Sa raman sau sa ies din relatie...?

De 10 luni de zile am iesit dintr-o relatie lunga care trebuia sa se finalizeze cu o casatorie care subit s-a anulat din motive inca necunoscute pentru mine... Am incercat sa las totul in urma si de aproape 4 luni sunt intr-o relatie noua. Tipul cu care sunt acum (si el iesit dintr-o relatie de 8 ani) la inceput m-a incantat enorm, inclusiv faptul ca am realizat ca mai pot avea sentimente si trairi dupa deceptia avuta, dar de ceva timp si-a schimbat comportamentul. Din dragastos, atent si lipicios, a devenit rece si distant. Tin foarte mult la el si locuim impreuna de 3 luni, totul bine si frumos, dar de 3 saptamani si-a schimbat atitudinea la 180 de grade. Daca pana acum aveam incredere totala in el, schimbarea de comportament m-a facut sa-mi caut singura raspunsuri...Din dorinta de a gasi o explicatie acum cateva seri i-am verificat convorbirile de pe messenger. Am gasit o discutie intre el si una dintre fostele lui iubite (nu cea de 8 ani) unde cei doi stabileau o intalnire la o cafea, el urmand sa gaseasca o justificare sa poata veni fara mine. De frica sa nu fiu din nou ranita ma gandesc daca sa raman in continuare in relatie si sa lupt sau sa renunt...
delicious22
Postat pe 19 Octombrie 2010 14:32
sa lupti pentru ce? daca el isi facea planuri ca sa scape de tine, mai e motiv de lupta?

eu una stiu-poate gresesc. cand un barbat iubeste , nu umbla cu ascunzisuri din acestea.
si_totusi
Postat pe 19 Octombrie 2010 14:44
De la: si_totusi, la data 2010-10-19 14:44:51sa lupti pentru ce? daca el isi facea planuri ca sa scape de tine, mai e motiv de lupta?

eu una stiu-poate gresesc. cand un barbat iubeste , nu umbla cu ascunzisuri din acestea.


dar o femeie cand iubeste...umbla cu ascunzisuri de vreun fel?!?
garbo166122
Postat pe 19 Octombrie 2010 14:57
e valabila si viceversa. mincinosi si tradatori sunt si intr-o tabara si-n cealalta.
si_totusi
Postat pe 19 Octombrie 2010 15:00
e valabila si viceversa. mincinosi si tradatori sunt si intr-o tabara si-n cealalta.nu merg pe ideea ca femeile-s victime si barbatii e porci
si_totusi
Postat pe 19 Octombrie 2010 15:06
paula..
nu mi-a luat mesaju'..

spuneam ca obiceiurile de a verifica corespondentza de orice fel,de a cauta in portofel,sunt niste chestii de care trebuie sa scapi..
este urat sa violezi spatiul intim al cuiva,pur si simplu,nu se face asa ceva..
una peste alta,te scutesti singura de anumite neplaceri.plus ca o cafea in doi nu inseamna nimic.nici macar un foutai cu altcineva, nu inseamna sfarsitul unei relatii..

dar daca simti ca si-a pierdut interesul,poate e mai bine sa-ti vezi de viata ta,sunt iubiri pt care merita sa lupti,sau nu..depinde..
omu' pare blazat,da' nici cu femeile nu mi-e rusine,din dorintza de a-i da pe spate pe bibici, le arata din prima toata pussycutza,si asta nu e bine,nu e bine...
iasomia
Postat pe 19 Octombrie 2010 15:07
iasomica, nu ai avut prilejul sa stii ce inseamna cafeaua in doi. una e sa te intalnesti cu cineva si sa mergi la o cafea si alta e sa pui la cale intalnirea. si oricat si-ar arata femeile "pisicuta"nu e normal, ca el sa fie interesat numai de o anume matza avand in vedere ca-s la inceput si nu a aparut asa zisa monotonie? asa. zic si eu
si_totusi
Postat pe 19 Octombrie 2010 15:11
Stiu ca nu este ok sa verifici si nu-mi sta in caracter ca risti sa iti sapi groapa singura, dar pur si simplu m-a impins schimbarea brusca de comportament.
delicious22
Postat pe 19 Octombrie 2010 15:24
De la: si_totusi, la data 2010-10-19 15:11:02iasomica, nu ai avut prilejul sa stii ce inseamna cafeaua in doi. una e sa te intalnesti cu cineva si sa mergi la o cafea si alta e sa pui la cale intalnirea. si oricat si-ar arata femeile "pisicuta"nu e normal, ca el sa fie interesat numai de o anume matza avand in vedere ca-s la inceput si nu a aparut asa zisa monotonie? asa. zic si eu


