Ideea ca el are un copil...

mda, la asta ma gandeam si eu, ea aeriana eu aerian, avem nevoie de ancore puternice sa ne tina la sol, sau eventual luam Pamantul la remorca si-l mutam din Calea Lactee
casperphantom
Postat pe 1 Ianuarie 2011 13:36
dragele mele amante ,de ce nu-i pastrati voi?eu as vrea din tot sufletul sa plece la ea.chiar m-am saturat sa-l mai vad in fiecare zi.deja nu-l mai suport.mi-a facut sarbatorile calvar.de ce nu pleaca la amanta?chiar vreau sa ma lase in pace.ori ii tineti ori ii lasati in pace .hotarati-va.
thrillia
Postat pe 1 Ianuarie 2011 19:24
Thrillia...de ce nu-i faci tu mami bagajul si sa il trimiti la ea...cu funda rosie,normal!;)
de ce ca te lase el in pace si nu il lasi tu pe el...???
eladaela
Postat pe 1 Ianuarie 2011 20:02
Eu cred ca tu vrei sa renunte la ce are el mai frumos si mai drag pe lume la ce a dat el viata o fiinta care e mai presus de toate sa te aleaga doar pe tine ,sau stai ca nu inteleg vrei ca fosta lui sotie sa ia copilu si voi 2 sa numai aveti de aface nici cu copilu nici cu fosta ? daca e asa esti egoista , daca am inteles gresit imi cer mi de scz
garbo181071
Postat pe 1 Ianuarie 2011 22:24
Acum mi-am dat seama . nu fosta lui sotie e problema pentru ca in momentul in care el si-ar intemeia o familie cu tine fosta lui sotie ar fi doar o amintirire sa zic asa chiar daca e mai mult de atat problema e copilu care in mod normal trebuie sa se implice si tatal lui in cresterea lui si implicarea lui permanenta in viata acestui fapt care pe tine te panicheaza . sincer daca as fi in locul acelui barbat te-as ocoli si as cauta o femeie care mar vrea si pe mine si pe copilul meu
garbo181071
Postat pe 1 Ianuarie 2011 22:31
Gandeste-te ca si tu puteai fi in aceeasi situatie. Copilul nu are nici o vina.
garbo099908
Postat pe 2 Ianuarie 2011 08:30
De la: quasaria, la data 2011-01-01 11:42:40[quote]sfaturile suna bine dar, ce faci daca situatia nu e deloc asa? daca e vorba de un copil care e deja major, nu vrea sa lucreze, e intretinut de tata cu sume enorme de bani (pe care acesta nu si le permite)? ce faci daca acest copil e nesimtit si obraznic? ce faci daca toate efoturile tale de a te apropia de el, de a face sa fie bine, se lovesc de un zid gros de egoism si rautate din partea copilului?

si daca e asa COPILUL TAU ce faci?
Cam acelasi lucru, nu?

Ce faci daca scopul sotului e sa ii fie bine familiei anterioare? Te bucuri de faptul ca nu te va lasa balta si isi va pune palma in cour cind ti-o fi mai rau - pentru ca nu e genul asta de om, deci ai dat de o pasare rara.

Ce nu au inteles pisi astea care se pling ca nenea acorda atentie copilului este ca atentia pe care o acorda copilului LUI o va acorda si COPILULUI LUI cu ele - sau copiilor. Un nesimtit care uita ca are copii va face acelasi lucru cu copiii tuturor femeilor din viata lui - mama este adiacenta in relatia unui tata cu plodul propriu. Este relatia intre EI DOI. Si cel mai probabil atitudinea pe care o are fata de primul o avea si fata de al zecelea, daca se intimpla sa aiba 10... indiferent cu cine.

