oare mai exista ceva?

sunt casatorita. sau mai bine zis, inca-i port numele,desi el are o alta relatie. si una serioasa. nu vreau sa -i fac nici un rau doamne fereste; dar nu mai inteleg...nimic. de un an suntem separati,fiecare la casa lui. nu suntem nici macar tineri,vorba aia...dragoste inflacarata! dar!!!!!!!!! in clipa in care deschidem subiectul ...divort! simt ca si un pumnal. si iar trece o luna.doua,trei,si nimic! ne intelegem bine,chiar suntem adica am ramas amici!! dar singura nu-mi pot da un raspuns.ce inseamna asta? dati-mi un sfat va rog! totusi,unde vreau sa ajung? sau ce mai astept? sincer n-as vrea sa-i stric relatia,dar atunci de ce trag mata de coada,cind e vorba de divort? dealtfel cred ca si el trage,ca altfel de mult terminaseram si divortul. trage si el,si nu mai inteleg...........nimic! help me!!!!!!!!!!!
perla_negra
Postat pe 26 Ianuarie 2011 15:53
gandeste-te de ce ai diortat?????
daca nu vrei sa ii strici relatia,de ce continui?
gata,ai avut parte de el,ati divortat,refa-ti viata sau lasal in pace.....
o posibila impacare te va aduce inapoi la relatia aceea,inainte de divort....
anaROBERT
Postat pe 26 Ianuarie 2011 16:17
Maria.... Si divortul este tot o hartie ... in cazul tau. Sunteti separati. Fiecare cu viata lui. Daca te-ar fi deranjat mai mult situatia poate ai fi facut pasul. Poate ca in cea mai ascunsa firida a sufletului tau speri ca se mai intoarce, desi ratiunea spune sa mergi mai departe. Poate ca relatia lui nu este atat de serioasa cum crezi tu, atat de serioasa cat sa implice o casatorie. Tu il astepti pe el sa faca hartia, el pe tine. Daca nu va deranjeaza statutul de ce sa mai cheltuiti bani cu divortul ..... cine stie ce va mai aduce viitorul. Faceti hartii atunci cand sunteti siguri de ceea ce vreti.
cricat
Postat pe 26 Ianuarie 2011 23:23
multumesc tuturor prietenilor care au dat un raspuns,un sfat,in legatura problemei, cu care ma confrunt! da,asa este! in mod sigur exista ceva acolo, in sufletul meu! dar ce-a trecut, este trecut, va trebui sa ma ridic, si sa incerc sa merg mai departe .!!!!!!!!!!1 desi......recunosc.....ma doare, al naibii de tare! dar il respect pre mult, ca sa-i stric relatia,.....desi......de ce nu inainteaza el divortul? e mult pre greu,fetelor....sau eu sunt prea romantica?!!!!!!!!!!!!!!!!1
perla_negra
Postat pe 28 Ianuarie 2011 09:41
de ce amani?...............il mai vrei cumva inapoi?............este un semn mare de intrebare....gandestete bine si ia o decizie sa poti merge mai departe...........
garbo013938
Postat pe 28 Ianuarie 2011 11:45
maria,cel mai bine este sa dialogati asa sigur veti ajunge la un numitor comun.....
vei sti incotro sa o iei,daca va vreti inapoi nu aveti decat,e viata si decizia voastra,insa mai tarziu sa nu regreti trecand iarasi prin aceleasi probleme,probleme care au produs ruptura intre voi.....


