analize

ce analize de sange se fac pt a verifica daca un copil are tuberculoza?
gizella_varga
Postat pe 15 Ianuarie 2008 20:20
tuberculoza este o boala foarte complexa si pentru a o diagnostica este necesar un examen amanuntit, nu numai de analizele de laborator. Dar in principal se face IDR (intra dermo reactia) la tuberculina. Consulta medicul, cu TBC-ul nu te joci!
lory9631
Postat pe 16 Ianuarie 2008 16:02
IDR-UL este facut.are 8mm masuratde mine dar dr. a zis ca e de 10mm.si mi-a dat trimitere la un spital de TBC dar mi-e cam frica sa intru acolo.mai degraba i-as face analizele de sange la o clinica particulara(in caz ca nu ma primeste la un spital de copii) si pe urma sa merg acolo.
gizella_varga
Postat pe 16 Ianuarie 2008 17:31
danabicu75, tuturor pacientilor care sunt trimisi intr-un spital de pneumotiziologie le este teama de ceea ce vor gasi acolo! din proprie experienta iti spun ca personalul din aceste spitale darama miturile doctorilor fara sentimente! poate ca boala pe care o trateaza si mediul in care isi desfasoara activitatea i-a modelat altfel decat pe ceilalti medici! pe mine, una, m-a facut sa vad ca exista si exceptii in ceea ce priveste medicii! eu am fost internata in vara intr-un asemenea spital pt o pleurezie complicata! stiu ce se afla intr-un spital tbc, m-am documentat foarte mult despre bolile de plamani si iti spun cu toata convingerea ca daca sunt in viata acum, sunt multumita acelor medici minunati! ridica fruntea sus, inarmeaza-te cu rabdare, ia copilasul de mana, rezistati impreuna o luna si jumatate si vei vedea ca te vei intoarce de acolo cu un copil sanatos, gras, frumos si schimbat! netratat, tbc-ul, chiar daca acum nu prezinta semne, poate duce, Doamne ferste, la o serie de complicatii! tratamentul, efectuat corespunzator, nu doar ca nu este dificil de urmat, dar ofera si vindecare 100% si sansa copilului de a duce o viata absolut normala pe viitor! ofera-i copilului tau sansa la sanatate! cat mai repede! iar aceasta sansa nu o vei gasi in nicio clinica privata! cel putin nu in Romania! sanatate multa si sa auzim de bine!
mimish_kidz
Postat pe 21 Ianuarie 2008 09:35
iti pot oferi si alte detalii, daca tu consideri necesar acest lucru! adresa mea de mail este eu_eu_1@yahoo.com!
mimish_kidz
Postat pe 21 Ianuarie 2008 09:36
multumesc pt incurajari.si eu m-am documentat in legatura cu bolile de plamani pt ca tata tocmai s-a vindecat de o pleurezie parapneumonica.pe david l-am dus la control dinainte de a afla ce are tata ,pt ca au stat de sarbatori f mult impreuna si m-am gandit la altceva .dar cum pleurezia nu este contagioasa numai sunt asa ingrijorata dar tot o sa-i fac niste analize ca sa vedem intr-adevar daca este ceva in neregula.
gizella_varga
Postat pe 21 Ianuarie 2008 11:19
in primul rand e bine sa vb cu pediatrul tau. iar daca doresti explicatii corecte din punct de vedere medical, nu e corect ce faci. mai bine apelezi la www.sfatulmedicului.ro gasesti acolo multi medici cu care poti vb. eu am avut nelamuriri in privinta analizelor de sange ale fiului meu.dar la sfatul lor, le am repetat si am constatat.............cu multa stupoare............ca erau gresite.asa cum ei au banuit.si iti spun cu multa sinceritate ca am fost la un laborator particular.analizele le am repetat la sp de copii iasi, si nici gand de nenorocirea spusa de ei. iti recomand sa mergi la sp de copii din localitatea ta. pupici la bebe si multa sanatate
misha_delly
Postat pe 22 Martie 2009 09:58
stie cineva ce analize trebuie facute pentru plecare in africa de sud.as vrea un raspuns concret nu presupuneri.multumesc
pelceac2006
Postat pe 22 Martie 2009 14:09
pt Africa se Sud intreaba la ambasada si la spitalul de boli infectioase Matei Bals.In afara de analize tr sa te vaccinezi pt anumite boli.
ralucatrasculeasa
Postat pe 23 Martie 2009 12:24
La copii este f. util IDR-ul ,o mica intepatura pe fata interna a antebratului.Daca apare o rosata in jurul intepaturii atunci se pune problema de alte teste mai complicate.De asemenea se vede foarte bine pe o radiografie a plamanilor.Acestea sunt cele mai simple metode.
firmitura
Postat pe 25 Martie 2009 13:10
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl, Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un interval de circa 5-6 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu programare
Tel. 0725 217 077 ( pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 14 Ianuarie 2010 15:16
office_salinasusesi_ro
Postat pe 12 Aprilie 2010 23:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna 6 De la: garbo229699 12 Octombrie 2011 11:36
Steatoza heptica 15 De la: garbo_446242 5 Decembrie 2016 09:30
prenatal 1 De la: garbo185246 5 Februarie 2011 10:26
vreau sa-mi duc copilul la mare 41 De la: office_salinasusesi_ro 20 Martie 2010 08:42
spasmul hohtului de plans 1 De la: ada_mazuru 30 Martie 2010 17:12
Setari Cookie-uri