Lipsa poftei de mancare la copii prescolari! Copii mofturosi!

Baiatelul meu de 4 ani are o "acuta" lipsa de mancare... Poate cineva recomanda ce suplimente se pot da pentru cresterea poftei de mancare? Sau ce pot face sa manance mai bine...?
aly_fab
Postat pe 12 Martie 2010 15:11
ce problema ai aly_fab s ieu am trecut prin asta cu fimiu dar noua ne-a dat niste vitamine picovit se cheama si sa rezolvat treaba acum papam de toate,pana si unt cu gem pe paine mi-a mancat astazi dupa un lung razboi
anaROBERT
Postat pe 12 Martie 2010 15:34
fa-i mancarurile mai haioase: "construieste" din manacare fetze zambitoare, pestisori, ,serpisori etc, adu jucarii sa manance impreuna cu el, da-i de mancare cand sunt si alti copii care mananca langa el.
nu-i da sa manance intre mese. lasa-i un interval de 4-5 ore intre mese si daca nu vrea sa manance nu insista, lasa-l sa "flamanzeasca" pana la urmatoarea masa (foamea e cel mai bun bucatar). da-i sa manance mancarurile lui preferate (dar mancare nu dulciuri).

da-i multe furcte sa ii faca pofta de mancare, scoate-l mai mult la aer, du-l la munte la aer curat.

si daca vrei neaparat o solutie medicamentoasa, vb cu un dr nu -i da pastile din auzite
pinicuta
Postat pe 12 Martie 2010 15:35
si fa-i niste analize mai intai: poate are vreun parazit sau e racit, sau na..poate are un motiv pt care nu mananca.
2. nu te gandi direct la vitamine sau pastile, stiu parinti care au remediat asa problema nemancatului si acum , dupa cativa ani, nu stiu cum sa faca sa opreasca copilul din mancat si sa revina la o greutate normala...
pinicuta
Postat pe 12 Martie 2010 15:37
ana, pinicuta multumesc de sfaturi vara iesheam mult afara, dar acum e vreme urata e frig. fructe mananca, macar atat... pinicuta ai dreptate, ar trebui sa fac mancarea ca pe ceva distractiv...dar din pacate de cele mai multe ori stau prost cu timpul..si prost cu imaginatia ..tin minte, i-am facut de haloween niste degete (sandwichuri subtiri cu salam si cu ketch-up) haloween fingers daca dati pe google ar trebui sa apara imaginea, a fost foarte incantat si le-a mancat pe toate, spre surprinderea si satisfactia mea
In fiecare zi imi macin neuronul ce sa-i mai dau...si daca vin cu ceva nou, ce nu stie refuza, chiar daca este flamand... va pup!
aly_fab
Postat pe 12 Martie 2010 19:31
eu cred ca la 4 anisori este destul de marisor incat sa inteleaga si sa stie daca si cand ii este foame nu sunt de acord cu mancare in diferite animatii cum nu sunt de acord cu jocul la masa...vin avioane,cad avioane ma refer strict de la o varsta,ca mai tarziu sa nu devina un obicei in sensul asta vorbesc.

cel mai bn este sa il duci la un dr sa ii faci niste analize vb lui pinicuta e metoda perfecta si de acolo iti vei da seama ce este da facut.
anaROBERT
Postat pe 13 Martie 2010 00:59
sau ar mai fi o varianta,daca are o mancare preferata sau vrea sa manance numai o anumita mancare o perioada da-i numai acel ceva,pana isi recapata pofta de ''de toate''


SAU incearca si sub forma de manipulare,amenintare in sensul ca....''nu mananci nu vezi aia,nu primesti aia,azi nu faci aia,nu iesi afara bla bla sunt o gramada tu ii sti punctele sensibile si ce ii place.

iti spun asta pt ca nasa copilului meu are un baietel de 4 ani si 3 luni care este un mofturos ar manca numai cartofi prajiti si salam iar ea merge pe varianta amenintarilor si de fiecare data merge,tin sa precizez ca este un '''drac''de copil fff rau.

