ajutati-ma sa scap de socru

De la: dincaandreea77, la data 2010-07-19 19:15:54 Am o mare problema. In acest moment locuiesc la Viena impreuna cu logodnicul meu. Acum 3 luni de zile a venit la noi tatal lui sa isi caute de munca, cica nu gasea la Sinaia. Si din momentul in care a venit, logodnicul meu mi-a promis ca o sa stea doar o luna maxim o luna jumatate daca nu isi gaseste de munca.Dar de atunci au trecut 3 luni sitot nu munceste. NU STIU ce sa mai fac sa il conving sa il trimita acasa. Are casa lui , familie, o sitiatie acceptabila chiar daca munceste doar sotia lui si o nepotica de care sa aibe grija . Sa nu mai spun ca zilnic bea si fumeaza si ii cere bani prietenului meu sa puna la pariuri.
Am incercat sa vorbesc cu prietenul meu, sa ii explic ca nu mai suport situatia, m=am certat cu el, l-am amenitat ca plec eu daca nu pleaca tatal lui, nimic nu functioneaza.Simt ca o iau razna.Nu mai am intimitate in propria mea casa. Acum a venit si copilul meu in vacanta 2 luni de zile si e si mai dificil pentru ca doarme cu noi in pat. simt ca cedez nervos. Va rog AJUTORRRRRRRR!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! [/quote Propria casa??????????!!!!!! A TA SAU A LUI????? Cu chirie si plateste el????????? Totul???????????? Explica te mai clar!!!!!!!! Copilul tau,,,,,,nu ,,deranjeaza,,?????? Parerea mea esta ca fiecare sa si creasca si sa si educe copiii cu cei care i au facut!!!!!!!!! Nu sa mancati ...norocul,, la cate un fraier!! Precum zici tu de barbatul cu care stai,,,,,,logodnic?????? S au amant??? Femeile, bune de casa, sunt langa ,,barbatii lor, cu care si au facut copiii!!!!!!!! Nu sunt ,,aventuriere!!!! Cand te implici intr o ,,,,relatie,,, ii ai la pachet si pe parintii partenerului!!! Ai tai nu il deranjeaza pe el?????????
Jojolin
Postat pe 26 Iulie 2010 15:51
De la: roby_cado, la data 2010-07-26 09:58:35dor..
pff..,nu incetezi sa ma uimesti..
pe asta de unde ai scos-o bre..? ,ma rog..,nu te obosi sa ma luminezi..
dar, taaaaare as vrea sa te vad pusa in situatia in care partenerul sta in casa ta,cu un copil dintr-o casnicie anterioara(pe care, normal,iubindu-ti partenerul,i l-ai acceptat),si sa vina ala intr-o zi la tine sa-ti susure la ureche.."scumpo..,spune-i matii sa plece dreaq de aici,ca n-o mai suport nene.."..,taaare as vrea sa te vad cum te duci tu la mama ta,o mangai pe crestet,si incepi sa-i spui duios.."mami..,iti multumesc ca m-ai iubit,m-ai crescut,ca ai avut grija pana acum de mine,dar lui Fanel nu-i convine ca stai aici..,asa ca, fa-ti frumusel bagajul si ia-o incet asaa..."..,ohh..,taaare as vrea sa te vad in situatia asta..si nu numai pe tine..
in fine..,una peste alta,ai grija ca a discuta numai in contradictoriu cu cineva,chiar daca are dreptate..,nu inseamna a avea "un caracter puternic"(cum ai tu impresia ca ai fi)..,e mai degraba o boala..



