soacra,soacra...poama acra rau

Daca mai devreme era vb de socru eu vreau sa vb de soacra.Sunt de aproape de 3ani cu iubitul meu.Ca orice fata la un moment dat vreau sa mut cu el sa vedem daca merge relatia daca ne putem descurca singuri insa exista o problema, chiar doua...prima e socra si teatru ei iar a doua faptul ca desi prietenul meu are 27 de ani e foarte mamos si crede tot circul mamei lui.Un exemplu de teatru jucat cica ii este rau nu mai poate ca are colesterol ca o doare rinichiul etc etc insa bea de rupe ceea ce mie nu mi se pare normal caatunci cand cica nu mai poti de rau ce iti este sa bei pana faci poc...sau cica isi face analize insa de fiecare data cand merge la medic niciodata nu ii da o reteta si pa stile de capul ei de obicei pastile care le vede in reclame la tv.Prietenul meu ii crede tot teatru asta si cand iam spus ca poate incercam sa ne mutam si noi el a spus ca daca mama lui nu se simte bine nu se poate.O alta problema ar fi faptul ca ii mananca toti banii...ok sunt banii lui munciti de el eu nu depind de el insa mama lui nu se lasa pana ce el nu are niciun ban pur si simplu nu se gandeste ca totusi ii mai trebuie si lui un ban ca poate vrea sa iasa in oras la o bere cu baietii...Cum sa`l fac sa nu mai fie asa mamos pt ca singur se distruge si nu isiface niciun viitor??
adelina20
Postat pe 29 Iulie 2010 12:05
Il trimiti la origini. De ce vrei tu sa-i faci un "bine" daca el nu vrea? Uite-asa va irositi cei mai frumosi ani din tinerete incercand sa ii aratati "calea dreatpta" , cea pe care o credeti voi buna pentru el. Fiecare pasare pe limba ei piere. Daca el asta vrea, lasa-l sa face ce-si doreste. Si tu vezi de viata ta.
Doara
Postat pe 29 Iulie 2010 20:32
esti proaspata in ale soacrelor
Varianta ar fi
1.o ucizi...dar s-ar putea sa ai nevoie de ea pe viitor, deci cade...
2.incerci sa o intelegi, dar imbatranesti inaintea ei, cade si asta...
3.incerci sa-l faci pe sot sa vada adevarata bestie ce salasuieste in masa,sanse slabe...inca suge la tzatza ei

4.pune-i computer in brate si fa-i cont pe garbo de aici ne ocupam noi de ea
ameno
Postat pe 29 Iulie 2010 20:54
spune-i lui fie-sau sa aleaga: tu sau ma-sa.
Si o sa aleaga... tu sau ma-sa.Either way, ai scapat de babornitza....
quasaria
Postat pe 29 Iulie 2010 21:24
reyo..
unde esti,mami?
iesplica-i lu' asta mica...
preci
Postat pe 29 Iulie 2010 21:28
asa, si?! daca-i ieslipca, cum ramane cu distractia?!
moniq_
Postat pe 29 Iulie 2010 23:28
pai e o vorba cu barbatii astia care stau sub fusta mamei.....se spune ca le place mirosul p.... acum asa o fi cine mai stie



