DESPARTIRE DUREROASA PENTRU UNUL DIN NOI

Fetelor dupa 6 ani de suferinta ,m-am hotarat asa vazand factura detailata de la telefonul care de cite ori ajungea acasa si-l inchidea sa ma despart de el,dar cum ?pur si simplu la ora 20.30cind a ajuns acasa i-am aratat lista,l-am intrebat daca are vreo explicatie a zis ca nu iam dat 15 min. sa parasaseaca casa fiind casa mea care am facuto cu sotul meu primul care Dumnezeu sa-l ierte a decedat in urma unei lungi suferinte.A plecat si bineinteles ca actuala d-na ia gasit imediat unde sa locuiasca undeva cu chirie nu stiu daca stau impreuna aviind in vedere ca ea inca mai are de rezolvat problema cu sotul ei ca din cite stiu inca nu au facut partajul, dar presupun ca are grija de el il spala ii calca si etc.celelalte,dar problerma e ca inca il iubesc sufar ca un caine nu pot sa dorm nu pot sa maninc,il vreau inapoi imi doresc sa trec peste tot ce sa intimplat numai el sa vrea sa vina inopoi dar este atat de orgolios incat nici nu vrea sa auda de asa ceva vrea sa divortam la Primarie cu conditia sa-i platesc eu ratele la banca la imprumutul facut impreuna cu mine sa reamenajam locuinta ca numi plateste el luxul si confortul meu,daca nu vreau asa se duce la tribunal si face partaj,nu doreste sa ne vedem ca vezi chipurile eu vreau sal aduc inapoi si el nu mai vrea .Fetelor aste e o parte din povestea mea dar e mult mai complicata si mult mai multe de spus v-as plictisi dar nu mai pot cum sa procedez ce sa fac il vreau inapoi chiar daca am suferit atat de mult imi doresc sa vina inapoi acasa dupa 11 ani de convetuire impreuna si dupa tot ce a facut tot il mai vreau chiar daca a recunoscut ca e vinovat nu poate sa ma ierte ca lam dat afara ca un caine noaptea la - 19 grade ca nu mai vrea sa vina nici macar in bloc dar in casa mea nici atat .Fetelor daca cititi aceasta scurta istorie a mea vas ruga din tot sufletul sa-ma sfatuiti cum sa procedez sal aduc inapoi acasa? deci asta imi doresc sa vina inapoi acasa nu vreau sa ma despart de el nici in ruptul capului deci il vreau inapio ce trebuie sa fac ce sai mai spun cum sa mai fac ca nu mai stiu ??????????Apropo voi credeti ca dupa 7 ani de cind stiu ca e cu aceasta D-na credeti ca o iubeste chiar asa de mult incat sa nu poata sa renunte la ea? chiar nu mai are nici un fel de sentiment fata de mine ca nu vrea nici in ruptul capului? si mai ales el nu are pe nimeni in Bucuresti e din provincie si totusi nu vrea de ce oare?,si inca ceva eu am fost a 3 lui nevasta si despartirile de celelalte tot din cauza asta au fost infidilitate la toate a gasito tot timpul pe urmatoarea si ramanea cu cea care era motivul despartiri,va rog astept sfaturile voastre. Va multumesc mult.Astept
nuti_poe62
Postat pe 3 Martie 2011 10:36
draga mea, gandeste-te bine!: esti sigura ca vrei barbatul atator femei? il vrei tu pe barbatul care va dori intotdeauna pe o alta, si o alta, si o alta? vrei tu un asemenea nehotarat si imatur? il vrei tu pe barbatul incapabil sa-si asume o relatie, un drum, cu netezimea si meandrele lui, in doi si numai in doi? el nu vrea sa se intoarca pt ca nu-si doreste asta, pt ca nu poate fi barbatul unei singure femei, pt ca nu-i poate fi devotat, fidel unei singure femei. pt ca nu-si poate fi fidel lui insusi. e un superficial involuat, un adolescent intarziat, de-a dreptul caraghios. ii mai lipsesc cosurile de pe fata. ...ori, poate, nu! (sic!). nu se intoarce nu pt ca i-ai sifonat orgoliul dandu-l afara, ci pt ca a gasit o portita de scapare in gestul tau categoric, intrucat nu stie sa faca decat ceea ce stie cel mai bine: sa plece. nu-si face griji pt ca nu simte asta, nu e in stare de empatie, de a se pune in pielea si suferinta celuilalt.