Roby..mai mult ca sigur e vorba de un apartament sau o casa inchiriata de amandoi..( si oricum nu cred ca se pune problema cu ,,casa ei ...casa lui") ,In Vest nu prea se practica chestia cu cumpararea apartamentelor( unu pt ca nu ti le permiti imediat sau dupa 2, 3 ani cand ajungi acolo) , am locuit in Viena si iti pot spune ca pt a cumpara ceva iti cam trebuie in medie 100 000 de euro..deci aspectul asta , l-am lamurit , probabil apartamentul/ casa e una inchiriata.
In al doilea rand tatal tipului are unde sa stea si cu cine ( are o casa in Ro , are o sotie in Ro ..si asa mai departe..are o situatie probabil , nu disperata.
Punctul 3: in Austria daca nu cunosti limba si nu vii pe un post la sigur..e foarte greu sa gasesti in 6 luni, deapai in 3 luni, se cere test de limba si calificare pe postul respectiv, daca pleci din Ro pe premiza ,,lasa ca-mi gasesc eu ceva" sansele sunt minime..asa si cu socrul domnisoarei.
Punctul 4 : Daca tu ai trai in aceeasi casa cu iubita ta si mama ta sau tatal tau, iti garantez ca relatia ta o va lua pe o panta descendenta...am trait cu cineva care era dependent de parinti , nu le putea spune Nu , nu locuiau cu noi dar aveau grija sa vina cu N cerinte, nevoi , rugaminti , urgente sau urgente inchipuite la ORICE ora din zi si din noapte...eu nu prea mi-am batut capul , am plecat relativ repede , in sensul ca i-am lasat in plata Domnului pe toti...
Deci..parerile sunt impartite dar parca totusi nu as fi de acord cu punctul tau de vedere, ti-am argumentat si de ce :-)
reyya
Postat pe 26 Iulie 2010 16:39
Completare: In Austria nu ti se acorda dreptul de munca decat daca ai rezidenta pe teritoriul Austriei si nu viza de turist..care expira in 3 luni de sedere pe teritoriul Austriei. Deci ..daca domnul nu avenit pe green card sau specializare si angajare...chestia cu dreptul de munca e una ,,cu cantec" :-)
reyya
Postat pe 26 Iulie 2010 16:51
eei..,nu cred ca ala a fost singurul motiv ptr care ai plecat din relatia aia reyya..,sa fim seriosi..
acum..
conteaza mai putin ca e casa lui ,inchiriata,a ei,sau mai stiu eu a cui..
pur si simplu, mi se pare CEL PUTIN lipsit de bun simt,sa-i ceri partenerului sa-si dea parintele afara..,iti dai seama in ce situatie il pui pe ala/aia?
aaa..,cel mult ii poti sugera ca nu-ti convine situatia,iar daca vezi ca nu ia masuri,iti faci TU frumos bagajelul si-ti vezi de drum..,eu zic ca asa e "fair" pentru toata lumea..
nu te mai pierde in detaliile cazului de fata,ca nu toata lumea locuieste in VIENA..
roby_cado
Postat pe 26 Iulie 2010 17:10
In sf cineva care ma intelege. Am discutat problema cu el si a ramas sa plece acasa imediat cum termina lucrarea pe care a inceput-o. Macar sa isi recupereze banii pe care fata lui i-a dat. Nu pot sa cred ca spun asta dar chiar cred ca sotia lui l-a trimis la noi ca sa scape de el o perioada. am discutat problema si cu ea si a fost de acord ca nu mai are ce cauta aici. In sf probema e complicata dar consider ca fiul si-a indeplinit datoria fata de tata..........desi ar trebui sa fie invers sau poate nu mai e la moda!!!!!!!!!!!!!!
dincaandreea77
Postat pe 26 Iulie 2010 17:16
Am incercat sa il ajutam cu munca. are langa el 2 persoane care lucreaza in constructii si am vorbit nu odata ptr el ci de 10 ori. Dar cand acel cineva vede ca te tii de bautura si nu vii si tu personal sa vorbesti, vorbesc altii ptr tine, ce sa mai creada.?////
Are cunostine prin oras si le-am sunat. Dar trebuia sa mearga la ele si nu a mers...........
E mai bine sa ceri zi de zi bani de pariuri si sa fii nemultumit cand nu ai bautura cu toate ca ai promis nepoticiii ca nu mai bei. Nu e vorba de copilul meu ca stiu sa il feresc dar bautura schimba un om si nu mai poate gandii la nimic altceva.
dincaandreea77
Postat pe 26 Iulie 2010 17:24
De la: roby_cado, la data 2010-07-26 17:10:54eei..,nu cred ca ala a fost singurul motiv ptr care ai plecat din relatia aia reyya..,sa fim seriosi..
acum..
conteaza mai putin ca e casa lui ,inchiriata,a ei,sau mai stiu eu a cui..
pur si simplu, mi se pare CEL PUTIN lipsit de bun simt,sa-i ceri partenerului sa-si dea parintele afara..,iti dai seama in ce situatie il pui pe ala/aia?
aaa..,cel mult ii poti sugera ca nu-ti convine situatia,iar daca vezi ca nu ia masuri,iti faci TU frumos bagajelul si-ti vezi de drum..,eu zic ca asa e "fair" pentru toata lumea..
nu te mai pierde in detaliile cazului de fata,ca nu toata lumea locuieste in VIENA..