daca,desii are o relatie,el te vrea inapoi,este decizia lui,nu inseamna ca ai contribuit la o posibila despartire dintre ei....
alegerea iti apartine,dialogheaza cu el si sigur iti va fi mai usor....
anaROBERT
Postat pe 28 Ianuarie 2011 13:03
vezi,tocmai asta e! mersi, anarobert de sfat! de asta mi-e frica! si, stii ceva? ne intelegem mult mai bine, si ne respectam mai profund.......acum. ce-i si viata asta? dar eu ai respect dorinta, si sunt de acord cu alegerea lui, adica daca-si doreste sa legalizeze actuala relatie. dupa divortul nostru,bineinteles. oricum nu avem ce amparti.......fiecare e la casa lui
perla_negra
Postat pe 28 Ianuarie 2011 16:44
maria, simti ca ti se strange inima cand vine vorba despre divort, intrucat certificatul ala de casatorie iti da falsa impresie (desi cei doi pot fi al naibii de nefericiti si straini, unul in raport cu cealalt, intr-o relatie ca o temnita) de apartenenta a unuia la celalalt, de drept de viata si de moarte asupra celuilalt, ori lucrurile astea trebuie simtite, traite, impartasite, intampinate si doar atat, nu consemnate si intarite cu sigiliu pe o bucata de hartie! inainte de a ajunge la primarie, oamenii isi stabilesc ei, printr-un consens verbal sau non-verbal, justificabil doar pt ei, adevaratul lor statut. ceea ce exista la un moment dat intre doi oameni, legatura ivita, nu poate fi modificata ori anulata de nicio instanta sociala. adica, ceea ce e al vostru, unul pt celalalt, nu vi-l poate lua si nu vi-l poate perverti nimeni si nimic, cu hartie sau fara hartie.
esme
Postat pe 28 Ianuarie 2011 17:20
BAGA DIVORTUL!NU MAI ASTEPTA...SAU TU NU VREI O VIATZA PERSONALA?PE CINE NU LASI SA MOARA NU TE LASA SA TRAIESTI....daca tot iti e egal...nu suferi...nu-l mai vrei..pt ce o lungesti???? numai tu stii....si cum s aii strici relatia? crezi ca celeilalte ii convine ca el e luat in acte cu alta...mah nu mai inteleg...se duce lumea de rapa... el actioneaza asa ca e posesiv...tu esti posesia lui...depinde de tine cat iti covine sa ai asa o viata...good luck....si fa o miscare buna.
pilamik87
Postat pe 29 Ianuarie 2011 02:27
Te minti tu pe tine insati! E langa tine? Nu! Ce-l retine? Nimic! Lasa-l sa fie fericit daca asta crede el ca inseamna sa fii fericit! Move on! Probabilca se simte vinovat, va leaga ceva ani, probabil copii! Dar asta nu are nici o legatura cu faptul ca te vrea pe tine sau pe ea!
garbo039753
Postat pe 29 Ianuarie 2011 03:06
SIGUR MAI EXISTA CEVA......ALTFEL DE MUUUULT ERA INCHEIATA SITUATIA VOASTRA , VOI INCA VA IUBITI , DE CE NU VB. ODATA SERIOS , SA STITI CARE E PRB. ? DE CE VRETI SA DIVORTATI , POATE EL A AVUT O MICA RATACIRE , ISI DA SEAMA CA TE IUBESTE INCA , TU LA FEL TII LA EL ? TU NU VEZI CA NU SE GRABESTE SA-SI REFACA VIATA? CA NU O IUBESTE CU ADEVARAT? ALTFEL CUM CREZI CA STA CU TINE IN LOC SA FIE CU CEA PE CARE O IUBESTE , VB. FFFFFFF . SERIOS , AR FI PACAT SA DIVORTATI , CAND IN REALITATE VOI VA IUBITI?
PAREREA MEA , REFLECTATI SI VEDETI LA CE CONCLUZIE AJUNGE-TI . NUMAI BINE SA AVETI
raduzoe
Postat pe 29 Ianuarie 2011 03:16
Stiu ca probabil ai prefera sa te mint....sa ti spun ca mai exista ceva...dar nu e asa....Divorteaza....Spunei tu ca vrei asta...ca iubesti pe altcineva...S ar putea sa te trezesti cu surprize....
klarakla
Postat pe 29 Ianuarie 2011 04:17
eu de exemplu o inteleg pe maria. in sensul ca divortul, e taierea complecta a relatiei cu barbatul care sta separat. creierul omului e tare complicat si uneori ia decizii emotionale nu rationale. voi ziceti ca divortul e o hartie... dar e si ceva mai mult decat o hartie. ptr. maria cred ca a fost o lovitura despartirea asta fizica de marin sau cum il cheama... dar dar in sufletul ei a mai ramas ceva din el, la o nevoie sa mai poate sprijini de el, pe buletinul ei mai scrie inca numele lui ! o data cu divortul, si astea se duc. nu stiu ce inseamna "are o relatie buna" dar la inceput, toate relatile sunt bune. conteaza si cati ani ati fost impreuna. eu cred ca la maria mai este o