Am multa nevoie de sfaturi.

nici eu nu ma pling desi acum situatia este un pic mai grea dar am speranta ca ne vom reveni sincer nu mi-am dorit niciodata decat o viata decenta fara bogatii dar si fara griji , pana acum am reusit sa ne mentinem asa vom vedea ce ne mai ofera si viitorul
cory_emy
Postat pe 4 Aprilie 2010 00:55
ca orice om cu o mentalitate normala nu isi doreste averi doar strictul necesar,nu atatea lipsri si atea nevoi,parca nu se mai termina iar asa numita asta criza a pus capac la lume pe care sincer o stiam instarita si fara lipsa de nimic.

am ajuns sa traim vremuri foarte grele din pacate,sper insa ca aunci cand copii nostri vor fi mari sa nu treaca prin ce trecem noi acum.
anaROBERT
Postat pe 4 Aprilie 2010 00:58
vis a vis de ce spuneam mai devreme cu principiile am avut o discutie cu fiica mea cea mare cand era prin clasa 7 cred si eu tot timpul ii spuneam sa invete ca scoala ii asigura viitorul in viata bla bla bla si din astea si ce crezi ca mi-a raspuns "mami dar uite ca vecina de la trei nu are scoala si are mai multi bani ca noi " si era vb de cineva de ultima speta dar .......asta e are bani
cory_emy
Postat pe 4 Aprilie 2010 01:01
eu nu am fost nu sunt si nici nu voi de acord cu acest principiu nu ma voi ghida niciodata dupa el.

nasa mea de cununie este de meserie profesoara de matematica si informatica,femeie cu facultate si evident ca nu are un post de profesor deoarece este foarte greu si vinde in magazin alimentar si n cazuri cunoasc oameni cu scoala vai mama lor si oameni care abea abea au facut 7 clase plini de bani case si masini.

acum tot ce conteaza e scoala vietii,de mult scoala nu mai nobileaza omul treci prin ea sa nu spui ca nu ai trecut.
anaROBERT
Postat pe 4 Aprilie 2010 01:05
tu ai dreptate ce spui dar macar trebuie sa le insuflii copiilor cat de cat sa aiba studii

este f adevarat ca nu mai conteaza cata scoala ai dar macar daca studiezi iti dezvolti mintea atat cat sa iti poti castiga existenta

eu sincer iti spun m-am casatorit cand eram in clasa aXa si mi-am continuat liceul chiar si insarcinata dar nu am renuntat la scoala desi imi trecuse prin cap .
cory_emy
Postat pe 4 Aprilie 2010 01:11
tre sa ies , pupici si somnik usor si tie!
cory_emy
Postat pe 4 Aprilie 2010 01:12
sunt vremuri si vremuri tu ca parinte poti doar sa ii educi sa faca asa cum ai vrea,le doresti tot binele dar decizia este a lor,eu cred ca un liceu sau o postliceala sau cum se cheama cea cu meserii este suficienta in ziua de azi.

iti spun ceva care poate te va marca cum ma marcat pe mine,eu am facu liceul de medicina veterinara si am iesit cu diploma de tehnician veterinar m-am angajat la un cabinet in care am intalnit o asistenta care nici nu trecuse prin acest domeniu.