Si daca iti poti alege tatal copilului dupa meritul de a-si trata urmasii cu indiferenta, mergi inainte... ai toate sansele sa iti intoarca spatele si tie cu copilul tau cu tot. In fond, tu dupa criteriul asta l-ai ales, sa il doara in fund, nu?! Asta ai vrut, asta ai avut....[/quote]

exista un copil, al nostru. din nefericire nu are nici o sansa i fata primului lui copil.
am fost in situatia de a decide daca cumparam un carucior nou (celui vechi i se rupsese o toat si nu se mai putea repara) celui mic si a-l trimite pe cel mare in vacanta la mare, el a ales a doua varianta. cand cel mare vin in vizita nu mai conteaza nici faptul ca cel mic doarme si are nevoie de liniste, nici ca pentru el nu e sanatos sa se fumeze in apartament (cel mare fumeaza).
un copil e o bucurie. dar trebuie sa existe o ordine a prioritatilor in mintea tuturor. mi se pare absurd sa pui pe acelsi plan nevoile primare a unui copil de 3 ani cu nevoia de distractie a unui adult de 18. nu vreau sa nu ii pese de copilul lui, ci sa invete sa il respecte pe al nostru. pana in prezent fosta sotia si fostul copil sunt familia lui. noi suntem doar ... oameni care ii umplu viata.
garbo177935
Postat pe 2 Ianuarie 2011 18:33
Te rog frumos sa nu ma jignesti pt ca eu nu te-am jignit pe tine; k ; ai grija cum vb ca atfel vin la tine si jar manaci ai auzit "D-le casperphantom".
pui94
Postat pe 3 Ianuarie 2011 09:23
Draga mea am si eu cateva intrebari la tine tipul respectiv de care te-ai indragostit e divortat?Locuiti impreuna?Ce relatie exista intre tine si copilul lui?Iesiti toti 3 (tu,el si copilul lui) in oras sau prin parcuri?Era despartit de sotia lui cand l-ai cunoscut?
Acestea sunt niste chestiuni f importante pentru ca sa imi pot da seama mai detaliat despre relatia voastra.Am si eu o relatie asemanatoare cu a ta dar daca nu-mi raspunzi la intrebarile de mai sus nu pot sa-ti dau un raspuns concret.
Daca vrei rasp te rog sa-mi rapunzi la intrebari.


P.S. : Gandeste bine in ceea ce te bagi ca daca il iubesti pe el trebuie sa-i iubesti si copilul pt ca acel copil nu e o jucarie pe care azi o cumperi si maine o arunci !!!!
simonika88
Postat pe 5 Ianuarie 2011 22:18
bun, ai punctat o chestie importanta: una e sa te bagi in viata tipului - e adult, azi vii, maine pleci, e ok - si alta e sa iti creezi o relatie cu copilul, care nu va intelege ulterior unde ai disparut - in neant?
Sfatul meu e sa stai departe de copil pina esti foarte sigura ca iti doresti sa ramai cu omul asta.
quasaria
Postat pe 6 Ianuarie 2011 20:17
Hmmm.
De obicei problema in a accepta un copil dintr-o alta relatie o ai barbatii, care accepta mai greu sa fie ei pe al doilea plan.
Femeile mature sunt mai deschise la suflet si chiar stiu sa aprecieze un barbat care are un copil si caruia, culmea!, ii mai si pasa de el. E semn ca va fi un bun tatic pentru viitorul copil, nu?! E de admirat!

Problema adusa in discutie aici dezvaluie de fapt nesiguranta si neincrederea in ea insasi(a celei care a deschis topicul).
Ne temem ca il pierdem pe cel de langa noi(si mai suntem si gelosi)atunci cand nu suntem sigur pe noi insine si aceasta nesiguranta o transpunem asupra partenerului.
Domnisoara ar trebui sa mediteze asupra acestui aspect: cat de mult crede in ea insasi?
Si oare chiar il iubeste? Il poate accepta exact asa cum e?