sperantza, ca dupa un timp, marin nu o sa-i mai placa noua relatie si poate se va intoarce. au mai fost multe cazuri. nu ca divortul ar inpiedica eventuala intoarcere... se mai poate merge inca o data la biserica si sa se mai jure o data in fata lui Dumnezeu ca vor ramane impreuna pana cand moartea..... etc. dar acum, o discutie azi, o alta pe 3 februarie... un sfat aici un sfat pe dincolo... cu un divort in sertar, chestile astea poata sa dispara de tot. sau nu, depinde de marin. poate sa-i interzica legal sa nu il mai sune. am dat un exemplu... nu dati acum cu pietre... !!! voi vreti ratiune. ei.... mai exista si alfel de reactii chimice in om, care te fac sa iei alte hotarari. nu stiu de ce va-ti despartit, asa ca poate gresesc in ce scriu. dar eu sunt sigur ca tu l-ai vrea inapoi. poate esti genul de femeie care ti-e tare greu sa incepi o alta relatie... ca nici alea, nu se gasesc in ordinea alfabetica peste tot... ! te-ai obisnuit cu marin, cu mangaierile lui, cu tonul lui si cu tipetele lui.... ! ai scris ca nu sunteti asa tineri... deci la o varsta mai inaintata, nu e asa usor s-o iei iar de la inceput. nu mai esti chiar asa maleabil/a. daca vrand sau nu, a mai ramas o mica speranta prin neuronii tai... asta e cea ce te face sa-ti bata inima mai tare si sa-ti creasca tensiunea... cad vine vorba de divort ! eu zic ca si cine a mai scris, sa mai stati de vorba, poti sa dai divort si dupa 15 februarie sau 3 iulie.... ! mai vezi cum decurg lucrurile. intre timp, nu te opreste nimeni sa accepti si o alta relatie. si daca apare si te multumeste, macar la inceput, sho pe ea !!!!
barboneli
Postat pe 29 Ianuarie 2011 07:48
De la: barboneli, la data 2011-01-29 07:48:00eu de exemplu o inteleg pe maria. in sensul ca divortul, e taierea complecta a relatiei cu barbatul care sta separat. creierul omului e tare complicat si uneori ia decizii emotionale nu rationale. voi ziceti ca divortul e o hartie... dar e si ceva mai mult decat o hartie. ptr. maria cred ca a fost o lovitura despartirea asta fizica de marin sau cum il cheama... dar dar in sufletul ei a mai ramas ceva din el, la o nevoie sa mai poate sprijini de el, pe buletinul ei mai scrie inca numele lui ! o data cu divortul, si astea se duc. nu stiu ce inseamna "are o relatie buna" dar la inceput, toate relatile sunt bune. conteaza si cati ani ati fost impreuna. eu cred ca la maria mai este o sperantza, ca dupa un timp, marin nu o sa-i mai placa noua relatie si poate se va intoarce. au mai fost multe cazuri. nu ca divortul ar inpiedica eventuala intoarcere... se mai poate merge inca o data la biserica si sa se mai jure o data in fata lui Dumnezeu ca vor ramane impreuna pana cand moartea..... etc. dar acum, o discutie azi, o alta pe 3 februarie... un sfat aici un sfat pe dincolo... cu un divort in sertar, chestile astea poata sa dispara de tot. sau nu, depinde de marin. poate sa-i interzica legal sa nu il mai sune. am dat un exemplu... nu dati acum cu pietre... !!! voi vreti ratiune. ei.... mai exista si alfel de reactii chimice in om, care te fac sa iei alte hotarari. nu stiu de ce va-ti despartit, asa ca poate gresesc in ce scriu. dar eu sunt sigur ca tu l-ai vrea inapoi. poate esti genul de femeie care ti-e tare greu sa incepi o alta relatie... ca nici alea, nu se gasesc in ordinea alfabetica peste tot... ! te-ai obisnuit cu marin, cu mangaierile lui, cu tonul lui si cu tipetele lui.... ! ai scris ca nu sunteti asa tineri... deci la o varsta mai inaintata, nu e asa usor s-o iei iar de la inceput. nu mai esti chiar asa maleabil/a. daca vrand sau nu, a mai ramas o mica speranta prin neuronii tai... asta e cea ce te face sa-ti bata inima mai tare si sa-ti creasca tensiunea... cad vine vorba de divort ! eu zic ca si cine a mai scris, sa mai stati de vorba, poti sa dai divort si dupa 15 februarie sau 3 iulie.... ! mai vezi cum decurg lucrurile. intre timp, nu te opreste nimeni sa accepti si o alta relatie. si daca apare si te multumeste, macar la inceput, sho pe ea !!!!

