sarcina oprita din evolutie

nici nu mi pot imagina prin ce ai trecut si prin ce treci!eu am avut o sarcina oprita din evolutie la 2 luni si nu mi revin nici acum...imi pare rau!
garbo269398
Postat pe 14 Martie 2012 23:30
De la: shinning, la data 2008-11-30 13:49:12Arista,

Si eu am pierdut o sarcina la 10 saptamani. Ca si tine am trait o tragedie pe care probabil cei din jur nu au perceput-o cu aceiasi intensitate pe care am trait-o eu. Eu am avut simptomele specifice graviditatii cam din a 10-a zi a sarcinii. Intr-o dimineata m-am trezit , m-am spalat pe dinti si brusc mi-am dat seama ca ceva nu este in ordine, nu imi mai fusese greata la spalatul pe dinti. Medicul mi-a confirmat ca sarcina mea se oprise din evolutie. Nu am vrut sa accept, ma comportam ca o nebuna. In doua zile m-au vazut 4 medici. Cautam acem medic care sa-mi dea speranta ca nu este totul pierdut. Medicul meu era in culmea fericirii pentru ca tocmai ii nascuse sotia primul copil .Durerea mea era si mai mare, vazand fericirea unui om care avea un copil. Si mie mi-a recomandat sa mai asteptam 10 zile, cu speranta ca poate vor aparea si bataile cordului. Nu a fost asa. Am facut un chiuretaj terapeutic pe 13 februarie 2007. Recuperarea a durat 2 saptamani. Enorm pentru un simplu chiuretaj, dar eu eram epuizata psihic si nu-mi ajutam nici organismul sa se refaca. Dupa 3 luni am plecat in Florida, unde s-a intamplat minunea: am ramas insarcinata. Am nascut pe 30 ianuarie, fix la un an de zile decand fusesem anuntata ca pierdusem prima sarcina, iar pe 13 februarie anul acesta am scos certificatul de nastere al copilului meu. Vezi datele de mai sus, ca sa intelegi ca viata nu este o intamplare. Am inteles ca viata isi are cursul ei. Ai doua optiuni: fie te lasi purtat de val si iei lucrurile asa cum iti sunt date, fie te opui valului si totul este mult mai dureros. Proiecteaza-ti viata dincolo de durerea aceasta, pentru ca te asteapta lucruri minunate. Te pup, mult succes!
garbo_4538
Postat pe 12 Iunie 2012 13:04
Dragele mele mamici si viitoare mamici,ma numesc Oana si vreau sa ma alatur si eu voua cu povestea mea....In decembrie 2010 am suferit un accident de masina chiar a doua zi de Craciun...eram cu sotul si cu parintii mei, mergeam la bunici, cand, dintr-o curba , o masina se indrepta de-a lungul drumului direct inspre noi...ne-a lovit in plin....am scapat cu bine sa zicem asa...Am facut 2 radiografii pentru coaste deoarece centura m-a strans foarte tare c o luna m-am dat jos din pat doar ajutata....am prins o raceala care m-a tinut cam 4 saptamani si totusi cand nici nu ma asteptam am ramas insarcinata:). Bucurie mare, ne-am gandit ca dupa tot raul a venit si o veste buna....Nu ne-am bucurat prea mult insa.....la 9 saptamani am aflat crudul adevar...sarcina oprita in evolutie...Am simtit ca pica tavanul pe mine. Dupa o lunga discutie cu medicul ginecolog, care mi-a povestit pe indelete si cu tot calmul si compasiunea din lume despre ce s-a intamplat si ce urmeaza sa facem, am facut chiuretajul prin aspirare in ziua urmatoare. Durere, foarte mare durere in suflet caci fizic nu am simtit nimic, mi-a facut anestezie generala ca mi-a spus ca e si asa prea mare durerea pierderii nu mai e nevoie sa ma mai chinuie si el....Mentionez ca analizele erau toate ok, am facut la analize si toate au fost bune. Am asteptat ca cele trei luni sa treaca pentru a putea incerca iar sa raman insarcinata....Am asteptat mai mult ca am vrut sa treaca iarna sa evit vreo raceala in cazul in care as fi ramas.....Exact la un an, in aceeasi perioada am ramas iar insarcinata si am zis ca de data asta va fi bine! La eco era totul ok, analize peste analize, totul bine. Am zis ca asa a fost sa fie sa raman exact