cat despre reactia ta, aceea ca, dupa ce l-ai dat afara, ai realizat subit ca-l vrei, asta nu e altceva decat instinctul de supravietuire, de conservare. cand l-ai dat afara, ai facut un gest care te plasa intr-o pozitie superioara, de control. era decizia ta si nu a lui. el trebuia sa se supuna si s-a supus. cand, ofuscat, si-a luat catrafusele si a plecat, zicand ca nu se mai intoarce, ai tresarit brusc, ca si cum nu asta e ceea ce vroiai, intrucat credeai ca va veni la tine, rugandu-te in genunchi sa-l primesti inapoi. iar tu, dupa o scena inevitabila in asemenea contexte, ca, deh, face parte din decor si scenariu, scena cu accente de melodrama, cu tine invocand o pseudomedusa cu serpii deranjati, dar docili, il ierti, bineinteles.
ei, numai ca perspectiva reala nu se suprapune cu cea inchipuita de tine, tu nu mai detii fraiele situatiei si, deodata, schimbi macazul. din dominator devii cel supus. iti doresti asta.

ideea e ca, daca te-ai asculta cu mai multa atentie, ti-ai da seama ca nu asta iti doresti: sa se intoarca la tine, ci sa nu fi tu cea cu vanitatea tavalita. nu cred ca-l vrei pe el. ...ori cine stie?!
esme
Postat pe 3 Martie 2011 11:51
iubita mea,sa stai sapte ani linga amanta ....inseamna ceva pentru el,deci nu poate renunta la ea ,asta e sigur.De ce il vrei inapoi?pentru ceeee?...vezi de viata ta si gandeste-te ca el nu te merita,te va insela mereu...stii tu lupul schimba parul,dar naravul,....hmmm ma indoiesc.Vei gasi pe cineva cu siguranta ,cineva sa te merite iubita....cauta si nu te inchide in tine pentru un nenorocit....nu se merita,o viata ai si merita traita...succes ati doresc!fii tareee,...vei vedea ca peste 2-3 ani o va insela si pe ea
matix1
Postat pe 3 Martie 2011 12:02
si pentru ce il vrei, nuti, inapoi?
Nu e al tau oricum - sufletul lui e in alta parte. Vrei doar sa iti ocupe mobila prin casa? Sa aiba cine sa iti aminteasca in fiecare secunda a vietii tale ca nu esti suficient de femeie - precum cealalalta? Sau celelalte..cite or fi fost?
Admitind ca s-ar intoarce, ar sterge, ar anula decizia lui de atunci? Daca se razgindeste, inseamna ca n-a gindit asa? Daca tu castigi razboiul asta inseamna ca n-a avut loc - nu mai exista nici morti, nici raniti?
quasaria
Postat pe 3 Martie 2011 20:31
oare ar castiga razboiul???
eu cred ca nu....
eladaela
Postat pe 3 Martie 2011 21:48

@nuti_poe... pai l`ai dat afara pe cainele ala, la -19 grade, noaptea, si acuma te-ai gandit sa-l aduci inapoi, cand a venit primavara, si el si-a gasit culcus? pai crezi ca-i prost? ori esti invioasa acuma pe fericirea lui si vrei sa i-o faci
Cinele nu fuge de colac, fuge de ciomag! Intreaba-te tu, ce i-a lipsit de la tine, si a gasit la ailalta cauta cauzele!
Reflex
Postat pe 3 Martie 2011 22:18
cel mai bun caz ipotetic - si nici macar cel mai bun n-ar fi suficient de bun sa justifice primirea lui inapoi.
quasaria
Postat pe 3 Martie 2011 22:18
reflex, cind vad cita lume justitiara pe aici, mai ca imi sta in vf. degetelor sa spun o poveste... da'ma abtin.
quasaria
Postat pe 3 Martie 2011 22:20
acuma...sincer, io am o oroare, cand aud femeile ca spun: l`am spalat, l`am calcat, l`am hranit, l`am respectat...nu stiu de ce a plecat!
Reflex
Postat pe 3 Martie 2011 22:21
tocmai dia!
quasaria
Postat pe 3 Martie 2011 22:24
@q...eu zic ca, nimeni nu iese dintr-o relatie/casnicie, care functioneaza. a, ca mai da o pedala ...se mai poate. dar, daca acasa mecanismele functioneaza bine, nu pleaca.
ideea e ca, nu trebuie sa scormonesti in toate, c`apoi sa nu te mire ca, chiar vei gasi ceva incriminator. sau inchipuit, incriminator
Reflex
Postat pe 3 Martie 2011 22:28
depinde cit de mare e inertia.
quasaria
Postat pe 3 Martie 2011 22:39
mdea...se mai merge si din inertie. se pare ca si la ei, asa a fost. cand vorbeste de o viata dubla, 6 ani.... aoliooooo...mare greutate o fost pe capul lui!
Reflex
Postat pe 3 Martie 2011 22:42
... eu am fost a 3 lui nevasta si despartirile de celelalte tot din cauza asta au fost infidilitate la toate a gasito tot timpul pe urmatoarea si ramanea cu cea care era motivul despartiri


Sa intelegem ca si tu ai fost motivul despartirii de cea de-a doua nevasta?
Cand eram pustoaica, am citit undeva ca ,,barbatul care a lasat o femeie ca sa fie cu tine, te va lasa si pe tine, ca sa fie cu alta,,.

