Emigrarea si depresia

Fata draga...Xena..... Nu stiu dupa ce mai reproduci ce am scris eu....Clar m am exprimat ca tre copiat(adica ``invatat`` mai pe intelesul tau).Nicidecum nu m am referit sa copiezi defectele altora,ci sa preiei de la altii modul in care confrunta problemele pentru a iesi la liman! Adevarul este ca in ziua de azi e foarte greu sa ti faci un prieten! Pana si pe un forum ca asta,in loc sa sustinem o persoana...ne cautam greselile unii la altii,comentam,si ne abatem total de la subiect! Deci,Xena luptatoare ...daca ai o vocatie de critic....du te pe blogurile lui Boc!
klarakla
Postat pe 27 Septembrie 2010 18:34
De la: xenaluptatoareainimoasa, la data 2010-09-20 15:06:29 Mergi la biserica..Acolo sunt si oameni pozitivi...si te incarci cu energie pozitiva....Dar decat in romania...La cat de rai sunt oamenii,eu cand sunt in romania devin depresiva...Apoi greu gasesti prieteni sinceri si pozitivi,,doar la biserica...mergi si discuta cu un preot probleme tale,,,sper sa dai peste un preot bun cu rabdare si sa te invete de bine si sa te ajute sa te rogi,,ca sa te intaresti....Dumnezeu sa iti ajute si sa te intareasca[/quote Poate la vreun popa pedofil mai gasesti ceva ajutor,mai ales dupa trei ani.....
53_nono
Postat pe 27 Septembrie 2010 21:37
De la: mugure_alb, la data 2010-09-09 23:01:06aoleo tutankhamon, o s-o incerc si pe asta cu prietenii virtuali, da nu stiu cum ...se procedeaza. oare sa-mi pun o poza misto pe facebook sau ...?!la mine cu onlineul e mai greu.
Atunci se pare ca ai trecut pe linga facultatea cu care te/ai laudat bree,nu prin ea cum se vede....
53_nono
Postat pe 27 Septembrie 2010 21:49
De la: 53, la data 2010-09-27 21:49:57
De la: mugure_alb, la data 2010-09-09 23:01:06aoleo tutankhamon, o s-o incerc si pe asta cu prietenii virtuali, da nu stiu cum ...se procedeaza. oare sa-mi pun o poza misto pe facebook sau ...?!la mine cu onlineul e mai greu.
Atunci se pare ca ai trecut pe linga facultatea cu care te/ai laudat bree,nu prin ea cum se vede....

da, bre bine ca sunt unii asa isteti de cred ca la facultate te invata sa stai pe facebook. Da, in liceu am avut si hi5, dar de la o varsta m-am lasat de preocuparile asta pe care le consideram mai degraba adolescentine. Sa zicem ca... mi-am pierdut din indeletnicire, am cerut un sfat doar n-am dat in cap
mugure_alb
Postat pe 28 Septembrie 2010 22:59
De la: rebelfire, la data 2010-09-27 11:20:33Buna, daca veti citi Krishnamurti, Osho si alti maestri spirituali, veti vedea ca oricum, materialul nu multumeste omul..voi doar va mintiti ca veti fi satisfacute d emai multi bani..hai sa nu ne mai dam dupa deget, aproape toti pleaca dupa mai multi bani..de ce nu sunteti voi fericiti daca ati dat de ceea ce va doreati cu orice pret?nu stiu zau, oamenii sunt ciudati..da unii sunt ciudati rau..daca ati merge pe evolutie spirituala, meditatie, fara doctori, veti vedea ca sunt aattea lucruri frumoase si in tara asta..faptul ca eu sunt spirit dincolo de trupul asta efemer, face sa trec peste orice..consolidati-va relatie cu D-zeu dar nu d emers la biserica d eochii lumii, incercati cu sufletul sa va apropiati de El si atunci..

