iubirea ne poate duce pe culmi nebanuite

oare existra iubire sau unul iubeste celalalt isi bate joc de ceea ce primeste? ... ce parere aveti?
andre3a_DDD
Postat pe 23 Decembrie 2010 15:22
care e deci, intrebarea?
sora_ilsi
Postat pe 23 Decembrie 2010 15:26
Inca exista iubire!

Si totusi exist iubire
Si totusi exist blestem
Dau lumii, dau lumii de stire
Iubesc, am curaj si m tem.

(fragment din - Totusi, iubirea de A Paunescu)




m_ada
Postat pe 23 Decembrie 2010 15:30
Si care, ma rog, sunt culmile acelea nebanuite din contextul dat?
sora_ilsi
Postat pe 23 Decembrie 2010 15:40
de intrebat nu stiu ce ai vrut sa intrebi

cand iubesti poti sa ajungi unde vrei si sa faci ce vrei, ajungi si pe culmi nebanuite
iubirea poate lua mai multe forme, poti sa minti pentru iubire, plangi, suferi, razi, canti, fluieri, plutetsi... simti ca traiesti si de-ar tine frumosul sentiment ce bine ar fi, dar daca doar unul iubeste si se lupta, ce urat este cand stii ca in sufletul tau se da o batalie pentru a-ti demonstra iubirea si sa vrei sa o si daruiesti, dar nu ti se raspunde la fel... atunci incerci sa te trezesti si sa vezi realitatea, o sa suferi, dar o sa treaca, poate o sa gasesti pe altcineva si o sa ti se para ca pe acel cineva il iubesti mai mult, si e alta iubire
Laura_M
Postat pe 23 Decembrie 2010 16:25
categoric ca exista iubire....
logic ca intr-o relatie unul poate iubii,altul poate sa isi bata joc...
sunt multe variante,nu trebuie decat sa cauti in adancul sufletului raspunsul precum si la perechea ta analizeazai comportamentul.....
nu stiu la ce te referi,de aceea prea multe nu iti pot spune
anaROBERT
Postat pe 23 Decembrie 2010 16:36
,,O stralucire ce te preface-n cenusa



dragostea e un recuziter care pregtete piesa vieii lui. de data asta
sngele va fi snge iar durerea mai puternic dect uitarea.
dragostea va alerga pe scen n picioarele goale, se va tr pe podeaua plin de cuie
rnile i vor umple trupul va urla i va juca un teatru ct se poate de veridic.
la fel ca n via.

dragostea e un spectator la reprezentaia propriei piese. va rde
se va isteriza va lcrima i va ipa. cu minile tremurnde va arta actorii va spune
vedei, eu sunt acela, iar vocea lui va fi mic se va pierde n luminile rampei i
cnd vorbele nu vor mai fi ale lui ci ale actorilor, se va ntinde ntr-un col al scenei
i va muri.

dragostea e un actor care joac toate rolurile dintr-o pies. iar n locul
iubirii i va juca singurtatea, aspiraiile, temerile, durerea i disperarea.
recuziterul i va zmbi nedesluit i i va deschide rnile tot mai larg, ca nite ferestre
care dau spre dragoste.

i dragostea va cdea ca o pan de curent n momentul n care actorul i va spune
ultimele replici. cu grab apoi mai ncet din ce n ce mai rar, ca nite lovituri nfundate
ntr-un piept ce pare c se ndeprteaz. iar recuziterul va da foc cortinei, decorului
teatrului i va rde sardonic pn cnd flcrile vor mistui tot: actori, sufleori, scen
spectatori.

pentru c aa e dragostea, o strlucire care te preface-n cenu.



Leonard Ancuta


Indra
Postat pe 2 Ianuarie 2011 16:48
imi pare rau ca trebuie sa fiu asa de rece, dar sa fim realisti.....la o anumita varsta toti ajungem sa credem ca iubirea se reduce la respect si incredere......" stralucire ce te preface in cenusa?"
poate pentru cei de 15 ani, desi tind sa cred ca nici la varsta asta nu se mai gandeste asa....
tzontzonica
Postat pe 3 Ianuarie 2011 12:31
tzonto..tu de-a dreptul ma deprimi!!

