cum sa ii civilizam pe tigani

trebuie lucrat la genetica si nu se merita.

Iar generalizarea (cum sa si romanii ar trebui...bla,bla,bla....) nu-si are locul aici.

E vorba pur si simplu de rasa si atit.
Ciresica
Postat pe 12 Septembrie 2010 23:04
parerile sunt impartite,fiecare isi face propria impresie despre natia lor de tigani,personal nu am nimic cu ei,nu ii plac dar nici nu ii displac.....sa fiu inteleasa nu sunt rasista.


un singur lucru ma deranjeaza ca suntem bagati toti in aceiasi oala,toti romanii suntem etichetati in strainatate drept''tigani''dar daca privim la rece situatia multe probleme le-au cauzat ai nostrii si nu tiganii.
anaROBERT
Postat pe 13 Septembrie 2010 00:09
Sa stii Ana ca nu e o rusine sa fii rasist. De ce ar fi? Adica de ce sa-mi fie rusina ca sunt din rasa alba? Unui negru de ce sa-i fie rusine ca e din rasa neagra?
E vorba doar de diferentele pe care rasa le impune si nu e nimic rau in asta. Suntem diferiti si trebuie sa recunoastem asta.
Toata vorbaria asta ca toti suntem la fel e doar B.S.
Ciresica
Postat pe 13 Septembrie 2010 00:14
categoric nu este o rusine sa fi rasist asa cum nu este o rusine sa iti alegi prietenii in functiile de pretentiile tale dar ma refer strict la faptul ca au fost odata tiganii care au fost si ca din pacate tot mai multi de ai nostri le iau locul.

tiganii de odata din hoti s-au transformat cersetori atat in tara cat si in afara iar ai nostri s-au transformat in hoti,fugind de munca ca este pentru roboti si rusinati sa cerseasca au ales varianta cea mai usoara....furtul.
anaROBERT
Postat pe 13 Septembrie 2010 00:19
mda...si tiganii ca prostitutia...............trebuie "legalizati"
nu sunt deacord cu generalizarea.NU tare si raspicat.
da, ok,majoritatea fura da in cap,sunt lenesi si nu vor sa munceasca si alte pct. - pentru ei....dar ia stati voi un minut sa ganditi la rece :oare ei sunt raspunzatori 100%pentru tot?
eu nu cred, poate o data demult asa era.Era in educatia lor sa traiasca intr-un anumit fel(cum vreti voi sa-l numiti).
Dar sunt ani si ani la rand, generatii de tigani de diferite categorii sociale care au fost marginalizati din start din cauza ca sunt "tigani".
In parc, la scoala, pe starada ne crestem copii nostri astia albi cu premiza nu te juca cu el ca-i tigan, nu vorbi cu el ca-i tigan, daca nu esti cuminte te dau la tigan samd...deci hai sa ne uita si la restul nu doar sa aruncam vorbe.
repet nu le iau apararea dar din 100% procent tigani aici pe teritoriul nostru roamanesc daca exista acel 1% care vrea sa studieze, sa invete, sa faca o meserie este marginalizat si etichetat din start.
ameno
Postat pe 13 Septembrie 2010 10:31
De la: Ciresica, la data 2010-09-13 00:14:19Sa stii Ana ca nu e o rusine sa fii rasist. De ce ar fi? Adica de ce sa-mi fie rusina ca sunt din rasa alba? Unui negru de ce sa-i fie rusine ca e din rasa neagra?
E vorba doar de diferentele pe care rasa le impune si nu e nimic rau in asta. Suntem diferiti si trebuie sa recunoastem asta.
Toata vorbaria asta ca toti suntem la fel e doar B.S.