io nu stiu de ce toata lumea crede ca daca esti plecat din tara automat ai devenit bogat. Daca ati sti voi ca la inceput in primul an am trait mult mai greu decat in romania cu doar 300 de euro pe luna din care 200 erau chiria. Iar acum din ce castig imi ajunge sa-mi platesc chiria, de mancare si haine imi cumpar foarte multe in perioada reducerilor. Si cam tot asa de modest traiesc si colegii mei straini, deci nu sunt o exceptie
mugure_alb
Postat pe 28 Septembrie 2010 23:08
De la: garbo050054, la data 2010-09-26 10:15:50Buna!
Asta demonstreaza ca esti o persoana inteligenta.Orice om normal,atunci cand e departe de familie,prieteni etc pentru o perioada atat de lunga ajunge sa devina depresiv.Eu am facut foarte mult shoping dar atentie..cumpara doar lucruri de f buna calitate,nu multe si ieftine.Incearca sa nu te neglijezi,mergi o data pe saptamana la cinema(singura) ,baga niste vitamine in tine pe baza de magneziu :)
Bafta!

Pai tu ma inveti sa devin dependenta de shopping ca sa ma vindec de depresie?! Dupa aia cum o sa ma tratez de shop addiction? Oricum e bun sfatul, dar pe mine hainele ma fac fericita maxim in ziua cand le-am cumparat, pe urma nu mai simt nici o placere
mugure_alb
Postat pe 28 Septembrie 2010 23:20
desi nu sunt departe de casa decat de vreo luna imi dau seama cat de greu e si cat de greu o sa mi fie aici fara sa cunosc pe nimeni sau sa stiu limba..pt ca degeaba sti engleza cand ajungi aici si nu ca turist lumea uita brusc sa mai vorbeasca alta limba decat cea natala...eu sunt o fire optimista de fel si incerc cum pot sa nu intru in depresie si sa tin legatura cu ai mei acasa prieteni familie iubit,dar chiar si cu web si cu tot e greu..si da aveti dreptate cam toti plecam din tara pt ca ne dorim un trai mai bun chiar daca de multe ori nu se intampla sa iasa cum speram..si doresc la toata lumea sa reuseasca daca se sacrifica si pleaca macar sa reuseasca sa isi faca un rost sau sa stranga niste bani ..e greu dar mugurel capul sus exista solutii pt orice chiar si pt depresie si nu pastile sau sinucidere..unele sfaturi care au fost date aici sunt bune poti sa incerci de asemenea sa iti faci diferite hobbyuri si sa incerci sa iesi din casa sa te plimbi iti face bine.iti doresc bafta si astept sa ne spui cum mai esti si sa mai vorbim
ioaana
Postat pe 29 Septembrie 2010 02:21
De la: ioaana, la data 2010-09-29 02:21:42desi nu sunt departe de casa decat de vreo luna imi dau seama cat de greu e si cat de greu o sa mi fie aici fara sa cunosc pe nimeni sau sa stiu limba..pt ca degeaba sti engleza cand ajungi aici si nu ca turist lumea uita brusc sa mai vorbeasca alta limba decat cea natala...eu sunt o fire optimista de fel si incerc cum pot sa nu intru in depresie si sa tin legatura cu ai mei acasa prieteni familie iubit,dar chiar si cu web si cu tot e greu..si da aveti dreptate cam toti plecam din tara pt ca ne dorim un trai mai bun chiar daca de multe ori nu se intampla sa iasa cum speram..si doresc la toata lumea sa reuseasca daca se sacrifica si pleaca macar sa reuseasca sa isi faca un rost sau sa stranga niste bani ..e greu dar mugurel capul sus exista solutii pt orice chiar si pt depresie si nu pastile sau sinucidere..unele sfaturi care au fost date aici sunt bune poti sa incerci de asemenea sa iti faci diferite hobbyuri si sa incerci sa iesi din casa sa te plimbi iti face bine.iti doresc bafta si astept sa ne spui cum mai esti si sa mai vorbim


PE MINE MA APUCA DEPRESIA CIND VIN IN TARA SI VAD PRETURI MAI MARI CA IN STRAINATATE
KNIGHT_31
Postat pe 29 Septembrie 2010 02:26
De la: caleidoscop, la data 2010-09-26 13:56:34......mai degraba depresia o faci in ROMANIA decat in STATE(USA) !!!



