Ideea ca el are un copil...

Probabil ca atunci cand te incurci cu barbati care au mai fost casatoriti sau au avut relatii f intense cu alte femei, exista mereu posibilitatea sa se reimpace cu fostele, indiferent ca ii leaga de ele copii sau nu. Daca pe tine te macina nu gandul ca s-ar putea sa se reintoarca la sotie, ci pur si simplu ca ar trebui sa ai un fiu vitreg, atunci o solutie ar fi sa incerci sa iubesti copilul, sa petreceti timp cu el voi 3, ca o familie, sau sa-ti inchipui ca e copilul unei prietene, nu al unei rivale. Copiii sunt usor de iubit, acum depinde si de varsta, daca ii castigi simpatia e mult mai usor apoi prt tine, si tu vei simti nevoia si dorinta sa-l vezi. Si daca copilul se va atasa de voi 2 , ca un cuplu, atat de mult incat ii va povesti mamei acasa ce mult ii place sa stea cu voi, cat adora timpul petrecut cu voi, s-ar putea sa reusesti sa elimini mama rivala, pt ca va avea incredere ca copilul e pe maini bune, isi va cauta si ea de viata, iar relatiile dintre barbatul tau si fosta se vor rezuma la buna ziua si tine copilul.
diamiha
Postat pe 28 Decembrie 2010 21:22
Buna,
Fara prea multe comentarii , poate o sa-ti para prea dur ce iti voi scrie, dar este realitate
Fericirea ta si a lui, nu se poate construi pe nefericirea altuia (in cazul vostru copilul *lor*) pentru ca copilul acesta are o mama si un tata chiar daca ei nu mai sunt impreuna legal sau nu.
- Daca vrei sa ramai cu el (ma refer la prietenul tau) si relatia voastra sa mearga mai departe, sa ajungeti la casatorie si la copiii vostri, TREBUIE sa-i iubesti copilul lui mai intai de toate.In primul rand copilul n u are nici-o vina, nu el a cerut sa vina pe lume si tot el nu a dorit sa aiba parintii separati, sa nu se bucure de caldura unui camin bine sudat, unde parintii sunt impreuna la bine si la rau si il cresc.
- Daca tot s-a intamplat asa, si din "n" motive, parintii copilului s-au despartit, incearca tu sa indrepti intr-un fel lucrurile. Iubeste-l pe copil si te va rasplati cu iubire, ai grija de el ca si cum ar fi al tau, nascut din tine, si ai sa vezi ca si partenerul tau te va iubi mai mult. Pentru iubirea si grija pe care o vei acorda copilului, el te va respecta mai mult si va dori sa ramana cu tine.
- Un alt gest pe care ar trebui sa-l faci este urmatorul : exemplu - sambata sau duminica, daca copilul sta cu voi, imbraca-l frumos si te duci cu el in vizita la mama lui, fi diplomata, poarta-te frumos cu mama copilului, pentru ca nu tu ai fost motivul despartirii lor si nici nu este treaba ta de ce s-au despartit.
- Daca copilul sta cu mama lui, atunci voi ar trebui sa mergeti la el in vizita, sa-l luati la plimbare, etc. Incearca si vei vedea.
terra
Postat pe 29 Decembrie 2010 13:34
terra...TATAL TREBUIE sa mearga sa-si vada copilul
in nici un caz EA nu are ce cauta la usa acelei femei
EA este partenera tatalui,si in nici un caz mama copilului,si asta nu va fi niciodata
daca la usa mea ar veni una,ar pleca cu suturi in fund
el,tatal,poate veni sa isi vada copiii
ce fac in casa lor...e pur problema lor...dar in casa mea eu sunt stapana
cred ca te uiti la prea multe telenovele...viata bate filmul
eladaela
Postat pe 29 Decembrie 2010 16:26
acum, pe bune...eu i-as aprecia bunele intentii daca s-ar purta frumos cu copilul meu. N-as avea de ce sa dau afara in suturi pe nimeni care are bune intentii fata de copilul meu.
quasaria
Postat pe 29 Decembrie 2010 22:16
q o deranjeaza ca are el copil o incurca teribil
floare_cu_colti
Postat pe 29 Decembrie 2010 22:20
Q...stiu ce spui...
dar nu la mine in casa...
cum am mai spus...nu sunt capabila de atata iubire...si nici de atata toleranta...
poate ca rana e prea....recenta....
eladaela
Postat pe 29 Decembrie 2010 22:22
hai sa iti spun de ce as intelege si, fata de situatia asta, as fi suficient de toleranta: pentru ca, la rindul meu, mi-a fost teribil de frica de copilul MEU. Si mi l-am dorit cu disperare... da'imi era o frica de muream ca nu sint in stare sa gestionez situatia.
Un copil nu e un catel dragut si adorabil. Prespune intrebari si rapsunsuri care iti pot complica infinit existenta. Aici nu vorbim de bine sau rau: ci de faptul ca inteleg o femeie, orice femeie, care se trezeste cu un copil in viata ei si ea cumva ar trebui sa fie o copie de mama...nu? Sau ce sa fie, fata de un copil strain - si eventual ostil? Ca habar n-ai cum sa te porti cu copiii barbatului pe care il iubesti si care, teoretic, ar trebui sa fie comuni...si nu sint, au alta mama.
Asa cum mie imi e uneori teama, alteori greu fata de copilul meu, evident ca ei i-ar fi infinit mai teama si mai greu....fata de copilul MEU. As fi absurda sa nu inteleg asta.
quasaria
Postat pe 29 Decembrie 2010 22:34
quasy 10 pt ce ai spus aici .Se poate intampla ca tipul sa fie vaduv si sa ramana cu un copil siiii trebuie sa intelegi si sa incerci .Uneori si proprii copii ne fac surprize si noi credem ca ii cunoastem ....
floare_cu_colti
Postat pe 29 Decembrie 2010 22:38
floare, si , daca e sa fim absolut sincere fata de noi insine, si noua ni se pot intimpla nenorociri. Sa zicem ca o parte din viata mea e suficient de riscanta sa ma fi gindit la asta: daca eu stric relatia copilului cu tat-su (si as putea sa o fac) si cu alea, bune, rele, cu care ar fi tat-su - si eu pic maine cu avionul, sau cad pe munte, sau ma imbolnavesc grav, si mi-am indepartat copilul de toata lumea.... i-am facut un bine?!