Roby..cand cineva nu poate spune Nu parintilor..nu ai ce sa sugerezi , nu ai de ce sa insisti in relatia aia, nu ai nicio sansa...dependenta afectiva si lipsa capacitatii de a face diferenta intre relatia lui cu iubita , si relatia lui cu parintii ..isi pun amprenta, nu e vorba ca obligi un om sa-si dea tatal afara din casa..nu am spus asa ceva...nu asta e nuanta. Eu gasesc ca in situatii de gen nu ai de ce sa te lupti , consider ca trebuie sa cedezi ..si cu asta basta...altfel risca sa sufere . Parintii vor fi mereu deasupra ..iar ea va simti asta , clipa de clipa...( daca ramane in aceasta relatie)
reyya
Postat pe 26 Iulie 2010 17:25
De la: phoenix, la data 2010-07-25 15:20:57

stii ca la asta nu m-am gandit? Am sa bag de seama!!!!!!!!!!!!
dincaandreea77
Postat pe 26 Iulie 2010 17:29
De la: xelle, la data 2010-07-26 09:51:22Daca ar fi tatal tau in locul tatalui lui oare cum ai proceda? Poate omul ala chiar vrea sa-si gaseasca de lucru......Nu degeaba vorbeste toata lumea de rautatea romanilor ajunsi dincolo.
dincaandreea77
Postat pe 26 Iulie 2010 17:37
De la: dincaandreea77, la data 2010-07-26 17:16:27In sf cineva care ma intelege. Am discutat problema cu el si a ramas sa plece acasa imediat cum termina lucrarea pe care a inceput-o. Macar sa isi recupereze banii pe care fata lui i-a dat. Nu pot sa cred ca spun asta dar chiar cred ca sotia lui l-a trimis la noi ca sa scape de el o perioada. am discutat problema si cu ea si a fost de acord ca nu mai are ce cauta aici. In sf probema e complicata dar consider ca fiul si-a indeplinit datoria fata de tata..........desi ar trebui sa fie invers sau poate nu mai e la moda!!!!!!!!!!!!!!


M-ai tampit cu datul afara!!!!!!!! Nu , i-am cerut logodnicului sa ii explice ca nu mai poate continua situatia asa si cel mai bine ptr toata lumea ar fi ca el sa SE INTOARCA acasa.Si sincera sa fiu in chestia asta am pana si sustinerea parintilor mei care au fost in VIZITA 4 zile de curand si au cunoscut persoana in cauza. Deci a nu se confunda VIZITA cu statul la nesfarsit. Si cu copilul meu asta ar fi culmea sa se faca comentarii la adresa lui............... nu exista comparatatii.
dincaandreea77
Postat pe 26 Iulie 2010 17:52
dar tu cu cine te certi, andreio?

