Problema..


Am dat de acest site cautand informatii despre asta,iar pe acest site am gasit un subiect asemantor doar ca ori era scris la misto ori era vreo copila de 14-15 ani.
Inceputul suna cam asa, eu ortodoxa el penticostal.
Din partea mea nu exista conflicte intre religii , din partea lui la prima vedere n-ar exista dar daca intri putin mai in "paine" descoperi ca se duce o lupta stransa acolo intre sentimentele fata de mine si religia lui.
La inceputul relatiei ,adica cam acum 6 luni , stiam ca e de alta religie dar cum am spus mai sus pentru mine nu e un impediment,lucru care bineinteles nu l-am luat in calcul si n-am bagat de seama chestia asta cam pana acum 4 zile :)
Pentru inceput si apoi daca e intram mai mult in problema, as dori in mod special persoanele care au habar despre acest cult si care stiu sa-mi dea niste informatii concrete nu aberatii, si intr-un mod si mai special , un baiat de o varsta ce se invarte intre 20 si 22-23 care practica acest cult mi-ar placea sa discutie cu mine.
Evident, accept parerile oricarui membru al acestui forum.. dar daca exista cineva care ma poate ajuta in mod deosebit m-as bucura.
garbo_5587
Postat pe 15 Iulie 2012 05:41
garbo 5587 semnul de la sfarsitul postarii tale nu se potriveste cu problema serioasa pe care ai pus-o in discutie.
cri_cat
Postat pe 28 Iulie 2012 11:03
Daca prietenul tau este practicant al religiei penticostale, si nu doar face parte dintr-o familie de aceasta religie, asa cum, din nefericire, se intampla cu cei care se declara de religie ortodoxa si n-au nici in clin, nici in maneca cu religia, atunci trebuie sa stii ca acest grup social este restrictiv, in general, un grup inchis, care relationeaza cu cei de alte religii doar atat cat le e necesar in viata de zi cu zi. Altfel, familiile lor sunt compuse din membrii adepti ale aceleiasi religii, sunt acceptati cei care doresc sa imbratiseze religia lor, pentru ca,in viata de familie exista reguli stricte.Femeile sunt cu totul supuse vointei barbatului, nu exista contraceptie si preventia sarcinii (de obicei sunt familii numeroase, cu multi copii), cat timp femeia este apta de reproducere, va face copii. Nu beau, nu fumeaza, nu exista petreceri si viata de club, viata lor privata este supusa regulilor religiei, merg la "adunare" de 2 ori pe saptamana, se ajuta intre ei, in general sunt oameni cumsecade, muncitori, dar totul se petrece in cadrul comunitatii. Sarabatorile mari religioase, Craciun, Paste exista si pentru ei, dar se sarbatoresc altfel decat in religia ortodoxa. Asta e un rezumat, cel mai bine, vorbeste cu prietenul tau. Sper sa-ti fi fost de folos.
garbo_5527
Postat pe 3 August 2012 15:25
te-ai bagat aiurea. daca nu te convertesti si tu, ai viata grea. chiar, ce ti-o fi trebuit? chiar ai crezut ca nu o sa va afecteze religia lui? esti tanara fugi, el nu te vede decat ca pe mama copiilor lui, asa sunt ei vad femeia ca pe un obiect de reproducere. daca astepti si altceva de la viata, fugi cat mai poti si traieste-ti viata.
MARILENA_25
Postat pe 4 August 2012 10:52
Trebuie sa aveti amandoi aceeasi religie ,pentru a va casatori.
Intr-o relatie de familie este important sa aveti aceleasi convingeri religioase,gandindu-ne ca vor aparea copii si vor fii foarte confuzi cand parintii lor impartasesc ideei diferite cu privire la religie.
Credinta in Dumnezeu este primordiala ,nu cultul religios .
Consider ,ca doi oameni care se iubesc cu adevarat ,nimic nu ii poate impiedica sa fie impreuna.
Despre religia penticostala ,cunosc cate ceva din doctrina lor,care se bazeaza pe Duhul Sfant .
In ziua cincizecimi ,cand ucenici erau adunati in camera de sus ,in timp ce se rugau (,la timp scurt dupa inaltarea Mantuitorului la Cer) ,Duhul Sfant ,s-a pogorat in limbi de foc si fiecare a inceput sa vorbeasca in limbi .Si acum , ei cred ca majoritatea sunt botezati cu Duh Sfant si vorbesc in limbi.Chestia asta eu nu am inteles-o prea bine,si mi se par un pic ciudati.
Dar,am o prietena penticostala deosebita .Niciodata nu am vorbit in contradictoriu pe tema religiei .
De obicei ,ei incearca sa te converteasca la religia lor ,insa in cazul meu mi-a respectat convingerea mea religioasa.
Ce pot sa iti spun ,ca sfat...sa cunosti bine persoana ,nu te hazarda sa faci un pas important in viata ta ,daca nu il cunosti suficient.Supune-l la multe teste .Convinge-te daca isi practica credinta,si vezi cum sta cu iubirea de semeni,de aproapele.
Sper ca Dumnezeu sa te calauzeasca intr-o directie ,cere-I lucrul acesta si vei vedea ca lucrurile se aseaza .
O zi buna ,iti doresc si sa auzim de bine!

