soacra,soacra...poama acra rau

,, Nu vreau sa fiu eu ,,desteapta, de pe forum! Este o zicala romaneasca,, Soacra i buna ,, precum berea!! ,,,,,,,,,Stiti voi cum???? RECE!!! Asa ca, daca aveti rabdare, voi cele nemultumite, nefericite asteptati sa se ,transforme,,,,soacra , precum berea,,,, sa fie ,,RECE,, Va doresc rabdare!! Am sa va scriu o ,rugaciune,voua nurorilor nefericite,!!
Jojolin
Postat pe 8 August 2010 16:05
Mie imi place sampania.....si aia face spume
nuti_vio
Postat pe 8 August 2010 16:10
RUGACIUNE, +DOAMNE!! I ti cer rabdare....... Pentru a mi putea ;;intelege;;;soacra,,,,,,,Iubire pentru a putea ierta,,,,,, Rabdare multa, pentru faptele ei,,, Pentru ca ,,+,DOAMNE,,DACA TI-AS CERE PUTERE, ,,,,,,,, :sml-happy0009 I-as da una ,, sarmanei ,,de nu si ar reveni in veci!!!! Dar,,,,,,,,,, ar fi mare pacat,, Soacra ,este, ,,totusi ,mama,, barbatului pe care eu il iubesc!!! :Asa ca, .MEDITATI,,Scumpele mele!! Duminica placuta! Maduc la celelalte soacre!!
Jojolin
Postat pe 8 August 2010 16:13
De la: adelina20, la data 2010-07-29 12:05:09Daca mai devreme era vb de socru eu vreau sa vb de soacra.Sunt de aproape de 3ani cu iubitul meu.Ca orice fata la un moment dat vreau sa mut cu el sa vedem daca merge relatia daca ne putem descurca singuri insa exista o problema, chiar doua...prima e socra si teatru ei iar a doua faptul ca desi prietenul meu are 27 de ani e foarte mamos si crede tot circul mamei lui.Un exemplu de teatru jucat cica ii este rau nu mai poate ca are colesterol ca o doare rinichiul etc etc insa bea de rupe ceea ce mie nu mi se pare normal caatunci cand cica nu mai poti de rau ce iti este sa bei pana faci poc...sau cica isi face analize insa de fiecare data cand merge la medic niciodata nu ii da o reteta si pa stile de capul ei de obicei pastile care le vede in reclame la tv.Prietenul meu ii crede tot teatru asta si cand iam spus ca poate incercam sa ne mutam si noi el a spus ca daca mama lui nu se simte bine nu se poate.O alta problema ar fi faptul ca ii mananca toti banii...ok sunt banii lui munciti de el eu nu depind de el insa mama lui nu se lasa pana ce el nu are niciun ban pur si simplu nu se gandeste ca totusi ii mai trebuie si lui un ban ca poate vrea sa iasa in oras la o bere cu baietii...Cum sa`l fac sa nu mai fie asa mamos pt ca singur se distruge si nu isiface niciun viitor??



mai bine lasa-l sa nu te distrugi tu daca te implici !!! la 27 de ani ar fi trebuit sa aiba demult cordonul ombilical taiat asa ca ...daca nu a reusit pana acum nu o va face nici de acum incolo !!!
cory_emy
Postat pe 8 August 2010 17:50
Observ ca in continuare faceti o confuzie grosolana. "Din cauza soacrei". GRESIT! Daca el o asculta pe mama lui si creeaza probleme in casa voastra, atunci este vina voastra in principal ca nu sunteti o echipa, nu comunicati si nu va vedeti de familia voastra, buna sau rea, cum e ea acolo. Daca el, dupa discutii in care incerci sa ii ceri ajutorul sa o tineti pe soacra acolo unde ii este locul (nu ca berea :)) ci ca o mama), el nu da nici un semn sa colaboreze pe ideea asta, atunci este vina LUI, ca e incuiat si are ochelari de cal, nu a soacrei.
Parerea mea...
ses
Postat pe 8 August 2010 18:01
in cazurile astea, greu se ,,rupe" de mamica. Ce poti sa faci este sa ii explici lui, de mai multe ori der, atentie, fa-o cu mult tact altfel totul se poate intoarce impotriva ta.
Sti vorba ,,singele apa nu se face". Daca nu iese nimic, sfatul meu sincer este sa iti gasesti pe altcineva, altfel nu vei avea o viata buna pana ce mama lui nu va disparea.
pirania_1960
Postat pe 8 August 2010 18:23
Ba sa stii tu ca sangele se mai face apa. Nu mai generaliza de parca le-ai stii pe toate. Am cel putin 2 persoane numai de pe topicul asta care te-ar contrazice.
ses
Postat pe 8 August 2010 18:34
kred ka esti vreo soakra imprtinenta si tifnoasa daka ai aere de aparare pru scorpiile ka voi. da mina pe kate stiu sigur ka am pus mai mult ka dumneata/ am doua facultati si master in arhitectura
garbo164340
Postat pe 8 August 2010 19:10