PS: am ras cu lacrimi la raspunsul cu asasinul platit!

iza1973
Postat pe 7 Ianuarie 2011 07:45
e bun si...umorul negru...
eladaela
Postat pe 7 Ianuarie 2011 07:51
Hallo
Pot sa-ti vorbesc din proprie experienta. Am o relatie cu un barbat divortat care are o fetita din prima casatorie. este topit dupa copila...ar face orice poate pentru ea, defapt...nimic nu este prea greu de infaptuit pentru el atunci cand este vorba de copila lui. Eu nu am copii. trebuie sa recunosc ca acesta a fost un aspect care intotdeauna m-a incantat (ma refer la faptul ca-si iubeste copilul atat de mult), fiind si unul dintre motivele pentru care il iubesc...Totusi...este foarte greu sa faci compromisul (sa-l accepti si sa-l intelegi). cel putin mie mi-a fost enorm de greu si...inca imi mai este. relatia cu fosta sotie, telefoanele, intrevederile...sunt greu de digerat pentru oricine. Am citit mai multe topicuri si am observat rautatea cu care au raspuns uniiunele. Nu trebuie sa iei in seama toate magariile persoanelor care nu stiu ce vorbesc si care comenteaza doar ca sa se afle in treaba. revenind...daca il iubesti invata sa-i iubesti copilul mai intai, petrece un timp cu copilul singura si invata-l sa prinda incredere in tine, joaca-te cu el, fii o buna prietena acelui copil. Cat despre fosta lui sotie...nu stiu ce sa-ti spun...depinde foarte mult si de felul in care partenerul tau se poarta sau vorbeste cu ea la telefon. Si inca ceva...daca tot alegi sa faci compromisul...ai grija sa nu mai cedezi si la altele...oricum este unul destul de mare pe care il faci pentru o viata...ar trebui sa invete si prietenul tau sa faca compromisuri cateodata...Bafta!
flori77
Postat pe 7 Ianuarie 2011 11:07
da, Intai trebuie sa vezi draga, in ce relatie mai este cu fosta , exa si apoi sa te aventurezi in relatie. Pentru ca daca este si cu exa si cu tine este mai grav. Daca a pus punct si este doar cu tine este altceva. Problema ta este ca nu cunosti probabil ce sentimente mai are fata de exa nu de copil. El este si ramane indiferent ca vrei tu sau nu. Normal daca este un tata responsabil. Daca tu vrei sa il indepartezi si de copil, posibil sa reusesti, doar nu esti singura care ar face asta, numai ca ce vina are acel copil ca tatal lui si-a gasit o iubita egoista. Pe bune acum...
garbo101568
Postat pe 7 Ianuarie 2011 16:42
De la: flori77, la data 2011-01-07 11:07:26Hallo
Pot sa-ti vorbesc din proprie experienta. Am o relatie cu un barbat divortat care are o fetita din prima casatorie. este topit dupa copila...ar face orice poate pentru ea, defapt...nimic nu este prea greu de infaptuit pentru el atunci cand este vorba de copila lui. Eu nu am copii. trebuie sa recunosc ca acesta a fost un aspect care intotdeauna m-a incantat (ma refer la faptul ca-si iubeste copilul atat de mult), fiind si unul dintre motivele pentru care il iubesc...Totusi...este foarte greu sa faci compromisul (sa-l accepti si sa-l intelegi). cel putin mie mi-a fost enorm de greu si...inca imi mai este. relatia cu fosta sotie, telefoanele, intrevederile...sunt greu de digerat pentru oricine. Am citit mai multe topicuri si am observat rautatea cu care au raspuns uniiunele. Nu trebuie sa iei in seama toate magariile persoanelor care nu stiu ce vorbesc si care comenteaza doar ca sa se afle in treaba. revenind...daca il iubesti invata sa-i iubesti copilul mai intai, petrece un timp cu copilul singura si invata-l sa prinda incredere in tine, joaca-te cu el, fii o buna prietena acelui copil. Cat despre fosta lui sotie...nu stiu ce sa-ti spun...depinde foarte mult si de felul in care partenerul tau se poarta sau vorbeste cu ea la telefon. Si inca ceva...daca tot alegi sa faci compromisul...ai grija sa nu mai cedezi si la altele...oricum este unul destul de mare pe care il faci pentru o viata...ar trebui sa invete si prietenul tau sa faca compromisuri cateodata...Bafta!
