cum ii invatam la olita

pai daca o intereseaza, de ce nu?
pinicuta
Postat pe 6 Septembrie 2009 18:26
De la 6 luni pe olita?!?! Nu e cam devreme?!? Muschii vezicii urinare se intremeaza foarte tarziu, din ce am citit eu cam dupa varsta de 1 an- 1 an jumate! La 6 luni abia sta bine in fund, abia i s-au intarit oasele! Scuza-mi mirarea, dar dupa parerea mea e prea devreme! Eu am pus-o pe fetitza mea de 1an si 5 luni, pe la 9-10 luni. Sincera, nu cere nici acum la olita, insa "treaba mare" s-a obisnuit devreme sa o faca la olita ( is-a format un reflex), cat despre "pishu" ..... nu cred ca poate fi vorba acum!
Panda
Postat pe 15 Octombrie 2009 15:01
Buna!
Din cate stiu eu si din cate am mai citit, copiii au reflexul de a cere la olita singuri cam in jurul varstei de 3 ani.De abia atunci se mai "pot tine" putin.Calin are acum 3 ani jumatate si cam de la 2 ani si 10-11 luni l-am invatat la olita si noaptea, ziua nu aveam probleme, se aseza si singurel la olita.Problema e ca multe nopti ma trezeam de cateva ori pe noapte, sa il asez la olita.Deci, noi trebuie sa ne sacrificam orele de somn, altfel ei nu isi dau seama ca trebuie sa se trezeasca si noaptea.De fapt, cred ca atunci cand il trezesc noaptea, e semiconstient.Eu il tin pe olita si il ajut sa nu cada.
Succes si sanatate multa!
ramona_andronic
Postat pe 15 Octombrie 2009 19:52
Zicea cineva pe forum ca nu gaseste paturici sau cearceafuri absorbante sau igienice pt copii...eu le-am cumparat din farmacie prima data, imediat dupa ce-am nascut, pe urma le-am gasit in Real la 7 ron, la standul cu pampersi...sunt vreo 3 firme de paturici absorbante: Seni, Happy si...mai inca una
liana10
Postat pe 23 Octombrie 2009 23:14
buna, mihai are deja un an si o luna, am incercat de cateva ori sa-l pun pe olica dar nici nu vrea sa stea pe ea decat daca are capacul pus, iar daca il tin eu incepe sa tipe, in schimb se joaca cu ea.
kidz001967
Postat pe 24 Octombrie 2009 19:06
Noi am reusit sa scapam de pampers in casa.Il las in funduletul gol si merge singur la olita.Am iesit la plimbare iar daca nu stam mult(20-30 min)nu face nimic in pampers
adelafistis
Postat pe 2 Noiembrie 2009 15:26
ftiita mea are 1 an si de la 7 luni sta in fiecare dimineata la olita si mai nou de 2 ori pe zi si sint foarte multumita cind vede olita incepe sa rida pe cind alti copii cind o vad pling
delycia
Postat pe 20 Decembrie 2009 15:15
De data asta revin cu alte vesti bune.Am reusit sa scapam de pampers de 2 saptamani .A facut Darius pojar de sarbatori si mi-a fost frica sa-l las cu pampers sa nu se irite.El a prins smecheria ca-i bine fara iar acum nu mai folosim nici noaptea.Se trezeste el sa faca pipi 1 data , uneori nu se trezeste.Am iesit si afara fara si tot nu a facut pe el(1-2ore).Bafta tuturor in continuare
adelafistis
Postat pe 4 Ianuarie 2010 14:41
ce varsta aveti voi?
SEBY1YEAR
Postat pe 4 Ianuarie 2010 14:49
Un an si 9 luni(pe 9 ian)
adelafistis
Postat pe 4 Ianuarie 2010 14:55
te intreb pt ca stiam ca sunt vaccinati pt pojar=rujeola la 1 an cum de a facut boala?sebi merge la camin peste vreo 3 luni asta daca mai stam in tara si ma gandeam ca daca este vaccinat nu mai face boala sau nu-i asa???
SEBY1YEAR
Postat pe 4 Ianuarie 2010 15:04
Apropo de olita ne descurcam si noi destul de bine cu ea mai facem si in pampers mai ales noaptea. Ziua cand vede olita cere sa stea pe ea si chiar daca nu face nimic
SEBY1YEAR
Postat pe 4 Ianuarie 2010 15:06
Pai sincer iti spun ca ma mira si pe mine faptul ca a facut pojar,mai ales ca suntem la zi cu vaccinurile si ca nimeni pe aici nu a facut pojar(in cercul in care ne-am invartit noi in acele zile).Este oricum o boala destul de acceptabila(intr-o saptamana s-a vindecat) , iar bubitele nu au aparut decat a 4-5 zi de cand a facut febra(39.5) si in 3 zile au disparut.In rest mi-a dormit toata noaptea,iar la amiaza dormea si 4 ore.Bafta multa cu olita caci oricum si noua ne-a dat ceva bataie de cap, caci va renunta la pampers cand se va simti pregatit
adelafistis
Postat pe 4 Ianuarie 2010 15:15
Ciudat!!! sa stii ca am mai auzit de copii care au fost vaccinati si au facut o anumita boala atunci cand au mers la camin.Poate fac o forma mai usoara nu stiu ce sa zic.Multa sanatate si voua si toate bune.
