Atacuri de panica!

Am avut in ultima perioada cateva atacuri de panica dar nu eram sigura ce erau asa ca am citit cate ceva pe internet da tot nu sunt sigura 100%...

Nu imi place sa ma aflu undeva unde este aglomeratie si multa lume,ma simt claustrofoba.Mi-e teama sa intru in discutie cu alte persoane.Nu cred ca este vorba doar despre timiditate.Acum o saptamana am fost intr-o situatie in care am dormit doar 3 ore si m-am trezit din pricina surorii mele care este bolnava,am stat vreo 2 ore treaza fiind foarte obosita,dupa acele 3 ore au intrat parintii mei in camera si au inceput sa zbiere la mine si sa-mi arunce reprosuri pentru ca au auzit ca sora mea plangea si ma tot intrebau ce i-am facut si ca eu sunt de vina,m-am speriat atata de tare,de fapt nici nu stiu daca m-am speriat,stiu doar ca am ametit si nu am mai vazut nimic,auzeam doar vocile lor dar vedeam negru in fata ochilor si am simtit cum se inmoaie picioarele sub mine,atunci am stat vreo 3minute pe pat culcata cu ochii inchisi,dar parca eram in alta lume,nu stiu ce sa intamplat.
Se intampla des sa ma pierd in astfel de situatii,atunci imi bate inima alert,ametesc si nu mai pot vorbi clar.
Ar trebui sa consult un psiholog?
Pia
Postat pe 28 August 2010 10:04
Draga Pia, ti-am trimis un mesaj privat, sper sa-l gasesti ! Numai bine iti doresc !
Catwalk100
Postat pe 6 Septembrie 2010 02:46
da Pia cred ca ar treuii sa consulti un psiholog,nu este o rusine,este un posibil ajutor pentru tine.

daca nu iti place aglomeratia,galagia si nu suporti cozile imense de la magazin inseamna ca suferi de agorafobie.

claustrofobia este frica de spatii inchise si intunecate.
anaROBERT
Postat pe 6 Septembrie 2010 13:16
Exact, anaROBERT are dreptate, asa se manifesta agorafobia, teama de spatii deschise, de aglomeratie...iar fobia sociala se manifesta atunci cand exista o retinere sau chiar o teama de a intra in contact cu alti oameni. Aceste doua fobii sunt de fapt consecinte ale atacurilor de panica sau ale anxietatii, iar ele raspund bine la psihoterapie. Incredere in Dumnezeu in primul rand, El ne asteapta doar sa Ii cerem ajutorul ! Curaj !
Catwalk100
Postat pe 6 Septembrie 2010 15:54
Buna! Si eu am suferit de atacuri de panica, anxietate, depresie, toate o data. Am stat inchisa in casa 2 ani, ieseam doar cu masina, insotita. Dar urmand tratamente, psihoterapie, am ajuns sa depasesc dupa 6 ani aceasta situatie si acum lucrez in Italia, unde am venit SINGURA Nici acum nu cred ca am reusit...boala e f urata si iti trebuie multa vointa....Curaj, se poate!
felicia66
Postat pe 9 Septembrie 2010 18:54
Multumesc tuturor pentru sfaturi,trebuie sa ma gandesc mai bine la treaba cu psihologul.Nu am ajuns atat de grav incat sa nu pot iesi din casa,ies si eu in oras,am prieteni,nu multi dar suficienti.Dar intampin probleme in multe situatii cu care ma intalnesc.Cu comunicarea stau foarte prost,iar prin comportamentul meu de cele mai multe ori fara intentie indepartez persoanele din jurul meu si dezamagesc foarte mult mai ales persoanele care imi sunt foarte dragi.Le tot explic ca asa este natura mea,ca nu fac nimic cu intentie si ca incerc sa ma schimb,sa fiu mai deschisa sa pot comunica mai clar,dar de fiecare data revin la acel comportament si nu este deloc placut.
Pia
Postat pe 9 Septembrie 2010 21:16
nu ti-ar strica dozarea calciului in sange si niste analize pentru tiroida......mai bine sa stai inistita decat sa tratezi ceva grav mai tarziu..... sunt medic si stiu ce zic....
tutankhamon
Postat pe 9 Septembrie 2010 21:20
Asta e agorrafobie,nu atac de panica,frica de a fi in multime,si se vindeca usor,ia de la biblioteca cartea lui Philippe Brinster,terapia cognitiva,adica terapia prin cunoastere,sau de la librarie,merita,are exercitii simple,pe intelesul tututror,asa am scapat eu de toate fobiile mele....
Ma voi stradiu sa iti scriu si eu exercitiile,in urmatoarele zile.....
Nu e atata de grav pe cat simtim ca este....si se rezolva in cinci-zece sedinte,dar nu sunt sigura ca un psiholog poate asta...nu am intalnit nici unul personal,care sa imi rezolve asa de repede problemele....
D
daniilia
Postat pe 10 Septembrie 2010 18:24
Am sa incerc sa fac rost de cartea despre care ai pomenit.Nu vorba doar de atunci cand ma aflu intr-un mediu aglomerat,cu multi oameni,ma simt asa si cand sunt acasa.Nu ma simt comod cand sunt parintii mei acasa,adica nu ma simt ca acasa,ma simt ca intr-un loc unde din clipa in clipa astept sa-mi vorbeasca cineva pe un to ridicat si in care tot timpul e agitatie si o atmosfera apasatoara si multa nervozitate.Atmosfera de acasa ma afecteaza mult in relatiile si mediul din afara casei.
Pia
Postat pe 11 Septembrie 2010 09:30
pia ai 17? parerea mea e ca esti prea tanara ca sa suferi de asa ceva, eu zic ca mai degraba teama pune stapanire pe tine si restul e doar imaginatie. Mai da si tu pe la biserica, roaga-te sa-ti lumineze D-zeu mintile, nu cred ca ai nimic grav, totul tine de tine, trebuie sa crezi ca esti un om sanatos si ca poti controla orice situatie....crezi in D-zeu?
blondy_made_to_love
Postat pe 11 Septembrie 2010 10:24
Mai terminati fratilor cu biserica asta ca m-ati zapacit.
Doara
Postat pe 11 Septembrie 2010 10:44
si_totusi
Postat pe 11 Septembrie 2010 10:48
de ce doara? eu cred ca e singurul loc unde poti fi tu insuti si de unde poti primi ajutor fara sa dai nimic in schmb mai ales in cazuri din astea....
blondy_made_to_love
Postat pe 11 Septembrie 2010 10:54
Pia - > afectiunea ta se numeste agorafobie. E bine sa mergi la un consult de specialitate. Eu recomand sa cauti un medic dar mai ales un psiholog bun, care sa identifice IMPREUNA CU TINE posibila cauza a acestei fobii, si care sa te ajute sa-ti recladesti increderea in tine si stima de sine. Medicamentele nu rezolva singure problema. Iar carti pe tema asta sunt multe, mai mult sau mai putin bune, dar adevaratul sprijin sta in persoana care te poate consilia si ajuta sa-ti regasesti (evident, in tine) acea putere si vointa de care ai nevoie pentru a depasi aceste stari.
eu_geminy
Postat pe 11 Septembrie 2010 11:21
Ce ajutor blondy?
Doara
Postat pe 11 Septembrie 2010 11:23
nu stiu daca biserica te va ajuta intr-un fel sa scapi de agorafobie,pentru ca este clar Pia de asa ceva sufera.....te va face poate sa te linistesti sufleteste sau....habar nu am asa ca nu discut.