Ce-i drept ei si-au stabilit in conversatia respectiva toate detaliile intalnirii... inclusiv faptul sa sune el sa confirme ora, ca nu cumva tipa sa nimereasca un moment nepotrivit:(
delicious22
Postat pe 19 Octombrie 2010 15:28
nu sunt nici eu adeptul verificarilor insa, cateodata se intampla

acum, alt ceva vreau sa spun. vad ca fetele spun pe aici ca o relatie nu se strica asa, dintr-un simplu "accident". eu as zice ca da. pana la urma se afla si s-a dus naibii acea incredere. cine poate sa treaca senin peste asta, ok.
si_totusi
Postat pe 19 Octombrie 2010 15:36
tusa..

ce sa mai despicam firu' in paispe..oricum, fiecare vorbeste pe limba lui(ei).am spus ce am avut de spus..
iasomia
Postat pe 19 Octombrie 2010 16:49
mama, obiceiul de a citi mesajele, mailurile, controlat apelurile din telefon, si scotocit prin buzunare e un obicei impardonabil. inseamna ca nu ai respect pentru spatiul lui personal, ca il invadezi. si asta nu se face

tie ti-ar place daca ai fi in locul lui? ti-ar place sa te scotoceasca prin poseta, chit ca nu ai nimic compromitator acolo?

cat priveste cafeaua aia...nu inteleg...daca bea o cafea cu cineva, inseamna ca are o aventura? comme on...
michelle_
Postat pe 19 Octombrie 2010 18:42
Dar daca are ceva compromitator in poseta? Daca e nevinovata iesirea la cafea n-avea de ce sa ascunda. Parerea mea.
Doara
Postat pe 19 Octombrie 2010 18:44
mica, corect...dar asta nu inseamna ca neaparat are o aventura, parerea mea...
michelle_
Postat pe 19 Octombrie 2010 18:47
Normal ca nu. Dar cand incepi sa ascunzi inseamna o problema. Din partealui (infidel) sau poate a ei (prea geloasa). Si atunci nu e bine.
Doara
Postat pe 19 Octombrie 2010 18:49
lipsa de comunicare, mami...pana la urma, e o fosta iubita, au un trecut impreuna, pe care nimeni nu il poate sterge cu buretele. el a gresit ascunzand asta. iar ea a gresit verificand arhiva. deci clar o lipsa de incredere
michelle_
Postat pe 19 Octombrie 2010 18:51
Vezi fata? Pisiholoage trebuia sa ne facem. Am ajuns la esenta problemei.
Aici trebuie lucrat si de vazut de ce ti-a ascuns.
Doara
Postat pe 19 Octombrie 2010 18:56
michelle_
Postat pe 19 Octombrie 2010 18:57
bai nene, e simplu...
pentru umblat in conturile de mail, parteneru' poate fi trimis in fatza procurorilor, respectiv a instantzei de judecata.
fapta e nitzel cam foarte penala. :P
si Cioaca si-a furat-o (e drept, cu suspendare) pentru ca a umblat neautorizat in conturile de net si in PC-ul Elodiei...:D
:))))
eu_geminy
Postat pe 19 Octombrie 2010 19:05
acu, ca face sau nu parnaie curiosul, alta treaba da, cel prins cu mata-n sac e mort
si_totusi
Postat pe 19 Octombrie 2010 19:09
iar mobilu', cu scuze, dar e deja obiect intim... nu pune nimeni mana pe el, asa cum nici eu nu pun mana pe telefoanele altora...:D
:))
eu_geminy
Postat pe 19 Octombrie 2010 19:10
Eu zic sa mai astepti un pic macar sa intelegi ce se intampla cu adevarat.
All_right
Postat pe 19 Octombrie 2010 19:24
De la: All_right, la data 2010-10-19 19:24:51Eu zic sa mai astepti un pic macar sa intelegi ce se intampla cu adevarat.


Am avut aseara o discutie cu el si i-am spus ca i-am vazut mesajul cu fosta. A fost foarte iritat si pana la urma a recunoscut ca s-a intalnit cu ea, dar a tinut sa-mi specifice faptul ca nu mai este nimic intre ei. Sunt curioasa daca o sa isi revina la comportamentul initial sau o sa fie tot la fel de rece si indiferent...
delicious22
Postat pe 20 Octombrie 2010 18:23
duuute...si lasa l !!!!!! cauta ce a pierdut.... bine ar fi sa mai gaseasca...
madita
Postat pe 7 Noiembrie 2010 18:42
:) parerea mea e ca ar trebuie sa porti o conversatie cu el despre schimbarea de atitudine pe care o vezi la el. Gesturile, atitudinea si vorbele lui iti pot spune multe. Pot fi multe motive la mijloc. Fiti sinceri unul cu altu. Cat despre iesirea la cafea....... fiecare are nevoie de o anumita libertate.
AlexandraCJ
Postat pe 8 Noiembrie 2010 03:07