succes !
barboneli
Postat pe 29 Ianuarie 2011 07:57
daca ti-e greu sa discuti subiectul, esti inca atasata de el, de ce-a fost ...
poate ca asta se intampla dupa o relatie de lunga durata . lasa-ti timp sa stii exact ce vrei. incearca in acelasi timp sa fii obiectiva , adica sa nu-ti faci iluzii crezand ca daca nici el nu preseaza in directia divortului e pt ca .... fiindca pot fi multe motive . inclusiv acela ca si el are nevoie de timp.
bluelight
Postat pe 29 Ianuarie 2011 08:47
Maria, exista cu siguranta ceva. Nu te grabi sa iei nici o decizie, si nu influentata de ce iti spun unii sa faci sau nu. Tu decizi., si asta dupa ce intelegi situatia si prin prisma lui. Problema ta nu e daca dai divort(e clar ca nu o s-o faci curand ) ci daca el mai simte ceva pt tine de fapt. Din punctul meu de vedere exista trei motive plauzibile ca sa nu inainteze el actele de divort: 1.nu are chef sa faca el demersurile sau nu are chef de cheltuieli 2.se simte vinovat fata de tine suficient si nu vrea sa te raneasca mai mult decat a facut-o 3. Vrea sa "cada in picioare" in fata oamenilor care il vor intreba" ce s-a intamplat cu prima casnicie?" si el sa raspunda " A bagat divort" ....Acum tu il cunosti cel mai bine si stii care i se potriveste.
Maria, oricum ai da-o el se simte vinovat fata de tine...si nu se simte vinovat deloc fata de cea cu care spui ca are o relatie serioasa. Pentru ca respectiva te asigur ca nu are o pozitie confortabila deloc. Spui ca e o relatie serioasa? :) Ma faci sa zambesc. Da...o fi...dar nu pentru ganduri de casatorie. Nu o vrea de nevasta. Daca gandea sa o ia de nevasta intenta divort f rapid. Incearca si deschide-te spre altceva nou. Desi stiu ca e greu. Pupici!
BondarelBzz
Postat pe 29 Ianuarie 2011 08:53
Maria, in general barbatii oricate relatii vor avea pe langa casa, cu greu vor divorta. Asa ca nu te astepta sa faca el primul pas. Acum depinde de tine ce mai simti pt el si cat de mult il vrei inapoi. Eu am trecut printr-o situatie asemanatoare si in momentul cand am decis ca vreau sa divortez si-a dat seama ca ma va pierde, dar din pacate a fost prea tarziu. Analizeaza bine situatia si cine stie... poate se va intoarce la tine. Oricum, chiar daca sta cu alta, tu vei ramane sotia. Multa bafta!
diana79
Postat pe 29 Ianuarie 2011 09:25
Nu cred ca acea hartie , acea hotarare de divort iti va creea o stare de liniste, ca o data cu obtinerea ei vei fi mai linistita.Sentimentele sunt sentimente, raman acolo in inima ta.Lasa-ti un timp sa te poti vindeca.Fa altceva, ceva care sa iti umple timpul acela in care te gandesti la el.Fa ceva pentru tine, pentru a te simti bine in propria-ti piele.Dca vei vrea sa deschizi sau nu divort, asta o sa vezi pe parcurs.Nu te opri , nu-ti irosi energia gandindu-te numai la acest lucru,,divortul''.Cand vei fi pregatita o sa faci acest pas.Multa putere si intelepciune !!
ariana_tm
Postat pe 29 Ianuarie 2011 09:33
hai sa vedem cum stau lucrurile:

