cum ii invatam la olita

buna mamici! am si eu un baietel de 2 ani si 11 luni si nu reusim sa scapam definitiv de pampers .ziua face singurel la oala nu mai face pe el,se pune la olita sau pe colacel la toaleta,isi da jos si isi ridica singurel pantalonii.problema insa e ca atunci cand doarme trebuie sa folosim pampers ca nu se trezeste sa faca la olita .nu stiu cum sa fac sa nu mai faca pe el in somn ca in toamna va merge la gradinita(sper eu sa gasim ,ca trebuie) si acolo trebuie sa fie dezvatati de pampers definitiv.daca le uda patul de cateva ori tare mi-e ca ne trimite acasa .
felicya
Postat pe 8 Aprilie 2009 23:12
eu am o fetita de 5 luni si vreau de luna a 6 sa o pun deja sa o invat la olita de cat timp incerci sa il inveti la olita?
kidz000609
Postat pe 8 Aprilie 2009 23:18
la 6 luni sa-o pui la olita??? cred ca este prea devreme .
Eu pe baietelul cel mare l-am pus pe la 1 an si pt. ca nu a vrut am incercat mult mai tarziu , iar de pampersi am scapat pe la 2 ani si de atunci nu am avut deloc probleme , se trezeste noaptea de cite ori are nevoie .David are 10 luni dar nu l-am pus la olita .
rose_kidz
Postat pe 8 Aprilie 2009 23:42
buna felicya
eu am cumparat de la soft seni niste asternuturi speciale si le puneam pe pat
,la inceput se trezea dupa ce facea (o schimbam pe ea si paturica)in scurt timp a inceput sa spuna(dar luam olita langa pat )
sper sa va fie de ajutor
carmenn7
Postat pe 9 Aprilie 2009 08:12
la acele asternuturi ma gandeam si eu. sa vedem ce o sa reusesc luna viitoare ca sunt in concediu si ma pot ocupa numai de el .roby sta toata saptamana la buni la tara ;aici vine doar in week-end.ma gandeam sa ii scot laptele inainte de culcare si sa i-l dau mai devreme .sper sa reusesc
felicya
Postat pe 11 Aprilie 2009 09:48
apropo de invatatul la oala de la 6 luni .eu spun ca va chinuiti degeaba .si eu l-am pus pe roby pe la 6 luni dar degeaba . cateodata se nimerea sa faca altadata nu .eu zic sa mai asteptati sunt mult prea mici .pe robert l-am invatat la oala dupa 1 ani si jumatate . si pot sa spun ca de abea pe la 2 ani am reusit .acum face singurel . problema noastra e somnul . dar trebuie sa o rezolvam pana la toamna .vreau neaparat sa il dau la gradi ca sa il am si eu aproape sa nu fim nevoiti sa ne vedem doar la sf de saptamana .
felicya
Postat pe 11 Aprilie 2009 09:52
buna..si eu i-am luat fetitei mele olita, dar.........nu face.are aproape 9 luni si de fiecare data cd o vad ca se pregateste sa faca o pun repede, dar cred ca se sperie si uita sa mai faca. de 2 zile, avem numai incercari nereusite...

o sa mai incercam si zilele urmatoare.

va pup
horobeanu
Postat pe 11 Aprilie 2009 10:10
buna!fetita ta este destul de mica .si eu am incercat cu baietelul meu la fel .si asa cum spuneam daca nimeream bine daca nu ............asta era .dar cu timpul nu o sa ii mai placa deloc la olita daca insisti de acum .cel putin eu asa am patit cu baietelul meu .la un moment dat nu vroia sa o mai vada .
felicya
Postat pe 11 Aprilie 2009 10:42
oricum mult succes !sper sa reusesti sa o inveti la olita mult mai repede decat mine .
felicya
Postat pe 11 Aprilie 2009 10:44
Avem 2 ani si 7 luni si din ianuarie am renuntat la pampers.