ei , nu mai spune !!! ne-ai dat pe spate , nu altceva
reyya
Postat pe 1 Octombrie 2010 14:42
De la: reyya, la data 2010-10-01 14:42:35
De la: caleidoscop, la data 2010-09-26 13:56:34......mai degraba depresia o faci in ROMANIA decat in STATE(USA) !!!



ei , nu mai spune !!! ne-ai dat pe spate , nu altceva


ARE DREPTATE CALEIDOSCOP
KNIGHT_31
Postat pe 1 Octombrie 2010 20:07
De la: KNIGHT_31, la data 2010-10-01 20:07:54
De la: reyya, la data 2010-10-01 14:42:35
De la: caleidoscop, la data 2010-09-26 13:56:34......mai degraba depresia o faci in ROMANIA decat in STATE(USA) !!!



ei , nu mai spune !!! ne-ai dat pe spate , nu altceva


ARE DREPTATE CALEIDOSCOP


daca tot o lingi atata in cuuuur pe vuvuzdica caleidoscoapa, n-ai vrea sa ne si scapi de ea?
Marcu_cel_cu_Arcu
Postat pe 1 Octombrie 2010 20:35
De la: Marcu_cel_cu_Arcu, la data 2010-10-01 20:35:03
De la: KNIGHT_31, la data 2010-10-01 20:07:54
De la: reyya, la data 2010-10-01 14:42:35
De la: caleidoscop, la data 2010-09-26 13:56:34......mai degraba depresia o faci in ROMANIA decat in STATE(USA) !!!



ei , nu mai spune !!! ne-ai dat pe spate , nu altceva


ARE DREPTATE CALEIDOSCOP


daca tot o lingi atata in cuuuur pe vuvuzdica caleidoscoapa, n-ai vrea sa ne si scapi de ea?


[url=http://www.glitter-graphics.com][img]http://dl6.glitter-graphics.net/pub/1119/1119526dnpx1mapxx.jpg[/img][/url]
KNIGHT_31
Postat pe 1 Octombrie 2010 21:00
De la: caleidoscop, la data 2010-09-26 13:56:34......mai degraba depresia o faci in ROMANIA decat in STATE(USA) !!!


Papusa caleidoscop, nu te mai murdari de Kk pe forum spunind STATE (USA) ca tot romanul stie ca atunci cind spui STATE faci referire la USA.Ai uitat de unde ai plecat? Ai uitat ca intelectualitatea Europei sta pe umerii Romaniei? Asa cum indienii sunt brain-iacii Americii (prost platiti de altfel) la fel sunt si Romanii pentru Europa.
Asa ca da dovada de bun simt ca defapt nu pe ceilalti ii inveti geografie ci pe tine insati.

A propos, asa, pentru curiozitatea tuturor, unde ai facut facultatea?In usa?
Ciresica
Postat pe 1 Octombrie 2010 21:06
bai dementule(nu pot sa-ti zic altfel,vazand ce postezi),ia si baga/ti vuvuzela aia in cuuuur. esti din aceeasi muma nesatisfacuta,ca si ea.
Marcu_cel_cu_Arcu
Postat pe 1 Octombrie 2010 21:09
De la: Ciresica, la data 2010-10-01 21:06:57
De la: caleidoscop, la data 2010-09-26 13:56:34......mai degraba depresia o faci in ROMANIA decat in STATE(USA) !!!


Papusa caleidoscop, nu te mai murdari de Kk pe forum spunind STATE (USA) ca tot romanul stie ca atunci cind spui STATE faci referire la USA.Ai uitat de unde ai plecat? Ai uitat ca intelectualitatea Europei sta pe umerii Romaniei? Asa cum indienii sunt brain-iacii Americii (prost platiti de altfel) la fel sunt si Romanii pentru Europa.
Asa ca da dovada de bun simt ca defapt nu pe ceilalti ii inveti geografie ci pe tine insati.

