soacra......

am mai citit subiaecte despre soacre.a mea,de fapt fosta soacra mi-a distrus casnicia.i-au trebuit 6 ani dar in final tot unde avrut ea s-a ajuns.divort.si mai sant si copii la mijloc.a intors-o impotriva mea pe fosta sotie,care acum ma uraste din tot sufletul.nici o prietenie nu se pune in discutie intre noi.mereu eu am fost cel rau in fata soacrei.de o bucata de timp a vazut ca fica-sa nu a dat de bine cum spera,si eu am incercat sa reiau relatia cu ea,din "mama"nu ma mai scoate.si ar da orice sa ne vada impreuna.acum sant bun cica.dar e doar de fatzada.la ea doar situatia materiala conteaza am vazut.eu o respect,are grija de copii mei,fosta a plecat in lume sa-si faca viata ei,ca sa nu zic ca de gura maica-sii,ptr ca nici cu fica-sa nu prea se intelege.mereu s-au certat.am incercat mereu pe fosta sa o fac sa nu mai puna la inima ce zice maica-sa,fara rezultat.zicea ca vreau s-o indepartez de parinti.poate era bine daca o indepartam.poate eram si acum o familie fericita.dar ea s-a departat de mine si a zburat in bratele mamei.acum degeaba vrea soacra-mea sa fim iar o familie.cam tz s-a gandit ca poate nu totdeauna avea doar fiica-sa dreptate.eu sincer o urasc din tot sufletul.vb cu ea doar din respect si atat.nu ma acceptat de la inceput.si dragostea sotiei a reusit s-o transforme in ura.atentie cu socrii.daca nu va iubesc de la inceput...e greu sa mearga o relatie,cand sotul sau sotia sant "puiul mamei"
mihay2001usa
Postat pe 19 Decembrie 2010 11:30
Ce sa zic? Tu stii mai bine ce si cum ai trait Sincer, nu cred ca e de vina soacra. E de vina sotia ta. Sau fosta sotie.Eu de 20 de ani ,,ma lupt cu soacra " si de vreo 6 nici nu ne mai salutam. E adevarat ca nu a fost puiul mamei, dar si cu a doua nora face la fel. Probabil ca daca ea afost destul de slaba a cedat in fata mamei ei ei si s-a terminat. Sau poate asa a vrut ea? Pe de alta parte pentru mama mea, sotul a fost ca si copilul ei, L-a iubit din suflet si neconditionat. Ca si tata de altfel. Dar de 3 sapatamani mama a plecat. Durerea sotului e aproape la fel de mare ca a mea. Cand va pleca mama lui? Zice ca nu vrea sa stie. Sper sa se schimbe din acest punct de vedere. Dar revenind cel mai mult rau va fi facut copiilor. Daca ea e la lucru, copii cu cine stau? Ce influente au? Oricum situatia e delicata. Iti doresc sa o rezolvi cu bine .
vitan
Postat pe 3 Ianuarie 2011 18:07
DE CE ATI STAT CU EA ?............VINOVATA E SOTIA TA CA TREBUIA SA PUNA PICIORU IN PRAG .. Mama e mama .familia e familia.Eu una nu as accepta ca mama sa se bage pe familia mea si nici soacrei...cred ca nu atinut la tine! mult noroc
garbo077921
Postat pe 3 Ianuarie 2011 19:23
An nou fericit va doresc tuturor!! Cand va casatoriti, amandoi trebuie sa discuti ceea ce va place si ce nu! Privind familia ar trebui sa va spuneti cerintele fiecare, privnd ;;parintii; care trebuie respectati, iar ei sa va ;respecte pe voi;;!
Daca ; nu puteti locui cu unii din parinti, atunci mai bine undeva in chirie daca se poate.Daca' era dupa mama mea eu nu eram casatorita nici azi, sau................ cum sunt casatorita de 40 ani copiii mei cresteau fara tata!!!
N am permis nimanui sa mi se bage in familie, am locuit la ;socru; recasatorit,, 3 ani. iar la mama ,am reusit sa locuiesc, doar de la ;Craciun la Pasti.. Deci va inteleg nefericirea, inteleg totul. Asa ca; am 2 fii si mi am facut un stil de a fi ;;;soacra;; nu buna ci ;;nebuna;; mi am zis ca chiar nu ma amestec, ii ajut cat pot si,,,,sunt ceea mai rea bunica((asa a zis nepotul de 4 ani, ca ma fac numai ca sunt buna, ca sunt ...rea ,,,fff, rea)) , pt, ca asa l a invatat ;;masa;;,, deci ,, stau deoparte si nu i deranjez nici macar pe net!
M au deranjat niste gesturi de nesimtire facute de ea,, acuzatii nefondate,, acuze mincinoase,,,si azi m i scarba de aceea care sta cu fiul meu si ;;;minte;; cu nerusinare,, fiind imp. ns, desi locuim la 3500km!!Asa ca;; din partea ,,sa traiasca cu minciunile ei ...100ani! Pt, ca peste ani si ea va fi in locul meu ;;;soacra;; si plata lui D zeu este tarzie dar vine!! I mi doresc sa traiesc pana va fi ca mine si s o intreb ......atunci.... cum se simte!!! Familia mi a fost mereu pe primul loc;;; baietii, sotul si eu!! Parintii si socrii i am respectat si atat!! Am zis ca ei si am facut ,precum am dorit eu n am permis sa mi se bage n familie si nu ma bag in fam, lor si tot nu sunt buna!! Si nu voi fi buna niciodata!!!