dede
Postat pe 6 Ianuarie 2011 18:06
Pacat ,nu sti ce-i iubirea!!!
maya28
Postat pe 7 Ianuarie 2011 06:29
....si daca unul isi bate joc de ceea ce primeste,asta nu inseamna ca nu exista iubire...
eladaela
Postat pe 7 Ianuarie 2011 07:42
iubirea ne inalta si ne da aripi chiar si dupa 10-15-20 de ani daca este iubire si respect de ambele parti si chiar si binenteles ca se transforma din boboc in floare si moare la batranete odata cu noi .......iubirea ramane nemuritoare datarita sufletelor noastre nemuritoare.
floare_cu_colti
Postat pe 7 Ianuarie 2011 07:49
http://www.youtube.com/watch?v=x-7N79InsVc credeti in iubire si o veti avea
floare_cu_colti
Postat pe 7 Ianuarie 2011 08:12
http://www.youtube.com/watch?v=VgTSr8daJSI
floare_cu_colti
Postat pe 7 Ianuarie 2011 08:15
Si totusi exista iubire chiar daca unul iubeste mai mult ca si celalalt .
oli38
Postat pe 7 Ianuarie 2011 16:40
Sa intelegem ca tu esti la varsta aceea?
Lety
Postat pe 7 Ianuarie 2011 17:56
De la: tzontzonica, la data 2011-01-03 12:31:27imi pare rau ca trebuie sa fiu asa de rece, dar sa fim realisti.....la o anumita varsta toti ajungem sa credem ca iubirea se reduce la respect si incredere......" stralucire ce te preface in cenusa?"
poate pentru cei de 15 ani, desi tind sa cred ca nici la varsta asta nu se mai gandeste asa....
[/quote



Sa intelegem ca tu esti la varsta aceea? Nu mai simti iubirea sau nu maiai fluturi in stomac?
Lety
Postat pe 7 Ianuarie 2011 17:58
ooooooooooooooooooooooooh.....saraca mea inima de piatra, iubire nu a cunoscut.......sunt atat de trista....as vrea sa te vad intr o relatie in care dispare increderea si respectul.......ce ramane???
iubirea????????????
tzontzonica
Postat pe 8 Ianuarie 2011 02:20
vorbim de iubire..........doar la inceput............dupa intervine rutina de zi cu zi..........apoi dezamagirile............as incerca alceva dar imi este frica ce sa fac? Cred ca pentru iubire nu exista o definitie eu asta cred
garbo181472
Postat pe 8 Ianuarie 2011 09:19
An nou fericit! Tuturor!!
Iubirea dintre 2 persoane , care sunt compatibile si se iubesc sincer, este;;;;; NEMURITOARE;;;;; Ce rutinaaaaaaaaa!!! Respect ,,incredereeeeee???!! Iubirea n are ;limite, n are varstra,, EXISTA!!!! Vesnicccccccccc!!!! Daca;;; IUBITI CU ADEVARAT!!!
Nuuuuuuuuuuuu,,,, exista ce ati mentionat!! Nici plictiseaal, nimic,,doar;;;;; IUBIRE SINCERA!!! Noi in iunie avem 40 ani de cand ne am cunoscut si pe ;13.02. avem;;; 39 ani de ;;casnicie;; siiiiii,, nu ne-am plictisit ;inca unul de altul!!!!!
Jojolin
Postat pe 8 Ianuarie 2011 20:46
Cand 2 persoane care se inteleg sunt intelegatoare, iertatoare,mai lasa de la ei cand unul greseste atunci putem vorbi de iubire dar ca sa ma fac mai inteles trebui sa ai ceva ani de casatorie
mysulica
Postat pe 8 Ianuarie 2011 21:05
De la: tzontzonica, la data 2011-01-08 02:20:31ooooooooooooooooooooooooh.....saraca mea inima de piatra, iubire nu a cunoscut.......sunt atat de trista....as vrea sa te vad intr o relatie in care dispare increderea si respectul.......ce ramane???
iubirea???????????? [/quote








Sunt intr-o RELATIE !!!! Nu stiu daca ai cum sa ma vezi !!!! IUBIREA-mi a fost greu incercata si de neincredere si de lipsa de respect!!! Dar a ramas NECLINTITA!!! Sigur ca am suferit dar nu am incetat sa iubesc si am luptat si pentru recapatarea increderii si respectului.Iubirea nu se stinge nici din lipsa de respect nici din neincredere.Aceste doua aspecte invocate nu ucid iubirea ci doar ranesc sufletul si, da esti nefericita dar nu pierduta.
Lety
Postat pe 8 Ianuarie 2011 21:41
De la: tzontzonica, la data 2011-01-08 02:20:31ooooooooooooooooooooooooh.....saraca mea inima de piatra, iubire nu a cunoscut.......sunt atat de trista....as vrea sa te vad intr o relatie in care dispare increderea si respectul.......ce ramane???
iubirea???????????? [/quote