garbo017287
Postat pe 8 Ianuarie 2011 00:16
flori77 ce te face sa crezi ca acceptarea compromisului aduce siguranta viitorului cu prietenul divortat si cu o fetita?.....copilul va creste si niciodata nu va privi cu ochi buni persoana straina...fii sigura
garbo017287
Postat pe 8 Ianuarie 2011 00:33
Intotdeauna va fi greu intr-o relatie cu copii si foste... Mai ales daca el inca o iubeste, desi nu recunoaste si tot ce face e ca s-o impresioneze pe fosta...Mai ales daca ea foloseste copilul sa il manipuleze...il lasa sa il vada cand are ea chef, el trebuie sa plateasca toate nevoile copilului si apoi nu-l mai lasa sa il vada...il face in tot felul....ii reproseaza ca el i-a distrus viata, desi ea a divortat...si ma intreb atunci: de ce mai tzine la ea sau de ce mai tanjeste dupa ea? i-o fi placand felul ei de a-l jigni? o confunda pe actuala cu fosta...actuala purtandu-se frumos cu el si respectandu-l....parca vrea sa fie doua intr-una...ii cere sa isi faca parul ca si prima, sa fie blonda ca si prima...asta a descoperit-o intamplator, cand a vazut o poza de a ei...ca de fapt ii cerea sa o copieze pe prima...nebunie, nu?
Este o relatie grea pentru o femeie care nu a mai fost casatorita si nu are copii sa intre intr-o relatie cu un barbat divortat, care mai tanjeste dupa ce a fost frumos, desi uita cate sicane i-a facut in timpul casatoriei si dupa...
Sunt femei care nu pot accepta acest fel de compromisuri si nu trebuie sa sariti sa le judecati....pur si simplu nu toata lumea e la fel....fiecare are alte nevoi, alte sensibilitati, alte prioritati...
Ideea e ca daca esti intr-o astfel de situatie....si nu poti accepta ....e bine sa te retragi....si sa iti cauti alta relatie, care sa te avantajeze....nu e nicio drama sa nu poti face fatza...ideea e sa ai curajul sa o rupi si sa pleci...
Iti trebuie nervi de fier sa rezisti, sa accepti(cate?) compromisuri, sa intelegi(ce? ca o iubeste pe prima si nu recunoaste?)
Cred ca e mai usor daca ai si tu copil si el, atunci poate ca e mai usor sa intelegi, face si el compromisuri pt al tau, faci si tu pt al lui..se mai echilibreaza situatia, cumva...
dar daca el spune ca nimeni nu l-a iubit asa ca tine, nimeni nu l-a mai respectat asa de mult, nici nu a stiut ca poate fi asa bine intr-o relatie, etc si totusi nu te cere de nevasta, nu vrea copii cu tine, pe motiv ca cel pe care il are e handicapat si ii e teama sa mai faca unul....Ce sa intelegi din asta?
Daca sunt situatii cand ea(fosta) vorbeste frumos cu el si el parca iar se indragosteste de ea(!!!!!) si nu se mai satura sa vorbeasca cu ea si ii povesteste despre actuala cat e de buna si inteligenta si...mai stiu eu ce ii spune... ce compromisuri sa mai faci? ce sa intelegi? E CLAR ca nu a uitat-o...e clar ca lupti pt o himera...e clar ca trebuie sa pleci....viata e scurta...cat sa astepti sa se maturizeze un barbat de 40 de ani?
astept pareri...va multumesc
calla
Postat pe 8 Ianuarie 2011 12:13
e adevarat ca sunt unii care ar face orice ca sa o vada pe fosta, motiv ca merge sa vada copilul si multe altele dar ganditi-va ca totusi au avut si ei niste ani impreuna, copilul tot impreuna l-au facut, unele chestii nu dispar imediat, tu care alegi sa fii cu cineva care de abia a divortat sau e in divort, stii in ce te bagi, deci, nu e vina nimanui daca tu vei suferi pe viitor in cazul in care s-ar intoarce la fosta sotie