Jojolin
Postat pe 4 Ianuarie 2011 12:21
Daca soacra e rea , nu-ti lasa copii pe mana ei . Ii v-a invata ce e ura si barfa . Copii trebuie invatati ce e respectul si bunul simt .Daca ea s-a bagat in familia ta in primul rand bun simt nu are
Am patit si eu la fel ca tine, doar ca eu in doua luni am si plecat , nu am stat sa-si bata joc de mine .El a ramas cu ea , si asa e si in ziua de azi , eu sunt casatorita , el tot cu ,,masa,, sta.
Ai grija pe viitor , fa doar ce-ti dicteaza inima si mintea .Toate cele bune.
mymya
Postat pe 5 Ianuarie 2011 09:21
Este f greu sa ai o familie a ta cand se vrea sa fiti la gramada .Este cazul meu, a fost tare greu la socri, niciodata nu aveam dreptate, n-am putut sa-mi cumpar un lucru al meu(mobilier), inafara de calculator si imprimanta plus un frigider cu mare scandal(pt ca nu aveam loc si la mama nu aveam voie sa le duc).Am fost jignita si cand mi-am iesit din pepeni dupa 2 ani toata lumea m-a considerat "nebuna" si nimeni n-a inteles de unde atata ura.Pt ca am rabufnit rar, desi nemultumirile erau zilnice.Mai rau e ca sotul meu nu s-a bagat niciodata sa-mi ia apararea, pt ca nu vrea sa-i schimbe el la varsta asta si nu vrea sa-i supere.Asa au fost educati de mici el si sora lui :sa-si tina partea unul altuia si sa se ajute.Nu e ceva rau dar nu constientizeaza nimeni ca daca si-a facut o familie trebuie sa aiba grija de ea si apoi de surioara care are 40 de ani, e necasatorita si are mereu nevoie de ajutor.Il solicita mereu cand are ceva de facut, daca nu, macar sa se duca pana la ea sa stea de vorba >daca ma duc si eu ii pica fata.Este foarte greu sa te obisnuiesti, cred ca iti trebuie multa rabdare si ani de zile ca sa poti schimba ceva fara sa-ti afecteze relatia.E si mai greu cand au bani si iti mai dau din cand in cand cate ceva(obiecte, nu neaparat bani).In felul asta ma face sa ma simt neputincioasa pt ca sunt multe lucruri pe care nu mi le permit, pt ca as fi preferat sa nu le primesc si sa ma descurc singura si pentru ca simt ca "nu e frumos" sa refuz sa-i ajut nonstop asa cum solicita.Adica ma simt ca o sluga.Ma simt platita pt a tacea si "trebuie" sa ma duc sa muncesc in ograda lor pt ca si eima ajuta.Un ajutor nesolicitat la care as renunta bucuroasa ca sa am propria mea viata, sa nu-mi fie programat timpul si sa nu fiu intrebata:"de ce nu vii, dar ce faci acasa?". Acum am propria mea casa, pt care platesc enorm si inca nu am libertatea pe care mi-o doresc dar am "minutele" mele de libertate , de autonomie....si inca mai am resentimente pt ca nu inteleg de ce daca eu m-am purtat frumos ...de ce ei nu au putut!?Ei considera ca da, se poarta frumos pt ca pun pret pe bani, dar pur si simplu dispretuiesc pe ceilalti oameni.Nimeni nu e asa educat si nemaipomenit ca ei, nu m-am simtit nicicand facand parte din familie, chiar daca am dreptate si vin cu argumente simt ca vb la pereti. Fam asta e un cerc inchis: ei si atat. Incerc sa supravietuiesc , sa nu-i bag in seama dar e f greu cand ii faci un cadou sotului si sara-sa zice de fata cu mine ca femeile mereu vor ceva in schimbul unui cadou. Adica nu puteam sa-i ofer ceva din dragoste, ci pur si simplu pt ca urma sa cer ceva in schimb.SAu: fac curat, mancare etc si primesc apostrofari ca am stricat un aspirator antic si de demult(era normal sa sa strice la mene dc numai eu il foloseam si apoi a fost reparat usor, dar scandalul a iesit!)SI AS AVEA O LISTA INTREAGA.....
