danonino

buna fetelor, ma bucur tare mult ca poti citi diverse pareri, foarte mult conteza sa stii ce fac si alte mamici. Fiecare dupa aceea face ce considera ca e mai bine pentru puiutul ei. Vreau sa va zic ca eu ii dau danonino la bebelul meu de la 4 luni , acum are cinci luni si cinci zile si nu am avut nici cea mai mica problema. Nu stiu de ce majoritatea fac crize cand aud de danonino...in fond si la urma urmei nu cred ca mai exista produs cu adevarat natural...pana si morcivii de la tarani care noi consideram ca sunt cei mai buni ...sunt din seminte de import tratate chimic asa ca....atata timp cat bebeul e sanatos si nu are probleme dupa ce mananca e ok...
dododic
Postat pe 10 Aprilie 2010 13:39
buna dododic, si eu ii dau fetitei mele zilnic cate un iaurtzel danonino de vreo 2 luni incoace si nu am avut nici cea mai mica prb si medicul pdiatru ne-a spus ca e f bine daca ii dau , oricum fiecare mamica este libera sa aleaga ceea ce este mai bine ptr puiutul ei ptr ca parerile inclusiv ale pediatrilor difera asa mult incat daca trebuie sa alegi in functie de asta innebunesti
cory_emy
Postat pe 10 Aprilie 2010 13:55
dododic eu nu stiu care e treaba cu danone/danonino. N-am folosit pana acum dar nici nu pot spune ca am citit vreodata prospectul sa pot spune daca e bun sau rau.
E adevarat ca aproape nici un aliment nu mai e 100% natural,dar asta nu inseamna sa mancam orice,sa le dam bebeilor orice.Trebuie totusi sa cautam alimentele cu cat mai putine chimicale.
bau
Postat pe 10 Aprilie 2010 14:07
eu am auzit la spital de multi copii care dupa ce consumau produse danone ajunsesera la spital cu deranjari digestive grave, microbi necunoscuti , enterocolite etc. noi danone l-am scos de pe lista definitiv de atunci. chiar si la tv au zis la un moment dat ca danonele cu aroma de visine si cu nu mai stiu ce fusese retras de pe piata si incercau sa depisteze ce magazine ar mai putea avea stocuri nedeclarate...

acuma na, fiecare cu parrea lui si fiecare stie ce-i mai bine pt el, deci fiecare face cum considera...
pinicuta
Postat pe 10 Aprilie 2010 15:30
http://www.forum.santamia.ro/showthread.php/cat-sanatoase-sau-nocive-sunt-produsele-danone-116.html?s=20e64c95dc893d1c51ada81d940bf21d&


si daca dai o cautare pe google gasesti o gramada de cazuri...