Nimeni nu e invulnerabil, pina la urma.... As fi mult mai linistita sa stiu ca nu se bazeaza numai pe mine. Si ca mai sint si alti oameni care o iubesc nu la fel de mult, dar o iubesc si ei.
quasaria
Postat pe 29 Decembrie 2010 23:41
Deci, Eluto, io nu stiui sa ma comport cand veni la usa mea Ramolita(de la Ramona-Ramonita...prin extensie)...in suturi,zici?
sora_ilsi
Postat pe 30 Decembrie 2010 00:02
faptul ca e are o fosta si un copil nu vad cu ce te-ar deranja.parerea mea este ca daca il iubesti pe el, ar trebui sa ii accepti si copilul.iubitul tau este o persoana care are un trecut in spate, si o data ce ai acceptat sa fii cu el, trebuie sa ii accepti si "bagajul". cu bune si rele.
copilul nu are nici o vina.
nu are rost sa iti amarasti existenta cu ganduri negre, pentru ca intre iubitul tau si mama copilului va exista mereu o legatura, si aceea se cheama copil.si apoi daca el este cu tine.....de ce esti geloasa?
anadavid12
Postat pe 30 Decembrie 2010 15:22
Iar si din nou si inca o data si mai am , autoarea topicului s-a risipit ca ceata in bataia vantului, deci ce comentam aici ???? sa comentez si eu ca-mi place subiectul, dar intereseaza pe cineva, sau ne place numai noua sa impartasim impresii ???
casperphantom
Postat pe 30 Decembrie 2010 15:42
o fugit ????????
tocmai acum cand ne pregateam sa-i dam .....sfaturi .....
jeanette40
Postat pe 30 Decembrie 2010 15:46
casper..poate impresiile impartasita vor prinde bine altora....
eladaela
Postat pe 30 Decembrie 2010 18:55
salut, pararea mea este sa-l uiti si sa-ti gasesti pe cineva care cu adevarat te merita
pui94
Postat pe 30 Decembrie 2010 21:46
De la: eladaela, la data 2010-12-30 18:55:19casper..poate impresiile impartasita vor prinde bine altora....