in acea perioada si ca de data asta trebuie sa fie bine.....bineinteles ca n-a fost sa fie....sarcina oprita in evolutie tot in saptamana 8/9.....Va inchipuiti ce a fost in sufletul meu, al nostru.....Din acel moment, medicul ginecolog mi-a spus ca este clar ca trebuie sa facem niste teste genetice pentru a vedea daca nu cumva este vorba despre trombofilie.....II multumesc si acum ca m-a indrumat sa fac aceste analize ( care sunt scumpe intr-adevar pentru veniturile noastre modeste, insa fara de care nu puteam duce sarcina mai departe ). Le-am facut si am fost depistata pozitiv la 6 mutatii din 9. Stiu ca este in afara subiectului problema ridicata de mine insa este un semnal de alarma! Acum sunt din nou insarcinata in 8 saptamani si fac injectii cu anticoagulant in fiecare seara pana la final si dupa nastere inca 6 saptamani....Mai iau Utrogestan si Acid folic de 5 mg si pana acum este totul bine. Sper si imi doresc din suflet sa pot sa duc sarcina pana la capat. Ma bucur de asemenea ca am depisttat problema la timp si am putut intra pe injectii de indata ce am stiut ca sunt insarcinata :). Fetelor, va rog din suflet nu stati indiferente si nu mai asteptati sa mai pierdeti inca un copilas, puterea sta in mainile voastre si ale lui Dumnezeu, insa El ne-a lasat posibilitatea de a alege....Asa ca eu zic sa alegeti sa faceti si aceste analize daca nu le-ati facut inca. Imi cer scuze ca am deviat de la subiect insa nu vroiam sa cred ca as putea suferi de asa ceva pentru ca nimeni din familia noastra nu s-a confruntat cu asa ceva si eu totusi am pierdut 2 sarcini....Va pup pe toate si va doresc multa sanatate, putere sa treceti peste durerea pierderii si sa mergeti mai departe, sa nu renuntati! Numai bine si bebelusi sanatosi tuturor!
garbo_8236
Postat pe 5 Octombrie 2012 16:35
Salut, ma numesc Doina, si ciitesc tot ce scrieti, si vi sa intimplat asa ceva, si mie mi sa intimplat la fe, in noiembrie aflasem ca sunt insarcinata, eram nespus de fericita si eu si sotu, la 7 saptamini am fost si am trecut toate analizele, si asteptam sa fie 18 saptamini sa plecam iear la medic, dar na fost sa fie,pe 1 ieanu arie, seara am opservat pe lenjerie, ceva cafniu, si mam ingrijorat, am inceput sa sun, si mi sa spus urgent sa chem salvarea ca nu bine, am fost intenata cu semn de abost, ma ceream la uzi, dar medicu imi zicea ca nui bine sa fac atitiea si sa rabd pina ma vor externa, dupa 2 zile mi sau inceput durei insuportabelel, si pe 4 am fost la uzi, si am stat la uzi jumate de ora, medicu cauta inimoara copilului, si cu toate incercarile imi spusese ca sarcina e oprita in evolutie la 7 saptamini, dar eu aveam deja 12, era vineri, plingeam si nu puteam nici sa vorbec, am hotarit, deodata sa mi se faca tot ce trebuie, si sa nu ma chinui, ca ei vroieau sa ma mai lase, arpoape o luna de zile, nam avut nici un semn ca ceva nui in regula, mieau facut anestezie generala, si nu tin minte nimic, acuma ne revenim , nu ma doare nimic am avut scurgeri, dar vadca de vo 2 zile sau oprit, peste 2 saptamini ma duc sa dau anlize la virusi, ca mi sa spus ca sunt multi factori ce pot sa aduca la asta, si astept pina pe 24 25 si ma duc,mie frica de ceiea ce o sami zica,acolo, dar sper sa nu fie nimic serios, si deja peste jumate de an o sa putem incerca din nou, mii foarte greu, sotul face totul ca eu sa nu fiu suparata ma incurajeaza, nu stiu nimic ce va fi cum va fi, dar speram si ne rugam la Dumnezeu, sa fie totul bine, si cred ca asa va fi, o sa ne daie Dumnezeu, un baby. va inteleg foarte bine, dar trebu de luat in mini si de mers inainte, ca uitindute in urma nu schimbi nimic. va doresc succese la toate.
Doina_Gorobivschi_1
Postat pe 16 Ianuarie 2013 17:37
Buna arista,