el a plecat. are casa lui. are o relatie. cand zic relatie, nu zic aventura.
ce presupune o relatie? niste sentimente, acolo. cate, nu stiu ca nu le-a contabilizat nimeni. posibil vreo doua. dintre care unul, nesemnificativ, poate sa fie acela cu iubirea

ea, singura in casa ei, viseaza. la ce mai viseaza? sa se intoarca nenea? putin probabil.
daca el ar fi vrut asta, se intorcea demult, daca ar mai fi iubit-o, nu pleca


de ce nu divorteaza el? ca-i convine asa, ca nu vrea, ca nu are chef, ca-i place acest statut, etc. .

de ce nu divorteaza ea? ca il mai iubeste inca, ca mai spera, ca ii este teama sa nu-l piarda definitiv.

casatoria asta e, pentru unele, ca un fel de cordon ombilical. se leaga de cea hartiuta ca inecatul de mal

acum,, ca el mai trece pe la ea, ca discuta civilizat, ca o trateaza ca pe un prieten e alta poveste. realitatea e ca, omul are o noua viata.

ea, vegeteaza si se minte ca poate, poate., isi pune tot felul de intrebari intrebatoare, cladeste castele de nisip. povestea asta poate tine asa pana la adanci batranete. el cu viata lui bine ancorata in real, ea inchisa intr-o cusca pe care singura si-a construit-o si , tot singura, a aruncat cheia de la usa.

daca tu divortezi ,ce inseamna asta pentru tine?
1. ca esti o femeie care e capabila sa continuie un drum si singura
2. ca ai destula stima de sine incat , sa nu te complaci intr-o situatie ce te dezavantajeaza total
3. ca incepi sa TRAIESTI.
ce faci tu acum, nu e viata . e un fel de mers pe branci.

daca omul tine totusi la tine, ori casatoriti ori divortati ,te va cauta si va incerca sa te recucereasca. asta, daca o sa mai ai chef de asa ceva.divortul e dus si intors, uneori.


