Va rog ajutor, e urgent! Mai poate fi cu mine, oare exista o solutie?

Sunt barbat am 29 de ani si am fost intr-o relatie de 7 ani. Diferenta dintre noi e de 8 anii si am cunoscut-o cand ea avea vreo 14. Totul a fost foarte frumos si eram asa de fericiti incat credeam ca toata lumea e a noastra.

In urma cu vreo 2 ani firma unde lucrasem a dat faliment si mi-am schimbat locul de munca. Timp de un an era tot fara bani doarece noul salariu era de mizerie. Intre timp au aparut reprosuriledin partea ei, ea fiind studenta. Imi spunea ca nu ne intalnim, noul loc de munca imi permitea putin timp liber deoarece lucram si duminica cateodata si era o munca grea.

Pana la urm am ales sa fac altceva, sa lucrez pe cont propriu pentru niste firme american, ca freelancer si am renuntat la locul de munca, desi toata lumea imi era impotriva. Fiind as la limba engleza, am ales sa fac tot felul de proiecte si imi pusesem in plan sa imi fac firma. Dupa multe dezamagiri in plan profesional asta doream sa fac.

Lunile treceau si eu avand o rata destul de mare pe masina si alte bunuri, nu reuseam sa fac destui bani ca sa am si sa imi scot femeia in oras sau de alte chestii, iat ea tot tragea de mine si imi tot reprosa ca nu sunt destul de ambitioes etc. Mentionez ca stateam cu parintii. Ma afundam din ce in ce mai mult in munca si tot promiteam ca o sa fac bani sa nu ne lipseasca niciodata si chiar era posibil asta dar pe termen putin mai lung.

A trecut un an si inca nu mi-am atins obiectivele, cu ea nu prea ma intalneam, iar si cand ne intalneam ba era la ea, ba era la mine si intervenise rutina. Apoi au mai aparut reprosuri ca nu ii cumparam flori si cadouri la timp sau destul de mult, reprosuri despre anumitr gesturi pe care eu nu le-as fi facut de-a lungul timpului, desi le-am facut dar nu in masura in care isi dorea ea. De multe ori nu o sunam oana seara tarziu iar lucrul acesta o infiria si ne certam, dar de cele mai multe ori nu era cu rea intentie, ci pur si simplu mai uitam, ca tot omul.

Apoi ne-am certat rau pentru ca ea nu mai avea rabdare sa ne fie si noua odata bine financiar, insa mi-a mai dat o sansa. Binele nu s-a ivitt nici atunci si mi-a spus ca ea nu mai poate as si ca vrea mai mulr de la viata si ma lasa. Am plans si m-am milogit sa mai fim impreuna insa tot imi spunea ca i-am facut o rana in inima si chiar daca mai vrea sa fie, nu mai simte, nu mai poate. Pana la urma mi-am dat seama si mi-a si spus ca ma poate vedea ca pe cel mai bun prieten, dar ca nu mai simte ca am putea fi iubiti.

De disperare i-am spus ca sunt dispus sa ma schimb cum vrea ea, pentru ca mi-am dat seama ca o iubesc ca pe viata mea si ca pana la urma va fi bine. De fapt descoperisem cheia successului si urma sa curga banii, dar tot zicea ca e prea tarziu pentru ca nu mai simte...si nu puteam nici macar sa lucrez de suparare.

Timp de mai mult de o saptamana dupa acestea, i-am adus buchete de floei, am dus-o la concerte si la un bal, i-am luat cadouri, am facut tot posibilul sa ii demonstrez ca m-am schimbat, dar, desi gesturile i se pareau foarte tari, imi spunea ca de ce nu am facut asta cand a fost timpul, ca acum e prea tarziu. Eu nu intelegeam asta si nu reuseam sa accept ce imi spune. Apoi ne-am mai intalnit, dar nu prea am rezolvat mare lucru. Mi-a mai interzis si sa fac dragoste cu ea, spunandu-mi mai tarziu ca a facut asta pentru ca a stiut ca daca imi da voi...o sa ne impacam. Motivul: la pat nu au fost niciodata probleme in cei 7 ani.

In ca ceva: intre timp eu m-am ingrasat, devenind mai putin atractiv fizic, iar ea nu accepta asta si tot imi spunea sa slabesc. Am acceptat ca sunt de vina si spuneam sa imi mai dea ultima sansa sa ma schimb, dar a zis ca e prea tarziu. mentionez ca eu in tot acest timp dupa prima cearta am fost un disperat, ceea ce am citit mai apoi ca nu e bine sa fii. O sunam tot timpul, ii trimiteam mesaje, vroiam sa ne intalnim.

Apoi am avut o discutie in care imi spunea sa accept ca ma iubeste ca cel mai bun prieten si ca ar fi fericita sa ma vada cu alta, chiar daca ar durea-o. Eu i-am verificat mailul, pentru ca ii stiam parola si o suspectam de ceva. S-a dovedit ca aveam dreptate si ca i se confesa unui coleg de serviciu (se angajase part time) pentru ca nu mai suporta starea emotionala in care era din cauza despartirii de mine iminenta. Am intrebat-o si a recunoscut ca a fost cu el la o ciocolata calda si o data la un film si ca lui ii place de ea, doar atat si ca si el e intr-un proces de despartire dupa o relatie de 7 ani.