SFATUL MEU:AVETI RABDARE, nu puneti la inima si incercati sa va construiti propria viata, facand abstractie de ei, chiar dc sunt in camera alaturata. Ganditi pozitiv, nu va aratati frustrarile, fiti amabili si jucati teatru daca trebuie. De multe ori nu puteti invinge in lupta dreapta: eu am incercat sa spun adevarul, sa ma apar , sa am niste discutii serioase....invariabil nu se poate.Cand sotul se duce la ei , sta ore in sir, e disponibil la orice ora( chiar cand surioara-repet 40 de ani are- a avut viermisori intestinali toata fam s-a alertat, a fost dusa cu masina la doctor, vai ce s-a mai speriat iar eu in luna a saptea de sarcina eram "sfatuita" sa ma duc sa fac piata cu sacosica desi avusesem iminenta de sarcina, pt ca nimeni nu avea timp de mine) este super, vai ce bine se inteleg, se iubesc etc.....insa cand prietenul cumnatei face la fel cu mama si sora lui ea e total nemultumita, zice:"ce ma enerveaza, toata ziua o plimba pe ma-sa, face numai ce vrea frate-su, nu cumva sa-i supere".In aceeasi situatie sunt si eu dar cand i-am spus verde in fata ca pt a o ajuta mereu pe ea sotul meu isi neglijeaza familia, pt ca nu poti tine 2-3 familii cum vor ei, a ramas total surprinsa , cica n-a stiut ca sunt probleme din cauza ei.Acum si-a schimbat tactica:il ia cu masina direct de la servici.DECI....inca o data ...rabdare multa si cautati-va alte preocupari.Poate am fost un pic incoerenta dar mereu cand ma gandesc imi vin in minte buluc peripetiile mele.Sa aveti multa bafta si fugiti cat puteti de departe de socri, la distanta relatiile astea se mentin mai bine.Si nu uitati niciodata.....o sa fiti la randul vostru socri, incercati sa faceti ceea ce este bine pt copii vostri chiar dc aveti impresia ca nimeni nu este f bun pentru ei.Ganditi-va cum le este lor bine, nu cum va este voua si va doresc sa fiti in stare sa le "dati drumul", mamicilor(mai ales de baieti, unde ma incadrez si eu!), elegant, puilor vostri sa-si costruiasca propriul cuib.Puteti sa vegheati asupra lor, dar de la distanta, ajutati-i daca o cer, nu cu forta, si nu le cereti nimic in schimb.
cameea_kidz
Postat pe 5 Ianuarie 2011 10:56
Da ai mare dreptate si nu stiu de ce barbatul de langa tine nu te sprijina mai mult! Ar cam trebui.Eu mi am propus sa nu ma amestec, ne vedem anual catava vreme si gata, fiecare cu familia si gospodaria sa! Cand plec la ei nu ma bag in nimic! Sa si rez, problemele ce le au,,,,,,,,dar am vazut caz, in care, unii din parinti aveau posibilitati mai mari decat ceilalti, si s a produs ;;raca;; si invidie in acest sens.Am vazut , cum ;;mama; era invidioasa ca ai ei copii, nepotii iubeau mai mult pe o parte de bunici si atunci le baga in cap numai prostii de ceilalti bunici! Nu mi se pare de loc normal! Mama si a iubit mai mult fiul mai mic decat pe cei mari, asa a facut si cu nepotii! Eu niciodata, n am intors copiii mei contra bunicii desi ea nu i iubea! Vine o data mama din Bucuresti de la sora ei pe la mine, le aduce cadouri fiilor mei cate un maieu, ei erau cu 10-12 ani mai mari decat fetele fr, mai mic si la fete le cumpara 2 rochite spendide! M a deranjat pe buna dreptate , mai bine nu mi le arata ca eu nu am intrebat o,,dar,,,,,,,,,,,,, nu i am ;;reprosat ;;nimic! Desi nu trebuia sa faca ;diferente ;intre nepoti!
Parerea mea este ca,fiecare trebuie sa aiba grija si sa lupte pt, fericrea familiei!Parintii daca isi iubesc, mult copiii, trebuie sa , nu se amestece in viata copiilor.Trebuie sa le respecte, viata si familia. Sa nu le faca niciodata;; circ si scandal in familie! Sa stea deoparte! Va doresc ;un an nou fericit, cu sanatate zile senine fara stress si probleme! La multi ani!! Fericiti!
Jojolin
Postat pe 6 Ianuarie 2011 20:44
Buna dimineata si La multi ani!

Cu aceeiasi problema m-am confruntat si eu iar acum urmeaza sa divortez tot din cauza ''SOACREI''. Ore soacrele de ce sunt asa de rele?
Sunt casatorita de 2ani si 6luni, de cand l-am cunoscut i-am spus ceea ce vreau( casa mea, copil ... etc), de la viata el are 29 de ani iar eu 33 ani fiind foarte indragostit de mine a spus ca si el vrea acelasi lucru. Dupa casatorie ne-am mutat la mine sa nu mai spun ca tatalui meu nu-i dadea decat '' buna seara'' nimik mai mult, cu mama mea vorbea pentru ca este de felul ei lipicioasa), eu la mine acasa nu aveam net am bagat net si dupa aceea a urmat certurile, venea de la servici pac se punea la calculator pana la 2-3noaptea, pana intr-o zi cand i-am taiat cablul de la net scandal peste scandal si intr-un final l-am trimis la masa, (soacra mea nu ma acceptat de la inceput nici macar la cununie nu a venit), ne-am impacat (lucrand impreuna )am spus totusi sa mai d-am 1sansa relatiei.
M-am mutat la el e problema se pune in felul urmator : fosta soacra ma acceptat in momentul in care am imprumutat-o cu niste bani ca avea mare nevoie de ei(nici pana in ziua de azi nu i-am vazut si se face anul).