Merita oare sa te sacrifici in schimbul incertitudinii ?
Naivitatea se plateste cu lacrimi , cu rani adanci pe suflet .
Cine va suferi mai mult ??
Atitudinea lui este deja schimbata dupa un timp relativ scurt , oare nu este unul din raspunsurile pe care tu il cauti ???
``A iubi `` nu este echivalent cu `` a te umili `` sau a accepta un joc murdar.
Vrei sa lupti pentru aceasta relatie , dar intrebarea este daca si el ar lupta pentru tine , pentru ca singura in mod sigur nu vei reusi sau daca vei reusi acum , vei ajunge mai tarziu in acelasi punct . Incerca o discutie cu el si vei vedea reactia lui . Daca simti ca regreta sincer , atunci poate ca merita o singura sansa mica .
Daca nu esti stricta , daca nu faci nimic atunci cand apare o problema , atunci ramane doar o varianta ... lasi totul la atitudinea hazardului sau a lui si te conformezi , lucrand mai mult in domeniul sperantei asteptand firmituri de atentie sau de iubire daca se poate numi totusi asa .
Ti-ai ascultat instinctul si ai descoperit un adevar , acum ce vei face ? Inchizi ochii sau ...?
AngeloBluLdy
Postat pe 8 Noiembrie 2010 10:00
esti intr-o relatie de doar 4 luni....!!!!!!!!!!! schimbari de comportament............locuiti imreuna?..... inca mai ai multe de descoperit sau vrei sa te mariti rapid ........unde te grabesti?.... mai ai putintica rabdare si se arata mai multe.....dar faptul ca deja il verifici deja dupa 4 luni arata ceva urat latine ...paraca esti mama cu tata il cauta in portofel sa vada daca a baut toti banii sau mai are sai mai traga si ea ceva din ei .... frumos....daca vrei o relatie serioasa si indelungata invata si ce inseamna cuvantul INCREDERE ca asa cu puricatu te afunzi singura in.... si mai ceva daca sar feri de tine siar sterge mesajele ...asta so sti si tu de la un barabat dar daca nu isi ascunde urmele sar pute sa fie curat nu inseamna nimic o cafea sar pute tu sa fi o femeie extrem de geloasa si tu sa fi problema nu el
klaus77
Postat pe 10 Noiembrie 2010 22:18
n-am inteles niciodata graba asta la maritat a femeilor, si nici macar pe mine, care sint femeie, nu m-ar duce cu gindul la scopuri prea romantice... Da'in fine. Lasam asta.
Daca dupa 3 luni comploteaza impotriva ta, lasa-l.
Sau, daca nu il lasi, asteapta-te la asta in continuare, din ce in ce mai mult: o sa ajungi sa vezi amante si acolo unde nu sint - iar imaginatia unei femei care se simte tradata dar nu stie exact ce si cum e cel mai dur instrument de tortura....

Dupa parerea mea, da, o relatie se termina cind increderea se termina. Ca e o cafea, ca e un foutai, nu conteaza.
quasaria
Postat pe 10 Noiembrie 2010 23:46
dar de ce nu cititi voi carti de psihologie in loc sa va tot intrebati una pe alta, un IQ mai mic decat un altul? ma intreb si eu...
garbo113747
Postat pe 11 Noiembrie 2010 18:34
De la: klaus77, la data 2010-11-10 22:18:18esti intr-o relatie de doar 4 luni....!!!!!!!!!!! schimbari de comportament............locuiti imreuna?..... inca mai ai multe de descoperit sau vrei sa te mariti rapid ........unde te grabesti?.... mai ai putintica rabdare si se arata mai multe.....dar faptul ca deja il verifici deja dupa 4 luni arata ceva urat latine ...paraca esti mama cu tata il cauta in portofel sa vada daca a baut toti banii sau mai are sai mai traga si ea ceva din ei .... frumos....daca vrei o relatie serioasa si indelungata invata si ce inseamna cuvantul INCREDERE ca asa cu puricatu te afunzi singura in.... si mai ceva daca sar feri de tine siar sterge mesajele ...asta so sti si tu de la un barabat dar daca nu isi ascunde urmele sar pute sa fie curat nu inseamna nimic o cafea sar pute tu sa fi o femeie extrem de geloasa si tu sa fi problema nu el


dar poate lui ii e indiferent daca ii vede mesajele!!!
garbo113747
Postat pe 11 Noiembrie 2010 18:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nepotrivire de caracter si totusi impreuna de 28 ani 66 De la: quasaria 25 Noiembrie 2009 08:16
indragostit vesnic de aceeasi femeie 210 De la: quasaria 22 Noiembrie 2009 22:52
Nu prea stiu:-??? 114 De la: blondina_X 28 Iulie 2010 11:39
suflet pereche 42 De la: ingerasulluptator 22 Aprilie 2011 16:19
compatibilitate 10 De la: garbo005402 11 Iulie 2009 16:20
Setari Cookie-uri