
Postat pe 10 Februarie 2011 23:09
ce sa mai .........a turbat lupu' de tot.......
jeanette40
Postat pe 10 Februarie 2011 23:12
toateaceste lucruri facute nu stiu din ceanume stinge flacara
garbo107589
Postat pe 10 Februarie 2011 23:14
era ceva care diminua departarea ,dar datoritaunoranumite lucruri a inceput sadispara
garbo107589
Postat pe 10 Februarie 2011 23:16
probabil ca iese la spalat.......
jeanette40
Postat pe 10 Februarie 2011 23:25
garbo097275
Postat pe 13 Februarie 2011 01:16
Daca iubesti cu adevarat, dragostea din sufletul tau nu va disparea niciodata chiar daca iubitul tau este un hipopotam.In dragoste nu numai tu trebuie sa daruiesti ci si celalalt.Dar daca darurile se indreapta in alta directie, inseamna ca trebuie sa incui usa, pentru ca pe acea usa nu intra decat curentul. Iubitul tau nu se afla acolo.
garbo172845
Postat pe 13 Februarie 2011 09:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Daca dragoste nu e... 81 De la: Juna 2 Martie 2012 21:24
fidelitatea in cuplu 138 De la: dor72 7 August 2011 16:32
mamica singura cu 2 copii cum ma voi descurca? 75 De la: crisa_27 6 Ianuarie 2020 16:17
GARBO ma saboteaza.... 3 De la: caleidoscop 16 Septembrie 2012 22:22
EL, TU si CEALALTA 7 De la: adastaicu 6 Aprilie 2010 11:36
Setari Cookie-uri