Si eu am patit la fel.Am avut o sarcina oprita in evolutie,la 8-9 saptamani.Dar nu am simtit nimica,am crezut ca totul e ok.. pana am ajuns la d-na doctor (la primul control).
Si mie mi-a spus sa mai asteptam o saptamana,ca poate totusi e totul ok.. dar.. n-a fost :( ..
Dupa o saptamana trebuia sa fac avort (cu pastile).
Asta s-a intamplat anul trecut in Mai(2012).

Stiu ca au trecut 4-5 ani de cand ai postat asta.. dar as vrea sa stiu daca ai acuma bebe? :)
Ai reusit sa duci sarcina pana la capat a 2-a oara?


Pupici,
Andreea.
garbo_10942
Postat pe 27 Ianuarie 2013 16:44
Buna Oana :)

Imi pare rau ca ai trecut si tu prin asa ceva,si inca de 2 ori :(
Si eu am avut anul trecut in Mai(2012) o sarcina oprita in evolutie.

As vrea sa stiu cum esti acuma,e bine bebele? :)


Va doresc numai bine :*

Pupici,

Andreea.
garbo_10942
Postat pe 28 Ianuarie 2013 16:27
Salut, la toti, numai mam revenit putin dupa sarcina perduta, si am dat analizele, la virusii TORHC, si cu speranta ca o sa fie bune mam gresit, analizele sunt rele, mine plec la medic sa imi scrie tratament si sa imi mai spuie cite ceva, mam stresat din nou, si nustiu la ce sa ma astept, deja miea frica ca si a 2 sarcina pot sa o perd fix asa, imi apar diferite ginduri o sa ajute tratamentu care is sansele sa duc sarcina pina la urma
Doina_Gorobivschi_1
Postat pe 4 Februarie 2013 17:56
2007-sarcina oprita in evolutie
2008- vine pe lume copilul meu minunat
2012-sarcina oprita in evolutie
2013-sarcina oprita in evolutie