L-ai dat afara la -19 grade cu tamtam, sa nu te astepti sa revina acasa pocait, mai ales ca are un alt culcus mai primitor.
Inteleg bine de ce l-ai dat, in principiu ai avut dreptate s-o termini cu el, dar sa-l chemi inapoi acum dupa tot ce s-a intamplat, inseamna sa lingi unde ai scuipat
charmelen
Postat pe 3 Martie 2011 22:57
Va multumesc pentru sfaturi cateodata si critici ,dar chiar aveti dreptate stiu ca asa e dar ma doare sufletul ma simt singura pur si simplu abandonata pustiita si nu va mai spun ca cea mai dureroasa problema a mea e cea de sanatate dar eu parca am inebunit si nu-l vad decat pe el nu ma mai intereseaza decit persoana lui nu pe mine care anul trecut am avut poate cea mai mare problema de sana tate din viata mea,si nu e usor sa ti se spuna ca ai cancer nui asa?si cu ajutorul lui Dumnezei am trecut ,dar de ce nu pot sa trec peste acest lucrul?stiu ca o sa ziceti ca sunt nebuna si asa si e dar poate o sa mai dureze o perioada si incet,incet o sa ma pun pe picioare A am uitat sa va mai spun ca el nici nu vrea sa ma vada sa discutam despre cum sa procedam ,acum stiind ca eu sunt cea invinsa face ce vrea din mine si eu ca o proasta ce sunt mam dat singura de gol ca il vreau inapoi,iar invingatorul acum e EL.Va multumesc pentru sfaturi si va rog sa mai comunicati cu mine sa ma tineti treaza ca altfel cad iar in depresie si iar o sal caut eu.Multumesc din suflet.
nuti_poe62
Postat pe 4 Martie 2011 17:55
De ce il vreau inapoi ??????????de ce crezi ca iubirea e mai mare ca ura,si chiar dupa tot ce a facut nu pot sa mi-l scot din minte,suflet si viata,de aia nu credeam ca e asa de greu,dar acum mam convins si le inteleg pe toate femeile care trec prin asa ceva.Va multumesc mai astept mesaje de la voi si cat mai multe poate o sa ma inraiasca sa nu il mai vreau.
nuti_poe62
Postat pe 4 Martie 2011 18:03
nuti, te simti abandonata, pt ca tu insati te-ai abandonat, dedicandu-ti toata fiinta lui! astfel ai uitat de propriile tale nevoi, nazuinte, asteptari. ai uitat cine esti si ce vrei cu-adevarat. nu cred ca ti-l doresti pe el, ci un barbat care sa te iubeasca in mod real, sincer, astfel incat atunci cand se gandeste la tine sa se simta acasa, sa te intampine doar pe tine, sa-si dedice gandurile tie si drumului impreuna cu tine. un barbat al tau si numai al tau, un barbat care sa rosteasca cu toata increderea si fara sa se balbaie atunci cand ti se adreseaza: `femeia mea`, `iubita mea`!
esme
Postat pe 4 Martie 2011 19:05
io zic ca nu e iubire...e doar obsesie,dependenta si lipsa de orgoliu si mandrie....ca sa nu zic respect ptr tine....
eladaela
Postat pe 4 Martie 2011 20:59
nuti,
eu aveam 23 de ani cind l-am cunoscut pe "the one" - acum am 35. 12 ani ne-am invirtit dupa coada - fara sa putem sa trecem peste orgolii. SI stii de ce? Pentru ca dl. vroia sa fie "invingatorul". Si ne-a luat 12 ani sa ne dam seama ca nu sint decit invinsi in povestile astea. Invingatori nu sint.

