carti de psihologie a copilului - ghid pentru educarea copilului

poate cineva sa ne recomande o carte de psihologie a copilului buna, care sa ne fie de folos in a-l intelege si a- l educa frumos? Eu pana acum am citit o carte "Totul se intampla inainte de 6 ani" , dar anumite perioade mi se par cam fugitiv tratate.
a1_23
Postat pe 29 Iulie 2008 11:17
Buna draga Boaba, am si eu un bebe de 3 luni jumate si singura carte care o am despre copii este Dr. Spock ingrijirea sugarului si a copilului, editia a 8-a. Cineva mi-a spus ca aceasta carte ar fi de fapt "biblia" parintelui in cresterea copiilor de la inceput si pana la adolescenta. Sunt multe chestii interesante, chestii care nu ai de unde sa le stii daca nu ti le spune nimeni.Eu zic ca e o carte foarte buna, si o recomand tuturor parintilor cu incredere. Daca mai are cineva si alte recomandari le astept si eu cu placere.
adinuta_p
Postat pe 29 Iulie 2008 15:45
Mie mi-a placut tare mult "Copii sunt din rai" John Gray. Chiar mi-a schimbat relatia cu copilul meu intr-un moment in care credeam ca nu mai pot face nimic bun.
CameliaMihai
Postat pe 4 Septembrie 2008 23:08
Buna
Am si eu o colectie de carti despre bebei (si nu numai)
intra pe adresa: stanciu0104@yahoo.com
parola: aliniulia
poate gasiti acolo ce va intereseaza
mihaelastanciu
Postat pe 5 Septembrie 2008 09:53
Super colectia de carti! Multumesc, Mihaela Stanciu! Nu am gasit partea I a cartii DR. HAIM GINOTT-INTRE PARINTE SI COPIL (am gasit doar 21 de pagini in limba engleza). Daca ai si partea I, te rog sa mi-o dai si mie (paginile 1-96)
cristina_graur
Postat pe 9 Septembrie 2008 09:48
va rog frumos sa-mi trimiteti si mie cartea sau cartile ca nu am reusit sa intru pe adresa de e-mail al mihaelei stanciu
adresa mea este vasilicasavoiu@hotmail.com
SEBY1YEAR
Postat pe 12 Martie 2009 14:38
Am si eu un bebel de 9 luni si tare sunt interesata de aceste carti. va rog frumos sa-mi trimiteti si mie cartea sau cartile ca nu am reusit sa intru pe adresa de e-mail al mihaelei stanciu.
adresa mea este: irina_haidoaie@yahoo.com. Multumesc frumos de tot.
irina_haidoaie
Postat pe 23 Martie 2009 12:46
si eu astept cartile pentru ca din nefericire nu le-am primit
SEBY1YEAR
Postat pe 23 Martie 2009 12:54
pt eldorado
vad ca ai reusit sa obtii cartile de la Mihaela Stanciu. Trimite-mi si mie, te rog frumos. irina_haidoaie@yahoo.com. multumesc frumos de tot
irina_haidoaie
Postat pe 23 Martie 2009 13:49
Tracy Hogg - The baby whisperer for toddlers, o carte super buna, dar nu se gaseste in librariile din Romania, insa se poate comanda de pe net, eu am comandat-o de pe www.amazon.com
msh2007
Postat pe 23 Martie 2009 18:58
eu tot mai astept...
SEBY1YEAR
Postat pe 8 Aprilie 2009 12:39
Hello! nici eu nu am reusit sa intru pe adresa. Ne-o puteti trimite si noua cartea de psihologie? Sau chiar si altele. Asteptam cu mare nerabdare! Multumim! Pe cristinajobs@yahoo.com
IriCris
Postat pe 9 Mai 2009 19:30
cred ca adresa nu mai este valabila dar nici pe acest topic nu mai intra MihaelaStanciu
SEBY1YEAR
Postat pe 12 Mai 2009 13:04
buna
am incercat si eu aceasta adresa dar imi zice ca nu e valabila
treicamanuela
Postat pe 5 Iunie 2009 00:42
Si eu as fi interesata de aceste carti, daca poate cineva sa mi le trimita pe adresa michelle.1401@yahoo.com Multumesc anticipat!