Am incercat si eu de la 10 luni sa-l tot pun pe olita si fara nici un rezultat. Statea si nu facea nimic si apoi cum ii puneam pampers facea imediat. Cu cearta si bataia nu se rezolva problema, ii stresati si viseaza noaptea si fac in pat. SA nu incercati asa. Chiar daca parintii nostri ne mai sfatuiesc asa ,ca si noi la fel am fost mici si ne-au dezvatat mai cu cearta si cu palme la fund.
Eu am zis ca daca al meu copil nu realizeaza inca ,de ce sa-l chinui?
Acum pampersi se gasesc peste tot si nu e nici greu de schimbat.
Am asteptat momentul cand a inteles. Am profitat ca era cald in casa, i-am explicat ca e baiat mare si ca numai bebeii fac in pampers. I-am zis ca de azi inainte nu mai punem pampers, si daca ii vine sa faca, are olita sau wc-ul cu colacel unde fac si copiii mari. La inceput s-a mai scapat pe el pana la wc, dar a invatat sa se tina si sa spuna.Nu l-am certat niciodata pentru ca a udat pantalonii. A preferat wc-ul ca e baiat mare, iar in pat noaptea nu face pentru ca nu e stresat.
De fapt nu facea nici in pampers noaptea. Dimineata facea si facea mult ca nu era suficient pampersul si se uda mereu la burtica.


smileyele
Postat pe 4 Mai 2009 08:28
asa am vrut si eu sa o invat de la 6 luni dar dupa ce am mai citit pareri sant hotarata sa mai astept va multumesc pt sfaturi si sanatate la bibici
kidz000609
Postat pe 4 Mai 2009 16:25
Buna, sunt si eu noua pe aici. Desi la mine inca nu s-a pus problema olitei decit ocazional (Vlad are 8 luni si il pun atunci cind il recunosc dupa mimica), am auzit de la alte mamici ca o lingurita de miere de albine data inainte de culcare il va face pe copil sa nu mai faca pipi noaptea - valabil ptr cei peste 2 ani. Pontul e de la un sofer de tir care noaptea nu vroia sa coboare din masina de frica hotilor. Cica functioneaza. Incercati si spuneti daca asa este. Mult succes !!
Delia_delly
Postat pe 8 August 2009 20:47
silviatatu
Postat pe 9 August 2009 13:08
asta cu miere chiar nu am stiut-o.As incerca dar nu vrea sa manince mierea.Eu am pus-o pe Barbara de cind avea aproape 9 luni si am avut succes .Sa nu credeti ca nu a mai facut pe ea sau ca sa intimplat miracolul olitei.Nicidecum,doar ca ea a fost mai receptiva si nu mi-a refuzat olita si chiar mi-a fost usor sa o invat.Cred ca eram eu mai crispata decit ea Pampers nu am mai folosit pe timpul zilei de cind avea 1 an si aproape 8 luni.A invatat foarte repede sa se ceara si pot zice ca am fost o norocoasa ca nu mi-a dat bataie de cap.Dar si asa inca ii mai pun pampers noapte ca uneori doarme dusa si nu se trezeste sa imi spuna si se scapa.
Chiar daca se intimpla chiar foarte rar tot ii mai pun noaptea.Sper sa gasesc prin magazine sau pe net acele cearceafuri teflonate, cu pelicula plasticata pe dedesupt si bumbac pe deasupra si atunci am sa renunt sa-i mai pun noapte.Mi-e ciuda ca am fost plecata in italia si acolo le gasesti peste tot in magazine si nu mi-am cumparat pe ideea ca si la noi se gasesc.Din pacate nu se gasesc asa usor.Chiar!poate stiti voi de unde as gasi de cumparat asa ceva.Tare as avea nevoie.