Vorbea cu mine cand vroia ea, daca spuneam ''poata'' in loc de ''daca'' iar nu mai vb cu mine, ca fac curat numai vinerea si sambata,ca spal doar sambata, ca bag pre multe in masina de spalat si ca-i stric masina si atunci cand mi-am spus punctul de vedere i-a spus sotului meu sa ma ia si sa ma duca acasa.El ca o pisica pe langa ea ii spune'' ca trebuie sa vorbim''.Azi asa maine asa mi-am facut bagajul fara sa stie el am facut curat in casa, i-am calcat, i-am spalat am lasat totul ok si am plecat.
radmyky
Postat pe 7 Ianuarie 2011 09:26
ei bine, eu sunt un caz mai aparte, am o soacra extraordinara. dar sa va spun de la inceput ca nu locuiesc cu ea in casa. Nu prea am ce sa ii reprosezi, ma ajuta daca am nevoie, bineinteles in limita posibilului, nu se baga intre noi, (-au daca ea cu fiul ei au ceva discutii, sunt amanadoi suficient de diplomati si mie nu imi reproseaza nimic) In 5 ani de zile nu m-am certat cu ea niciodata, sau cu el din cauza mamei lui. Oricum sunt constienta ca nici eu nu sunt perfecta. Sa tinem cont ca e unicul ei fiu. ea ne spune mereu, daca vad ca va e bine si va intelegeti, si eu sunt fericita.
Suntem fiecare cu casa ei, ne ajutam daca e nevoie, dar nimic mai mult, nu ne bagam una in treaba alteia. Niciodata nu a facut diferente intre mine si fiul ei, daca a cumparat ceva lui, mi-a luat si mie. Sper ca soacrele voastre sa fie cel putin jumate de cum e a mea, si va asigur ca v=ati ingelege super bine.
alexandra_roket
Postat pe 7 Ianuarie 2011 10:54
Esti o norocoasa, Alexandra.La noi, desi stam separat exista obligatia sotului sa aiba grija de sora lui care are si ea un copil, adica efectiv suplineste un sot.Indiferen daca are treaba acasa.Soacra mea a incercat sa amane nunta(ii murise mama cam de 6 luni).La inceput am crezut-o ca e din cauza doliului.Insa imi zice prima data ca sa fac nunta in iarna ca asa a avut-o si ea(nu vad legatura, cred ca vroia sa aiba timp sa bage strambe), apoi ca se marita sora sotului si nu e bine sa faca nunta 2 frati in acelasi an.cand am lamurit-o si pe-asta, adica nici n-avea de gand sa se marite sora-sa si-a adus aminte ca e in doliu.initial i-am dat dreptate desi si bunica mea era f bolnava, a si murit urm. an si ar fi insemnat sa aman nunta cu cel putin 1 an, poate 2.Apoi aud ca daca se hotaraste cumnata sa se marite, in acelaSI AN CU DOLIUL vrea sa-i faca nunta mare.Asa ca am fixat nunta, au venit si au stat separat , imbufnati(n-au vrut sa-mi cun.parintii inainte, s-au vazut la nunta) si m-a "cantat" la toata lumea ca n-am respectat-o, ca l-am obligat pe fii-su sa se insoare cand am vrut eu.Eu consider ca nu poti obliga pe cineva decat dc esti insarcinata si atunci , daca are ceva pentru tine sau prea mult bun -simt si se gandeste la copil. La noi n-a fost cazul.In luna de miere a vrut sa-mi dea pui la mine sa gatesc eu ca sa fac economie(am fost cateva zile), la 2 saptamani de la nunta ii zice soacra sora-si ca ea nu face cadou la nora(urma ziua mea), ci doar la fata ei, asta de fata cu mine.Nici n-apucasem sa ma mut bine ca sa zici ca i-am facut ceva.ma pune sa probez o pereche de pijamale, ca sa vada daca i-ar veni fie-sii si pe care chiar i le-a cumparat.Nu stie ca mama mea ii este cuscra , mi se adreseaza cu maica-ta, taica-tu. Un an mai tarziu, cand am ramas insarcinata, s-a innegrit cand i-am dat vestea.Am avut o sarcina grea, vomam incontinuu , m-am deshidratat, m-am internat in spital pentru perfuzii avand iminenta. Si acasa auzeam mereu ca cutare si cutare sunt insarcinate si n-au nimic, ca si cum eu ma prefaceam. Nu puteam gati, pt ca nu suportam nici un miros(nici de parfum macar) si ea nu facea aproape deloc mancare pt ca tinea cura de slabire si manca numai fructe.Inainte gateam foarte des, faceam piata ca sa aud cand ne-am mutat ca ne-a tinut ea pe mancare si noi trebuia sa avem bani deoparte, intretinere si celelalte cheltuieli, tot noi.
Acum s-a atasat de copil pt ca m-am dus la servici de cand avea el 7 luni si incerc sa uit...sa iert, dar e tare greu.
De ziua mea, un "La multi ani !" strecurat la sf zilei, de ziua sotului 200 lei si sunat chiar la ora cand s-a nascut.A picat odata ziua sotului marti si eu, stiind ca sunt aglomerata la servici, i-am facut-o duminica de dinainte.Vine cumnata la soacra-mea chiar marti si-i fac ele ziua cu tort si toate cele, subliniind ca asa se face, ce-i aia cu 2 zile inainte.Pe langa faptul ca rar am primit ceva de la ei, pt ca eu mereu le-am luat si probabil s-au mai simtit imi tineau evidenta si la altii.Va duceti la nasi, e ziua cuiva?vai ,alti bani de cadouri! de-mi venea sa-mi iau campii.La ei nu se poarta cadourile si cand le fac , le fac ei intre ei.Dar daca intr-un an m-am scuzat si eu si nu le-am luat nimic, nimic am vazut si eu, dar cica nu conteaza.Dorm la ei si dimineata pentru pachet sotului ii da friptura si mie 2 oua fierte.Mi-e rusine mie de rusinea lor...asa e ca copilul tau e mai important, dar macar daca ar fi mai diplomata, sa nu vad, sa nu stiu.Sper sa citeasca si soacrele si sa nu faca la fel...pt ca conteaza f mult.Ajuta-ti copilul cum poti dar , macar in anumite momente pune-i pe picior de egalitate pe amandoi, chiar daca trebuie sa te prefaci!Ii faci si lui un bine.