pt jigniri si pt LAUDA

auzi cica are DOUA facultati??
si la ce ajuta,daca in ceea ce priveste comportamentul lasa de dorit?
sa iti fie de BINE cu cele doua facultati!!

fiecare isi merita soarta
cele care au soacre poame acre....asta merita!!!
LILO
Postat pe 8 August 2010 19:16
De la: Jojolin, la data 2010-08-08 16:13:10 RUGACIUNE, +DOAMNE!! I ti cer rabdare....... Pentru a mi putea ;;intelege;;;soacra,,,,,,,Iubire pentru a putea ierta,,,,,, Rabdare multa, pentru faptele ei,,, Pentru ca ,,+,DOAMNE,,DACA TI-AS CERE PUTERE, ,,,,,,,, :sml-happy0009 I-as da una ,, sarmanei ,,de nu si ar reveni in veci!!!! Dar,,,,,,,,,, ar fi mare pacat,, Soacra ,este, ,,totusi ,mama,, barbatului pe care eu il iubesc!!! :Asa ca, .MEDITATI,,Scumpele mele!! Duminica placuta! Maduc la celelalte soacre!!


jojolino spune drept cine te-a muscat de pept...
lu' soacra-mea care-i de pe langa baia mare ii cam place trascau...si se cam cinsteste des...
fiindca ii singura io am adus-o la mine in moldova undi femeili nu prea be ...si nu stiu cum dracu' s-o desvatz .
matali bei ? cu siguranta ca da, ca voi femeili din zona aia le tragetzi vartos.
totushi poati imi dai un sfat ...de fapt io nu ma supar ca ea bi ca atunci cand ii biata fac cu ea ci vreau io shi mushchii mei ...(si-i femei frumoasa inca !?)... ma intzelegi...comprende ...nu-i ashe ?



adi27
Postat pe 8 August 2010 19:23


eu am o alta experienta de viata
soacra mea..a fost o femeie model..o mama adevarata
din pacate,in momentul de fata am niste cunostiinte (femei) care ,fiecare in parte,intrece zece soacre din aacelea rele...
asa ca nu este de vina STATUTUL de SOACRA
ci STATUTUL de "muiere" afurisita

acum,depinde de norocul fiecarui ins,cu cine se pricopseste pe post de soacra
LILO
Postat pe 8 August 2010 19:27
PS

dar de soacrele care se pricopsesc cu nurori sau gineri afurisiti?!?!?

eiiii!?!?!?
cum ii?

despre nurori si gineri nu se prea plang soacrele

socrelelor...ce faceti?!?!?
nu va plangeti?
LILO
Postat pe 8 August 2010 19:30
De la: garbo083507, la data 2010-08-08 15:47:32Draga Adelina,
Doamnele care au scris inaintea mea cam au dreptate, un tip dependent de mama lui, cu o personalitate slaba nu va inceta niciodata sa asculte inainte de toate, de mama lui. Acum mai depinde si de tine cit ai fi dispusa sa cedezi si sa te umilesti, insa din cite vad esti putermica si determinata.
Experienta mea personala cu fostul sot , dependent patologic de mama lui, obsedat de importanta ideilor ei, ma face sa cred ca pt astfel de indivizi, iubirea pentru mama va prima intotdeauna in raport cu iubirea pentru partenera. Cit despre faptul ca isi distruge viata, asa este, dar nu ai ce sa faci, de vreme ce el este dependent afectiv de mama.