lasa-l fato daca nu te apreciaza poate se insoara numai cu acordul mamicutei
anaROBERT
Postat pe 30 Iulie 2010 01:51
n-ai cum.am patit-o,crede-ma
estela
Postat pe 31 Iulie 2010 04:52
Buna,
si eu am trecut prin asta,,dar merita sa lupti pentru relatia ta,chiar daca va fi greu...
al meu s-a dezlipit de tot,la venirea copilului.Dar stiu prieteni de familie,care au ramas singuri,acum sunt la pensie,si singuri,mam a murit,si au ramas asa,de ex primul prieten al mamei.
probabil,va fi impotriva si cand vati hoatara sa faceti copil,sau sa va casatoriti....
Va trebui acum sa lucrezi pe planul relatiei tale,sa ai cea mai frumoasa purtare cu prietenul,sa ii spui si sa ii arati prin orice mijloc,cat il iubesti,sa minti ca tu vei avea grija de mama lui cand va fi batrana si neputincioasa....sa ii spui ca mam lui va avea intotdeauna primul loc,cecea ce e imposibil,timpul isi spune cuvantul,intotdeauna,asa e viata,nu poti merge contra....
eu am castigat aproape tot terenul care apartinea in trecut soacrei...mi-a luat ani,dar am reusit,si a meritat,pentru ca tipii astia mamosi,au defectul dependentei,dar la suflet sunt oameni speciali,deosebiti,buni si milosi.
daca s fi vrut sa il las si sa iau altul,ar fi existat nu problema asta,ci alta,sigur,nici o relatie nu e fara probleme...decat sa bea si sa umble cu altele,mai bine asa....
si soacra mea zicea sotului meu,ca lesina,daca se murta singur,ca se va imbolnavi de suparare,etc....cunosc teatrul asta.
Dar am fost isteTA,SI DE CAND ERA BEBE O LUNA,L-A DAT CAND ZAMBEA TATALUI,PENTRU UN MINUT ZILNIC,CA SA II APROPII,SI AM REUSIT.Bebe a facut dublu pentru mine,a reusit in timp record,sa faca mai mult decat toata stradania mea de ani de zile....
iar la soacra il lasi doar cand este obosit de jocuri si e gata sa planga,e necesar,altfel se lipeste ea de bebe,si dezechilibreaza te tot situatia,in loc sa se indrepte....
La inceput va putea sta treaz cam putin ,o ora.dupa ce a obosit,atunci lasat la ea,va obosi de cateva ori si apoi va renunta,pana va mai creste,dar va fi tarziu,va fi atasat de tata deja foarte mult.....
Mult succes,nu renunta,viata e o lupta,si fiecare relatie are probleme,altele de fiecare data.
daniilia
Postat pe 1 August 2010 07:27
Din ce scrii tu acolo am impresia ca tu crezi ca toti barbatii sunt ca si barbatul tau si toti reactioneaza fix la fel. Ce ai reusit tu cu copilul s-ar putea sa esueze ea. Si sa ramana si cu un copil de crescut si cu soacra pe cap.
Doara
Postat pe 1 August 2010 08:29
De la: preci, la data 2010-07-29 21:28:59reyo..
unde esti,mami?
iesplica-i lu' asta mica...


hai mey preci , iar plictis de asta cu,,genul mamos"....da...am avut unul, credeam ca-i barbatul vietii dar l-am trimis la draku..pardon la ma-sa , cand era mic probabil ca nu supsese indeajuns de mult laptic si mai avea nevoie Ce sa-i explic fetei?? Adio si cale batuta, nu-i nimik de explicat
reyya
Postat pe 1 August 2010 08:34
da, Adelina--ceea ce face soacra se numeste santaj emotional asupra fiului (care oricum nu ii poate spune Nu , nu are putere si nu are cordonul omblical taiat) ...in curand va avea si probleme cardiace si restul ... Cunoastem, cunoastem....Problemele ei de sanatate vor disparea ,,ca prin farmec " atunci cand tu vei pleca de langa odorul ei . Fa-o curand , pt ca altminteri pierzi timp si ani frumosi din viata.
reyya
Postat pe 1 August 2010 08:37
De la: quasaria, la data 2010-07-29 21:24:45spune-i lui fie-sau sa aleaga: tu sau ma-sa.
Si o sa aleaga... tu sau ma-sa.Either way, ai scapat de babornitza....


genul asta intotdeauna o alege pe muma-sa, Q, ce rost are sa-l mai puna sa aleaga?
reyya
Postat pe 1 August 2010 08:44
De la: Dor_marunt, la data 2010-07-29 20:32:52Il trimiti la origini. De ce vrei tu sa-i faci un "bine" daca el nu vrea? Uite-asa va irositi cei mai frumosi ani din tinerete incercand sa ii aratati "calea dreatpta" , cea pe care o credeti voi buna pentru el. Fiecare pasare pe limba ei piere. Daca el asta vrea, lasa-l sa face ce-si doreste. Si tu vezi de viata ta.