michelle1401
Postat pe 5 Iunie 2009 06:09
da si eu am incercat sa intru poe adresea cu pricina dar ceva nu e bine:ori adresa ori parola, si deci nu am reusit sa descarc cartile
pinicuta
Postat pe 5 Iunie 2009 13:52
poate ne trimiteti si noua colectia.adresa este alice_perijoc@yahoo.com
aliceyvo
Postat pe 22 Iunie 2009 22:05
Vreau si eu carti de psihologie a copilului musatlory@yahoo.com

Si inca o rugaminte vreau sa il dezvat pe bb de brate ca nu mai pot sa il tin mai tot timpu in brate ma doare tare mijlocul si nu reusesc sub nici o forma; incerc sa il atrag cu jucari ii pun hamul sa mearga, ori in premergator nimic nu merge. Il iubesc asa de tare ca nu suport sa il vd plangand si as sta toata ziua cu el in brate da tre sa mai fc si eu cateceva prin casa de multe ori ii fac laptele sau ii incalzesc papa in brate. Astept sfaturi. Multumesc anticipat.
kidz000488
Postat pe 24 Iulie 2009 21:04
imi trimite si mie cineva cartile?
treicamanuela@yahoo.com
multumesc anticipat!
treicamanuela
Postat pe 25 Iulie 2009 18:58
Draga kids 488,ce varsta are copilasul tau de vrea in brate si nu poti sa pleci de langa el? Pentru ca incepand cu varsta de 8 luni bebelusii devin foarte anxiosi cand raman singuri sau in preajma strainilor, de aceea se recomanda ca la aceasta varsta sa nu incepi serviciul si sa il lasi cu o bona, si bebe al meu vrea in brate mai tot timpul are 7 luni dar observ ca incet incet incepe sa mai stea si singur cu jucariile dar daca seara cand el trebuie sa se culce nu sunt acasa sau nu sunt langa el plange tare, asta nu inseamna ca este ceva anormal, el este foarte mic si e normal sa vrea la mama ca unde in alta parte se simte el cel mai bine si cel mai in siguranta?
Eu am citit cartea Irinei Petrea intitulata SI TU POTI FII SUPERNANY, este o carte scrisa pe intelesul tuturor din care intelegi modul in caare copiii inteleg lumea.
silvia_kidz
Postat pe 29 Iulie 2009 22:14
Dr. SPOCK in multe chestii am auzit ca este depasit, si eu o am dar nu ma bazez pe ea, de exemplu el nu este de acord ca copilul sa consume lapte dupa varsta de 2 ani. Ai avea curaj sa nu ii mai dai lapte copilului tau dupa 2 ani? Eu una nu....Printre alte alimente copilul ar trebui sa consume si graunte asa zice Spock, ce sunt astea?
silvia_kidz
Postat pe 29 Iulie 2009 22:17
http://www.kidz.ro/comunitate/forum/view_topic/513/BIBLIOTECA-KIDZ/BIBLIOTECA-KIDZ-pagina-3.html - aici gasiti instructiuni cum sa copiati cartile despre copii pe care le doriti!
tudor_claudia
Postat pe 12 Ianuarie 2010 14:32
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 19 Februarie 2010 15:15
Buna! as dori si eu cartea despre psihologia copilului daca se poate!! adresa mea este: sperantza7@yahoo.com Multumesc anticipat! x
aly_fab
Postat pe 6 Martie 2010 21:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Locurile de joaca -servicii babysitting 2 De la: CautaBona 21 Mai 2010 11:36
schimb de jucarii 17 De la: racovus 16 Septembrie 2014 11:24
Buna 6 De la: garbo229699 12 Octombrie 2011 11:36
mai am o problema 4 De la: sumobrosteni 11 Decembrie 2009 23:57
Tabara Medievala pentru copii 1 De la: Medieval 15 Ianuarie 2010 11:01
Setari Cookie-uri