ok, cu placere dar despre ce era vorba ???
casperphantom
Postat pe 30 Decembrie 2010 22:37
Buna,

Iti scriu pentru ca si eu am fost implicata intr-o relatie asemanatoare si pe deasupra copilul era si foarte mic. Chiar recent am luat decizia de a renunta la aceasta relatie, desi era o relatie frumoasa. Inca de la inceput o astfel de relatie este un mare compromis si va ramane in permanenta un compromis din care nu vei reusi sa iesi niciodata. Dragostea de inceput se transforma si chiar daca prin valorile dobandite in relatie se transforma in iubire, compromisul va ramane activ si te va urmari neincetat. Nu stiu ce varsta ai sau ce varsta are copilul (cred ca si aceste lucruri sunt variabile importante in toate aceasta poveste), dar sfatul meu este acelasi pentru toate persoanele implicate intr-o situatie asemanatoare: Oricat de frumoasa ar fi relatia, suferinta pe care o simti e un compromis, situatia in sine e un compromis, iar un compromis genereaza aparitia altui compromis. E drept, in toate relatiile facem compromisuri mai mici sau mai mari, dar acesta este unul pentru toata viata. Gandeste-te la situatiile care vor aparea pe viitor, priveste in perspectiva si recunoaste ca mereu barbatul pe care tu il iubesti va avea 2 familii, iar intr-un dintre ele tu vei fi mereu 'o intrusa'. Trebuie sa analizezi foarte bine situatia, sa iti gasesti un echilibru interior (un punct in care nu e nici bine, nici rau) pentru a putea lua o decizie finala. Nu te grabi. Mie mi-a luat un an sa iau aceasta decizie, dar acum sunt foarte echilibrata cu ceea ce am ales. Viata are multe lectii pentru noi, si o relatie este o lectie. Poate ai ceva de invatat. Dupa ce vei constientiza ce anume, lucrurile se vor clarifica mult mai usor. Daca nu vezi clar lucrurile nu lua decizii.

Putem sa mai vb si personal daca doresti.

Mult succes in noul an!
garbo160858
Postat pe 31 Decembrie 2010 10:07
De la: terra, la data 2010-12-29 13:34:12Buna,
Fara prea multe comentarii , poate o sa-ti para prea dur ce iti voi scrie, dar este realitate
Fericirea ta si a lui, nu se poate construi pe nefericirea altuia (in cazul vostru copilul *lor*) pentru ca copilul acesta are o mama si un tata chiar daca ei nu mai sunt impreuna legal sau nu.
- Daca vrei sa ramai cu el (ma refer la prietenul tau) si relatia voastra sa mearga mai departe, sa ajungeti la casatorie si la copiii vostri, TREBUIE sa-i iubesti copilul lui mai intai de toate.In primul rand copilul n u are nici-o vina, nu el a cerut sa vina pe lume si tot el nu a dorit sa aiba parintii separati, sa nu se bucure de caldura unui camin bine sudat, unde parintii sunt impreuna la bine si la rau si il cresc.
- Daca tot s-a intamplat asa, si din "n" motive, parintii copilului s-au despartit, incearca tu sa indrepti intr-un fel lucrurile. Iubeste-l pe copil si te va rasplati cu iubire, ai grija de el ca si cum ar fi al tau, nascut din tine, si ai sa vezi ca si partenerul tau te va iubi mai mult. Pentru iubirea si grija pe care o vei acorda copilului, el te va respecta mai mult si va dori sa ramana cu tine.
- Un alt gest pe care ar trebui sa-l faci este urmatorul : exemplu - sambata sau duminica, daca copilul sta cu voi, imbraca-l frumos si te duci cu el in vizita la mama lui, fi diplomata, poarta-te frumos cu mama copilului, pentru ca nu tu ai fost motivul despartirii lor si nici nu este treaba ta de ce s-au despartit.
- Daca copilul sta cu mama lui, atunci voi ar trebui sa mergeti la el in vizita, sa-l luati la plimbare, etc. Incearca si vei vedea.