cameea_kidz
Postat pe 7 Ianuarie 2011 14:17
De la: alexandra_roket, la data 2011-01-07 10:54:10ei bine, eu sunt un caz mai aparte, am o soacra extraordinara. dar sa va spun de la inceput ca nu locuiesc cu ea in casa. Nu prea am ce sa ii reprosezi, ma ajuta daca am nevoie, bineinteles in limita posibilului, nu se baga intre noi, (-au daca ea cu fiul ei au ceva discutii, sunt amanadoi suficient de diplomati si mie nu imi reproseaza nimic) In 5 ani de zile nu m-am certat cu ea niciodata, sau cu el din cauza mamei lui. Oricum sunt constienta ca nici eu nu sunt perfecta. Sa tinem cont ca e unicul ei fiu. ea ne spune mereu, daca vad ca va e bine si va intelegeti, si eu sunt fericita.
Suntem fiecare cu casa ei, ne ajutam daca e nevoie, dar nimic mai mult, nu ne bagam una in treaba alteia. Niciodata nu a facut diferente intre mine si fiul ei, daca a cumparat ceva lui, mi-a luat si mie. Sper ca soacrele voastre sa fie cel putin jumate de cum e a mea, si va asigur ca v=ati ingelege super bine.
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Asa mi se pare mie ,sa fie o relatie intre persoanele mature! Ce vrem noi mamele oare??!! De la ai nostri copii??!! Sa creasca sa se casatoreasca, si sa fie fericiti! Nuuuuuu????!!! Suntem ,noi oare ;;soacrele;; Muma Padurii;;???!! Eu nu cred! Ce mi am dorit eu pt, fiii mei???!! Sa aiba langa ei 2 femei care sa i iubesca, asa cum sunt, sa fie fericiti in fam lor!! Sa i respect si,,,,,,,,,, sa ma respecte!! I am educat frumos, stiu sa lucreze ;;orice;; si n am avut ;;pretentii;; la nici o nora! Doar,,,,,sa se iubeasca ;sincer,, si sa fiu si eu fericita , sa ma bucur de viata lor,,,, linistita si fericita daca; se poate!
Dar ,,,,,,daca; nu exista;; educatie,la oameni nu o poti cere! Cand ea ,sau el, nu stie sa ;;respecte ;; de loc familia in care a intrat si , cu minciuni , cu tot felul de lucruri,,cauta sa ;;indeparteze ;; fam, lui sau a ei,, picurand ;;ura si discordia;; in fam, cum vi se pare??!!
A lui sau a ei,, (el-sau ea) chiar daca sunt mult mai rai sau,,,,,,,totusi ei ii vad buni doar pe a lor, iar ceilalti ;;;;sa moara;;!! Nu conteaza!! Nu i respecta, cauta sa faca tot raul din lume ,numai sa nu i vada prin jurul lor!! Asta cum vi dse pare dragilor???!!1
Aceste persoane ;;rele;; fara educatie ;;uita;; ca si ceilalti , sunt;;;parinti;; si nimeni nu le fura ;;nimic;;! Dragostea lor!!Parintii sunt ;;unici;; trebuie respectati, iar acestia uita ca;; sot- sotie- amanti pot avea poate si mai multi, dar ei parintii sunt ;;unici;;!
Asta este ;;ffff, dureros;;! Cand ;;rautatea lor;; duce la destramarea unei fam, care o data era ;;unita;;!
In acest an va doresc tuturor;; Un an bun cu sanatate ,pace ,iubire , liniste si multa fericire in familii!!
La multi ani tuturor!! Si ;;IONILOR!!
Jojolin
Postat pe 7 Ianuarie 2011 14:51
Io nu pot sa critic aici!!! Stau cu soacra de 21 de ani de cand m-am maritat si mi-a fost ca o mama!!! Nu zic ca nu m-a deranjat cateodata sau poate eu am deranjat-o pe ea dar am invatzat amandoua sa vorbim numai cand a afost cazul!!! Respectul este prima regula atunci cand stai cu soacra si daca este una cu care nu poti sa locuiesti atunci muta-te dar nu renunta la casnicie pentru soacra!! Ce vina are partenerul ?????
pusastef
Postat pe 9 Ianuarie 2011 16:51
De la: pusastef, la data 2011-01-09 16:51:38Io nu pot sa critic aici!!! Stau cu soacra de 21 de ani de cand m-am maritat si mi-a fost ca o mama!!! Nu zic ca nu m-a deranjat cateodata sau poate eu am deranjat-o pe ea dar am invatzat amandoua sa vorbim numai cand a afost cazul!!! Respectul este prima regula atunci cand stai cu soacra si daca este una cu care nu poti sa locuiesti atunci muta-te dar nu renunta la casnicie pentru soacra!! Ce vina are partenerul ?????
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
Nota 10! Asa este normal !! Sa fie intelegere! Asta mi am dorit si eu mereu! Pace si liniste in familie!