Asta cine o mai explica? O sarcina si o nastere fara probleme si 3 sarcini oprite in evolutie!
garbo_13092
Postat pe 21 Aprilie 2013 11:51
Buna, ma alatur voua cu durere in suflet... Am un copil minunat, de 2 ani si 5 luni, si ne-am mai dorit foarte mult inca unul. Am ramas insarcinata, relativ repede la cei 37 de ani ai mei.... bucurie mare. Spre deosebire de prima sarcina, unde am avut hematom decidual la 6 saptamani, acum totul era bine, fara sangerari, fara greturi... teste de coagulare bune, eco super, .... cam in sapt 8-9 am avut ameteli, senzatii de sufocare, si parca tot interiorul mi se ridica in gat si nu puteam vomita; apoi dintr-o data m-am usurat, nu mai aveam greturi...imi era asa drag , ziceam ca o sa am cel mai cuminte copil din lume, ca primul baietel e cam nazdravan. In sapt 10-11 am fost la mare, am inceput sa ma ingrijorez, nu simteam deloc copilul...toti mi-au zis ca sunt nebuna, nu tb neaparat sa vomit si sa-mi fie rau, mai sunt si sarcini usoare... Sapt trecuta am intrat iar in panica ,ca nu luam in greutate deloc...dar iar au zis toti ca sunt nebuna.... Ieri...ieri am fost la bitest....CEA MAI TRISTA, MAI CUMPLITA SI MAI NEAGRA ZI DIN VIATA MEA.... sarcina oprita din evolutie in sapt 8-9. Plang incontinuu...mi-a murit copilul...Dr meu, Dragos Albu, mi-a explicat ca nu e vina mea, ca se mai intampla.... mi-a explicat de cateva ori, cu caldura si compasiune...
Iar eu...eu plang si ma bucur ca e inca in mine, la loc cald...si il invelesc sa-i fie bine...pana marti. Marti ce ma fac? Ce se intampla cu el? O iau razna....noroc ca am baietelul care simte ca e ceva in neregula, ma mangaie si ma pupa si mangaie intr-una bebe.... Sunt , ca si voi, o mami de baietel si o mami de inger...
garbo_382606
Postat pe 1 Septembrie 2013 17:40
Buna! Acum 3 zile am aflat ca sarcina s-a oprit din evolutie si am facut chiuretaj. Aveam 2 luni.
am facut cu anestezie generala, nu am dureri dar sunt ingrijorata deoarece sanii m-i s-u inflamat, ma dor si mi-a curs ceva (am vazut tricoul ud si patat cand m-am trezit).
Ma puteti ajuta cu o informatie?
garbo_413898
Postat pe 23 Iulie 2015 17:10
Buna,