Va pup
alinakatt
Postat pe 9 August 2009 20:26
Alinakatt, in bucuresti gasesti ,,cearceafuri telefonate" la magazinul firmei Fippi, undeva in militari , nu stiu adresa exacta , dar daca te intereseaza intreb si iti trimit mesaj.
rose_kidz
Postat pe 11 August 2009 23:51
eu sunt din timisoara deci cam greu sa ajung la bucuresti am gasit pina la urma la quelle pe net binenteles merci mult sper sa-mi fie de folos ca de nu o alta investitie proasta..
alinakatt
Postat pe 12 August 2009 15:30
NU STIU CUM SA SPUN DAR AM 2 FETE CU CEA MARE AM SCAPAT DE PAMPERS FFF USOR ,DE LA VARSTA DE 1AN SI 8 LUNI NU A MAI VRUT PAMPER ,TIN SA MENTIN CA NU A MAI FACUT NICI NOAPTEA IN PAT PISU ,,,,DAR IN SCHIMB CU CEA MICA NU E VLA FEL DE USOR IN SCHIM CEA MICA ARE ACUMA 2 ANI SI VREA SA FACA NUMAI LA WC NU VREA OLITA SUB NICI O FORMA .AM CUMPARAT CAPAC PTR WC PTR COPIII SI S AVEM CE SE INTAMPLA MAI DEPARTE POATE SCAPAM DE PILOTEI [ASA II SPUNE FATA CEA MICA ].PUPICI PTR PICI
denisa_bianca
Postat pe 22 August 2009 22:16
azi mi-a ajuns cearceaful minune ce la-am comandat,cam piperat pretul dar sper sa-si merite bani.deci la noapte o culc fara pampers si sa vedem ce se intimpla sper sa nu ma apuc de spalat chiar de a doua zi parca as fi Agentul 007 in batalie finala Mama contra Pampers
alinakatt
Postat pe 25 August 2009 12:22
Buna dragi mamici. Am si eu o fetita de 1 an si 2 luni si deocamdata suntem la faza cand doar ne jucam cu olita ca sa ne obisnuim cu ea. daca o pun sa stea pe ea nu sta mai mult de 1 minut cu toate jucariile langa ea. Am intrebat si doctorita ei si mia zis ca abia la 2 anisori constientizeaza ei ce inseamna asta si mia zis sa nu cumva so fortez pentru ca risc sa se sperie si sa nu mai faca la olita ci numai pe ea. Asa ca am decis sa o las mai pe la 2 anisori sa vedem ce se intampla dar pana atunci doar ne jucam cu olita.
melania_mela2000
Postat pe 26 August 2009 10:04
buna ziua tuturor! Melania, eu cred ca nu e deloc devreme la 1 an si 2 luni sa incepi sa o pui la olita.Incearca sa o pui pentru inceput imediat ce se trezeste din somn, deobicei cam atunci se intimpla sa faca imediat(asa era la a mea cel putin).Daca ai o reusita si a facut pisu trebuie sa o lauzi, bravo bravo o sa vada ca a facut ceva bun si va fi incintata.Cred ca faza cu se joaca cu olita nu trebuie sa continue prea mult ca atunci o sa o perceapa ca o jucarie nicidecum in alt scop.Apoi sa o lasi pina la 2 anisori eu cel putin nu sunt de acord.Mai ales acum ca e vara e cald o poti lasa doar cu chilotel, si cu un pic de observatie o urmaresti cind face acea mutrisoara cind vine kaki si sunt convinsa ca si pe ea o sa o incinte ideea ca a facut ceva acolo.Daca o lasi pina la 2 ani o sa se obisnueasca sa faca in pampers si o sa-ti fie mai greu sa o dezobisnuesti.De la doi ani deja sunt mai independenti, coopereaza nu zic nu dar daca nu vor sa faca ceva nu vor si gata.Si nu ma refer doar la pisu la olita.De la doi ani intind la extreme limitele pina unde pot ajunge.....