aici e aici , ei se simt inferiori noua si daca ii zici "cioara " sau tigan sa vezi tu ce-i la gura lor eu recunosc sint rasista nu-i suport , dar.....nu-i pot baga pe toti in aceeasi oala exact din motivele scrise anterior si ce ma enerveaza si mai tare e cind vorbesc pe limba lor si isi zic "romi'.
angin
Postat pe 13 Septembrie 2010 16:52
fiecare natie isi vorbeste dialectul,fiecare din noi avem putin rasism in vene desi nu generalizam...
eu tigani ii vad pe aia cu palarii in cap umbland cu carute cu cai iar tigancile sunt alea cu fuste viu colorate care stau prin gari si incearca sa te prosteasca ca stiu si ele sa ''dea in carti''
restul,tigani fiind au avut grija sa isi deschida propriile afaceri,legale sau ilegale sunt ale lor si decat sa dea in cap sau sa intre pe fereastra prefera sa stea la colt sa vanda tigari,parfumuri sau mai stiu eu ce....
anaROBERT
Postat pe 13 Septembrie 2010 23:39
De la: marialeia, la data 2010-08-30 21:58:26sint semenii nostri , sint si ei oameni dar unii au apucaturi proate
depinde si de noi restul dar daca ei nu vor civilizatie, ce sa le faci
..
CU NISTE BICE PE SPINARE SI MUNCA SILNICA!!!
KNIGHT_31
Postat pe 14 Septembrie 2010 03:50
Ameno, nici ei nu s-au chinuit sa-si depaseasca originea. Cata vreme atunci cand vad un tigan imi strang geanta la piept si grabesc pasul de frica eu ma simt discriminata si nu ei. Din punctul meu de vedere ar trebui incadrati la subspecii. Ii ignor si-i ocolesc ca pe o haita de caini vagabonzi.
Doara
Postat pe 14 Septembrie 2010 06:19
ieri,am avut neplacuta surpriza,sa constat cata ura ne poarta acum tiganii,noua conationalii lor romani,in urma celor intamplate in Franta si Italia.de aceea cred ca Ungaria avea dreptate in legatura cu propunerea lor,vizavi de tigani.sunt de acord si cu "verzii".
vuvuzela
Postat pe 14 Septembrie 2010 08:45
Ameno, 1% ala care vrea sa studieze, nu e deloc marginalizat sau etichetat, dimpotriva au locuri speciale in licee, in colegii, la facultati, locuri speciale pentru rromi...si chiar daca la prima vedere ei par discriminati din start, deoarece intra pe "locurile de rromi", cunosc caz de rrom care a intrat la un liceu bun, fara a avea cine stie ce medie buna, dar a intrat pe "locurile pentru rromi", eu zic in detrimentul altui copil roman care a tras sa aiba medie mare sa intre la un liceu mai bun.
Oricum, oricat ne-am da cu parerea, atata timp cat ei nu vor sa fie "civilizati", cat nu vor sa se "lase" civilizati, totul e in zadar...
Am lucrat intr-un birou de aprovizionare-transport unde am avut ocazia sa cunosc, prin natura serviciului,un tigan din Sibiu.Vreau sa va spun ca acel tigan calatorea prin toata tara, pe la diversi beneficiari, dar nu intra in birou la noi pana nu se oprea pe la vreun motel unde isi facea dus, se schimba cu camasa la dunga si se parfuma!
Era o placere sa stai in apropierea lui, sa stai de vorba cu el!
Si acum sa va spun " bomba": nu stia sa scrie, ne ruga pe noi sa-i scriem cate o comanda,avea spirit de afacerist, era miliardar in lei, dar nu stia sa scrie...
Asa ca...
yyoana_62
Postat pe 15 Septembrie 2010 11:44
eu zic ca noi suntem totusi, o natie toleranta. pentru mine , cel putin, nu exista tigan sau roman. exista om. acum, de ce sa nu recunosc? pana imi dau eu seama cum e cu cei oameni, imi cam strang geanta la piept cand dau de un grup de romi. de ce? pentru ca ei sunt cei care si-au adjudecat pozitia de lider la tot felul de gainarii. e vina lor

da, nu asta voiam sa zic.daca va amintiti, dupa revolutie ,europa era cu gura pe noi. ca-i discriminam pe romi, ca nu le asiguram accesul la educatie, ca nu-i civilizam., ca o fi ca o pati. ne dadeau tot felul de sfaturi si solutii salvatoare. ce milosi si ce intelegatori mai erau !

acum, baietii bruneti au plecat la ei. de ce se plang? de ce nu-i educa ei, de ce nu-i civilizeaza, de ce nu-i socializeaza ? ziceu ca pot. acum s-au razgandit si ni-i dau pachet peste gard?