Saptamana trecuta (la 18saptamani) am aflat la un control de rutina ca sarcina se oprise din evolutie de o saptamana, (era cea mai asteptata ecografie, doctorul trebuia sa ne zica daca e fetita sau baietel).
Am trecut peste o nastere indusa si un chiuretaj inainte sa apuce sa imi faca anestezia epidurala.
Nicio o durere fizica nu se compara cu cea sufleteasca. Nu am avut greturi, a fost o sarcina usoara, dublul test OK, analize OK, controale la 7 sapt, 11sapt si 13 sapt si m-au trimis acasa sa revin la 18 sapt ca fatul e in regula.
Am avut doua scurgeri nazale in doua nopti diferite inainte cu o saptamana de control dar nu abundente si inainte cu 3 zile de control am avut dureri groaznice de spate si partea stanga, doctorul zice ca nu aveau legatura cu sarcina, desi e imposibil sa cred asta.
Doctorita de garda mi-a zis imediat ce am avortat ca cordonul ombilical era rasucit , doctorul meu a doua zi mi-a spus ca intreruperea de sarcina nu e de la asta pentru ca fatul putea sa fie alimentat. Deci singura explicatie: asa a fost sa fie, tu ai analizele OK, corpul respinge sarcina cu probleme si sa mai incercam o data dupa postul Craciunului.
Doctorul e cel mai bun din oras, se sta cate 3 ore la rand desi programarile se fac cu o luna inainte, incerc din rasputeri sa nu dau vina pe lipsa lui de timp de a explica si de a fi alaturi din punct de vedere sufleteste si inainte si dupa.
Ma framanta ca nu am niciun raspuns despre cauzele avortului, nici macar nu am avut curajul sa intreb ce era fatul, sper doar ca am facut bine ca nu am intrebat, sa nu intru in depresie. Ce nu inteleg e ce s-a intamplat cu saracul sufletel, la o sarcina asa avansata, incadrata la risc minim. Ma invinovatesc ca nu l-am sunat la orice stare ciudata, de la acele sangerari nazale, la orice credeam eu ca e in neregula. Daca as fi stiut cate cazuri sunt, ca se poate intampla ceva rau si in trim 2 dupa doctorul te asigura ca totul e ok, m-as fi mutat la el la usa.
Eu lucrez de acasa, niciun efort fizic exagerat, nimic nu m-a facut sa imi pun intrebari...si totusi...
garbo_416223
Postat pe 30 Septembrie 2015 17:31
Buna seara tocmai am pierdut o sarcina de 2 luni jumate , si tot anul asta după paști am mai pierdut una de 2 luni nu inteleg de ce nu pot tine sarcina! Este foarte greu! Acum trebuie sa aștept sa se producă avort spontan sa nu mai fac încă un chiuretaj ca nu este bine!
Nicoleta_Tarba_1
Postat pe 5 Noiembrie 2015 18:26
La mulți ani! Înainte de a va povesti necazul prin care am trecut vreau să va doresc un an mai bun cu împliniri și pt noi mămicile fără noroc. Necazul meu a început pe dată de 28 dec/ o zi neagră în viață mea. Pe 30dec trebuia să fac o ecografie să vedem dc bebe avea inimioară mai bine. Pe 30 dec trebuia să fiu în 8 sapt/ numai ca nu am mai apucat. Pe 3dec eram în culmea fericirii. Aflasem ca voi fi mămică. Atunci aveam 4sapt. Nu se vedea bebe. Pe 15 dec la 6sapt și 2 zile. L.am văzut . Era o mogâldeață foarte drăguță. Atunci i .am ascultat inimioară. Dl dr.a fost rezervat spunându.mi ca nu.i place ce aude. Bătăile inimii erau neregulate. Mi.a prescris tratament . l.am urmat întocmai:arefam ovule unul seara, aspenter pt circulație, magneB6 iar dimineață no.spa 2,/zi și femibion pt fixarea sarcinii. A zis să vin la control peste 10 zile. Venea fix de Crăciun și nu se putea așa ca ziua de 30era foarte așteptată pentru a află o veste bună. Pe 28 a început coșmarul. Hemoragie...bebe nu mai dădea semne. Inimioară lui nu mai bătea. Sarcină oprită în evoluție la 6saptamani. Am făcut curetaj. Mi.a fost curățat uterul cu aspiratorul. Nu mai zic durerile prin care am trecut. În timpul sarcinii eu nu amavut niciun simptom. Fără grețuri, stări de leșin și altele. În schimb dormeam mult și oboseam foarte des. Acum tot încep să caut răspunsuri . De ce i s.o fi oprit inimioară? O findin cauza ca am rh negativ iar soțul pozitiv? După acest curetaj am făcut vaccin pt rh parcă rhesonativ. Imindoresc din suflet un bebe anul acesta. Știu ca 3luni nu am voie. Trebuie să fac analize amănunțite. Mai este cineva în cazul meu??? Care a reușit și are bebe??? Mă simț singură și defectiv nu mai am putere...
garbo_425027
Postat pe 2 Ianuarie 2016 17:07