SEBY1YEAR
Postat pe 4 Ianuarie 2010 15:19
Cred si eu ca a facut o forma mai usoara , caci la inceput m-am speriat cand am citit un articol ca nu este indicat sa faca pojar daca are sub 2 ani deoarece pot aparea complicatii severe.Sanatate multa si voua
adelafistis
Postat pe 4 Ianuarie 2010 15:29
BUNA! REVENIM SI NOI CU VESTI BUNE DE LA SARBATORI INCOACE AM TOT INCERCAT SA-L PUN PE MIHAI LA OLITA SI AM REUSIT. ACUM FACE DIMINEATA SI DUPA MASA CAND SE TREZESTE. DE VREO 2 ZILE CHIAR PARCA CERE SINGUR DAR NU STIE SA ZICA.
kidz001967
Postat pe 10 Ianuarie 2010 18:46
sunt deacord cu tine draga mea. Toate la timpul lor
denis_si_ramon
Postat pe 10 Ianuarie 2010 19:11
fetelor eu de cand am cumparat acel cearceaf impermeabil am scapat de pampers de tot.Nici noaptea nu il mai pun.Dupa cateva noptide dormit fara pampers a fost un accident si si-a dat seama ca face pe ea si sa trezit.De atunci nu mai avem treaba.Se trezeste noapte si ma striga cand ii vine, ce mai am uitat de pampersi.
La quelle erau scumpe cearceafurile un milion si... dar am vazut acum de curand la real ca au adus si ei de diferite marimi la preturi rezonabile de-a dreptul.Il recomand cu tot sufletul, scapati mai usor de pampers noaptea...
alinakatt
Postat pe 11 Ianuarie 2010 11:24
Din nefericire nu am real in oras asa ca tot la quelle trebuie sa comandam poate-l baga la reducerile de primavara
SEBY1YEAR
Postat pe 12 Ianuarie 2010 13:47
cred ca esti mai avantajata daca ii spui unui prieten sa-l cumpere de la real si sa il trimita colet la tine.Si inca ceva, cearceafurile de la quelle sunt de textura mai groasa si implicit tine mai cald pe cand cele de la real care le-am vazut sunt mai subtiri.Acum pe perioada iernii sunt ok, dar trebuie sa-mi cumpar si unul mai subtire ca vine primavara si o sa-i fie cald cu cearceaful acela care e mai gros.
alinakatt
Postat pe 13 Ianuarie 2010 11:46
pai si pana la urma cat e cel de la real ?
SEBY1YEAR
Postat pe 13 Ianuarie 2010 11:50
marimea 140/200/ in jur de 45/50 lei daca nu gresesc, oricum un sfert din cat l-am platit la quelle.marimile de pat matrimonial sunt mai scumpe dar nu depasesc 100 lei.patul meu e de marimea 100/200 si cel de 90/200 era mic ca masura dar era mai ieftin.Cu cat nu imi aduc aminte...
alinakatt
Postat pe 13 Ianuarie 2010 11:55
ala de la quelle e facut din ``molton`` care este o tesatura mai groasa.E bun dar mai scump plus timpi de livrare de la quelle s-au lungit enorm...
alinakatt
Postat pe 13 Ianuarie 2010 11:57
ok.merci
SEBY1YEAR
Postat pe 13 Ianuarie 2010 12:58
cu placere
dar cat timp are bb tau? nu stiu de aveam impresia ca e mai mare ca a mea.Barbara are 2 ani si 8 luni
alinakatt
Postat pe 13 Ianuarie 2010 13:02
1 an si 7 luni
SEBY1YEAR
Postat pe 13 Ianuarie 2010 13:40
sa-ti traiasca!!am vazut la profil 1 an si 4 luni dar ma gandeam eu ca e mai mare.
Inseamna ca deabea acum ce lucrati serios la cap. olita:).
alinakatt
Postat pe 13 Ianuarie 2010 13:43
da asa este nu am reusit sa-mi mai actualizez profilul sper ca zilele acestea sa reusesc sa mai adaug si cateva poze ...
SEBY1YEAR
Postat pe 13 Ianuarie 2010 13:51
sti ,mie mi-a fost usor sa o invat la olita poate si din cauza ca este fetita si in momentul cand o asezi are toate cele puse pe olita tot ma gandeam daca ar fi fost baiat cum ar fi trebuit sa-i asez putulica ca na, daca se scapa tasneste ce bolovana sunt
alinakatt
Postat pe 13 Ianuarie 2010 13:55
tot ca pe fetite il pun si pe el pe olita nu-i apuc nimic...
SEBY1YEAR
Postat pe 13 Ianuarie 2010 14:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Educatia copilului 29 De la: garbo_3069 4 Iunie 2012 20:15
donatori de sange 1 De la: ruschita 28 Ianuarie 2009 09:01
mamicilor...am gasit gradinita de vis 72 De la: bebe_oriana 27 Iulie 2017 22:07
Copii indigo 16 De la: kidz007240 11 Martie 2010 01:48
alimentatia la copiii peste un an 63 De la: DD_BB 2 Februarie 2012 12:40
Setari Cookie-uri