cum ii invatam la olita

de apucat nu chiar ca doar nu o ducem la vecinu` probabil aveam eu impresia asta ca baietei fac din picioare iar pana cand invata sa faca lucrul asta cine ii directioneaza
Sti am fost prezenta la un episod pe pisu pe peretii camerei la un baietel si cred ca de acolo mi se trage nelamurirea cu pisula baieti.
alinakatt
Postat pe 13 Ianuarie 2010 14:31
alinakatt si eu am zis ca e mai bine cu fetita, insa in momentul in care Darius refuza pur si simplu olita , ii puneam olita si facea din picioare .Ii ziceam sa aratam la tati sau la buni cum fac baieteii mari pipi si chiar a functionat.In plus mai avem unele nopti in care il trezesc sa faca pipi iar el este prea somnoros sa se aseze si imi arata sa ii aduc sus olita(langa putzulik)si face asa din picioare.Asa ca uneori suntem cu avantaj
adelafistis
Postat pe 13 Ianuarie 2010 14:50
ma documentez si eu poate cine stie mai fac un bebe si as vrea sa fie baiat.Sunt atatea discutii cu putulica la baietei ca eu una as fi luata prin surprindere
La pampers ba ca ii pui in sus ba in jos....dupa ajungi la olita si te gandesti acum unde i-o mai pun
alinakatt
Postat pe 13 Ianuarie 2010 14:56
Exista si diferente la olita pt fete este mai mica oala , iar la baieti este mai mare ca atunci cand fac pipi sa nu faca pe langa.Iar cu asezatul putzulicii in pampers n-ai cum decat sa o lasi asa cum sta ea .......adica in jos .Lucrurile astea oricum le inveti din mers ca nu putem spune ca vre-una am avut experienta la primul copil
adelafistis
Postat pe 13 Ianuarie 2010 15:01
Cred ca fiecare copil are propriul sau ritm de crestere si evolutie iar noi parintii trebuie numai sa fim atenti la ei... eu am avut 2 incercari esuate cu baietelul meu pe la 1an jumatate in legatura cu olita...si nu am mai insistat insa in dec a implinit 2 anisori si el tot avea pampers...atunci parca m-am trezit...nu mi se parea normal la 2 ani sa aibe pampers si am inceput sa il pun pe olita(adica un reductor pt wc cu scarita ca sa se poata urca singur) si in 2 zile s-a obisnuit. La inceput se trezea de 2 ori noaptea sa faca la wc sau la olita , acum am mai redus lichidele seara dar tot se trezeste o data. Sunt sigura ca daca incercam mai des , am fi scapat mai repede de pampers insa ma gandesc ca, cumva, si noi am fost comozi...
carla_dana_p
Postat pe 13 Ianuarie 2010 15:05
Da cam asa e.....................este mult mai bine cu pampers , insa daca stai sa te gandesti ca banii care ii dai pe ei poti sa-i cumperi copilului o jucarie sau o hainuta(nu ca nu i-am cumpara altfel) .
adelafistis
Postat pe 13 Ianuarie 2010 15:12
Dar chestia nasoala e ca nu ii primesc la gradi daca au pampers
adelafistis
Postat pe 13 Ianuarie 2010 15:14
Eu doamne multam am scapat de pampers.De la un an si ceva facea deja la olita si pe timpul verii mergeam cu ea afara fara pampi.Cand o apuca o puneam la iarba verde Noapte ce-i puneam pampi ca nu se trezea tot timpul, dar dupa doi ani am vazut ca in fiecare dimineata era uscat si facea jumat de olita la prima ora De cand am cumparat acel cearceaf au disparut si pampersi noaptea .Mai am acasa vreo trei bucati si ii punem la paupusi
Si da, Daniela tine mult de comoditatea parintilor din pacate.Cel putin la noi in tara avem noi mentalitatea de ai invata sa faca la olita ca asa este normal pe cand in alte tari ``europene``ii tin cu pampers pana in clasa I a
alinakatt
Postat pe 13 Ianuarie 2010 15:15
sunteti niste fericite noi acum ne luptam cu acest capitol dar sper sa-l finalizam cat mai curand ca sa zic asa.
SEBY1YEAR
Postat pe 14 Ianuarie 2010 10:27
daca a inceput sa faca si nu refuza in curand o sa uiti si tu de pampers Vad si ei ca e mai bine cu putulica libera doar cu chilotel, nu o mai tin toata adunata in pampers
Libertate de miscare
alinakatt
Postat pe 14 Ianuarie 2010 10:33
Da asa este.Sa vezi ce-i mai place si la al meu cu putzulica la aer .Se mai intampla cateodata sa-l scape si sa-i dea drumul la un picur de pipi pe chilotel ,sa-l vezi atunci ce fata face si ce se stramba ca nu-i place .Deci acum e mult mai bineeeeeeeeeeeeee
adelafistis
Postat pe 14 Ianuarie 2010 15:32
Si inca ceva ..............exista dati in care este mult prea ocupat iar eu il intrerup din activitate si se enerveaza si refuza sa faca pipi , iar eu ii zic ca-i pun pampersul si incepe sa planga si vine la olita repejor
adelafistis
Postat pe 14 Ianuarie 2010 15:34
Cearsafuri care pot fi puse in pat ssa nu se ude sunt si in supermarket-uri de la Happy
marmota_kidz
Postat pe 9 Februarie 2010 15:27
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 12 Aprilie 2010 23:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cosmar 14 De la: Kiki_Mic 10 August 2009 10:49
SANSA LA VIATA 4 De la: daria25 14 Iulie 2010 22:18
poezii de Paste 15 De la: vasilicasavoiu 11 Aprilie 2009 13:38
Irina Petrea 1 De la: 15 Iulie 2011 20:54
hainute copii 1 De la: georgianaalexandramogos 10 Decembrie 2008 19:38
Setari Cookie-uri