Mami-imi e foame...

dar cat timp are fetita ta ionela_miruna ??? e prima data knd iti intra?


te intreb pt k eu e prima data knd trebuie sa iau... astazi bebicul meu are deja 4 luni si nu am luat alocatia nici macar odata! eu am fost astazi la directia muncii si mi-au zis k de fapt dosarul mi sa procesat pe 16.02.2010 si intra numai de luna viitoare 800 ron (deci imi da retro) ... in data de 9 martie knd am fost miau zis k sa depus 600 lei pt luna aceasta care include lunile decembrie 2009 si ianuarie februarie 2010.. si de fapt ciuciu... si yo ma cer cu astia de la banca si de fapt ei sunt de vina... au zis k numa luna viitoare deoarece dosarele se proceseaza pana in data de 12 a lunii si a meu a fost depus de 16... si inca ceva.. sotul meu a depus in luna ianuarie in data de 5 sunt niste porci.. scuzati de vorbele urate da is foarte nervoasa
ale_micutza
Postat pe 24 Martie 2010 17:05
fetita mea are 1 an,dar pana acum nu mi s-a intamplat sa intarzie atata. tot timpul intrau cam pe 15-16 ale lunii
ionela_miruna
Postat pe 24 Martie 2010 17:09
ale_micutza eu am depus dosarul la 1 iunie 2009 si indemnizatia mi-a intrat numai in august cand bb avea 4 luni si alocatia numai in septembrie cand avea 5 luni.
Da intrebarea e ce faci 4 luni nu-i dai la bb sa pape sau nu ii pui pampers?
viobregar
Postat pe 24 Martie 2010 17:29
poi cre k da... da io ma mai intreb oare tiganii??? sau persoanele sarace ce fac???
ale_micutza
Postat pe 24 Martie 2010 18:52
in sfarsit
ina_rebeca
Postat pe 25 Martie 2010 17:33
ina_rebeca sa intelegem ca ai reusit ti-au intrat banii pe card?
anaROBERT
Postat pe 25 Martie 2010 22:35
buna si la noi au venit.si s-au si dussssss
gaby8101
Postat pe 26 Martie 2010 09:34
fetelor cel mai bine e prin mandat postal. Si eu am avut banii pe card cam 3 luni. In noiembrie nu mi-au intrat bani pe card insa am primit un mandat postal. Imi venisera banii prin posta. Am intrebat la ASCO de ce nu sunt pe card si mi-au zis ca au problema cu banca la care eu aveam cardul (Millenium) si ca daca vreau banii pe card sa merg sa le duc un alt cont de la o alta banca. Doamna de la ASCO insa mi-a zis ca imi sugereaza sa ii las prin mandat postal ca vin mai repede. Si asa este. Ii primesc cel tarziu in 14 in fiecare luna.
Nu au bani pt copii dar bine ca au bani sa cumpere avioane si alte prostii. Ma mir ca nu se prinde rusinea de ei. Dar nu stiu ei ce e asta. Ca ei au de unde. Ma tot gandesc ce fac cei care nu au. Chiar ieri m-am intalnit cu cineva care are un baietel de 5 luni si inca nu a primit banii. Si mama nu lucreaza, tata s-a bagat el in concediu ca sa nu fie somer. E nasol. Cum poti sa cresti un copil in situatia asta?
Pitu
Postat pe 26 Martie 2010 10:12
poi sa va zic si eu... in data de 9 martie am fost acolo la directia muncii si mi-au zis k mi se vireaza 600 lei alocatia pe 3 luni de zile... si sotul meu a plecat dincolo saptamana trecuta si nu am nici un leu.. speram k imi intra banii si ma pot descurca pana luna viitoare ce imi intra banii! si specific k eu nu am maternitate numai alocatzia! si nu lucrez...
ale_micutza
Postat pe 26 Martie 2010 10:27
nu imi vine sa cred fetrelor cand citesc ce probleme aveti cu bani de alocatie sau indemnizatia
.. eu am nascut in ecembrie si abia luna asta mi-o venit alocatia pe 2 luni.. despre bani mei..nici nu poate fi vorba inca.. pentru ca eu am fost in concediu medical pana in 17 februarie.. asa ca abia dupa aia mi-au fost bagate actele.. asa ca banii aia, in cel mai bun caz, o sa ii vad prin mai.. asta e...birocratia ne ingoapa...
adryaana
Postat pe 27 Martie 2010 11:20
adryan, cat mai este alocatia copilului in romania pe luna?
aly_fab
Postat pe 27 Martie 2010 12:05
pentru cei pana la 2 ani 2 milioane pe luna. sau no. in bani noi 200 ron..... dupa 2 ani nu mai stiu.. dar mult mai putin...
adryaana
Postat pe 27 Martie 2010 12:15
42 de lei
ses
Postat pe 27 Martie 2010 12:50
atat e? nu stiam exact... stiam ca e mai putin de 50 RON oricum..asta e..10 euro aprox.. o nimica toata in comparatie cu preturile
adryaana
Postat pe 27 Martie 2010 14:08
Da, pai dupa 2 ani, copilul se opreste din crestere si nu mai are nevoi, creste muuult mai greu, iar cele pentru scoala se dau din cer. In fiecare zi de 1 a lunii, casti gura pe cer si pica toate moca.