Jojolin
Postat pe 9 Ianuarie 2011 21:18
De la: pusastef, la data 2011-01-09 16:51:38Io nu pot sa critic aici!!! Stau cu soacra de 21 de ani de cand m-am maritat si mi-a fost ca o mama!!! Nu zic ca nu m-a deranjat cateodata sau poate eu am deranjat-o pe ea dar am invatzat amandoua sa vorbim numai cand a afost cazul!!! Respectul este prima regula atunci cand stai cu soacra si daca este una cu care nu poti sa locuiesti atunci muta-te dar nu renunta la casnicie pentru soacra!! Ce vina are partenerul ?????


Exceptia intareste regula.
de mult timp citesc subiecte despre soacra, relatii cu soacra si familie.Nici eu nu ma pot lauda ca am o relatie frumoasa cu soacra.Am stat 8 ani la ea cu toate ca in acest timp ne-am cumparat 2 apartamente.De fiecare data cand il intrebam pe sotul meu cand ne mutam si noi la casa noastra raspunsul era ca la toamna.Si pentru el toamna nu mai venea asa ca dupa 8 ani si jumatate in luna februarie pentru mine a venit toamna si am plecat la casa mea.Singura.Dupa o luna de zile a venit dupa mine.Toate bune si frumoase dar dupa 2 ani am vrut sa merg de Craciun la ai mei sa fac si cu ei sarbatorile (mergeam si merg dealtfel rar caci eu sunt din Botosani si locuiesc in Bucuresti) si mi-a spus ca este obositorpentru el.Asa ca am plecat singura.Am venit dupa Craciun caci am zis totusi sa nu-l las singur de anul nou.De revelion a fost invitata si soacra la masa ca sa nu stea singura.In vara concediul nu l-am avut impreuna asa ca el a dorit sa plece in concediu cu mama lui la mama mea iar atunci i-am interzis sa o ia si pe ea.A fost extrem de suparat.Va mentionez ca atat timp cat am locuit la ea nu a existat concediu in care sa nu mearga si mama soacra cu noi(oriunde am fi mers era si ea prezenta si bineinteles ca pe banii nostri).
Anul acesta (adica dupa 2 ani) l-am anuntat ca vreau sa merg la mama si deoarece din nou nu am fost de acord sa vina si soacra al meu sot a ramas cu ea.
Nu am facut scandal, nu am tipat nu am avut nici macar o discutie deoarece singurul lucru la care ma gandesc este sa-l las cu familia lui.
Poate ca este un lucru care este nesemnificativ dar pentru mine chiar conteaza.In momentul in care sotul si-a innoit buletinul s-a dus si l-a facut tot pe adresa lui mamica cu toate ca el locuieste cu mine.Deci locul lui este langa mamica.
Acum sunt putin (mai mult) suparata si nu as vrea sa iau o hotarare care sa fie influientata de starea mea.De aceea va intreb pe voi daca vi se par normale aceste lucruri.
alina73
Postat pe 10 Ianuarie 2011 10:48
eu am stat cu ea in casa 3luni, intelegere era numai cand vroia ea, 3zile vorbea cu mine 1saptamana statea bosumflata mai ales ca nu stiam ce am , cand vroiam sa ma duc s-o intreb ce are sotul meu imi spune las-o sa-i treaca( evita scandalul), si cand il intrebam pe el '' dar ce are, de ce nu vorbeste cu mine?'' raspunsul era ''nu stiu'' cu toate ca el stia dar nu vroia sa-mi spuna.In luna noiembrie a spus ca el vrea sa divorteze am spus ok ete ca am ajuns in luna ianuarie si nu am depus actele, ma amana de pe o zi pe alta.
Am ajuns la concluzia cat am stat acolo ca in cei 3ani maritata nu-l cunosc pe ce-l cu care m-am maritat nicimacar 5%.( este baiatul lui mama).
radmyky
Postat pe 10 Ianuarie 2011 15:23
Buna dimineata,observ ca din 10 mesaje unul singue este despre o soacra buna.Parerea mea este ca nu soacrele sunt de vina ci sotii sau iubitii nostri.Haideti sa va spun si eu ceva din povestea mea.Sun impreuna cu iubitul meu de 13 ani,mama lui nu m-a placut de cand m-am mutat in bloc cu ei si pe vremea aceea aveam 18 ani si el 17,nici nu se punea problema unei casatorii,insa ea tot a avut d eobiectat.Au trecut 13 ani de atunci si ea tot cu bagatul intrigilor se ocupa.De doi ani el si-a cumparat casa lui,dupa multe insistente din partea mea ,insa eu nu m-am mutat nici acum cu catel si purcel impreuna cu el deoarece lui ii este frica sa nu o supere pe mamica.OK,am inteles mereu lucrul acesta,nici eu nu vreau sa sufere parintii mei din cauza mea,insa acum lucrurile stau altfel,eu sunt insarcinata in saptamana 28,vom avea o fetita..Vreau sa va spun ca mama lui a aflat abia acum o saptamana,si nu va zic cum a reactionat.el ar fi fost in stare sa plece si sa ne lase pe noi doar sa nu ii supere pe ai lui.Ceea ce vreau eu sa subliniez este faptul ca desi soacrele sunt niste poame acre,asta nu inseamna ca si fii lor,sotii sau iubitii nostri,trebuie sa fie niste papa lapte,mai ales ca se spune ca suntem iubite de catre ei nu?! Al meu ma iubeste in fiecare zi,isi iubeste si fetita,si?! Ar renunta la fericirea lui in favoarea mamei sale!! Si atunci care este cel mai mare vinovat?! Soacra sau... Noi acum suntem bine,pana la urmatoarea vizita a lui acasa la mamica..de o saptamana nu a mai trecut pe la ea,a zis ca nu mai calca acolo niciodata.Nu-mi doresc lucrul acesta,insa imi doresc ca iubitul meu sa fie alaturi de mine si de fetita lui,mama lui si-a trait viata,si-a luat pe cine a vrut,acum sa-si vada de viata lui si de familia lui,ca n-o sa moara mama daca el nu mai este doar al ei!