ica2
Postat pe 4 August 2012 13:45
Uitasem sa iti dau si alte detalii:

-femeia trebuie sa fie supusa barbatului ,iar barbatul trebuie sa isi iubeasca sotia ,cum Hristos si-a iubit biserica
-tot femeia ,trebuie sa aiba capul acoperit in biserica ,altfel ingerii lui Dumnezeu nu o insotesc si nu-i asculta rugaciunea
-fusta sau rochia sa fie decenta ,rochia sa nu fie in bretele,decoltata foarte mult si nici scurta ,ideea este sa nu fie expuse partile trupului,si sa se vada toata anatomia corpului.
-fara machiaj ,desi in afara tarii ,de exemplu in SUA,se practica
-fara anticonceptionale ,sau alte metode de a impiedica sarcina,familiile penticostale sunt numeroase aproape majoritatea.

cam atat....ai aflat suficient sa iti dai seama daca poti sa te incumeti sa iti intemeiezi o familie tinand cont de acestea.

ica2
Postat pe 4 August 2012 14:07
Problema religieri este una foarte importanta, atata vreme cat cei care facparte din diferite culte sunt extrem de atasati religiei lor, care este una foarte stricta si precisa.Nu este vorba aici de potriviri intre doua persoane sau religii,este vorba stricit despre faptul daca tu vei putea sau nu sa faci fata unor rigori ale unei religii straine tie,pe care nu ai fost obisnuita sa o practici si sa o respectii de mica.Este foarte greu sa te adaptezi la situatii complet noi de la o anumita varsta in sus ,de aceea lucrurile grele se fac la varste fragede.,pentru ca omul sa se poata adapta mult mai usor.Bine ar fi ca o perioada -de porba-sa traiesti cu baiatul respectiv dupa regulile lui ,in familia lui ,ca sa poti vedea cu adevara tdaca poti face fata sau nu,noii situatii.In orice caz ,mare grija ......ai putea regreta toata viata acest pas,nu te juca.
garbo265966
Postat pe 5 August 2012 09:08
am o prietena penticostala,si fratele meu avea coleg de camera,unul cu prietena penticostala.
astia sunt tremuricii,care fac crize cand se roaga in grup.
nu m-as marita pentru nimic in lume cu unul.
penntru ca vor veni copiii,din casatorie,care nu au nici o vina.
mai bine sa revina el la religia ortodoxa,care nu obliga,nu indoctrineaza,etc.
sectele sunt desprinderi din biserica noastra,dezbina deci,de aceea dzeu le condamna,in biblie.
dezbina biserica in grupuri,cu alte biserici,alte obiceiuri,dezbina oamenii.
prietena mea penticostala,avea doi parinti,mama penticostala,si tatal ortodoxx,mama ce certuri in casa,ca sa nu se uite la tv,ca sa poarte batic in cap,etc etc....
diferente sunt si intre ortodocsi,ia mai inmulteste-le cu altele in plus,din religia diferita......
sunt indoctrinati,pe-afara vopsit gardul,si inauntru leopardul.
la inceput exista iubirea nebuna,si totul pare posibil....ia sa vezi dupa cativa ani de casatorie.....
cand iubirea de la inceput se domoleste,si descoperi ca de sarbatori va duceti la biserici separate,ca aveti prieteni diferiti,si copiii ce vor alege?
sa mearga cu unul din parinti?la biserica?
familie inseamna impreuna,m-a invatat mama mea,facem lucruri impreuna.
mai degraba as lua un musulman,decat un sectant....
sa faca bine daca te iubeste cu adevarat,sa treaca la ortodoxie,ca doar dzeu este acelasi......
nu mai suntem in trib,ca sa avem nevoie de ritualuri.....
daniilia
Postat pe 13 August 2012 02:20
da,au o droaie de copii,nu au stop,am uitat sa spun,asta e important,vecina mea penticostala a facut de doua ori gemeni,si inca sapte copii.
si este inca tanara......
dar arata obosita,si fratii mari iau pastile seara,din cauza durerii de cap cu atatia frati mai mici de stapanit.....
daniilia
Postat pe 13 August 2012 02:23
initiatoarea acestui topic ,nu mai da nici un semn de viata?
ne-am dat cu presupusul,dar ea nu mai zice nimic?
asteptam vesti de la tine!
ica2
Postat pe 13 August 2012 12:35
Fugi cat poti!! Desi acum ti es poate parea ca ai putea s atreci peste multe pentru el, nu o face! Mai incolo nu vor mai sta lucrurile asa. Vrei sa te transformi intr-un aprat de facut copii, fara vointa proprie sau drepturi?
garbo_4782
Postat pe 22 August 2012 11:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
o fosta prostiuata 47 De la: marinela_223 17 Octombrie 2010 18:26
as dori un sfat 11 De la: rautatemika 16 Februarie 2010 21:44
Am fost un pariu 52 De la: faith74 14 Octombrie 2011 20:12
Culoarea ochilor conteaza ? 224 De la: pik_nik 20 Octombrie 2009 06:03
vrea spatiu 14 De la: garbo_414396 13 Septembrie 2015 17:55
Setari Cookie-uri