sfaturile suna bine dar, ce faci daca situatia nu e deloc asa? daca e vorba de un copil care e deja major, nu vrea sa lucreze, e intretinut de tata cu sume enorme de bani (pe care acesta nu si le permite)? ce faci daca acest copil e nesimtit si obraznic? ce faci daca toate efoturile tale de a te apropia de el, de a face sa fie bine, se lovesc de un zid gros de egoism si rautate din partea copilului? ce faci daca singurul scop in viata barbatului este sa fie bine familiei lui de care s-a despartit? ce faci daca el achita toate cheltuielile apartamentului in care locuiesc sotia si copilul?

raspunsul vostru e "te desparti de el". sper!
garbo177935
Postat pe 31 Decembrie 2010 14:33
Citesc si nu stiu ce sa cred.De cand un copil e o problema intr-o relatie "minunata".Eu personal cred ca nu esti suficient de matura sa iti asumi aceasta relatie.Nu poti sa nu iubesti un copil daca esti un om bun si daca intradevar ii iubesti tatal.Daca eti fata desteapta si ai suflet bun copilul e o binecuvantare si pentru tine. Te poate apropia si mai mult de persoana iubita si te invata ce ai de facut cand vei fi mama. Cat priveste ex sotia nu stiu daca ai de ce sa iti faci probleme . Daca esti sigura pe tine si pe relatia voasra ,ea ,chiar nu e o problema.Oricum iti doresc multa bafta dar daca pt tine copilul este o problema ,eu zic sa iti cauti alt drum ,alta relatie pentru ca nu o sa-ti fie bine deloc.Sarbatori fericite tuturor!
garbo092553
Postat pe 31 Decembrie 2010 16:51
....da, interesante toate parerile de aici, insa......daca aceasta frica vine din faptul ca......l-a cunoscut pe acest barbat cand nu era divortat si motivul divortului lui a fost de fapt EA?...ei? ce ziceti atunci?.....si presupunand ca asa ar fi, atunci este lesne de inteles de ce o deranjeaza aspectul ca el are un copil.....caci orbita de potenta masculina (poate suna cam dur, dar asa e) s-a incurcat nitzel, poate din curiozitate, poate din lipsa.....de multe.. cu acest ins, si apoi a stat pe capul lui pana i-a stricat casnicia...... e plina lumea de cazuri din astea!!!!!!!!!!!!!!....... gandindu-se doar la super-relatia..ce o va avea si neluind in calcul faptul ca legatura dintre parinte si copil este indistructibila si cine stie? poate fosta lui nevasta era mai capabila din multe puncte de vedere, fapt ce l-a realizat si el oarecum in mici dispute pe care le are cu EA, concubina, ca altceva nu e!!!!!!!!!!!....eheheh....si multe altele......
garbo017287
Postat pe 31 Decembrie 2010 17:06
[quote]sfaturile suna bine dar, ce faci daca situatia nu e deloc asa? daca e vorba de un copil care e deja major, nu vrea sa lucreze, e intretinut de tata cu sume enorme de bani (pe care acesta nu si le permite)? ce faci daca acest copil e nesimtit si obraznic? ce faci daca toate efoturile tale de a te apropia de el, de a face sa fie bine, se lovesc de un zid gros de egoism si rautate din partea copilului? [/quote]
si daca e asa COPILUL TAU ce faci?
Cam acelasi lucru, nu?

Ce faci daca scopul sotului e sa ii fie bine familiei anterioare? Te bucuri de faptul ca nu te va lasa balta si isi va pune palma in cour cind ti-o fi mai rau - pentru ca nu e genul asta de om, deci ai dat de o pasare rara.

Ce nu au inteles pisi astea care se pling ca nenea acorda atentie copilului este ca atentia pe care o acorda copilului LUI o va acorda si COPILULUI LUI cu ele - sau copiilor. Un nesimtit care uita ca are copii va face acelasi lucru cu copiii tuturor femeilor din viata lui - mama este adiacenta in relatia unui tata cu plodul propriu. Este relatia intre EI DOI. Si cel mai probabil atitudinea pe care o are fata de primul o avea si fata de al zecelea, daca se intimpla sa aiba 10... indiferent cu cine.