Fosta mea soacra a intervenit brutal in relatia pe care o aveam cu fiul, o proprietate a lui, un om dator sa ii slujeasca ei toata viata, imediat dupa casatorie si la scurt timp dupa ce am ramas insarcinata cu primul copil. Am plecat de la ideea ca iubirea poate trece peste toate, insa nasterea celui de al doilea copil a sporit problemele, certurile , scandalurile referitoare la soacra, ea trebuia vesnic ascultata, finantata, sponsorizata, vizitata, curtata, totul de invirtea in jurul ei, incit nu s-a mai putut, mai ales ca fostul sot, devenise si el foarte agresiv.
Ca si metoda, nu a mers nici cu amabilitatea (in primul an) si dispozitia de ai face pe plac soacrei (nu puteam totusi sa fac tot ceea ce dorea ea) si nici cu incercarea de a-l tine mai aproape pe sot de familie si copil (responsabilizare etc).


Obsesia pt mama nu trece in cazul uor astfel de personalitati deficitare, deci analizeaza singura si decide ceea ce este cel mai bine pt tine (cit despre comunicare si discutii nu au ajutat la nimic, stabileam ceva impreuna, insa la urma era tot cum spunea mama).


PS Ex-sotul merge saptaminal, 300 de km, la aceeasi pretioasa mama, cu tot cu iubita, insa sunt convinsa ca tot mama guverneaza, decide, are parerile valide, este finantata si intretinuta, doamna cu pricina, iubita, nelocuind inca cu fostul sot si neavind banii in comun cu el, neaflindu-se inca direct, in fata tavalugului (in cazul meu, agresivitatea ei s-a manifestat asa cum spuneam dupa nunta, cind eram deja proprietatea lor si nu mai trebuia sa am pareri ci doar sa ascult).


numai bine,
A Maria



Doamne, cat de mult se aseamana povestile noastre. Cred ca singura diferenta consta in faptul ca soacra mea isi desparte baiatul a patra oara.
garbo014788
Postat pe 8 August 2010 19:40
Nu soacra isi desparte baiatul. E alegerea lui. Asta nu intelegeti voi.
Doara
Postat pe 8 August 2010 20:20
cred ca sunt o norocoasa in privinta socrilor dar mai ales a ei imi pare rau cand aud de altercatiile dintre nora soacra si nu inteleg de ce nu si lasa copilul sa fie fericit cu ceea ce alege,dar aici nu este vb ca i mamos il manipuleaza sau nu vrea sa vada daca ar tine la tn suficient crezi ca nu ar renunta la a i mai da mamei toti baniisau nu ar lua o masura de ce nu l faci tu sa vada prefacatoriile ei sau fa l sa priveasca si peste un an doi nu doar pana la salariul urmator daca nu reusesti vezi ti de ale tale pt ca impotriva a 2 persoane nu poti lupta mai ales a celui pe care l alegi pt o viata
mary_yahoo_com
Postat pe 8 August 2010 20:20
De la: garbo164340, la data 2010-08-08 19:10:14kred ka esti vreo soakra imprtinenta si tifnoasa daka ai aere de aparare pru scorpiile ka voi. da mina pe kate stiu sigur ka am pus mai mult ka dumneata/ am doua facultati si master in arhitectura


Scumpa don'sorica, cu CNP-ul la nickname (cum bine spunea cineva pe-aici), dupa cele 2 facultati, ai ramas cu scrisul asta de mIRC? Scuze, nu vreau sa te jignesc, ca probabil ai incepe sa-ti dai marama pe fata si nu ar suporta paginile garbo-ului cuvintele tale atunci. Pot numai sa-ti spun sincer, fara sa jignesc cuvantul "prost", ca esti incredibil de sega mega varza!