I-a fost asa rusine ca am prins-o incat am cazut de acord sa ne impacam. A doua zi insa s-a razgandit. Dupa un timp eu am renuntat sa o mai sunt si am zis ca mi-a trecut, desi nu era adevarat dar vroiam sa vad daca ma suna. M-a contactat pe facebook spunand ca e disperata si ca ma iubeste ca pe un iubit si ca acuma ma intelege cum am suferit. Eu am exitat, iar in urmatoarea ziiar a devenit nepasatoare.

E foarte nehotarata, desi simt ca nu mai poate fi ce a fost, si m-am hotarat sa nu o mai sun iar acum pentru mult mai mult timp. Cred ca e ultima solutie, din ce am citit pe net, e adevarat? Ce credeti?Cat la suta e posibil sa se intoarca? Eu vreau sa imi vad de munca, sa fac bani sa am sa nu-mi lipseasca si sa slabesc, oare m-a r mai vrea inapoi. Eu o iubesc asa de mult incat i-as putea ierta orice si nu vad alta femeie ca ea, pentru ca e unica in felul ei. Ajutor varog! I-am spus ca daca ne-am impaca, as face-o cea mai fericita femeie si ca nu sunt dispus sa o mai pierd iar.
garbo267384
Postat pe 5 Martie 2012 05:02
Imi cer scuze pentru scris dar nu gassc cum sa editez.
garbo267384
Postat pe 5 Martie 2012 05:11
garbo 384, 14 ani este o varsta prea cruda pentru inceperea unei relatii. Dupa sapte ani, se spune ca toate relatiile trec printr-o evaluare, in care ies in fata frustrarile bine ascunse in acesti ani. Asa se intampla si acum in relatia voastra.
Daca veti ramane impreuna sau nu, noi de pe aici nu putem sti. Dar prea multe promisiuni, prea multe rugaminti strica. Corect ar fi ca te iubeasca asa cum esti, si sa aprecieze toate incercarile tale de a te schimba.
cri_cat
Postat pe 5 Martie 2012 07:23
si.. nu e urgent deloc. Lasa lucrurile sa curga de la sine. Viata o sa te surprinda cu alte lucruri frumoase.
cri_cat
Postat pe 5 Martie 2012 07:26
te-as da un sfat. nu te mai intoarce la ea . trebuie sa slbesti , sa ai grija de tine, cauta alta fata. totul va fi bine . ea va iesi din inima ta.
garbo191612
Postat pe 6 Martie 2012 09:32
te-as da un sfat. nu te mai intoarce la ea . trebuie sa slabesti , sa ai grija de tine, cauta alta fata. totul va fi bine . ea va iesi din inima ta.
garbo191612
Postat pe 6 Martie 2012 09:34
Momentan am ales sa nu ne vedem o vreme, ea mi-a zis ca are nevoie de pauza ca deja o sufocam cu mesaje si intalniri, flori, invitatii la concerte etc. Nu ne-am vazut de cateva zile si desi eu mor de dor, i-am zis doar atat ca vreeau sa fim doar prieteni si a acceptat si a zis ca se simte f bine singura. Eu insa stiu ca ea ma mai iubeste si am impresia ca are nevoie sa simte iar fluturi in stomac...cine stie, poate in timp va simti, pentru ca eu vreau sa ii arat ca macar acuma ma gandesc la ea si nu la mine, macar ca prieten si vreau sa o las pe ea sa arunce zarurile. Asa mi-a spus cineva care a trecut exact prin ce trece ea pana la cel mai mic detaliu. Cred ca exista o sansa de impacare, dar ca ea are nevoie de timp sa nu o presez, sa fie de la ea, sa simta ea ca are controlul, pentru ca relatia noastra a fost extrem de frumoasa si stiu ca nu se uita usor asa ceva. Intre timp eu ma concentrez pe lucru sa fac banii care trebuie sa ii fac si sa vada ca pot. Daca nu o sa reuseasca o sa ma resemnez si o sa imi caut pe altcineva. Ce credeti?
garbo267384
Postat pe 6 Martie 2012 16:49
Te-ai gandit ca poate nu ai abordat problema corect pana acum??? Poate ca ar trebui sa faci pe indiferentul, poate sa iesi si cu alte fete (numai la o discutie) si sa faci cumva ca ea sa vada acest lucru, iar daca te iubeste inca sigur va fi geloasa!
sunshine24
Postat pe 15 Martie 2012 17:02
O relatie frumoasa intradevar are nevoie de multe condimente pt. a fi trainica sau vesnica.De obicei multi barbati dupa ce au cucerit o femeie,nu-i mai acorda aceiasi atentie,pretuire ca l-anceput.Din pacate cind o relatie nu este intretinuta cu iubire,pretuire si respect nu are cum sa dureze.Pe de alta parte daca prietena d.vstra. este fixata doar pe prosperitate si satisafactii materiale,care este adevarat sint necesare pt. a fi fericit,dar nu este deajuns daca nu este iubire.Banii singuri nu -ti aduc fericirea,iar iubirea este dovedit este o energie foarte capricioasa si din pacate nu ai unde sa o cumperi,vine pe nesimtite si pleaca pe nesimtite.Daca va iubiti cu -adevarat dati-va o sansa unul altuia si corectacti greselile pe care le-ati facut unul altuia si construiti o noua relatie frumoasa avind grija sa nu mai gresiti.