A propos, asa, pentru curiozitatea tuturor, unde ai facut facultatea?In usa?

dar tu o crezi?caleidoscop e tampita aia de vuvuzela care se viseaza militianca.
Marcu_cel_cu_Arcu
Postat pe 1 Octombrie 2010 21:11
De la: Marcu_cel_cu_Arcu, la data 2010-10-01 21:09:01bai dementule(nu pot sa-ti zic altfel,vazand ce postezi),ia si baga/ti vuvuzela aia in cuuuur. esti din aceeasi muma nesatisfacuta,ca si ea.


[url=http://www.glitter-graphics.com][img]http://dl5.glitter-graphics.net/pub/678/678205hrhbjx29oo.gif[/img][/url]
KNIGHT_31
Postat pe 1 Octombrie 2010 22:26
ai dreptate nu esti tu de vina cu nimic asa se intampla peste tot.Si eu am trait starile tale.In Germania romanii au constituit o asociatie,au inchiriat o casa unde se intalnesc la sfarsit de saptamana o data pe luna,sau organizeaza excursii sau diferite activitati,fac gratar etc.Acolo poti sa te apropii de cinev,toti isi povestesc viata si vorbesc despre viitor,politica sau ce le vine.Sfatul meu este sa incerci sa cunosti cat mai multi romani de acolo de unde te gasesti si chear de pe net si totdeauna sa cauti sa-ti spui oful.Arunca orice medicament de depresie sau de dormit.Daca nu poti dormi fa o plimbare seara,bea un ceai si va fi mai bine.Inceputul este mai greu dar pe urma o sa fie mai bine.
Iti doresc numai bine si daca vrei mai vorbim.
Adrian
garbo164896
Postat pe 2 Octombrie 2010 08:18
Daniela draga mea , sunt in totalitate de acord cu tine . aceeasi problema am avut-o si eu , singura in lumea asta mare ; ma cuprinsese o depresie de numai stiam ce sa fac , si cum ai zis si tu am incercat spunandu-mi in fiecare zi ca trebuie sa reusesc , ca voi invinge . asa am 'scapat' eu de depresie desi am momente si acum cand incearca sa isi infiga iar coltii in mine . Asa ca muguras tu trebuie sa fii tare , toata fortza e in tine , gandeste pozitiv ( chiar daca e greu ) si vei reusi , ai sa vezi , iti trebuie doar putina incredere in tine . Multa bafta iti doresc mugur si bravo pt Daniela .
garbo053366
Postat pe 2 Octombrie 2010 11:49
De la: fleurdelis, la data 2010-09-09 19:50:50hai zi mersi!
asta daca n-ai plecat in uganda sau nu stiu ce!
deeeci....ai nevoie de creier sa te adaptezi! atata tot!
pe aici....nenicaa...lobotomiaa costa!
marianela
Postat pe 3 Octombrie 2010 08:31
fleurdelis
Postat pe 3 Octombrie 2010 08:34
EMIGRAREA, CATEGORIC, NICAIERI NU-I CA ACASA, SI ACASA E UNDE TE SIMTI FERICIT.
MARIA
marialeia
Postat pe 3 Octombrie 2010 18:10
EMIGRAREA, CATEGORIC, NICAIERI NU-I CA ACASA, SI ACASA E UNDE TE SIMTI FERICIT.
MARIA
marialeia
Postat pe 3 Octombrie 2010 18:10
DEPRESIA NU E NUMAI O STARE CI ESTE O BOALA,CARE NETRATATA,POATE DUCE LA CONSECINTE GRAVE.DACA SPUI CA AI SEMNAT UN CONTRACT DE MUNCA SI VREI SA-TI VEZIDE TREABA IN CONTINUARE,EU TE SFATUIESC SA IEIE TRATAMENTUL.AI SA VEZI CA DUPA VREO SAPTAMINA,DOUA,AI SA FII MULTUMITA SI DE SERVICIUL PE CARE TI L-AI GASIT.NU-TI SPUN ASTA DIN AUZITE.AM TRAIT PE PIALEA MEA EXPERIENTA ASTA SI INCA NU CRED CA M-AM VINDECAT......DAR INCA MAI SPER.SI SOCIALIZEAZA,NU STA SINGURA,ORIUNDE AI FII IN LUMEA ASTA.OAMENII SINGURI SE PIERD REPEDE PE DRUM......SI AR FII PACAT.....CRED CA ESTI TINARA,NU?
almasirbu
Postat pe 3 Octombrie 2010 19:52
DEPRESIA NU E NUMAI O STARE CI ESTE O BOALA,CARE NETRATATA,POATE DUCE LA CONSECINTE GRAVE.DACA SPUI CA AI SEMNAT UN CONTRACT DE MUNCA SI VREI SA-TI VEZIDE TREABA IN CONTINUARE,EU TE SFATUIESC SA IEIE TRATAMENTUL.AI SA VEZI CA DUPA VREO SAPTAMINA,DOUA,AI SA FII MULTUMITA SI DE SERVICIUL PE CARE TI L-AI GASIT.NU-TI SPUN ASTA DIN AUZITE.AM TRAIT PE PIALEA MEA EXPERIENTA ASTA SI INCA NU CRED CA M-AM VINDECAT......DAR INCA MAI SPER.SI SOCIALIZEAZA,NU STA SINGURA,ORIUNDE AI FII IN LUMEA ASTA.OAMENII SINGURI SE PIERD REPEDE PE DRUM......SI AR FII PACAT.....CRED CA ESTI TINARA,NU?
almasirbu
Postat pe 3 Octombrie 2010 19:52
Mugure_alb stiu exact prin ce treci....si eu am plecat din tara de 4 luni, deja...si ma simt total pierduta..
Eu am avut norocul sa ma duc acasa in perioada asta si acum trebuie sa ne vina prieteni in vizita....dar totusi..ideea ca vin si nu raman, ma omoara.
Simptomele sunt aceleasi..lipsa poftei de mancare, sentimentul de inutilitate, zadarnicie....
La mine si faptul ca nu am reusit inca sa imi gasesc de munca (sotul meu a primit in job aici si asa am plecat din tara) si ca alta activitate decat sa ma "desfat" cu gandurile astea n-am...contribuie la starea de spirit.