si_totusi
Postat pe 29 Ianuarie 2011 09:56
Draga Maria iti scriu in calitate de femeie care a trecut prin acest fel de experienta acum cativa ani si pot spune ca tot ce implica sentiment si obisnuinta sau chiar dependenta este greu de deslusit si mai ales de rezolvat...de drept e usor,in fapt e mai greu.si eu am scormonit prin mine si prin sufletul lui,la inceput cu subiectivism apoi din ce in ce mai obiectiva.ce ne retine sa luam o decizie?sunt multi factori,unul mai putin pertinent decat altul....am sa incerc sa dau cateva raspunsuri cu notificarea...e doar parerea mea...deci,ce te retine pe tine?tu zici respectul...eu zic ca nu-i mai puternic decat teama de pierdere,de singuratate,de stabilitate si mai ales orgoliul.ce il retine pe el?rusinea de a fi cel care spune,rusinea de a calca in picioare un suflet careia i-a jurat iubire,stiind,constientizand faptul ca o parte din el si-o neaga singur.suna abstract ce spun? poate dar eu mi-am dat seama ca mintea masculina e la fel de tenebroasa ca si a femeilr....poate si mai si.te-am ajutat cu ceva? nu cred....singurul care te va ajuta va fi timpul,dar daca simti ca o poti lua de la capat fii deschisa si sincera cu tine,ai curajul sa-ti spui tie insati....vreau sa traiesc,vreau sa iubesc si sa fiu iubita din nou...te rog nu te supara de raspunsul meu....si cu asta inchei urandu-ti sa ai toti ingerii aproape
valiog
Postat pe 29 Ianuarie 2011 10:09
Draga mea, termin-o cu el odata pentru totdeauna, o eventuala impacare va fi ca un fir de ata care-i innozi, si vrei sa-l bagi apoi in ac. Aceasta relatie clandestina a lui va va urmarii toata viata, chiar daca vei vrea sa uiti nu vei putea uita tradarea din partea lui. Lasa-l si refati viata, iti va fi mult mai bine. Sunt convinsa ca te gandesti ca vei avea de facut partajarea, care este cea mai dureroasa din aceasta ruptura, dar vei fi mult mai linistita, linistea care o vei afla dupa ce divortezi este de neimaginat. Eu am trecut printr-un divort intrerupt si apoi cu o impacare. Am mai trait cu el vre-o 8 ani si pana la urma tot la divort total am ajuns. Si stii de ce, pentru ca daca a inselat o data, sigur va repeta greseala, pentru ca va crede ca-l vei ierta tot timpul. Crede-ma ca nu merita un astfel de om o a doua sansa. Bine-nteles ca vei face cum vei crede, eu am crezut de cuviinta sa-ti dau un sfat parintesc. Viata trece, iar clipele pierdute nu se mai intorc.
garbo062707
Postat pe 29 Ianuarie 2011 10:19
Divorteaza, trebuie sa fii o femeie libera iara daca zici ca il respecti pe sotul tau, nu te opreste nimeni sa ramaii prietena in adevaratul sens al cuvantului. Apreciez si ii admir pe cei care se despart si raman prieteni, se respecta unul pe celalalt nu povestesc tot felul de mizerii din viata lor. Faptul ca nu te obliga la divort poate ca tot din respect o face, nu vrea sa te indeparteze brutal, poate este constiient ca il iubesti , sa zicem ca are si el bun simt. E greu sa judeci pe cineva desi aparent nu prea poti sa-l intelegi pe cel ce-si paraseste familia. Parerea mea e sa privesti viata inainte, si sa nu lasi acel petic de hartie sa te tina legata de cel care nu mai este la bine si la rau langa tine. Intr-un fel te judeca oamenii daca esti doamna cu statut de casatorita si altfel , daca esti divortata , femeie libera.
Iti doresc toata fericirea din lume, sa fii iubita!
miorita
Postat pe 29 Ianuarie 2011 11:01
draga mea maria , nu divorta , o relatie este o relatie , o casatorie e un monument , it ridici cu multa dragoste il consolidezi zi de zi si an de an ! am prieteni care dupa ce au divortat , el avea o relatie aparent fericita si totul era stabilit asa , cind s-a pus problema sa se recasatoreasca cu cealalta a realizat cit de mult a insemnat ea femeia vietii lui de care divortase! au stat impreuna dupa divort inca doi ani si s-au recasatorit de citiva ani buni si sunt peste tot numai impreuna . vezi tu daca sotul tau ar fi ferm convins ca asta e solutia el ar fi primul care ar divorta , dar nu e asa ca stai linistita si lasa timpul sa lucreze pentru tine . prietenul nostru divortat si recasatorit