un consult de specialitate ii va fi mult mai util...parerea mea,poate fi doar o etapa din viata ei peste care sigur va trece.
anaROBERT
Postat pe 11 Septembrie 2010 13:23
si eu vreau sa primesc un raspuns am atacuri de panica cand fetita cea mica are temperatura,ii fac tot ce trebuie,merg la doctor,ii administrez medicamentele, dar starea mea nu-i prea buna atunci si fac tot posibilul si am facut si fac tot posibilul ca ea sa nu aibe temperatura.
garbo107589
Postat pe 11 Septembrie 2010 15:32
SCUZE PENTRU INDRAZNEALA..MI-E MI-A MURIT O PRIETENE F.F. BUNA AVEA 38 DE ANI.SI NU M-AU ANUNTAT CAND E IMORMANTAREA .SERA L6 AM VORBIT CU EA SI A DUA ZI DIMINEATA A MURIT AM AFLAT DUPA INMORMATAREA EI .M-A SOCAT VESTEA ATAT DE TARE DE NOAPTEA MI SE FACEA RAU LA 2 NOAPTE M-AM TREZIT BRUSC SPERIATA FARA AER SENZATIE DE LESIN ABIA AM AJUNS LA USA SA IAU O GURA DE AER.INCET MI-AM REVENIT.E O SENZATIE PARCA AI MURI NU STIU SA O DEFINESC.APOI A DOUA LA ACEIASI ORA LA FEL A TREA ZI LA 3 NOAPTEA.DUPA PAUZA CATEVA ZILE SI IAR RAU NU DUREAZA MULTE MINUTE.APOI LA O LUNA SI TOT MAI RARA CATEVA LUNI NIMIC SI ACUM AM MAI AVUT ACUM 2 SAPTAMANI .EU ASTA AM CREZUT CA ESTE ATAC DE PANICA.
AM FACUT CEVA ANALIZE SI AU ZIS CA AM O MARE LIPSA DE CALCIU SI MAGNEZIU.AM FACUT TRATAMENT DAR NU STIU DACA ATA E DESTUL?
POATE POT PRIMI UN SFAT LA MEDIC NU POT MERGE NU-MI PERMITE SENATUL [BUGETUL ]MULTUMESC.
MARIA
garbo095373
Postat pe 11 Septembrie 2010 15:45
cauta la orice plafar un tratament naturist!
inclusiv aromo terapie cu ulei de lavanda
fleurdelis
Postat pe 11 Septembrie 2010 15:49
De la: fleurdelis, la data 2010-09-11 15:49:05cauta la orice plafar un tratament naturist!
inclusiv aromo terapie cu ulei de lavanda