Si in loc sa faci cu netul, cum ai facut si cu facultatile, adica sa fitui banii lu' taticu' pe prostii inutile, mai bine te-ai apuca serios de carte sau ti-ai da 2 palme sa-ti revii si sa intelegi ca Fat-Frumos cu care te vei marita, cu conturi in banca si masini straine... are si ala o "scorpie ka noi" acasa, pentru care vei inghiti mult cacat, numai pentru banii aia si nimic mai mult. Papusi d-astea fara suflet... e plin Dorobantiu' si nu doar. Ia vezi, mai ai ceva loc acolo? Ca pe aici s-a cam aglomerat.

ses
Postat pe 8 August 2010 20:28
De la: garbo164340, la data 2010-08-08 19:10:14kred ka esti vreo soakra imprtinenta si tifnoasa daka ai aere de aparare pru scorpiile ka voi. da mina pe kate stiu sigur ka am pus mai mult ka dumneata/ am doua facultati si master in arhitectura


da? si atunci de ce nu stii sa scrii?
si_totusi
Postat pe 8 August 2010 21:00
nu ai cum adelina
tiu brbat de 45 de ani, cstorit de 17 i tot mmos e i akm
nu ai ce le face
mai bine altul pt k mai trziu o s regrei
baft mult
adi68pop
Postat pe 8 August 2010 21:06
Stiti care e partea surpriza din toata povestea cu soacrele? Intr-o zi o sa devenim si noi soacre
persidadamian
Postat pe 8 August 2010 21:16
da...chiar si cele nemultumite de soacre..vor deveni SOACRE!!!
LILO
Postat pe 8 August 2010 21:20
sa speram ca unele mai bune decat au fost ale noastre

a mea a fost o soacra buna
pamantul a fost mai rau
lady_in_black1
Postat pe 8 August 2010 21:21
Credeti voi ca soacrele noastre (alea acre) nu au avut si ele soacre la viata lor? Probabil si ele si-au propus acelasi lucru, dar o fi ceva in aer de molipseste ce prinde
ses
Postat pe 8 August 2010 21:29
ce tie nu-ti place,altuia nu-i face
lady_in_black1
Postat pe 8 August 2010 21:32
Da, da... spune-i-o soacrei
ses
Postat pe 8 August 2010 21:42
Am fost nora 30 de ani , sunt soacra si eu acum ,am nora si ginere. Am invatat mult din greselile soacrei, nu le-am repetat ,le-am evitat , iar azi copiii , nora si ginerele ma iubesc si se lauda cu mine peste tot.
Se greseste mult deja in stadiul de parinte , pana a ajunge soacra.Cand aducem pe lume copii,ii privim ca pe o proprietate de care nu vrem sa ne despartim niciodata. Mare greseala !Ei sunt in grija noastra ,obligatoriu pana la majorat ,dupa aceea optional, dar cu posibilitatea de a-i lasa sa plece in lume cand si unde doresc.Sa stiti ca se vor intoarce des si cu drag intr-o casa unde nu se simt proprietatea cuiva ,ci niste persoane independente ,responsabile.
Nora mea si ginerele sunt membrii familiei noastre cu drepturi si obligatii egale cu ale copiilor nostri. Ne tutuiesc ca si copiii nostri, iau parte la luarea deciziilor,conteaza enorm de mult parerea lor.
Acum primim , eu si sotul meu , dragoste si afectiune de la 4 copii, nu de la doi , ca pana la casatoria lor.