Sa o iau cu inceputul. Eu mi-am dorit f tare sa plecam din tara, sa incercam o societate mai buna, unde oamenii au o atitudine mai sanatoasa (nu ma refer la stilul de viata sanatos)...pentru ca, parerea mea, Romania e ucisa incet si sigur de atitudinea noastra, a tuturor...de dezinteres, de egoism, de resemnare, de lipsa respectului si bunului simt fata de cei din jurul tau.

cred totusi ca cei ce au acasa un grup de perieteni si/sau o familie de calitate, sa spun asa, oameni cu adevarat apropiati si o viata sociala destul de activa alaturi de ei....acesti oameni intampina probleme cu acomodarea.
Aici mi-am dat seama ca daca nu ai cu cine sa impartasesti atat micile bucurii cat si micile necazuri sau evenimentele curente .... acestea isi pierd mult din insemnatate. Si pana la urma viata nu e constituita doar din partea sa materiala-financiara...ci, destul de mult, din micile nimicuri cotidiene. Si nu te poti simti confortabil sa poti purta aceleasi discutii, care luate la bani marunti sunt doar de relaxare, cu oameni pe care abia ii cunosti. Pentru a iti face prieteni noi iti trebuie timp, trebuie sa construiesti o istorie cu ei, sa poti sa ai amintiri comune, iar de la o varsta incolo prieteniile pe care le legi au sanse mai putine sa fie la fel de profunde si sincere ca cele legate in copilarie, adolescenta..