Si daca iti poti alege tatal copilului dupa meritul de a-si trata urmasii cu indiferenta, mergi inainte... ai toate sansele sa iti intoarca spatele si tie cu copilul tau cu tot. In fond, tu dupa criteriul asta l-ai ales, sa il doara in fund, nu?! Asta ai vrut, asta ai avut....
quasaria
Postat pe 1 Ianuarie 2011 11:42
Q, ca de obicei tu ai mare dreptate, am multi cunoscuti , ca trebuie sa fiu atent ce scriu aici, care au copii pe care nu i-ar mai cunoaste daca i-ar vedea, de atat timp nu si-au vazut copiii, si nici nu-s curiosi, dar ironia sortii cresc copiii altor masculi asemeni lor
casperphantom
Postat pe 1 Ianuarie 2011 12:23
mie unul care si-ar lasa copiii de izbeliste mi s-ar parea un degenerat cu care chiar n-as vrea sa am de-a face, din nici un punct de vedere. Nu vreau asa ceva in preajma mea.
quasaria
Postat pe 1 Ianuarie 2011 12:41
da, dar sa nu uitam un lucru, ca asta n-a fost luat in calcul si cred ca pe tanti de fapt asta o deranja mai tare ca nenea isi vede copilul, faptulca este in continuare Sponsor principal, si cred ca tanti a luat in calcul la alegerea boncaluitorului principal nu doar vocea ci si puterea "financiara" de a boncalui si acum se vede in situatia ca trebe sa imparta venitul cu cineva care...n-are nicio legatura cu planurile ei hegemonice
casperphantom
Postat pe 1 Ianuarie 2011 12:52
fiind un site pentru gagici, normal ca problemele voatre primeaza, dar nici barbatii care aleg o relatie cu o tanti care are puiuti nu e nici simpla , nici usoara, mai ales daca are si el ceva urmasi, un astfel de barbat si nu numai, este dupa aparitia copiilor tot timpul pe locul 2, 3, 4, ma rog, mai la urma, multi nu fac fata concurentei si fac cale intoarsa spre zone mai calme, unde nu se aude plansetul unui copil
casperphantom
Postat pe 1 Ianuarie 2011 12:57
mda, problema asta apare si cind e copilul lor propriu... Cind se trezesc ei ca nu mai sint don belico del mondo si a aparut o fiinta la ale carei smiorcaituri si nevoi reactioneaza mai repede femeia LOR, pe care au luat-o sa le fie dedicata LOR.... Tradare, nu?
Sau infantilism...
quasaria
Postat pe 1 Ianuarie 2011 13:00
sau si una si alta, ideea e ca multi se simt frustrati de concurenta "neloiala" a pustilor, mai ales daca ajung intr-o relatie cu o tanti care are puiuti, atunci ii belea curata, pe de alta parte cunosc si tipi care au schimbat sensul interesului cucoanei spre "vitalele" lui probleme si cestiuni, si si-a lasat fata pruncii de izbeliste, ba inca-i si altoieste zdravan ca au "pretentia" sa fie observati macar
casperphantom
Postat pe 1 Ianuarie 2011 13:09
degenerate pot fi si femeile.... Eu nu-s genul de femeie obsedata de copil, fie-mea imi stie foarte bine limitele: pe de alta parte, in puii mei, copilul va fi ORICUM prioritatea nr 1 iar eu insami prioritatea nr 2... dupa care aliniem restul prioritizatilor.
quasaria
Postat pe 1 Ianuarie 2011 13:22
niciunii nu suntem perfecti, poate de asta umblam atat dupa perfectiune, sa ne intalnim alterego nostru, problema e ca il putem intalni si sa nu ne dam seama, oare , retoric, desigur, ma intreb eu am intalnit-o deja si m-o fi deranjat ca prea imi seamana ???
casperphantom
Postat pe 1 Ianuarie 2011 13:29
nu-mi doresc nimic care sa imi semene mie - ne dublam defectele si se alege praful si pulberea.... Mai degraba sa compenseze. Si reciproc...
quasaria
Postat pe 1 Ianuarie 2011 13:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
un sfat va rog 5 De la: tutankhamon 3 Februarie 2010 14:11
Sarcina 15 De la: Abellona 19 Februarie 2015 12:25
Dragoste si Libertate in Doi! 15 De la: walkiria 9 August 2011 23:20
Sex este tratament cosmetic 30 De la: estela 7 Iunie 2011 01:01
Mă iubește, dar eu nu-l vreau. Ce să fac? 12 De la: Axl_R 13 Septembrie 2016 21:41
Setari Cookie-uri