ai uitat sa zici si de ceaiu' ala de paducel...:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 11 Septembrie 2010 18:02
MULTUMESC PENTRU RASPUNS !
garbo095373
Postat pe 12 Septembrie 2010 19:52
Eu am vorbit astazi cu un psiholog,de fapt este cineva cunoscut si este psiholog.m-a intrebat daca sunt tot asa si a spus ca vom discuta.Saptamana aceasta sau sapt viitoare sper sa isi faca timp.
Pia
Postat pe 13 Septembrie 2010 12:28
De la: Pia, la data 2010-08-28 10:04:31Am avut in ultima perioada cateva atacuri de panica dar nu eram sigura ce erau asa ca am citit cate ceva pe internet da tot nu sunt sigura 100%...

Nu imi place sa ma aflu undeva unde este aglomeratie si multa lume,ma simt claustrofoba.Mi-e teama sa intru in discutie cu alte persoane.Nu cred ca este vorba doar despre timiditate.Acum o saptamana am fost intr-o situatie in care am dormit doar 3 ore si m-am trezit din pricina surorii mele care este bolnava,am stat vreo 2 ore treaza fiind foarte obosita,dupa acele 3 ore au intrat parintii mei in camera si au inceput sa zbiere la mine si sa-mi arunce reprosuri pentru ca au auzit ca sora mea plangea si ma tot intrebau ce i-am facut si ca eu sunt de vina,m-am speriat atata de tare,de fapt nici nu stiu daca m-am speriat,stiu doar ca am ametit si nu am mai vazut nimic,auzeam doar vocile lor dar vedeam negru in fata ochilor si am simtit cum se inmoaie picioarele sub mine,atunci am stat vreo 3minute pe pat culcata cu ochii inchisi,dar parca eram in alta lume,nu stiu ce sa intamplat.
Se intampla des sa ma pierd in astfel de situatii,atunci imi bate inima alert,ametesc si nu mai pot vorbi clar.
Ar trebui sa consult un psiholog?




este bine ca realizezi ce se intampla cu tine.daca doamna cu privatul este psiholog ,e bine sa o cauti.daca nu ,inainte de orice fugi la un psiholog.daca nu o faci acum ,mai tarziu vei regreta.iti doresc sa scapi de aceste stari,cat mai repede.
vuvuzela
Postat pe 14 Septembrie 2010 18:33
Ce de treaba esti fata.
Doara
Postat pe 14 Septembrie 2010 18:51
De la: Doara, la data 2010-09-14 18:51:59Ce de treaba esti fata.



gluma e gluma,dar cu boala si necazurile ,e bine sa nu ne jucam.doamne fereste,indiferent cine ar fii fost i-as scrie acelasi lucru.chiar si disputele nu trebuie sa ne faca sa uitam,ca inainte de toate suntem umani.
vuvuzela
Postat pe 14 Septembrie 2010 19:56
iote vuvu sti si tu ca gluma este gluma,asta pana cand se face cu tine nu?
imi amintesc ca si eu am glumit cu tine si mi-ai sarit la jugulara......acum faci pe ''umana''
anaROBERT
Postat pe 15 Septembrie 2010 00:04
ana....las-o fetita ca "doua fete" e starea ei caracteristica....intai e buna si umana si daca ii arati ca greseste sare si te ia de jugulara...
tutankhamon
Postat pe 15 Septembrie 2010 00:15
mda....mi-am dat seama tuth
deci in concluzie cu ea nu trebuie sa fi '''uman''ca nu i icunoaste adevaratul sens....
anaROBERT
Postat pe 15 Septembrie 2010 00:18
ana...ignore mama....e cel mai uman lucru posibil....
tutankhamon
Postat pe 15 Septembrie 2010 00:19
daaaaa
mi-am dat si eu seama de ceva vreme...
anaROBERT
Postat pe 15 Septembrie 2010 00:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mi-am prins sotul masturbandu-se in fata camerei web 121 De la: anakin 15 August 2009 11:13
Un an plin de minciuni....de ce? 66 De la: estela 30 Mai 2010 04:26
iubirea femeii 40 De la: Ella34 15 Martie 2009 10:55
sa fiu mama vitrega? 4 De la: ramo_ptk_2008 23 Februarie 2009 12:14
salut 11 De la: prometeus_wife 18 Februarie 2009 16:05
Setari Cookie-uri