Din pacate, sincer, nu stiu sa iti dau un sfat cum sa depasesti starea actuala...daca gasesti solutia chiar te rog sa mi-o impartasesti. Dar trebuie sa incerci sa iti faci un plan, sa iti pui niste scopuri, sa iti organizezi prin pasi marunti drumul catre scop.
Momentan la mine scopul este sa rezist 1 an si sa ne intrcem acasa....la oamenii dragi mie (n-am citit Osho dar sunt de parere ca daca in viata sufletul nu iti este fericit orice realizare isi pierde din importanta, acum depinde ce ce "fericeste" sufletul fiecaruia). Primul pas este sa imi gasesc un job...si dupa mai vedem :)

Succes!!!!!!
madalinav
Postat pe 6 Octombrie 2010 17:45
Efoarte greu probabil. Mai ales ptr. cei sociabili.Dar toate se rezolva intr-un fel.probabil cu timpul va trece dorul de casa si cei dragi daca incepi munca.Mai rau era daca nu mergea nici jobul. greu e si sa fii aici si sa muncesti degeaba si sa nu te respecte nimeni. Si greu e sa fii aici si asa nu te poti vedea cu prietenii pt ca nu ai bani sa iesi si tot pe mess si la tel vb cu ei.
ASA CA.. FRUNTEA SUS.
garbo166718
Postat pe 12 Octombrie 2010 15:09
Nu stiu decat ca eu cad in depresie, din ce in ce mai adanca, tocmai ca nu mi se arata de nici o emigrare...
panty_C
Postat pe 12 Octombrie 2010 15:44
BUNA. SA STI CA TE CRED PERFECT SI SUNT IN PIELEA TA LA FEL AM INTRAT SI EU INTRO DEPRESIE MARE DE TOT. EU SUNT DIN STATELE UNITE SI CHIR TE INTELEG NICI EU NU MA POT ADAPTA INCA PENTRU CA AICI ESTE CU TOTUL O ALTA LUME FIECARE LA CASA LUI CAM ASA ESTE. SUNT AICI DE 1 AN SI INCA NU MAM ADAPTAT CE SA SPUN POATE INCET INCET O SA NE ADAPTAM AI SA VEZI SI TOTUL O SA FIE PERFECT O SA VEZI. EU SUNT OPTIMISTA ASA AM FOST TOATA VIATA. NICI EU NU AM AICI PRIETENI SI IMI LIPSESC FOARTE MULT MAI ALES FAMILIA MEA. EU AICI SUNT CASATORITA CU UN CETATEAN ROMAN CU CETATENIE AMERICANA CARE CE POT SA IIT SPUN CA EL NU ARE PRIETENI. SA STI CA IMI ESTE TARE GREU SI MIE CU ADAPTAREA DAR TOT INIANTE SI O SA FIE BINE PT AMNDOUA. BYEEEEEEEEEE. PUPICI.
garbo049843
Postat pe 15 Octombrie 2010 03:48
draga muguras eu cred ca aici iti poti gasi destui prieteni cu care sa comunici indiferent de parerea fiecaruia alege cei mai bun,lupta pentru viata ta caci numai cei slabi isi pun capat zilelor ,gindeste pozitiv si poate ca in viitorul apropiat vei reusi sa treci peste depresie viata e frumoasa cu bune si rele gindeste -te ca sunt unii mai nenorociti decit noi si se lupta pentru o viata mai buna ,curind va trebui sa plec si eu iar gindul ca numi voi vedea copii in fiecare zi ma omoara dar asa cum am trecut peste moartea primului copil voi putea trece peste orice ,fara sacrificii nu vom reusi sa ne construim o viata mai buna mult succes
166116maryeta
Postat pe 15 Octombrie 2010 20:09
Salut ! Un an bun va doresc la totii si LA MULTI ANI!2011
O INTREBARE AM SI EU :A LUAT CINEVA XANAX ?DACA DA ,SPUNE-TI SI MIE DACA E BINE SA -L I-AU SI CE REACTII ADVERSE ARE.MULTUMESC!
papusika_72
Postat pe 4 Ianuarie 2011 13:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cancer ovarian 3 De la: garbo214861 23 Iulie 2011 09:16
Analize medicale 11 De la: garbo_8197 1 Decembrie 2012 16:27
Homeopatie 24 De la: Nnicole 19 Noiembrie 2013 14:48
Dureri de cap si oboseala ochilor 25 De la: garbo_446242 20 Aprilie 2017 10:03
Cum ai renuntat la Fumat? 7 De la: ileana_damian 28 Martie 2011 12:39
Setari Cookie-uri