Sper ca nu am fost incoerenta in cele spuse si sper sa na va fi plictisit cu povestea mea...am incercat sa o expun cat mai pe scurt.
Asa ca fetelor,eu zic ca mai trebuie lucrat la fiii lor,care sunt atat de orbi incat nu vad ca mamele lor profita de orice slabiciune de a lor pentru a-i tine cat mai aproape de ele!
Mihaela_Valentina
Postat pe 11 Ianuarie 2011 08:26
pe mine ma nervat cu nervii 3 ani am puso jos am inghesuit-o putin si cu respect sa vada ca nu se poate altfel (nu am lovit-o ......doar am inghesuit-o cocolos jos }ne-am mutat si dupa 3 ani am devenit prietene si intr-un an de prietenie a murit si am pomenit-o crestineste
floare_cu_colti
Postat pe 11 Ianuarie 2011 08:38
zambila
Postat pe 11 Ianuarie 2011 09:18




iasomia
Postat pe 11 Ianuarie 2011 10:18
Intrebare: Cand te uiti cu un singur ochi la soacra ta?
Raspuns: Cand apesi pe tragaci.....................
sophia1971
Postat pe 12 Ianuarie 2011 21:33
pentru kids.Ma confrunt cu aceeasi,problema aproximativ.Dar mai este o doamna mai jos de tine care dadea raspunsul la RESPECT RECIPROC.asa ar trebui sa fie dar ce te faci cu mama disperata de baiat care numai ea are dreptate,numai ea le stie pe toate si nu-i da voie norei sa faca nimic pentru ea si sotul ei.Uita ca baiatul ei s-a facut mare si s-a casatorit si larandul sau trebuie sa faca copii si sa se descurce in familie sa fie un sot bun si un tata bun.Sotul meu are 29 de ani si nici acum nu s-a maturizat datorita mamei care la fel ca si al ui kidz,la cocolosit si nu l-a invatat nimic despre ce inseamna familia,conteaza doar familia lor.Eu ca si sotie a lui trebuia sa fiu o marioneta a lor sa fac ce spune soacramea,intr-un tarziu m-am revoltat si am avut o discutie cu ea si acum avem o relatie la distanta,este mult mai bine asa.Se vb de respect dar soacrele habar n-au ce inseamna respectul pt nora care ii va darui fiului ei un copil si ea va fi bunica.In toate discutiile ei eu nu eram niciodata inclusa decat copilul ei adica sotul meu.Intodeauna il cheama la ea sa stea singur cu ea sa-i cumpere .....cate ceva si acasa mai are un fiu si un sot! Sunt lucruri facute de soacre din rautate.Si inainte de a face lucrurile astea SOACRELOR canditiva ca si voi ati fost in locul nostru si multumiti lui DUMNEZEU ca ati avut soacre bune! SOACRAMEA este fericita unei soacre foarte bune dar habar nare sa o respecte nici pe ea care toata viata i-a crescut copii!
garbo031877
Postat pe 13 Ianuarie 2011 14:53
De la: garbo031877, la data 2011-01-13 14:53:45pentru kids.Ma confrunt cu aceeasi,problema aproximativ.Dar mai este o doamna mai jos de tine care dadea raspunsul la RESPECT RECIPROC.asa ar trebui sa fie dar ce te faci cu mama disperata de baiat care numai ea are dreptate,numai ea le stie pe toate si nu-i da voie norei sa faca nimic pentru ea si sotul ei.Uita ca baiatul ei s-a facut mare si s-a casatorit si larandul sau trebuie sa faca copii si sa se descurce in familie sa fie un sot bun si un tata bun.Sotul meu are 29 de ani si nici acum nu s-a maturizat datorita mamei care la fel ca si al ui kidz,la cocolosit si nu l-a invatat nimic despre ce inseamna familia,conteaza doar familia lor.Eu ca si sotie a lui trebuia sa fiu o marioneta a lor sa fac ce spune soacramea,intr-un tarziu m-am revoltat si am avut o discutie cu ea si acum avem o relatie la distanta,este mult mai bine asa.Se vb de respect dar soacrele habar n-au ce inseamna respectul pt nora care ii va darui fiului ei un copil si ea va fi bunica.In toate discutiile ei eu nu eram niciodata inclusa decat copilul ei adica sotul meu.Intodeauna il cheama la ea sa stea singur cu ea sa-i cumpere .....cate ceva si acasa mai are un fiu si un sot! Sunt lucruri facute de soacre din rautate.Si inainte de a face lucrurile astea SOACRELOR canditiva ca si voi ati fost in locul nostru si multumiti lui DUMNEZEU ca ati avut soacre bune! SOACRAMEA este fericita unei soacre foarte bune dar habar nare sa o respecte nici pe ea care toata viata i-a crescut copii!