Am renuntat eu - recent. Si ii simt fiecare urlet din vocea in aparent calma. Si ii stiu privirea. Si imi dau seama ca suferim amindoi - dar mai degraba ne-am da cu capul de toti peretii pina ne ramine creierul acolo decit sa mai facem vreun pas unul spre altul> Pentru ca orice apropiere, dupa cit ne-am ascutit ghearele unul pe altul, ne-ar face de acum incolo sa suferim de mii de ori mai mult.
N-ai de ce sa te inraiesti si n-ai de ce sa il urasti .In orice relatie gresesc doi. Si pentru nici unul dintre ei, oricit braveaza, nu este simplu.
Accepta ca n-a fost sa fie si ca viata merge inainte. Shiopatind, goala, infirma, oricum e ea - merge inainte. Nu inapoi.
quasaria
Postat pe 4 Martie 2011 21:06
Am incercat sa-mi imaginez povestea asta intreaga din multitudinea de fragmente gasite in tot forumul,quasaria.
Corecteaza-ma daca gresesc,dar mi se pare ca voi v-ati construit esafodul propriei prabusiri pas cu pas,crezand ca inteligenta va ajuta sa va eliberati de resorturile fizice si morale pe care le contine dragostea.
Allegra
Postat pe 4 Martie 2011 21:14
Iarta-ma,nu cunosc toate detaliile,e doar o parere neavizata.
Allegra
Postat pe 4 Martie 2011 21:17
Allegra, privind retrospecitv, au actionat pur si simplu niste prejudecati imbecile - dupa care am deschis cutia Pandorei si am tinut-o lant, din lac in put. Nu am putut de fapt sa ne iertam unul pe altul niciodata - sau sa mai avem incredere. DIn ce sa cladesti increderea, din amintiri despre tradari?
quasaria
Postat pe 4 Martie 2011 21:41
Il vrei inapoi nu pentru ca il iubesti. Il vrei inapoi pentru ca ti-e frica de singuratate. Scria cineva ca are oroare cand aude "l-am calcat, l-am spalat, etc" - are perfecta dreptate. Nimeni nu ne cere sa slugarim un barbat - daca alegem sa o facem e alegerea noastra - ei nici macar nu ne sunt recunoscatori - noi o facem de altfel pentru noi - pentru ca ne gandim ca daca le e bine nu pleaca. Mare scofalai daca pleaca - ce e ultimul?
Doamnelor cati barbati credeti ca se gandesc ca o femeie nu pleaca de acasa daca ii e bine? cati barbati se zbat sa ne fie bine acasa sa nu plecam?
Lady_Di
Postat pe 5 Martie 2011 02:41
De la: quasaria, la data 2011-03-04 21:06:30nuti,
eu aveam 23 de ani cind l-am cunoscut pe "the one" - acum am 35. 12 ani ne-am invirtit dupa coada - fara sa putem sa trecem peste orgolii. SI stii de ce? Pentru ca dl. vroia sa fie "invingatorul". Si ne-a luat 12 ani sa ne dam seama ca nu sint decit invinsi in povestile astea. Invingatori nu sint.

Am renuntat eu - recent. Si ii simt fiecare urlet din vocea in aparent calma. Si ii stiu privirea. Si imi dau seama ca suferim amindoi - dar mai degraba ne-am da cu capul de toti peretii pina ne ramine creierul acolo decit sa mai facem vreun pas unul spre altul> Pentru ca orice apropiere, dupa cit ne-am ascutit ghearele unul pe altul, ne-ar face de acum incolo sa suferim de mii de ori mai mult.
N-ai de ce sa te inraiesti si n-ai de ce sa il urasti .In orice relatie gresesc doi. Si pentru nici unul dintre ei, oricit braveaza, nu este simplu.
Accepta ca n-a fost sa fie si ca viata merge inainte. Shiopatind, goala, infirma, oricum e ea - merge inainte. Nu inapoi.


