PROBLEME DE BAIETI

INCA DE LA NASTERE BAIETELUL NOSTRU A FOST DEPISTAT CU HIDROCEL.BOALA ESTE DESCRISA ASTFEL:UNUL DIN TESTICOLE NU IA CAZUT IN SCROT,LA EL FIIND DREPTUL.AM FOST CU EL LA MAI MULTI DR.SI MI-AU SPUS CA PANA LA 2 ANI NU SE POATE INTERVENI CHIRURGICAL.ACUM EL ARE 1AN SI 2 LUNI,IAR EU L-AM DUS IARASI LA DR. PTR CA MI SE PAREA CA IAR FI CAZUT.SURPRIZA,I-A CAZUT DAR CICA ESTE FLOTANT,ADICA,CAND URCA,CAND COBOARA.A MAI INTALNIT CINEVA ACEST CAZ?
kidz000837
Postat pe 1 Mai 2009 11:23
da. deci : eu stiu ca sunt urmatoarele cazuri: 1.0 hidrocel nu inseamna ca nu i-a coborat testiculul ci inseamna ca s-a adunat lichid in zona respectiva (la scrot), asta se poate intampla in mai multe cazuri, inclusiv la raceala (si asta stiu pt ca si mie mi s-a spus cand era racit ca are un usor hodrocel, am mers la chirurg si m-a intrebat daca cumva e racit, ca daca da inseamna ca de acolo se trage hodrocelul, oricum nu era grav si deci nu trebuika operat)

2. testiucul necoborta. da. exista cazuri. se opereaza, nu stiu exact la ce varste, daca vrei ma interesez.

3. testicul flotant. si asta exista , da, ba urca ba coboara la locul lui, am auzit cazuri cand trebuia operat si cazuri (dar astea din urma doar de la parinti am auzit si deci nu bag mana ijn nfoc pt veridicitatea medicala) cand si-au "revenit" de la sine
pinicuta
Postat pe 1 Mai 2009 11:56
din ce oras esti? la ce dr ai fost cu problema asta? daca nici nu stie ce e hiodrocelul macar, eu cred ca e putin cam dus dr ala. cauta si in dictionar, pe net etc, si ai sa vezi ca necoborarea testiculului e complet altceva fata de hidrocel. poate copilul tau le avea pe amandoua (problemele), asta e altceva, nu ca hidrocelul ar insemna ca nu i-au coborat...
pinicuta
Postat pe 1 Mai 2009 11:56
DIN BACAU SUNT,DR. MI-A DESCRIS CORECT,EU AM SCRIS MAI PE SCURT.STIU CA NU E PREA GRAV DAR I-MI FAC PROBLEME.ASA SUNTEM NOI MAMELE.SI ORICUM SAR PUTEA PANA LA 2 ANI SA CADA SINGUR.
kidz000837
Postat pe 1 Mai 2009 12:07
http://www.sfatulmedicului.ro/index_medical/hidrocel_congenital_2335.html

pana la 2 ani e ceva normal...
aproape toti baieteii se nasc cu hidrocel (adica lichid la testicule)
... asta daca vorbim de hidrocel congenital si nu o fi vorba despre altceva..
baietelului meu i-a trecut de curand (aproape dupa 4 luni de la nastere)
dianecrii
Postat pe 4 Mai 2009 14:21
buna. avem si noi aceeasi pb. la 6 luni ni s-a spus ca are un testicol necoborat in scrot, testicol flotant a scris pe fisa ca diagnostic. am fost azi la control si ni s-a spus ca trb operat. luni mergem pt analize si miercuri la prima ora il opereaza. imi este tare frica. am inteles ca nu este o operatie f grea, ca dim opereaza si seara ne externeaza. ne operam la grigore alexandrescu, la dr patrancus. ne-a recomandat-o cineva si am citit numai de bine pe net despre ea. aveti ideea cam cat costa aceasta opertatie? ce fel de anestezie i se face? cat se da la anestezist? cum se simpte dupa operatie copilul, daca ii e rau? baietelu meu are 1 an si 2 luni, 12 kg. inca e mic si nu vb, nu stie sa spuna daca il doare ceva. va rog ajutati-ma cu un sfat. a mai trecut cineva prin aceasta interventi? am multe intrebari, nu stiu cu ce sa incep. AJUTOR!!!
marinelanitu
Postat pe 15 Mai 2010 14:13
daca il doare sau nu, iti vei da seama sigur. evident o sa ildoara, doar e operatie, ce te asteptai, dar o sa fie ok (noi la un an si 2 luni am avut o operatie f grea, tot la grigore dar la alta colega a dr patrancus, am stat internati o luna, si aum suntem bine mersi)

deci: inainte de operatie cu o zi te duci sa iti faca internarea, i se ia sange etc, si a doua zi tre sa fie complet nemancat si nebaut (incepand de undeva de pe la 4 dimineata): DAR COMPLET!NICI UN STROP DE NIMIC SA NU IA IN GURITA! anestezia o sa fie totala (adica il adoarme, el nu o sa stie nimic). cand ti-l aduce (depinde de dr si de cat de grava e operatia, poate sa il duca mai intai putin la reanimare dar la tine nu cred ca e cazul, sau direct in salon la tine) o sa ii puna perfuzie. de fapt cu perfuzia ti-l aduce (el o sa fie adormit, doarme poate si cateva ore -depinde de organismul fiecaruia cat de mult poa sa doarma- , in timp ce perfuzia merge). cand se trezeste o sa faci exact ce ti se spune (o sa iti explice asistenta si sper ca si dr in persoana, desi dr patrancus mi se pare f cu nasul pe sus): o vreme nu ii dai nimic ca sa nu verse, apoi incet treptat un pic de apa, apoi ceai, apoi lapte... ziua cu pricina si a doua zi numai iaurt simplu, stixuri, nu mai stiu daca mai avea voie ceva, si apoi treptat supe , piureuri si tocmai la sfarsit mancarea "grea"

despre dr patrancus nu stiu ff multe, am vazut-o de multe ori in spital si mi-a facut o impresie de om f arogant si nepasator fata de durerea oamenilor (si fatade pacienti si fata de asistente), dar ca si medic cred ca e dr bun (nu stiu decat de o singura fetita pe care a operat-o si a fost bine).

sanatate multa lui bb si tie putere
pinicuta
Postat pe 15 Mai 2010 15:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
SUNTEM CHIAR ASA SOFERITE CATASTROFALE? 61 De la: KNIGHT_31 29 August 2010 15:25
Stie cineva???? 12 De la: ina_rebeca 10 Septembrie 2010 12:21
Copilul meu tuseste rau 14 De la: garbo_378959 26 Februarie 2016 16:17
iarna grea 2 De la: iasomia 13 Februarie 2012 16:27
Dintisorii... 4 De la: salina_sag 18 Februarie 2010 21:16
Setari Cookie-uri