anakin
Postat pe 26 Iulie 2010 20:15
anakine nu se cearta,.....incearca sa se faca inteleasa ....
ladyDY
Postat pe 26 Iulie 2010 20:33
ma da prost mai esti
garbo044979
Postat pe 26 Iulie 2010 20:53
ladyDY
Postat pe 26 Iulie 2010 21:13
De la: garbo044979, la data 2010-07-26 20:53:13ma da prost mai esti


uite cum statu ea aproape un an in tacere, numai ca sa dea acum cu mucii in fasole
nelly05
Postat pe 26 Iulie 2010 21:18


nellyo
ca tare m-ai desfatat!
Thor_again
Postat pe 26 Iulie 2010 21:21
pup si eu
nelly05
Postat pe 26 Iulie 2010 21:23

stii tu ca era fasole aia !
fleurdelis
Postat pe 26 Iulie 2010 21:24
atunci cu mamaliga-n geam, fleuro, daca nu-tz' place fasolea
Thor_again
Postat pe 26 Iulie 2010 21:25
imda....
nu-mi prea place asta, da@
fleurdelis
Postat pe 26 Iulie 2010 21:26
nelly05
Postat pe 26 Iulie 2010 21:27
Bine v am regasit! Problema trebuie rezolvata ..discutand. In familia, trebuie intrebat frumos, ce are de gand?? Nu mi se pare normal sa munceasca altii ,iar el sa trantoreasca!D ce nu munceste??Il tine ,,nevasta?? E un parazit?? N a gasit de lucru sau nu vrea sa gaseasca?? Nicaieri?? Pt. bautura sim jocuei nici nu i as da bani!
Jojolin
Postat pe 27 Iulie 2010 09:48
Cateodata este bine sa citesti intreg topicul pentru a raspunde la prima intrebare. Raspunzand aiurea, este posibil sa devii imaginea locotenentului japonez Onoda care nu stia ca razboiul se terminase de 29 de ani.

Vezi tu, socrela, de-asta vei ramane permanent de veghe in lanul de secara
anakin
Postat pe 27 Iulie 2010 09:57
Nu parasi domiciliul in nicci un caz astfel o sa para ca tu ai renuntat. Trebuie sa fii tare . Prefate ca nu iti pasa , ignora-i cum ti-a ignorat prietenul cererea de a-l convinge pe taica-su sa plece acasa.
m4sm4s
Postat pe 27 Iulie 2010 13:41
5000 Euro ...te scap de el si il aduc la Sinaia,
Daca vrei sa te scapam de el definitiv,negociem.
Ar mai fi o solutie..Da-i sa citeasca niste postari de pe aici(ex.luptatoareacurajoasa),si poate ajunge la balamuc.
Ariesh
Postat pe 27 Iulie 2010 19:22
pai cine bre...la 60 de ani?
anaROBERT
Postat pe 28 Iulie 2010 00:29
da' avem voie cu d'astea plopiste p'acilea?

hello,bro..
preci
Postat pe 28 Iulie 2010 00:29
nu fi necioplit cu socrela noastra.....respectul varstei.
anaROBERT
Postat pe 28 Iulie 2010 00:30
pardon..

broder fu chiar galant...
soacra i-a raspuns inveninat,asa ca si-a cautat-o cu lumanarea...
preci
Postat pe 28 Iulie 2010 00:33


galantule....
anaROBERT
Postat pe 28 Iulie 2010 00:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pauza in relatie 25 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:41
Nebunie...otrava dulce 25 De la: kyra 21 Iunie 2009 19:36
inselatul 9 De la: tutankhamon 2 Noiembrie 2009 14:01
spuneti, voi intelegeti baietii...? 62 De la: cricat 14 Martie 2011 20:27
Valentine's Day 38 De la: loving 5 Aprilie 2014 19:14
Setari Cookie-uri