garbo255960
Postat pe 24 Martie 2012 02:32
cred ca indiferenta este cea mai buna cale,dar bine inteles cind iub nu poti,te inteleg si te cred,stiu din propria experienta ca atunci cind sint rugate se simt sufocate!!nu tu treb sa te schimbi,ia sa schimbat de la 14 la 21!?
dragosion
Postat pe 24 Martie 2012 07:31
Buna nu cred ca merita sa te umilesti am 42 de ani asta am facut toata viata dar acum pot sa zic ca a rasaritsoarele si in viata mea ,credema cea care te iubeste pentru ce ai nu este iubire ,iubirea este cind nu ceri nimic doar dragoste si iubesti cu adevarat atunci esti cel mai fericit ,credema ca nu sau terminat femeile nu sti nici odata de unde iti rasare norocul eu iti doresc tot binele din lume si nu te lasa prada acelei femei ca nu merita sa te umilesti pentru nimic in lume
Aurica161430
Postat pe 24 Martie 2012 21:17
dupa prerea mea ... las-o. E o pisi de mall oarecare, care nu intelege nimic din ce faci, nu intelege faptul ca oamenii au momente bune dpdv financiar si momente mai proaste, si ca singurul lucru care "monitorizeaza" calitatea celui de linga ea nu este rata rapida de succes, ci cea pe termen lung. Iar in situatia in care nu e in stare sa fie alaturi de tine cind apar sincope, desi vede ca te straduiesti, probabil nu merita sa fie nici la bine.
Sa fii freelancer nu e cel mai putin stressant lucru din lume - cu atit mai putin la inceput. Daca pe donsoara nu o interesa in perioada asta decit ca nu i-ai adus trandafirii de simbata seara si bate din picior ca ea vrea, e doar o alta pipitza. Atit.
quasaria
Postat pe 25 Martie 2012 16:15
Va multumesc pentru raspunsuri. Intre timp ei i-a mai trecut supararea, am decis sa mai incercam si credeti-ma, ne intelegem perfect, dar parca din partea ei nu mai e romantism, spontaneitate si toate ingredientele alea care erau inainte. Mi-a zis ca nu poate fi la fel din prima, insa mi-am dat seama ca ea trece printr-o depresie puternica cauzata de prea multa munca, scoala, mersul la sala, in general ritmul ei alert de viata si ca acesta o darama. A a juns intr-o stare foarte rea din cauza ca o mai stresam si eu cu telefoane, rugaminti etc. Acuma imi spune ca tot ce vrea e sa isi revina din starea asta si sa faca totul pentru ea, ca pana acum a facut pentru altii (inclusiv pentru mine). Si ca nu poate zice ce va fi in viitor, dar ca pentru casatorie e prea tanara. Eu sufar, si ea sufera, dar ea trebuie sa isi revina. Eu oare imi voi mai reveni vreodata? Inca si acuma, desi am incercat, nu pot sa vad pe altcineva decat pe ea.
garbo267384
Postat pe 1 Aprilie 2012 17:41
ei, saraca, cit de stressata trebuie sa fie de faptul ca merge la sala. Depresiva rau chestia asta... si scoala... si sa te sune cineva cu rugaminti.... In rest, nu reiese decit ca ar fi facut mofturi, nimic pentru altii, da' beauty is in the eyes of the beholder. Asa ca succese multe. Sa te tina ochelarii.
quasaria
Postat pe 1 Aprilie 2012 17:55
Quasaria, intr-un fel iti dau dreptate, poate ca are maniere de pipita, insa eu stiu ca nu e, altfel nu ar fi stat 7 ani cu mine. E mai mult decat atat.
garbo267384
Postat pe 1 Aprilie 2012 18:56
nu vreau sa te contrazic.
quasaria
Postat pe 1 Aprilie 2012 19:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna seara 1 De la: garbo_493339 30 Septembrie 2018 20:25
Barbatii sunt rai sau prost intelesi? 15 De la: quasaria 4 Ianuarie 2011 15:30
Parintii lui 1 De la: garbo_491410 26 Iunie 2018 00:44
Stau cu el dar nu il iubesc 12 De la: garbo_485032 29 Aprilie 2018 02:31
problema iubita 13 De la: garbo_427282 28 Februarie 2016 19:46
Setari Cookie-uri