o sa spuna unii ca nu e problema lor. nici numai a noastra nu e. romii sunt si ei , ca si noi, cetateni europeni.
si_totusi
Postat pe 15 Septembrie 2010 13:37
salut. ma bag si eu un pic in aceasta discutie...

chiar ma gandeam zilele trecute ca unde locuiesc eu nu au ajuns inca tiganii la cersit...
ieri in schimb am vazut unul cu acordeonul pe strazile unui orash din anglia....fara sa vreau mi-am intunecat privirea ...si m-am uitat cam crusis la el... Avea niste pantofi lustruiti a la armani, si colorat imbracat cu un ceas gen rolex la mana...

M-am uitat si in palarie... nu era nimic! Gol! Batea vantu`n palarie dar tziganu`i dadea de zor la acordeon.. parca barca pe valuri canta. Vai si-amar!!

Peste tot sunt tigani, doar ca ai nostrii cred ca sunt mai "luciosi" si mai "alunecosi" din fire....

aly_fab
Postat pe 18 Septembrie 2010 17:54
Produse BIO de calitate superioara AMWAY.Pt detalii intrati pe idul g.ina100
ge_iana
Postat pe 19 Septembrie 2010 02:11
io propun sa nu-i mai civilizam, nici nu-mi bat capul cu asta.
sa se spele occidentu'pe cap cu ei...:D
eu_geminy
Postat pe 19 Septembrie 2010 02:30
pai vezi ge?observasi?....tu propui....eu propun,ala propune si pana la urma ramanem cu propunerile......si uite asa se duce tara asta.....
anaROBERT
Postat pe 19 Septembrie 2010 02:40
de fapt, voiam sa spun ca nu propun nimic...:)))
eu_geminy
Postat pe 19 Septembrie 2010 02:51
io propun dom'le ca pana la urma cu propunerea raman :))
anaROBERT
Postat pe 19 Septembrie 2010 02:55
io mi-am eliberat cei 2-3 neuroni (ocupati) de propuneri fantasmagorice si viziuni onirice...:)))))
eu_geminy
Postat pe 19 Septembrie 2010 03:08
2-3 neuroni....multi ge,multi :))
eu inca sunt in faza unineuronala :))
anaROBERT
Postat pe 19 Septembrie 2010 03:13
DACA I-AM DA SI NOI AFARA CA FRANCEZII, AR CRESTE SALARIILE IN TARA PT CA NU S-AR MAI PLATII ATITEA SOMAJE SI ALOCATII
KNIGHT_31
Postat pe 19 Septembrie 2010 03:18
eu zic ca intai ar trebui dati afara basescu, cu sleahta lui de tute si derbedei portocalEi pusi pe capatuiala.

ar fi mai usor, si s-ar aduna mai multi bani la buget decat de la ajutoarele pt tigani:D
eu_geminy
Postat pe 19 Septembrie 2010 04:21
eu_geminy, corect
aly_fab
Postat pe 19 Septembrie 2010 11:36
Vrei sa stai acasa si sa lucrezi si asta sa nu iti afecteze veniturile?

Atunci ai nevoie de lucrul pe care eu ti-l ofer. Nici un fel de inselatorie, sponsorizare de inceput, sau taza de start in afaceri...Pentru doar 3-4 ore de lucru pe zi poti castiga 75-500$ pe luna si mai mult daca lucrezi mai mult.Nu este "videochat"!

Ce iti trebuie? Internet si calculator conectat la retea si un minim de cunostinte in accesari de site-uri on-line...restul, depinde doar de tine si de cat de multa staruinta iti dai. Lucrul e mai mult legat cu casuta de e-mail.

Cerinte:staruinta, atentie, rabdare.