Sunt intr-o RELATIE !!!! Nu stiu daca ai cum sa ma vezi !!!! IUBIREA-mi a fost greu incercata si de neincredere si de lipsa de respect!!! Dar a ramas NECLINTITA!!! Sigur ca am suferit dar nu am incetat sa iubesc si am luptat si pentru recapatarea increderii si respectului.Iubirea nu se stinge nici din lipsa de respect nici din neincredere.Aceste doua aspecte invocate nu ucid iubirea ci doar ranesc sufletul si, da esti nefericita dar nu pierduta.
Lety
Postat pe 8 Ianuarie 2011 21:41
atita timp cit te simti bine in relatie,si e atent cu tine,nu inteleg de ce-ti pui atitea intrebari!singura-ti faci rau!traieste clipa si momentul,viata e scurta,crede-ma! bafta
perla_negra
Postat pe 9 Ianuarie 2011 09:12
cred ca exista si iubire adevarata,dar este foarte rara! in general unul dintre parteneri ofera mai mult decat celalalt.
garbo178388
Postat pe 9 Ianuarie 2011 11:12
oamenilor trebuie sa le trasam limite,asa cum facem si cu copii.
respectul se castiga.Daca oferi fara limite,fara sa ceri,fara sa impui respect,nu il vei avea.
De obicei,cand un unul iubeste si ofera,celalalt,da isi bate joc,e nerecunoscator.
Cate povesti de iubire au sfarsit prost,si unul din cei doi si-a dat seama ce a pierdut,abea cand era prea tarziu?
daniilia
Postat pe 9 Ianuarie 2011 21:02
Sunt momente in care oferi mai mult, sunt momente in care primesti mai mult. Important este sa iti dai seama la timp.
Chiar daca iubirea exista, uneori se ascunde, alteori se panicheaza, poate se blocheaza sau dimpotriva, se trezeste, sopteste, alinta, urla, face cam ce vrea ea.
Asta este de fapt iubirea : ce ramane dupa ascuns, panica, blocaj, alint, etc. Daca scapi teafar din asta si simti caldura, tandretea, iubirea, se cheama ca e intr-adevar iubire.
Daca nu, sunt sentimente contradictorii, dorinte prea mari, vise neimpartasite, egoismul rece si pervers, aroganta... Pandora....nicidecum iubire
Dupa douazeci de ani, inca mai am destule momente cand simt fiorul acela adolescentin, nerabdarea, iertarea neconditionata, fiorul, tandretea, o privire furisa intr-un loc " nepermis'....
Totul depinde noi si de ceea ce ne dorim. Daca ne amintim mereu ce ne-a adus impreuna e greu sa te saturi, sa vrei sa renunti, sa emiti pretentii exagerate.
Nu iubirea se transforma in incredere si respect ci increderea si respectul se transforma in iubire ( zic eu) sau impreuna construiesc si pun bazele solide ale iubirii.
Odata cu trecerea timpului ai sansa sa te cunosti, sa te rasfeti, sa vorbesti sincer, fara teama, sa asculti, sa intelegi, sa reflectezi, sa schimbi, sa construiesti. Cam asta as zice eu ca e iubire. ( Eu asa o simt cu toata forta)
dor72
Postat pe 10 Ianuarie 2011 02:05
sigur pe unii ii schimba in bine pe altii in rau ,mie personal mi-a adus numai foarte bine
garbo107589
Postat pe 10 Ianuarie 2011 21:49
da! exista iubire, dar nu astepta mai mult, decat poti oferi! si daca oferi, cu siguranta vei si primi...........dragoste!!!!
perla_negra
Postat pe 11 Ianuarie 2011 22:45
da, exista iubire si daca vrei numai daca tu vrei poti sa o ai. Uita-te putin in jur . Nu asa , cautand-o. ci cu coada ochiului , convingandu-te ca ai dreptul, ca poti. Si ai sa te convingi. Nu conteaza ca ai fire argintii sau ca ai 18 ani. Iubirea , dragostea e acolo unde e primita si pusa la masa nu tinuta la usa de ganduri. Incearca . Priveste si ai sa vezi. Si nu ai sa regreti.
garbo134422
Postat pe 12 Ianuarie 2011 12:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce mai vrea de la mine? 11 De la: Gumiho 15 Ianuarie 2017 21:40
de ce nu poate sa ma mai iubeasca 210 De la: garbo017014 2 Iulie 2011 11:26
relatie extraconjugala 24 De la: Achmed 20 Septembrie 2010 16:06
am nevoie de un sfat 7 De la: garbo099444 24 Februarie 2010 17:32
2 luni de relatie si azi iubita mea vrea 3 zile pauza pur si simplu 43 De la: garbo_407059 23 Noiembrie 2014 13:34
Setari Cookie-uri