ne spunea ca atunci cind a semnat actul de divort la insistentele celeilalte abia atunci a realizat cu adevarat ce a pierdut , si s-au inpacat si s-au recasatorit din nou . deci chiar daca divorteaza sotul tau tot se poate razgindi si isi poate revizui viata intr-un fel neasteptat ! nu forta tu nimic . in privinta altor relatii femeile foarte tinere vad lucrurile asa , dar dupa ce ai trecut prin viata cu o casnicie si chiar poate cu un divort vezi altfel lucrurile . daca vrei sa iti dovedesti ca poti avea o alta legatura sentimentala da e ok . dar tot timpul il vei raporta pe actualul sa zicem la fostul sot . este foarte greu ! ce a fost prima data , e unic ! dar sigur optiunea e numai a ta si eventual a voastra daca destinul vrea sa fiti impreuna din nou veti fi casatoriti sau nu ! sa te ajute DUMNEZEU si sa ITI lumineze calea si sufletul !te sarut gabriela din constanta
GABRIELABARFIELD
Postat pe 29 Ianuarie 2011 11:34
De la: maria10242, la data 2011-01-26 15:53:23sunt casatorita. sau mai bine zis, inca-i port numele,desi el are o alta relatie. si una serioasa. nu vreau sa -i fac nici un rau doamne fereste; dar nu mai inteleg...nimic. de un an suntem separati,fiecare la casa lui. nu suntem nici macar tineri,vorba aia...dragoste inflacarata! dar!!!!!!!!! in clipa in care deschidem subiectul ...divort! simt ca si un pumnal. si iar trece o luna.doua,trei,si nimic! ne intelegem bine,chiar suntem adica am ramas amici!! dar singura nu-mi pot da un raspuns.ce inseamna asta? dati-mi un sfat va rog! totusi,unde vreau sa ajung? sau ce mai astept? sincer n-as vrea sa-i stric relatia,dar atunci de ce trag mata de coada,cind e vorba de divort? dealtfel cred ca si el trage,ca altfel de mult terminaseram si divortul. trage si el,si nu mai inteleg...........nimic! help me!!!!!!!!!!!





Maria! tu ce simti ca vrei sa faci? nu cred ca-ti poate spune cineva unde vrei tu sa ajungi!...doar tu poti sa hotarasti pentru tine..probabil ca sotul tau a simtit ca divortul ti-ar putea face mult rau si asta e motivul pentru care-ti mai lasa timp...


situatia asta neclara,cred ca va face rau si tie si lui si ei..........


si daca mai exista ceva,hartia e lipsita de importanta......
mara_alexandru
Postat pe 29 Ianuarie 2011 11:38
Imi cer scuze,nu am citit toate postarile,dar intr-una din ele mentionezi,citez: "dar il respect prea mult ca sa-i stric relatia".Oare el te-a respectat atunci cand a hotarat sa aiba o alta relatie in timpul casniciei voastre?Gandeste-te la asta.Eu nici nu as mai sta pe ganduri,as divorta imediat,o persoana care face asta nu merita respect,atata timp cat nici el nu a avut fata de tine.Nu crezi ca meriti cava mai bun,inchide relatia asta si fa-ti alta.Si tu ai dreptul la fericire.Multa sanatate si fericire iti doresc.
gaby1
Postat pe 29 Ianuarie 2011 11:40
De la: GABRIELABARFIELD, la data 2011-01-29 11:34:38draga mea maria , nu divorta , o relatie este o relatie , o casatorie e un monument , it ridici cu multa dragoste il consolidezi zi de zi si an de an !


aha.
Fiecare e cu aia ma-sii, nu isi petrec viata impreuna, nu impat momente bune, nu impart momente proaste, pe perna lui doarme alta femeie dar hartoaga aia de la primarie e mare monument....
Treziti-va, totusi.
quasaria
Postat pe 29 Ianuarie 2011 11:53
mai, voi gantiti?

gabrielo, adica, tipa sa nu divorteze pentru ca, asa, il face pe ala sa nu se poata casatori. il tine incurcat, carevasazica ete,na !