Bafta!
alinakatt
Postat pe 26 August 2009 12:14
Darius are 1 an si 4 luni si de la un an il pun la olita.S-a acomodat cu ea destul de usor iar in 3 saptamani a inceput sa faca kk dimineata.Peste zi se cerea uneori cand facea pipi , iar daca eram pe faza si il puneam facea .Insa minunea nu a durat decat 4 luni , cand in joaca s-a spart olita.a doua zi am mers la magazin si am luat alta dar nu am gasit decat pe roz (care sa fie mai lata la putzulica) si am luat-o.............de atunci refuza s a mai faca la olita .Acum am luat alta asemanatoare cu cea initiala dar degeaba , refuza.In plus si-a schimbat si ora la care face .oricum trebuie sa mai treaca ceva timp sa stabilim ora si sa ne reacomodam cu olita.
adelafistis
Postat pe 26 August 2009 13:59
Am auzit de la alte mamici ca exista pe piata niste olite care canta in momentul in care bebeii fac in ele si asa s-au dezobisnuit de scutec. Incercati si voi!
Lalea_kidz
Postat pe 26 August 2009 15:24
da, sau olita cu forma de jucarie (calut etc)
pinicuta
Postat pe 26 August 2009 15:24
Buna. Vero are 7 luni si de la 5 luni am pus-o pe olita...mama imi spunea ca pe noi cand eram mici ne punea la 6 luni intre perne pe olita....si eu is de parere ca cu cat scapa mai repede de pampers cu atat mai bine.
ralucimp
Postat pe 26 August 2009 20:39
de vreo trei nopti o culc fara pampers.pina ieri noapte nu am avut incidente in pat.dar pe la 5 dimineata o aud cum ma striga MAMA PISU!!!sa scapat un pic si sa simtit uda, a realizat si nu si-a dat drumul de tot.Chiar daca a udat un pic patul eu consider un pas inainte
cearceaful e oknu trece nimic prin el.
alinakatt
Postat pe 28 August 2009 15:15
Superrrrrrrrrrrrr .Felicitari pt progrese.
adelafistis
Postat pe 29 August 2009 15:56
momentan nu avem incidente nocturne.Se trezeste si ma striga Mama pisu pepede pepede(repede),Nici la buni nu mai vrea sa ii puna pampers cind doarme.I-a spus mamei mele `nu pisu pat nu voe`Imi vine sa o maninc nu alta!!!!
alinakatt
Postat pe 1 Septembrie 2009 12:58
buna.eu am o fetita de 1 an si 3 luni,si fuge de olita,am incercat de nenumarate ori,dar nu vrea nu sta nici 2 secunde,in schimb se joaca cu ea,pune toate jucariile acolo,o mai prind ca se aseaza singura pe ea,asa ii place dar cand o dezbrac si o pun la funduletul gol plange de groaza
ce sa fac?a inceput sa vb poate ne vom intelege si imi va spune ca face pipi,si asa o voi convinge sa faca acolo...am uitat sa va zic e f incantata de wc,sa incerc cu reductorul oare?
anafaraon
Postat pe 5 Septembrie 2009 23:52
daca ii place la wc de ce sa o fortezi la olita? daca face la wc o sa fie gata invatata la wc si nu va trebui sa va mai chinuiti inca o data
pinicuta
Postat pe 6 Septembrie 2009 08:23
nu am incercat sa o pun la wc,e doar curioasa,sa incerc,nu?
anafaraon
Postat pe 6 Septembrie 2009 18:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Locurile de joaca -servicii babysitting 2 De la: CautaBona 21 Mai 2010 11:36
in atenta tutoror mamicilor care vor sa scape de un scaun de masina 2 De la: adrica 18 Februarie 2010 22:24
help pls 1 De la: Silvia_Buburuzan_1 18 Iunie 2011 12:22
Scrisoare deschisa catre BOC 70 De la: garbo062427 7 Noiembrie 2010 22:45
After school, cluburi de joaca si sport 3 De la: felideni 30 Decembrie 2008 11:39
Setari Cookie-uri