concluzia:se poate sa fi mare si fara scoala.
anaROBERT
Postat pe 4 Aprilie 2010 01:15
somnik usor pa pa noapte buna
anaROBERT
Postat pe 4 Aprilie 2010 01:17
HRISTOS A INVIAT!
Silvia draga , in primul rand felicitari pt bb;
apoi e normal ceea ce simti tu acum; o femeie insarcinata trece prin niste transformari incredibile si cred ca toate mamicile sunt de acord cu asta;
cand am ramas insarcinata stateam in chirie si imparteam aceeasi camera cu fratele meu; am ramas insarcinata dupa 3 ani de la nunta si pana atunci tot asta ziceam si noi: cu ce il crestem? eu nu imi dadusem licenta si deci nu lucram iar sotul meu castiga 4 mil lei vechi; intre timp am dat si licenta, m-am angajat iar venitul nostru era de 1400 ron - chirie, taxe ;
cred ca banuiesti motivul pt care nu ne-am mutat in chirire singuri; prietenii care aveau copii ne spuneau ca DUMNEZEU le aranjeaza pe toate atunci cand apare un copil si asa a fost;
intre timp fratele meu a reusit sa aiba ap lui, unde stam si acum dar intre timp am primit si noi o locuinta in chirire de la institutia unde lucreaza sotul(pe care inca o amenajam)
venitul lui a mai crescut intre timp, si avem si noi monemte cand neintrebam si acum? de unde facem rost de bani?
sa stii ca in timpul sarcinii numai gandul asta il aveam: de unde bani de carucior? toate se intunecau in mintea mea;
aveam si eu nopti in care nu dormeam
NU SE MERITAAAAAAAAA
LUCRURILE SE ASEAZA ASA CUM NU TE ASTEPTI
CREDE-MA
ramanem si noi in doar cu banii de lapte praf dar nu stiu cum , CINEVA ne salveaza
si Andrei e pe lapte praf de la 3 luni si fructe i-am luat doar la borcanas de la la 8-9 luni pt ca nu aveam incredere in ce se gasea in supermarket; lapte bea TOPFER care e 54 ron si lista continua tot asa
e normal ce simti acum dar gandeste-te ca nelinistile astea le transmiti si bb si nu cred ca e bine
e mai imp ca el sa fie linistit ca are timp dupa ce iese in lumea asta de griji asa ca fereste-l macar acum cand e acolo
te pup si muuuuuulta liniste si sanatate
dumbravaandreeamaria
Postat pe 7 Aprilie 2010 22:03
scuze
am facut o precizare gresita
frucet la borcansa i-am dat de la 4 luni
cand am inceput diversificarea era iarna si inafara de mere banane si porocale nu aveam alte variante
merele si portocalele cresc aciditatea in stomac asa ca am apelat la produsele bio din borcanase decat sa ii cumpar pere si nectarine cu 20 ron kg din real umflate cu.....
numai bine
dumbravaandreeamaria
Postat pe 7 Aprilie 2010 22:07
da dumbravaandreeamaria ai dreptate si te felicit ca ai fost tare si ai luptat,cand ai un copil cresc puterile si parca totul cade de undeva.
anaROBERT
Postat pe 8 Aprilie 2010 00:53
multumesc Ana
da asa este; copilul te intareste si pe tine si pe tatic
toate lucrurile se reaseaza
si mai e ceva
in momentele de deznadejde eu una imi ridic moralul gandidu-ma ca altii nici atata nu au
imi spuea mie ineva odata: "nimic e bun?"
si atunci ridic capul sus si o luam de la capat
dumbravaandreeamaria
Postat pe 10 Aprilie 2010 16:07
este un sfat bun si util acel citat 'nimic nu e bun''? este mai mult ca perfect cand soarta iti mai trage cate o palma,un sut in fund este intotdeauna un pas inainte pentru toti care vor si pot sa se ridice.
anaROBERT
Postat pe 11 Aprilie 2010 00:37
Silvia nu ai mai intrat de mult
esti mai ok?
te-ai mai linistit?
bb e ok?
dumbravaandreeamaria
Postat pe 13 Aprilie 2010 01:11
tare as vrea sa mai stiu si eu ceva despre silvia dar ,nu se stie ce e cu ea macar sa intre sa ne mai spuna cate ceva e o chestiune de cateva minute dar poate are probleme sper sa nu.
anaROBERT
Postat pe 13 Aprilie 2010 01:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
contractiile 3 De la: felideni 9 Noiembrie 2008 22:55
hernie ombilicala, la copil de 2 ani 7 De la: andreveze 25 Octombrie 2011 19:05
dr orl 10 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 14:36
Workshop - Galati 1 De la: garbo_392904 2 Decembrie 2013 17:59
Costume de mos craciun si craciunite pt copii - pe comanda-noi 1 De la: OargaDana 20 Decembrie 2011 16:41
Setari Cookie-uri