ce spui tu acolo, se numeste milogeala la bufetul din colt, unde se pierde prestanta .si nu. nu fetele tinere gandesc asa ci, femeile care stiu ce vor de la viata. miloagele, da. se transforma in penelope de ocazie

pe mine, altceva ma mira. oricat ai tine la un om, cand acesta te-a tratat ignore si s-a dus la alta, il mai vrei? l-ai mai poti primi in viata ta? tare va place sa fiti niste caini batuti cate lingeti mana stapanului ,asteptand ca acesta sa-si aminteasca de voi .
si_totusi
Postat pe 29 Ianuarie 2011 12:07
De la: si_totusi, la data 2011-01-29 12:07:30mai, voi gantiti?

gabrielo, adica, tipa sa nu divorteze pentru ca, asa, il face pe ala sa nu se poata casatori. il tine incurcat, carevasazica ete,na !

ce spui tu acolo, se numeste milogeala la bufetul din colt, unde se pierde prestanta .si nu. nu fetele tinere gandesc asa ci, femeile care stiu ce vor de la viata. miloagele, da. se transforma in penelope de ocazie

pe mine, altceva ma mira. oricat ai tine la un om, cand acesta te-a tratat ignore si s-a dus la alta, il mai vrei? l-ai mai poti primi in viata ta? tare va place sa fiti niste caini batuti cate lingeti mana stapanului ,asteptand ca acesta sa-si aminteasca de voi .
elisabeta_boia
Postat pe 29 Ianuarie 2011 12:22
Asa gandesc si eu!!Divorteaza cat inca nu esti prea batrana sa-ti mai poti face o relatie,de ce nu un nou mariaj!!Poate e zgarcit si nu vrea sa dea banii lui pe divort..spune-i ca bagi TU divortul...dar sa PLATEASCA EL!!Sa vezi atunci incercare..daca tine la tine-nu v-a da banii,daca nu tine la tine v-a sari cu banii!!Daca-ti propune:jumate-jumate,nu accepta ptr.ca in fond si la urma urmei,el a parasit domiciliul conjugal.Si daca tu bagi divort pe banii tai,vei castiga ,si el TOT v-a plati acele cheltuieli!Nu accept NU,divortul din vina amilbilor parti!!Vorbesc in cunostiinta de cauza!!Si eu am divortat,dar eram tanara,aveam30 de ani nu 48 ca ai tai...si noului meu sot i-am aratat hotararea de divort cum ca primul meu a fost de vina la despartire!!Uneori,conteaza,macar pana poti dovedi ca esti de casa,stabila,corecta,iubitoare etc.Succes!!
elisabeta_boia
Postat pe 29 Ianuarie 2011 12:33
Maria! divortul nu e o boala rusinoasa si n-aii motive sa-ti fie frica!.......se ajunge la divort pentru ca ceva nu mai merge.....trebuie sa ai curajul sa recunosti asta....sa-ti recunosti in primul rand tie.....\

sigur ca nu-i o fericire!......asta e! am dat-o in bara......dar nu se termina lumea pentru niciunul dintre voi.......

si pot sa-ti dau un sfat! daca ajungi la concluzia ca vrei intradevar sa divortezi,poti sta de vorba cu sotul tau ii poti spune ca acum se poate divorta in fata notarului.nu dureaza mult.nu-s martori,nu-s multe discutii.intr-o luna esti o femeie libera..asta daca intradevar doriti amandoi!


avem o singura viata! n-ai timp sa stai sa astepti!


si eu am lungit-o cu divortul..ba voia,ba nu voia.......ba spera ca nu vreau eu.......s-a lamurit in fata notarului.......


tu trebuie sa iei hotararea!
mara_alexandru
Postat pe 29 Ianuarie 2011 13:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Relație de cuplu fără intimitate 14 De la: garbo_472262 3 Septembrie 2017 21:01
Relatie suspecta 4 De la: garbo_407215 8 Decembrie 2014 12:24
dilema 16 De la: fleurdelis 6 Iunie 2010 10:55
tratamente 1 De la: icaica 17 Aprilie 2011 17:33
Ce sa cred? 9 De la: flori_de_primavara 31 August 2015 20:24
Setari Cookie-uri