sunt si cazuri in care sotul nu mai are nici o treaba cu fosta soata si chiar vrea sa vada copilul, sa-i fie alaturi si sa-l creasca asa cum poate, daca voi ati avea un copil si va despartiti de sot si actuala iubita nu-l lasa sau nu-i convine ca vine sa vada copilul si tot tacamul, cum v-ati simti?
Laura_M
Postat pe 8 Ianuarie 2011 12:26
...si daca e despartit de 10 si tot suspina dupa fosta?
Ma tot intreb ce e daca te paraseste un barbat divortat cu copii( din alta casnicie)? a cui e pierderea? a ta sau a lui? Sunt atatia barbati fara obligatii, doar ca in sistemul nostru e greu sa dai de ei...fiind prea multi dornici doar de aventuri...dar daca ai perseverenta ii gasesti sau te gasesc ei.... asa ca va urez succes si aveti grija ce va doriti! Viata e scurta si trebuie sa ne-o facem frumoasa si linistita pe cat posibil!


calla
Postat pe 8 Ianuarie 2011 15:21
daca suspina dupa fosta, de ce te mai incurci dupa el, ca dupa aceea sa nu-ti pui unele intrebari, nu crezi ca dupa o despartire iti trebuie un pic de timp? trebuie sa-l lasi sa se bata putin pentru tine, nu asa, il iei ca s-a despartit de nevasta, de cat timp, o luna 3, 4? ce-i aia?
Laura_M
Postat pe 8 Ianuarie 2011 15:25
"dupa" = "cu el"
Laura_M
Postat pe 8 Ianuarie 2011 15:27
Draga mea, am o relatie cu un barbat divortat si cu copil mic ( 2 anisori)Este CEL MAI BUN TATA pe care l-am putut intalni,tinand cont ca si eu am la randul meu un copil.in viata copilului nu va exista niciodata alta femeie(decat pentru aventuri) considerand ca are mama .Nu trebuie sa te supere faptul ca are un copil care este un dar,ci comportamentul lui.Sunt PRIETENA si in acelasi timp iubita si sunt singura careia imi da voie sa interactionez cu copilul.Este constient ca ii voi iubi copilul ,dar totusi nu vrea o relatie pe termen lung.In acelasi timp are si alta iubita mult mai tanara ca mine.Indiferent de femeie ,copilul este pe primul loc .
Ori mergi inainte,ori te retragi.Eu nu fac un caz din faptul ca are copil,fosta nevasta si iubita,dar va trebui sa ne despartim la un moment dat.Daca nu esti sigura ca vei ramane cu el,renunta.Viata este atat frumoasa,plina de neprevazut incat merita sa traiesti fiecare moment.Daca suferi nu rezolvi nimic.Iti urez succes.
garbo181143
Postat pe 9 Ianuarie 2011 14:52
Copilul este o binecuvintare de la Dzeu si faptul ca a aparut a fost mai curind voia Sa !
Nu te apuci sa ... lucrezi copii , hai sa fim seriosi ! Dar faptul ca ai facut un copil cuiva ori tie NU iti confera drepturi decit de la societate care este obligata sa respecte acest lucru si sa te ajute constructiv a zidi un vlastar al vietii ! In rest , ce dai , ce primesti in schimb , este scris acolo unde poate nici macar tu nu poti citi si nici el , destul cit sa meriti ! .....
Nu cerceta aceste legi , ca esti nebun de le-ntelegi ....mai bine sapa, sapa sapa, pina dai de stele-n apa ! ....
georg_eta
Postat pe 10 Ianuarie 2011 09:48
buna .. si eu sint divortat si baiatu e la mine ca nu la dorit si nu e mama ... iar mama este cine creste sil iubeste ... iar daca tu simti ceva pentru el sil iubesti din suflet copilu va simti si te va accepta coipiii sint ingeriii si cauta iubire si dragoste si asta ii face fericitii si voi veti fii fericitii....
clau7777
Postat pe 10 Ianuarie 2011 21:33
1 dc au nevoie barbatii d amante pt k unele sotii nu stiu sa si-i tina langa ele.
2 s-au culcat pe ureche ca gata au bucata aia de hartie in mana dar... sincer nici ca hartie igienica nu e buna.
iar pt tn dragamea cea care ai deschis subiectul si eu sunt cu cineva care are un copil avem 2 ani de cand suntem impreuna si sincer ii iubesc fata. tu ai stiut in ce te bagi de la inceput, stiu ca ti-e greu dar daca ai acceptat de la inceput asa tre sa mergi in continuare si nu incerca sa-l indepartezi de copil pt ca va fi greu pt tn si gandeste-te daca te accepta el pe tine in defavoarea copilului sau pt ca pana la urma urmei copilul il are toata viata iar ca tine mai gaseste si care il poate accepta si cu copil asta e parerea mea tu faci ce vrei
nina_20
Postat pe 15 Ianuarie 2011 10:16
incerc sa-ti explic cum vad eu lucrurile.....si tot ceea ce-ti voi povesti, e o parte din experienta mea...am o relatie cu un barbat care are un copil , care-si iubeste foarte mult copilul...si mie imi place....e o dovada a responsabilitatii,a maturitatii,a sensibilitatii....sunt calitati pe care barbatii le au,dar se pare ca noi,femeile,desi le negam aceste calitati,ele exista!
dar dragostea pentru copil,nu umbreste deloc dragostea pentru o alta femeie...pentru o femeie care nu este mama copilului sau....
nu poti pune semnul egal intre dragostea de parinti,copil si iubita!..sigur e dragoste!..dar e altfel de dragoste!...sunt alte relatii.....