http://forum.7p.ro/Produsele-lactate.aspx?g=posts&t=667
pinicuta
Postat pe 10 Aprilie 2010 15:35
buna pinicuta, ai dreptate insa, eu merg pe principiul ca daca e sa se intample doamne fereste se intampla si de la branzica facuta in casa..acum eu ce sa zic Vladimir (e numele baietelului meu) nu mi-a fost bolnav niciodata pana acum doamne multumesc ... singurul produs de pana acum care nu-l prea incanta este morcovul inrest, din ce mancam pana in prezent e ok
oricum ...cu cat il feresti mai mult...cu cat il dadacesti mai mult cu atat e mai greu dupa aceea...
si bebeul meu e super dadacit avand in vedere ca a fost asteptat 10 ani si nici eu nu pot sa spun ca mai sunt tinerica tare
dododic
Postat pe 10 Aprilie 2010 19:46
dupa cum am scris si mai devreme parerile sunt extrem de impartite si fiecare copilas in parte are toleranta lui la anumite alimente, cu riscul de a ma repeta eu folosesc iaut danone si danonino fara a avea nici cea mai mica prb iar chiar acum am fost internata in spital cu bebita si in fiecare seara ne aduceau iaut danone ptr bebe si am intrebat medicul si a spus ca este ok daca copilul a mai papat si nu a avut prb
cory_emy
Postat pe 10 Aprilie 2010 20:05
buna.fetita mea de 1 an si 10 luni a consumat iaurt danonino si a facut alergie alimentara,asta cand avea 1 an jumatate,de la colorantul din produs.....alergia asta nu o fac toti copii;probabil unii sunt mai sensibili
anafaraon
Postat pe 11 Aprilie 2010 17:16
dododic, tu cand ai deschis topicul asta care a fost scopul ? in a transmite ce? ca de fapt e o "dadacire" sa iti feresti copilul de alimente care auzi ca au provocat multora mult rau? ca ar fi mai bine sa ii dai de la orice varsta absolut orice? asa poti sa ii dai si hamburgeri si cafea, sau sa il pui sa fumeze, am mai vazut eu pe net poze de bebelusi cu tigara aprinsa in gura...
pinicuta
Postat pe 11 Aprilie 2010 18:10
bravo,pinicuta... cand am zis ''sensibili'' m-am referit la varsta copilului.la 5 luni danonino?diversificarea incepe cu alte alimente preparate in casa.......
anafaraon
Postat pe 11 Aprilie 2010 22:12
pinicuta draga...unde dai si unde crapa...daca eu i-am dat copilului meu danonino de la 5 luni asta nu inseamna ca trebuie sa o faci si tu...daca al meu copil nu a avut nici o reactie neplacuta la acesta ...nu inseamna ca trebuie sa-i dau citez :"hamburgeri si cafea, sau sa il pui sa fumeze". daca reactia ta este asa de acida imi pare rau...forumul consider ca este creat pentru a-ti impartasi parerile si nu pentru a improsca pe toata lumea cu ce ai auzit tu despre un anumit produs. Bebeul meu de exemplu varsa de la morcovi (suculet sau pireut - sub orice forma) iar acest fapt nu-mi da dreptul de a face caz pe tema morcovilor sau de a le sari in cap tuturor mamicilor care le dau morcovi la bebeii lor...(la al meu se intampla..deci sa nu generalizam).Sa ne auzim cu bine !
dododic
Postat pe 14 Aprilie 2010 09:03
buna fetelor. Si eu ii dau fetitei mele danonino. Il mananca cu placere si nu am avut probleme. Acum chiar i-am cumparat milli desert si i-a placut foarte mult cel cu fructe de padure. E chiar bun.
Pitu
Postat pe 14 Aprilie 2010 09:24
dododic fraza ta "cu cat il dadacesti mai mult cu atat e mai greu dupa aceea..." este gresita in cazul asta.
Intradevar este un forum cu pareri,unii cred ca e bine,altii cred ca e rau.Este normal,toti suntem diferiti si copii nostrii sunt diferiti.
Si sa revin la "dadacit"...deci nu "dadacesti" copilul daca il feresti de alimentele care ar putea sa-i faca rau.
Morcovul de obicei nu face rau decat in cazuri rare si in cazul in care se da prea mult morcov.
Dar atata timp cat avem informatie despre alimentele care ar putea sa-i faca f rau,nu inteleg de ce nu l-am ferii de acele alimente. De ce sa-i facem noi rau?
Nu cred ca dupa ani si ani de experimente pe copii,s-a facut aiurea un grafic cu introducerea alimentelor,cu alimentele alergene,cu alimente care pot dauna inainte de un an.
Branza facuta in casa nu se da de la 5 luni,cum de altfel nici iaurtul,tu te-ai riscat,nu i-a facut rau,norocul tau.
Succes la experimente in continuare.
bau
Postat pe 14 Aprilie 2010 09:25
Asa sunt eu acida, ce sa-i faci... cand nu inteleg care e rostul unei anume conversatii. Tu zici "danonino nu i-a facut rau alui meu, nu inteleg de ce se isterizeaza unele mamici cand aud de danonino"

E ca si cum ai zice: bunicul a fumat toata viata si a trait 90 de ani, nu inteleg de ce se militeaza atat impotriva fumatului.

Da, OK, "copilul tau vomita morcovul si asta nu inseamna ca trebuie sa incepi o campanie anti-morcov pe tema asta", dar subiectul deschis de tine pe forum tocmai ca e ... un fel de reclama mascata PENTRU danonino (de va temeti oameni bun de el, ca uite copilul meu de la 4 luni mananca si nu i s-a facut rau IMEDIAT CE L-A MANCAT .....acuma sigur, efectele pe termen lung ale acestui stil de viata la bebelusi le vom dicuta alta data...)

Whatever, hai sa nu ne certam degeaba. Sper sa nu pateasca nimic copilasul tau si ... ne mai auzim. Sanatate multa!
pinicuta
Postat pe 14 Aprilie 2010 11:07
a, si.. nu am imporoscat in stanga si in dreapta cu ce am auzit eu despre un produs, tu ai deschis subiectul si eu doar ti-am spus" de ce se isterizeaza unele mamici cand aud de el" (acuma, ma scuzi ca am indraznit sa raspund la aceasta intrebare)
pinicuta
Postat pe 14 Aprilie 2010 11:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nu vrea sa doarma singura 11 De la: garbo_380599 28 August 2013 16:00
Steatoza heptica 15 De la: garbo_446242 5 Decembrie 2016 09:30
Copii indigo 16 De la: kidz007240 11 Martie 2010 01:48
Pentru mamicile din Timisoara 3 De la: kidz004872 1 Noiembrie 2009 12:54
Infacol-cel mai bun pentru colici 1 De la: infacolromania 12 Iulie 2009 10:04
Setari Cookie-uri