corect!! subscriu !( am punctat in postarile precedente de ce e bine sa-si vada fiecare de ale lui)
reyya
Postat pe 1 August 2010 15:09
Adeline,abandoneazacursa...Espinoasaproblema...Crede-ma...nu"Valelapena",cumzicspaniolii...decinusemeritaefortul,veifipeplansecund,intaietatesicredibilitate,vaaveamereumamalui.
ica2
Postat pe 1 August 2010 15:59
Narav greu, Lasa-l cu mamica si refati viata, este o lupta lunga si grea. Stiu despre ce vorbesc, soacra mea nea sabotat citiva ani, pina sa umplut paharul, m-am urcat in masina m-am dus la ia acasa spunindui sotului ca o bat de ii suna apa in cap. A sunato si ma primit foatre spasita, iam spus tot ce aveam pe suflet. Acum vine la mine acasa doar cind sunt la servici si nu foarte des, sau rarit tel. si nu mai este bolnava de nimic. Nu lam pus pe sotul meu sa aleaga inainte sa vorbesc cu ia, dar iam spus soacrei ca va fi pus sa aleaga si nu e sigur ca va cistiga.Daca ai nervi buni si vrei sa slabesti poti incerca sa te lupti cu ia.
garbo134266
Postat pe 3 August 2010 19:00
E foarte simplu .Daca el te iubeste cu adevarat trebuie sa te auda si pe tine, caci ptr asta vrea sa locuiti impreuna,aici trbuie multa diplomatie caci esti intre ciocan si nicovala,in sensul ca daca relatia voastra este stabila si de viitor,atunci trebuie sa-l faci sa inteleaga ca exista cea de a doua familie ,resposabilitate fata de voi ,mama trebuie sa treaca pe un plan secund,dar asta nu inseamna ca nu o poate ajuta cind are nevoie.Eu spun asta ca mama mea pina cind nu m-a vazut cu economiile la fundul sacului nu s-a simtit bine,si eu am fost ca iubitul tau mamos,ptr ca nu o mai vazusem 20 de ani .Asa ca atentie mare soacra vrea sa i se acorde ei mai multa atentie si sa te exploateze pe tine.Iti doresc mult noroc
tiberiosaraiva
Postat pe 8 August 2010 01:52
chestia cu :"vai,mama mea..." da, e intr-adevar destul de nasoala... ce iti pot spune si eu ca celelalte fete: lasa-l...
e un sfat, dar tu poti sa il iei sau nu in consideratie.
adu-ti aminte ca TU contezi cel mai mult, Tu trebuie sa fii fericita WTF
mice69
Postat pe 8 August 2010 02:25
De la: quasaria, la data 2010-07-29 21:24:45spune-i lui fie-sau sa aleaga: tu sau ma-sa.
Si o sa aleaga... tu sau ma-sa.Either way, ai scapat de babornitza....


COOL
KNIGHT_31
Postat pe 8 August 2010 02:53
De la: KNIGHT_31, la data 2010-08-08 02:53:10
De la: quasaria, la data 2010-07-29 21:24:45spune-i lui fie-sau sa aleaga: tu sau ma-sa.
Si o sa aleaga... tu sau ma-sa.Either way, ai scapat de babornitza....


COOL


vad ca numa gagici care critica soacrele p'icisha !
si io am avut probleme cu soacra ca tot venea peste noi in camera sa vada ce face fii-sa si io ramaneam nefu... (iertati-mi vorbele nerushinate da nu stiu cum sa ma iesprim mai elegant ) .
pana intr-o seara dupa ce-am fost la popa sa-l intreb ce sa fac , m-am intors acasa c-am afumat c-am luat la limbutza ceva trascau cu popa ...si-am prins-o pe soacra si i-am tras-o (ma iertatzi !) de i-o sunat apa'ncap si de-atunci suntem cei mai buni pretini.asa ca facetzi si voi la fel sa fie liniste-n'casa (isus lumina casei , doamne ajuta !).
adi27
Postat pe 8 August 2010 03:26
SUNT STAN PATITU,AM IGNORAT-OSI NUA S-A LASAT PINA NU NE-A DESPARTIT DUPA 25 AN DE CASATORIE SI 2 COPII ...FUGI CIT POTI ,E PAMINTUL PLIN
miranda43
Postat pe 8 August 2010 06:54
Aditza, tare te mai crezi tu taurul comunal. Hai, trezirea.
Doara
Postat pe 8 August 2010 07:15
De la: miranda43, la data 2010-08-08 06:54:36SUNT STAN PATITU,AM IGNORAT-OSI NUA S-A LASAT PINA NU NE-A DESPARTIT DUPA 25 AN DE CASATORIE SI 2 COPII ...FUGI CIT POTI ,E PAMINTUL PLIN