ses
Postat pe 27 Martie 2010 16:32
cam asa ceva ses.. e enervant.. si frustrant.. stiu ca nici cand luam eu alocatia nu=ti puteai lua mare lucru de ea.. imi amintesc ca odata, in liceu am strans doua luni alocatia sa-mi cumpar o camasa... asa ca.. "toate-s vechi si noua toate"
adryaana
Postat pe 27 Martie 2010 17:25
Da, acum imi caut casa pe net, undeva in alta tara... Ma uit momentan orientativ de preturi. Ma bate gandul ...
ses
Postat pe 27 Martie 2010 18:13
buna fetelor , credeam ca sunt singura care are prb cu primitul banilor pe alocatie si indemnizatia. eu am nascut in mai si mi-am depus dosarul ptr indemnizatie in august iar primii bani i-am primit in nov ptr oct , ptr septembrie au uitat sa ii mai trimita desi aveam dreptul, am fost am depus o alta cerere in acest sens si mi-au spus ca ii voi primi impreuna cu banii pe dec si iata-ne in martie si ciu ciu bani ptr sept deci deja am pierdut o luna, mai mult decat atat acum pe martie incepanad din 20 m-am tot dus la banca sa verific cardul si pana acum nimic sper ca nu ma sare si luna aceasta mama lor de hoti .....statul roman=hot la drumul mare .....bine ca muncim si platim dari la stat iar cand trebuie sa ne luam drepturile.....avem de primit!!!
cory_emy
Postat pe 27 Martie 2010 21:04
sincer daca as avea cum si eu as pleca din romania asta cat mai repede ...poate ca vb la nervi acum dar imi este sila efectiv de felul in care suntem tratati de institutiile statului .
cory_emy
Postat pe 27 Martie 2010 21:07
vio am inteles ca tu ai avut card la bcr si acum ai la cec si ai constatat ca e mai bine . poti sa imi spui si mie cum ai procedat ca sa iti schimbi contul ? ai asteptat mult ? eu mereu primesc banii pe 22-25 si mi se pare tz rau in masura in care colege de ale mele primesc banii chiar inainte de 10 ale lunii
cory_emy
Postat pe 27 Martie 2010 21:11
cory_emi mergi la cec sa iti faci cont cu card si au ceva formulare speciale pt indemnizatie si pt alocatie, completeaza-le alea cu nr contului si stampila cec-ului. S-ar putea ca functionarele de acolo sa zica ca le trimit ei, tu spune-le ca le duci tu singura la directia muncii. Si mergi cu ele la directia muncii si daca ai cont zici ca vrei sa schimbi contul sau daca iti vin prin posta sa zici ca vrei in cont.
L a bcr erau dezastru, nu bagau banii la timp sau intr-o luna ma trezesc cu contul blocat fara nici un motiv si atunci m-am enervat si m-am mutat. Astia de cec baga banii in 9-10 a luni is foarte operativi si iti explica tot.
Sa nu va povestesc ce am patit cu cei de la directia munci dupa ce mi-am depus dosarul...
viobregar
Postat pe 27 Martie 2010 21:19
ok ,iti multumesc mult, o sa incerc sa imi schimb contul, ca si eu m-am saturat de astia de la banca desi spun ca nu e vina lor ca asa vireaza astia banii de la directia de munca, naiba sa ii ia.
cory_emy
Postat pe 27 Martie 2010 21:33
mai fetelor eu ii iau de direct de la posta,si pe data de 14,sau 15 banii sunt in oficiu deja,sau astept sa vina postarita pe data de 17.
anaROBERT
Postat pe 29 Martie 2010 02:14
Buna fetelor !cum stati cu banii luna asta v-ati primit darurile de la stat?
eu i-am primit in data de 9!traiasca posta!!!!
Szilvia_kidz
Postat pe 11 Aprilie 2010 13:43
prinposta in 9? Bravo Eu sincer nici nu am verificat cardul am zis ca ma duc maine...
viobregar
Postat pe 11 Aprilie 2010 13:47
szilvia de unde esti?
viobregar
Postat pe 11 Aprilie 2010 13:49
alocatiile si indemnizatiile copiilor ajung mult mai rapid prin posta pe data de 9 a fiecarei luni ele sunt deja la ghiseul postal,iar cu ceva pile o poti si ridica atunci daca nu vei astepta pana pe 15 ce incep ele sa le imparta
anaROBERT
Postat pe 11 Aprilie 2010 16:28
eu sunt din zalau,intr-adevar anarobert daca ai pile in 9 ii primesti,dar eu i-am primit fara pile luna asta!
Szilvia_kidz
Postat pe 11 Aprilie 2010 17:07
si eu ii luam pe data de 9 dar luna asta am sarit peste ,m-au lasat pilele
anaROBERT
Postat pe 11 Aprilie 2010 17:09
unde te-au lasat pilele ana?
Szilvia_kidz
Postat pe 11 Aprilie 2010 17:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce stiti de ribomulin pentru imunitatea copiilor si daca sunt medicamente alternative pentru dezvoltarea imuitatii? 2 De la: ina_rebeca 6 Noiembrie 2009 18:47
diversifivarea la 6 luni 5 De la: office_salinasusesi_ro 18 Iunie 2010 10:19
infectie urinara klebsiella 4 De la: cristinel_luncanu 2 Februarie 2009 17:56
Vitamine pe perioada iernii 3 De la: alexia4 27 Decembrie 2009 15:37
masaj in timpul perioadei de alaptare 4 De la: horobeanu 9 Noiembrie 2009 22:17
Setari Cookie-uri