P.S.Cineva scria de greselile de ortografie si de exprimare...E jalnica situatia...Ce va fi de limba asta frumoasa daca n-o respectam ?Cine au fost dascalii vostri?
marin17
Postat pe 8 August 2010 22:00
Draga Adelina imi dau seama cat de mult il iubesti ,dar daca el este fffff mamos n-ai sa reusesti sa-l desparti de mami.Cum au spus si fetele de mai jos pune sa aleaga intre tine si mamasa.Daca o alege pe masa inseamna ca nu tine destul de mult la tine si nu are dorinta de a se muta cu tine.
Si chiar daca o sa moara mai tarziu babornitza ,tot mamos o sa ramana,pentru ca tot ce faci o sa-ti reproseze ca nu ai facut ca masa.
Chair daca suferi acum,mai tarziu o sa fie mai bine.Daca stai asa o sa te imbolnavesti si strici toata tineretea.
Stii proverbul "Pe cine nu lasi sa moara,ala nu te lasa sa traiesti".
Propunei lui sa va mutati separat si poate cu timpul,poate poate se va schimba ceva,dar nu cred......
garbo073789
Postat pe 8 August 2010 22:37
si eu am trecut prin asta si a trecut ,acum am doua fetite si sunt fericita ,sotul meu ma iubeste si nici nu ma lasa sa vb cu mama lui
garbo110239
Postat pe 8 August 2010 22:37
dragi nurori eu va spun un singur lucru fiti mai tolerante cu soacrele ca ajungeti si voi .Eu de ex. am avut o soacra ca pita calda niciodata nu am avut probleme cu ia.Iar cind cresteau baietii mei mari fetele la servici imi spuneau ca ce o sa patesc cu nurorile ,niciodata nu am crezut ca sint fete asa rele .Primul conflict afost cind intr-o zi am venit de la lucru am facut mincare am luat masa bineinteles i-a a zis ca spala vasele dar le-a lasat in ghiuveta pina le-am vazut si le-am spalat eu fara sa zic nimica dar nu cu rea intentie la mine nu ramin vase nespalate pina dimineata in ghiuveta.Era la mine acasa si unde nu vine nora mea si-mi trage o smotoceala ce le lua dracu daca le lasam asa pina dimineata ca o pun in postura proasta fata de copilul meu .V-am spus era fara nici un fel de intentie ei nu erau casatoriti am ramas blocata la mine era o liniste in casa si in familia mea de ma facut tablou.Nu i-am zis nimic atunci dar a doua zi i-am explicat ca nu a fost cu rea intentie si de atunci nu ca mai avem conflicte ia sta la etaj si eu la parter in casa facuta de mine dar niciodata nu ma duc la ea decit daca am nevoie de ceva ca vad ca nu ii convine desi am muncit sa aiba baiatul meu tot ce-i trebuie. daca la ora 12 vrea sa plece la club sau la bar isi ia masina si nu vine pina dimineata iar baiatul doarme ca pleaca la lucru ca ea saracuta nu lucreaza.Ma rog la dumnezeu sa gaseasca pe unul care sa o ia de pe capul meu ca de n ori a fost plecata si cind isi termina mendrele vine napoi.Ce ziceti dragi nurori nu va doresc asa nurori sa aveti si voi buuuuuuune .pt. sfirsit macar daca nu va plac soacrele respectatile nu mai fiti geloase ca iubirea de mama este una iar de sotie alta .baiatul meu era montat de ia sa nu ma bage in seama si nu puteam sa zic nimic macar sa-i deschd ochi dar dz.nu doarme i-a deschis singur .
delly003506
Postat pe 8 August 2010 22:40
Soacrele sunt soacre, asa au fost dintodeauna si asa vor ramane vesnic........poate doar unele exceptii. .pot spune ca am o soacra destul de O.K in momentul de fata, dar nu se stie si pe viitor, dar cel mai bine este sa le ignori si sa iti vezi de treaba ta k asa este cel mai bn. .
332244
Postat pe 8 August 2010 22:43
De la: LILO, la data 2010-08-08 21:20:25da...chiar si cele nemultumite de soacre..vor deveni SOACRE!!!


auzi Lilo, ma gandeam odata cum as fii in postura de soacra
mie nu-mi place sa preconizez, in momentul in care sunt intr-o anumita circumstanta, gandesc si apoi reactionez.
Eeeee, cand e vorba de puiul meu, nu pot, mereu spun pai daca nu mai stiu ce se intampla...in fine
Am zis ca orice ar fii, dar sa nu ridice mana la ea ca direct la beregata ii sar, respectivului care va fii si e ciudat ca eu sunt mai pacifista asa de fel
Daca as fii mama de baiat, nu stiu, nu cred ca as fii asa "ingrijorata"
Asa ca la fiecare ne vine randu si orice mama isi vrea puiul fericit, ca e mare, ca e mic, tot copii suntem in ochii parintilor nostrii. Roata vietii se tot intoarce, ca vrem ca nu vrem
persidadamian
Postat pe 8 August 2010 22:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
oare vorbeste cu prietenii lui despre intimitatile relatiei noastre? 40 De la: garbo_407743 29 Ianuarie 2015 20:11
cosmetice de lux 6 De la: garbo036965 12 Decembrie 2009 22:20
Nu ma mai cauta 14 De la: garbo_7796 5 Februarie 2015 21:49
Probleme cu tatal si inca nu s-a nascut copillul 53 De la: garbo_462287 23 Februarie 2017 12:51
Sa raman sau sa ies din relatie...? 35 De la: Anilus 28 Noiembrie 2010 09:56
Setari Cookie-uri