fugi tare...nu-l pune sa aleaga ve-i avea o mare dezamagire cand ai sa constati ca a ales-o pe masa!!!
garbo049814
Postat pe 8 August 2010 07:16
Am trecut si eu prin asa ceva .,,plansete ,suparari ,pe sotul; meu il durea la basca... Mi-au venit dracii si nu am mai suportat si i-am spus tot ce avea pe suflet ,i-am spus sa nu-mi mai calce casa iar sotului i-am spus ca daca nu e de acord cu mine isi poate face bagajul si sa plece ce ea ...A plecat acasa plangand ,,,ea era victima intotdeauna ,din cauza mea se intamp[lau toate .Sotul nu a scos nici un sunet ..cred ca pana la urma si-a dat seama ca eu eram victima si nu maica-sa...Cativa ani nu i-am mai vazut fatza ...Am ramas insarcinata ,am nascut o fettita ...Dupa ce am revenit acasa din spital hop top ma trezesc cu ea la usa ...cica venise sa vada fata ...am primit-o ,mi-am zis ca trebuie sa las de la mine dar ,,the evil este tot evil a si inceput cu scandalul ...am scos-o afara din casa again ....Iar au trecut vreo 2 ani timp in care nu am mai vorbit cu ea ....Tin sa precizez ca in primii ani de casatorie ma certam cu sotul meu din cauza lu ma-sa..scandaluri ..nu gluma .Anii au trecut s-a imblonavit ..au dus=o de urgenta la spital cu o tensiune foarte mare ....Mi-am calcat pe ,,coada,, si m-am dus la ea la spital ...arata ca un zombie ...Cand m-a vazut a inceput sa planga si mi-a cerut iertare .Acum dupa ,,lupte seculare,, suntem prietene....Imi pare rau pentru ce i se intampla dar nu ma pot apropia de ea ,stau de vb cu ea dar inca simt raceala aia ..Am iertat=o dar nu am sa uit niciodata prin cate am trecut din cauza ei ........Ei bine ,nu toate cazurile sunt la fel ,cu happy end ..dar orice problema e discutabila ,iar daca nu se ajunge la nici o intalegere eu zic ca cel mai bine e sa-ti bagi picioarele si sa nu stai sa suferi ....
totolici
Postat pe 8 August 2010 07:58
Se ve
lescai
Postat pe 8 August 2010 07:58
-de!
fleurdelis
Postat pe 8 August 2010 08:42
draga mea cred ca toate femeile patim la fel din cauza soacrelor care nu inteleg ca ele au nascut baietii pentru noi.Si eu am trecut si inca mai trec prin " tunelul soacrei", insa nu stiu cat am sa mai pot lupta pentru ca unele soacre sunt rele, parsive, viclene, prefacute...etc.., considera ca au facut baietii pentru a trai ele bine la batranete... Eu cand m-am casatorit, in ziua cand am mers la parintii mei acasa, soacrei mele i s-a facut rau cand a vazut ca sotul meu dupa ce a cumparat flori mi-a dat restul de la 200 ( doua milioane vechi) , a fost lovita in crestetul capului de fulger si ea si cumnatul meu..( alt parsiv si lingau)pentru ca pana atunci nu a conceput ca banii munciti de fiul ei pot ajunge la altcineva decat persoana ei. Asta a fost atunci... acum este la fel...sotul meu fiind plecat din tara normal ca imi trimite bani din care imi spune sa ii cumpar si mamei sale cele necesare traiului, desi are o pensie de invidiat( cat salariul unui profesor),si totutis nu este multumita ..fapt pentru care ii spune sotului meu tot felul de minciuni la adresa mea pe care el..ca fraierica le crede initial, dupa care atunci cand vine acasa isi da seama de minciunile ei si ale fratelui sau care de fiecare data se plange de bani desi si el are un salariu de invidiat, o casa(vila) , masina si este singur..)Astea sunt ele..trebuie sa le luam in seama???eu am ajuns la concluzia ca trebuie ori batute , ori ignorate.Si eu m-am gandit de multe ori la un posibil divort din cauza soacrei mele care nu doreste sa -si vada fiul fericit..dar de fiecare data ma razgandesc pentru ca imi pare rau de el sa il las i bataia de joca mamei si fratele lui.