pentru mine, a contat mult sa vad latura paterna a celuii pe care-l iubesc si ma iubesste.....nu ma simt mai putin iubita pentru ca-si iubeste copilul...dimpotriva! pustiul mi-e drag,si-mi place sa fim impreuna...e deja o relatie de familie,chiar daca nu-i al meu in totalitate. e si al meu ,pentru ca-i al lui! mi-e bine cand suntem toti 3...si mi-e bine pentru ca-l vad fericit alaturi de mine si de copilul lui....pustiul de simte si el bine cu noi si nu pentru ca ar fi rasfatat...ci pentru ca simte o atmosfera calda,destinsa...si mai ales,simte ca nimeni nu se preface.......

cu multa sinceritate si caldura,poti sa relationezi cu un copil...eu am reusit fara sa fac niciun efort..sigur,imi plac copiii si copiii se simt bine in preajma mea......iar copilul celui pe care-l iubesc,e important pentru mine...e important in relatia noastra.....l-am adoptat sufleteste si asta a contat mult ......cand iubesti,egoismele nu-si mai au locul......e atat de simplu.....
mara_alexandru
Postat pe 19 Ianuarie 2011 11:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ajutati-ma sa scap de socru 393 De la: adi27 29 Septembrie 2010 16:20
buna... 27 De la: viorica_tzuca 16 August 2012 11:24
"diagnosticul" dragostei-exista pre multa confuzie,prea mult haos! 245 De la: Dor_marunt 25 Mai 2010 06:07
Cum e cu pauza in relatie????? 65 De la: Alins80 30 Martie 2012 21:23
ce ati face voi?!! 9 De la: hot_coffee 24 Mai 2010 15:18
Setari Cookie-uri