Soacra ta este in Balanta?
radmyky
Postat pe 13 Ianuarie 2011 15:48
De la: floare_cu_colti, la data 2011-01-11 08:38:59pe mine ma nervat cu nervii 3 ani am puso jos am inghesuit-o putin si cu respect sa vada ca nu se poate altfel (nu am lovit-o ......doar am inghesuit-o cocolos jos }ne-am mutat si dupa 3 ani am devenit prietene si intr-un an de prietenie a murit si am pomenit-o crestineste
mymya
Postat pe 14 Ianuarie 2011 15:58
Eti o femeie deteapt ..i cu simul umorului
mymya
Postat pe 14 Ianuarie 2011 16:01
cndva trebuia sa fiu i eu deteapt aa ca tine ...da ' las' c nu-i bai.... am pierdut un dobitoc.. i am gsit un om bun
mymya
Postat pe 14 Ianuarie 2011 16:07
Este varsator,fetelor nu va lasati calcate in picioare de ele voi contati ,va ales puiul mamei pe voi sa va lase in pace si sa-si vada fiecare de vietile lor sa nu maI dea niciuna sfaturi ,pana nu se uita in ograda lor.VA DORESC MULTA RABDARE SI DACA INTERVINE RAUTACIOS IN RELATIA VOASTRA PUNETILE LA PUNCT CU BUN SIMT ....DACA ASA VA TRATEAZA SI ELE DACA NU DEZBRACATIVA DE CARACTER SI SPUNETILE CE NU VOR SA AUDA! vA PUP PE TAOATE CELE CARE VA CONFRUNTATI CU ASEMENEA PROBLEME SI NU VA LASATI!
garbo031877
Postat pe 14 Ianuarie 2011 17:33
Bai oameni buni,cred ca cel mai fericit dintre pamanteni eu sunt.Nu m -am certat nic cu soacra,nu mi-a reprosat nic ceva,nu baga strambe,intrigi,nu i-am dat si nu i-am cerut nimic.Ii duc flori mereu,nu ne deranjeaza,suntem fericiti si nimic nu va schimba asta.Sta linistita la locul ei si nu vb aiurea.....pt ca e moarta putin!De dinainte de a o cunoaste pe odrasla ei.Deci,soacra mea este o comoara si ca toate comorile e in adancuri ingropata.Deci, cum trebuie sa fie o soacra perfecta?Moarta.
tatoo
Postat pe 16 Ianuarie 2011 16:21
De la: mymya, la data 2011-01-14 16:01:33Eti o femeie deteapt ..i cu simul umorului
multumesc si niciodata dar niciodata nu tre sa lasam pe nimeni sa ne calareasca (figurat)ma bucur ca esti bine acum si sper ca ai invatat ca nu cu suferinta te respecta ci doar ei oamenii rai vad in tine o victima de calarit.
floare_cu_colti
Postat pe 16 Ianuarie 2011 16:50
De la: tatoo64, la data 2011-01-16 16:21:15Bai oameni buni,cred ca cel mai fericit dintre pamanteni eu sunt.Nu m -am certat nic cu soacra,nu mi-a reprosat nic ceva,nu baga strambe,intrigi,nu i-am dat si nu i-am cerut nimic.Ii duc flori mereu,nu ne deranjeaza,suntem fericiti si nimic nu va schimba asta.Sta linistita la locul ei si nu vb aiurea.....pt ca e moarta putin!De dinainte de a o cunoaste pe odrasla ei.Deci,soacra mea este o comoara si ca toate comorile e in adancuri ingropata.Deci, cum trebuie sa fie o soacra perfecta?Moarta.

radmyky
Postat pe 16 Ianuarie 2011 20:12
De la: tatoo64, la data 2011-01-16 16:21:15Bai oameni buni,cred ca cel mai fericit dintre pamanteni eu sunt.Nu m -am certat nic cu soacra,nu mi-a reprosat nic ceva,nu baga strambe,intrigi,nu i-am dat si nu i-am cerut nimic.Ii duc flori mereu,nu ne deranjeaza,suntem fericiti si nimic nu va schimba asta.Sta linistita la locul ei si nu vb aiurea.....pt ca e moarta putin!De dinainte de a o cunoaste pe odrasla ei.Deci,soacra mea este o comoara si ca toate comorile e in adancuri ingropata.Deci, cum trebuie sa fie o soacra perfecta?Moarta.
;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Frumos! Postat! Oare , tu nu te gandesti ca;; maine vei fi si tu in locul ;;;;socrilor;;???????!!!!!!! Oare tot asa se vor bucura si cei care vor veni ca parteneri la copiii tai???!!! Este ::urat:: sa razi ,sa ti para bine ca; mama ei a murit;!! Oare ea de ar vedea postarea cum s ar simti???!!
RUSINE,, ,BAIETAS!! RUSINE!!
Jojolin
Postat pe 19 Ianuarie 2011 18:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CUPLU 10 De la: 53 19 Mai 2010 20:20
Monitoare de fertilitate 4 De la: garbo_5418 10 Septembrie 2012 22:58
Credeti ca frica de singuratate ne impinge sa facem compromisuri intr-o relatie? 193 De la: quasaria 16 Februarie 2011 19:24
Culoarea ochilor conteaza ? 224 De la: pik_nik 20 Octombrie 2009 06:03
de ce nu am baietii in unele fete? 37 De la: estela 29 Aprilie 2010 03:49
Setari Cookie-uri