Eu zic sa iti vezi de viata ta si sa fugi cat poti ..pamantul e plin de barbati. Mai bine acum pana nu e prea tarziu..
garbo122777
Postat pe 8 August 2010 09:09
e foarte greu....nu cred ca te consoleaza dar sotul meu are 34 de ani si tot este mamos. Este incredibil de greu. Eu am ajuns pana la varianta divortului; o parte din salariu il dadea mamei lui cand am aflat am crezut ca o iau razna, stateam separat in casa mea si totusi mamica lui il suna de 3-4 ori pe zi asa aiurea sa-l intrebe daca a mancat, daca e ok, daca nevasta a mai gatit ceva etc. Si telefoanele incepeau de pe la 6.30 dimineata. N-am mai rezistat. Ne-am certat si a intervenit necunoscuta (o sarcina). Cand i-am spus de copil a zis ca mai intai trebuie sa discute cu mamica lui si dupa aia vb de copil. I-am spus ca daca vrea sa fie alaturi de noi poate sa ramana, dar daca se pune problema ca trebuie sa am casnicia dirijata de mamica atunci sa se intoarca la ea. Zilele trecute am pierdut copilul. A ramas un gol imens, din cauza pierderii copilului si din cauza faptului ca un barbat nu stie sa fie barbat nici in momentele extreme. Mamele de baieti au o responsabilitate mare. Daca este in continuare legat de mamica, nu are rost. Ai grija!
sagem76
Postat pe 8 August 2010 09:19
1=
De la: adelina20, la data 2010-07-29 12:05:09Daca mai devreme era vb de socru eu vreau sa vb de soacra.Sunt de aproape de 3ani cu iubitul meu.Ca orice fata la un moment dat vreau sa mut cu el sa vedem daca merge relatia daca ne putem descurca singuri insa exista o problema, chiar doua...prima e socra si teatru ei iar a doua faptul ca desi prietenul meu are 27 de ani e foarte mamos si crede tot circul mamei lui.Un exemplu de teatru jucat cica ii este rau nu mai poate ca are colesterol ca o doare rinichiul etc etc insa bea de rupe ceea ce mie nu mi se pare normal caatunci cand cica nu mai poti de rau ce iti este sa bei pana faci poc...sau cica isi face analize insa de fiecare data cand merge la medic niciodata nu ii da o reteta si pa stile de capul ei de obicei pastile care le vede in reclame la tv.Prietenul meu ii crede tot teatru asta si cand iam spus ca poate incercam sa ne mutam si noi el a spus ca daca mama lui nu se simte bine nu se poate.O alta problema ar fi faptul ca ii mananca toti banii...ok sunt banii lui munciti de el eu nu depind de el insa mama lui nu se lasa pana ce el nu are niciun ban pur si simplu nu se gandeste ca totusi ii mai trebuie si lui un ban ca poate vrea sa iasa in oras la o bere cu baietii...Cum sa`l fac sa ie asa mamos pt ca singur se distruge si nu isiface niciun viitor??
1= DACA de 3ani sunteti si... nu v-ati cununat ...greu sa va mai casatoriti...2=DACA te iubea ...v-ati FI MUTAT! 3=FREUD a explicat CLAR :relatia intre mama de baiat si "baiat"...! 4=mama in casa ei POATE FACE CE VREA >>poate sa bea ..,poate sa joace teatru ...POATE SA FAC CE VREA ..NU-TI MAI PIERDE TIMPUL !!! relatie este pe butucii....
garbo001084
Postat pe 8 August 2010 09:19
de ce nu iti cauti fericirea in alta parte pana traieste ;;mama;; tot asa va fi !
garbo004062
Postat pe 8 August 2010 09:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
eUniversum- un Site pentru ajutorul tau! 9 De la: elisabeta_boia 21 Septembrie 2011 21:48
Un sfat va rog? 21 De la: elodia 4 Aprilie 2011 18:14
Putin ajutor... 15 De la: Lidiaolteanu 30 Noiembrie 2010 15:46
continare la infidelitate 6 De la: ramoclau 11 Februarie 2010 20:22
ce parere aveti ? 11 De la: garbo_5723 29 Iulie 2013 18:13
Setari Cookie-uri