Pentru informatii suplimentare, trimite-ti un e-mail cu subiectul "LUCRU" pe adresa de e-mail maryaaa_90@yahoo.com Nu uitati sa scrieti la subiect cuvantul "LUCRU".
maria_rosca
Postat pe 23 Septembrie 2010 17:59
sa civilizam tiganii?asta-i un subiect SF!nu vi se pare?
andreea20
Postat pe 24 Septembrie 2010 14:45
ciresica are dreptate, trebuie lucrat la genetica, cu oricate parfumuri si orice ar face au specificul lor... si eu cunosc tigani domnosi, cand e vorba de probleme sunt foarte uniti, sotul meu la toate filmarile care le-a facut la ei, a fost mai omenit ca la romani dar chiar si asa au apucaturile lor... cum dreaq sa-i schimbam noi? tu vrei sa-i schimbi? ia-i acasa....schimba numele topicului, n-avem cum sa facem asa ceva, asa sunt ei mai de alta samantza, au iz-ul lor specific
Laura_M
Postat pe 24 Septembrie 2010 15:02
nu ai cum sa civilizezi ceva ce nu se lasa civilizat..........................si aici NU vorbesc numai de tigani ci de oameni in general. Sunt romanca 100% nu suport tiganii in general dar nici nu am nimic cu acei tigani care si-au depasit originea si sunt mai civilizati decat foarte multi dintre noi romanii. Ieri spre exemplu mergeam in parc cu bebelina mea si vad o fetita de vreo 5-6 ani cum isi arunca fara nici un pic de rusine ambalajul de la o prajiturica, ma aplec ridic hartia si i-o dau mamei sale spunandu-i ca "a pierdut ceva" stiti care a fost reactia? a aruncat-o din nou si a spus ca nu a pierdut nimic a aruncat-o pur si simplu....era romanca cu siguranta dar statea prea prost la capitolul "civilizatie" !!!
cory_emy
Postat pe 24 Septembrie 2010 15:04
nu ai cum sa civilizezi ceva ce nu se lasa civilizat..........................si aici NU vorbesc numai de tigani ci de oameni in general. Sunt romanca 100% nu suport tiganii in general dar nici nu am nimic cu acei tigani care si-au depasit originea si sunt mai civilizati decat foarte multi dintre noi romanii. Ieri spre exemplu mergeam in parc cu bebelina mea si vad o fetita de vreo 5-6 ani cum isi arunca fara nici un pic de rusine ambalajul de la o prajiturica, ma aplec ridic hartia si i-o dau mamei sale spunandu-i ca "a pierdut ceva" stiti care a fost reactia? a aruncat-o din nou si a spus ca nu a pierdut nimic a aruncat-o pur si simplu....era romanca cu siguranta dar statea prea prost la capitolul "civilizatie" !!!
cory_emy
Postat pe 24 Septembrie 2010 15:06
nu ai cum sa civilizezi ceva ce nu se lasa civilizat..........................si aici NU vorbesc numai de tigani ci de oameni in general. Sunt romanca 100% nu suport tiganii in general dar nici nu am nimic cu acei tigani care si-au depasit originea si sunt mai civilizati decat foarte multi dintre noi romanii. Ieri spre exemplu mergeam in parc cu bebelina mea si vad o fetita de vreo 5-6 ani cum isi arunca fara nici un pic de rusine ambalajul de la o prajiturica, ma aplec ridic hartia si i-o dau mamei sale spunandu-i ca "a pierdut ceva" stiti care a fost reactia? a aruncat-o din nou si a spus ca nu a pierdut nimic a aruncat-o pur si simplu....era romanca cu siguranta dar statea prea prost la capitolul "civilizatie" !!!
cory_emy
Postat pe 24 Septembrie 2010 15:06
scuzati-ma cred ca l-au apucat nervii pe calculator si s-a blocat ........vad ca a aaprut mesajul de trei ori am inceput sa ma balbai
cory_emy
Postat pe 24 Septembrie 2010 15:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Nu imi mai trece tusea.... 13 De la: jenica1970 29 Noiembrie 2017 10:10
Ovare polichistice 2 De la: Alexandra_Radu_2 5 Februarie 2016 21:33
Stop caderii parului! 9 De la: garbo_399869 31 Martie 2017 22:01
eficient pentru dureri reumatice,musculare si ale articulatiior 9 De la: fleurdelis 6 Februarie 2010 18:57
friendship discution 1 De la: aiela 3 Noiembrie 2011 10:29
Setari Cookie-uri