Buna. Nici nu stiu cum sa incep...s-ar putea sa am o sarcina oprita din evolutie :( doctorul nu este sigur peste o saptamana trebuie sa ma intorc la control...la eco totul pare normal chiar si corpul galben de sarcina arata bine doar ca sarcina este in urma cu 2 saptamani, in loc de 7 saptamani cat ar trebui arata de 5. Mentionez ca eu nu am ciclul regulat deci dupa parerea doctorului ar putea fi o sarcina tarzie dint-ro ovulatie intarziata. Ultimul ciclu mi-a venit la 38 zile, in 23 noi. 2015 deci as fi putut avea o ovulatie mai tarzie.Sangerari nu am avut deloc, sanii ma dor ingrozitor si s-au dublat :p am si ameteli si greturi putin, deci simptomele le am, doctorul zice ca asta e de bine.Ce ma deranjeaza sunt durerile destul de tari pe care le am la ovar :( si faptul ca in ultima perioada am fost foarte stresata,obosita si cu nervii la pamant... Intrebarea mea este cum arata o sarcina oprita in evolutie la ecografie? a mai fost cineva in situatia mea?? Sunt foarte speriata :( incerc sa ma linistesc dar sincer imi este foarte frica de ce voi vedea peste o saptamana la ecografie :( Imi doresc foarte mult acest copilas, mai am o fetita de 4 ani si ea isi doreste foarte mult un fratior .Multumesc mult pentru raspunsuri.
Marii19
Postat pe 18 Ianuarie 2016 10:36
buna ziua , manumesc doru , impreuna cu sotia mea incerca sa avem si noi o minune cam de mult tip si datorita mie ( varicocela) fara rezultat din pacate . dar acum o luna s-a prins si la noi minunea ( am fost operat) . din nefericire insa avem parte de acelasi crunt si dureros lucru "sarcina oprita in sapt.5 din dezvoltare" . acum vreau si eu sa va intreb ce se poate face in privinta hcg care a crescut dar nus-a dublat? cum pot sa o ajut si sa se ajute sotia mea in aceasta privinta? ne dorim un ursulet sau o printesa enorm de mult , mentionez ca sotia mea este la prima sarcina
Va multumesc frumos anticipat pt raspunsuri si doresc tuturora sa va ajute Dumnezeu sa aveti puiuti sanatosi
garbo_433464
Postat pe 5 Martie 2016 21:16
Bună...
Cum esti ? Nu m-am uitat atentă la data postarii tale, însă vreau sa îți spun ca eu acum scriu din spital. Am pierdut a 3-a sarcină.... la 11 săptămâni, azi facem 12, dar am sangerat Am venit la eco. Am trombofilie si rh negativ, rh-ul nu e o problemă mare, nu am avut anticorpi, însă acum trebuie să îmi facă injecția aia , de după chiuretaj..... Acum ne aprofundam in analize,mai tare si sper ca data viitoare sa ajung sa imi tin puiul in brate...... putere multă iti doresc si curaj...... !!!!!! Sănătate! :*
Alina_Stancu_1
Postat pe 30 August 2016 19:24
Bună seara. Vă scriu și eu după ce am citit toate paginile despre acest topic. Pe data de 31 am aflat că sarcina mea este oprită din evoluție. Se presupunea ca avea 8 săptămâni,deși arata ca de 6 săptămâni. După ce am aflat aceată veste,mi s-a recomandat un chiuretaj prin aspirație. Nu am simțit abaolut nimic,a fost cu anestezie generală și nu am sângerat decât 2 zile. Fizic sunt bine, insă psihic sunt la pământ. Era prima mea sarcină. Am citit ca multora dintre voi li s-a recomandat o serie de analize ulterior. Mie doamna doctor nu mi-a recomandat nimic, punând seama pe cauze genetice. Intenționez să schimb insă doctorul, întrucât nu cred ca mai pot trece prin așa ceva. Vă rog să-mi recomandați un medic bun, care sa empatizeze mai mult cu pacientul, să se implice mai mult.Menționez ca sunt din București
Vă mulțumesc.
garbo_493971
Postat pe 7 Noiembrie 2018 21:54
Te rog, imi poti spune orasul si numele doctorului?? Multumesc.
garbo_493971
Postat pe 7 Noiembrie 2018 22:05
Îmi poti spune te rog, numele medicului?
garbo_493971
Postat pe 7 Noiembrie 2018 22:07
Imi cer scuze pentru mesajele repetate, nu ma pricep atat de bine. Voiam sa scriu direct fetelor care au spus ca au gasit medici buni, care le-a recomandat mai multe investigatii. Va rog din suflet.
garbo_493971
Postat pe 7 Noiembrie 2018 22:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sarcina pierduta cu anencefalie 7 De la: luli_truli 28 Martie 2016 23:26
Vreau sa fac si eu un bebe! :sml-sad0116: 2 De la: garbo022242 5 Decembrie 2011 17:59
buna 1 De la: kidz000639 10 Aprilie 2009 23:58
ANTICONCEPTIONALE SI O EVENTOALA SARCINA? 1 De la: cassandra895 31 Iulie 2009 17:38
SEX LIFE - Spune si povestea ta ..!! 1 De la: shivashante 21 Februarie 2009 19:14
Setari Cookie-uri