succes
anaROBERT
Postat pe 13 Martie 2010 01:49
Si eu simt ca se apropie , abia astept sa il vad !
printesa31i
Postat pe 13 Martie 2010 01:55
Eu iti dau cateva citate din cartea "si tu poti fi supernanny".Daca vrei ti-o trimit pe mail.
Sunt unii copii care nu prea au apetit. Mai ales cei care ies foarte puin
afar, la aer sau cei silii s ia masa singuri ori ntr-o atmosfer ca
de mormnt. Tentaia este de a-i mna de la spate cu venicul ndemn
"mnnc!". Efectul este exact contrar.
Ponturi utile:
Nu-i obliga copilul s mnnce mai mult dect poate. Nimic nu-i taie mai tare
apetitul dect pislogeala "mnnc, hai, mai ia o gur, hai, n-ai mncat mai
nimic. Mnnc!". Nu-I cicli, las-1 n pace, chiar dac i se chircete sufletul
de grij.
Dac nu-i place ce i-ai gtit, nu intra n panic, nu te da peste cap s-i fad altceva.
Scuz-te c nu-i poi oferi pe moment altceva i sftuiete-1 s atepte urmtoarea
mas. Nu-i da, ntre timp, nimic de rontit, dar ofer-i lichide (fr
zaharuri) i un fruct, dou. Nu te teme c moare de foame, bazeaz-te pe instinctele
lui de supravieuire.
Dac mofturile la masa sunt la ordinea zilei, consult-lla stabilirea meniului.
Dac tot ce vrea s mnnce sunt sandviurile sau cartofii prjii ofer-i-len loc
de desert, n cantiti mici. Dac copilul e destul de mare nct s i fac singur
sandviuri, evit s mai cumperi produse tartinabile i las-i n frigider mncare
gtit. Nu uita c micarea n aer liber i efortul fizic sporesc pofta de mncare.
Roag-1 s guste cteva linguri, dar nu insista. Ridic-i farfuria din fa cnd
schimbi felul de mncare sau cnd ceilali termin de mncat.
Nu-i reproa c n-a mncat, ci remarc doar "nu i-a prea plcut. De ce?" sau
"Nu i-a prea fost foame. De ce?", dar nu face o dram.
Dac nu vine la mas cnd e chemat, las-i mncarea pe mas i ncepei fr
el. Las-1 s termine singur de mncat. Dac nu vine deloc, nu-i mai da nimic
de mncare (n afar de fructe i ap/ceai) pn la masa urmtoare. Foamea e
cel mai bun buctar!
bau
Postat pe 13 Martie 2010 09:31
Nu uita c cei mici nu au papilele gustative antrenate pentru gusturi sofisticate.
Iute, amar, astringent nu le sunt pe plac.
Copiii ador, n genere, sosul de roii i untul. Asezoneaz-le mncarea cu aceste
ingrediente.
Uneori nu gustul e cel care le displace, ci textura mncrii. Dac refuz un aliment,
pregtete-1 ntr-o alt manier data viitoare.
Dac refuz un fel de mncare nou, nu te ncpna s-I mnnce, dar nici nu
te grbi s-I nlocuieti cu altceva. Spune-i simplu "mi pare ru, n-am tiut c
nu-i place" i nu mai face caz. Peste un timp, poi s ncerci din nou s l serveti
- gusturile se mai schimb, dar fii pregtit i cu o alt variant de meniu.
Evit gustrile i buturile dulci naintea mesei cu minimum o jumtate de or.
Dac cel mic vine nfometat de afar i nfulec un dulce sau un sandvi imediat
nainte de mas, poi s te atepi s nu mai mnnce bine. Orict ar insista,
nu ceda.
Taie pe ct posibil dulciurile i snack-urile din meniu. Nu-i lsa s ciuguleasc
ntre mese ca s compenseze ce n-au mncat la mas. Din nou, foamea e cel mai
bun buctar. Dac are venic glicemia crescut, nu mai simte senzaia de foame.
bau
Postat pe 13 Martie 2010 09:34
Si mai sunt si alte lucruri dar nu pot sa postez.Cel mai bine e sa iti trimit cartea.La paginile 110 este vorba despre mancarea sanatoasa si nesanatoasa pt copil,la 112 despre manierele copilului la masa,iar 118 mofturile la masa ,copilul nu mananca.
bau
Postat pe 13 Martie 2010 09:44
Nicole, cate saptamani esti? cand este termenul de ieshit la lumina?? in orice caz, felicitari! si eu de abia asteptam sa iasa.
Ana, cu amenintari nu merge, am incercat cand imi pierdeam rapdarea... dar nu merge. Asa e el mofturos...macar bea lapticul si mai mananca fructe. Bau Citesc acum ce-ai scris!
aly_fab
Postat pe 13 Martie 2010 13:15
Am 39 de saptamani, ultimul termen, la ultimul ecograf a fost 17.03
printesa31i
Postat pe 13 Martie 2010 13:30
buna fetele,pacat ca nu merge la baiatu nasei noastre merge perfect ca stie ca nu mai primeste ce vrea si mai ales dulciurile care il tenteaza si le devoreaza .

poate al tau are doar o perioada trecatoare dar macar bine ca bea lapticul si am inteles ca fructe mananca
anaROBERT
Postat pe 13 Martie 2010 13:39
buna ana.
aly_fab
Postat pe 13 Martie 2010 13:41
buna aly_fab
anaROBERT
Postat pe 13 Martie 2010 13:41
fetele

pentru cine este interesa - avem site specializat de anunturi de copii, anunturile sunt gratuite - asa ca sa tot postam ca sa vindm chestiile ramase mici de la puii nostri!
sau sa cumparam daca e nevoie....

plus ca mai sunt pe acolo si alte chestii ce ne-ar putea interesa - ursitoate, picturi pereti, bone....

era sa uit :) - kidanunt.ro se numeste site-ul salvator :)

yupiiii
marissax
Postat pe 15 Martie 2010 21:33
te rog imi trimiti si mie carte prin email? sunt disperata cu al meu copil, nu mananca mai nimic!!!!!
kidz007786
Postat pe 22 Aprilie 2010 14:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Fetita mea nu mai vrea la gradi. 18 De la: office_salinasusesi_ro 19 Februarie 2010 15:23
Ofer servicii bona Bucuresti 8 De la: garbo207300 28 Mai 2011 19:06
am o sora vitrega 9 De la: mony08 5 Martie 2010 20:58
probleme 3 De la: garbo266891 23 Martie 2012 14:13
Copii indigo 16 De la: kidz007240 11 Martie 2010 01:48
Setari Cookie-uri