Quasaria - imi permiti un sfat? Eu am stat 16 ani agatata de un barbat cu care am si doi copii. Eu il iubeam, el ma iubea - dar pur si simplu nu reuseam sa ne intelegem. Unele relatii pur si simplu nu sunt menite sa fie. La un moment dat am abandonat - si m-am impacat cu situatia. El nici acum dupa inca 5 ani nu s-a impacat cu situatia. Eu sunt deja recasatorita - si vreau sa-ti spun de data asta totul pare atat de usor.
Sfatul e - impaca-te cu ideea - nu mai gandi ca viata e goala, infirma etc. Esti tanara, e pacat sa-ti irosesti toata viata simtindu-te infirma.
Lady_Di
Postat pe 5 Martie 2011 02:48
Este trist !
Iti inteleg durerea din suflet dar totusi nu mai are rostul sa suferi.
Viata merge inainte si sa stii ca fiecare are jumatatea lui mai devreme sau mai tarziu.
Sfatul meu este sa iti cauti si tu pe cineva si atunci te vei simti altfel
Vei vedea diferente si iti vei da seama ca ai suferit pentru......un om de joasa calitate
Mult noroc!
cioponea_gabriela
Postat pe 5 Martie 2011 03:41
Mare tampenie asta cu jumatatea - suntem oameni intregi si trebuie sa ne gasim parteneri cu care sa ne intelegem - nu suflete pereche care ne chinuie - ca o karma negativa, nu jumatati fara de care ne-ar fi mai bine dar pentru ca ne sunt jumatati nu putem trai fara ele ( n-am fi intregi).
Lady_Di
Postat pe 5 Martie 2011 03:45
De la: esme, la data 2011-03-04 19:05:34nuti, te simti abandonata, pt ca tu insati te-ai abandonat, dedicandu-ti toata fiinta lui! astfel ai uitat de propriile tale nevoi, nazuinte, asteptari. ai uitat cine esti si ce vrei cu-adevarat. nu cred ca ti-l doresti pe el, ci un barbat care sa te iubeasca in mod real, sincer, astfel incat atunci cand se gandeste la tine sa se simta acasa, sa te intampine doar pe tine, sa-si dedice gandurile tie si drumului impreuna cu tine. un barbat al tau si numai al tau, un barbat care sa rosteasca cu toata increderea si fara sa se balbaie atunci cand ti se adreseaza: `femeia mea`, `iubita mea`!
nuti_poe62
Postat pe 5 Martie 2011 07:49
Esme iti multumesc mult,dar parca mia spalat creierul,ca i-l vad numai pe el ,in pat pe strada ii simt prezenta tot timpul in viata mea,intr-un cuvint am luato razna ,nu pot sa-ma obisnuiesc cu ideea si pace.pot sa va mai relatez cite ceva?Saptamina trecuta pe joi ma suna de fapt in urma apelului meu (ca asa obisnuia cind il sunam imi dadea ocupat si ma suna el)ma sunat si ma intreab asa dur m-ai sunat?eu da el spune,eu te-am sunat sa vorbim referitor la situatia noastra as vrea sa ne vedem sa stam de vorba ,el nu nu vreau pentru ca o sa ma rogi sa vin acasa si eu nu vreau asa ceva,rezervat nu prea multe si imi inchide,lunea urmatoare ma suna el si ma intreaba daca marti pot sa ma vad cu el sa mergem la Primarie sa divortam la ora 12 ,iam spus ca nu pot ca sunt la servici si el ca nu pot sa ma invoiesc o jumat.de ora iam spus ca nu pot si am vorbit dupa aia cu el si iam spus ca o a doua Nuti in viata lui no sa mai intalneasca,iam spus sa fie fericit si la sfarsitul discursului meu imi spune sa nu mai vorbesc ca imi face rau si cam atat,dupa vreo 3 zile ii dau un mesaj ca aveam nevoie de un nr. de telefon si nimic il sun iam zis ce si cum ,mi la dat iam zis sa ne vedem iarasi si tot la fel ma evita,dupa o zi il sun iar tot acelasi lucru l-am rugat si l-am intrebat nu vrei sa vorbim s-au nu poti? el imi zice si una si alta,asta ma doare cel mai rau dupa toate cite am trait impreuna ma evita nu vrea sa ne vedem nu vrea sa ma sune decit numai cind doreste el,si ma facut aceasta replica sa nu il mai sun niciodata eu,acum stau cuminte si sa vedem ce o sa urmeze,din discutiiile mele cu el mi-am dat seama ca nu vrea sa mai auda de mine,de impacat nici atit,aha cealalta are 50 de ani are 3 copii mari are nepoti are parinti la ea cu mama paralizata si multe altele obligatii iar el sta cu chirie la o cunostinta de a ei in bloc unde aceeasta femeie e administrator,Ce ziceti de acest lucru? Astept pareri de la voi si mi-as dori parerea unor barbati daca se poate.
nuti_poe62
Postat pe 5 Martie 2011 08:14
Da ai dreptate mintea zice da dar sufletul nu si nu,dar incet incet o sa ma pun pe picioare cat o sa mai dureze nu stiu pentru ca ma simt o femeie slaba si proasta si cum vreti voi ,iar pe el nu-l doare nicaieri,pur si simplu merge mai departe cu fruntea sus parca nimic in viata nu-l afecteaza,asa era si cu mine eu ma dadeam de ceasul mortii si el cica mi-a gresit acum 6 ani si nu am puterea sa-l iert?????????????auziti si voi ce aberatii imi spunea ? ca eu sunt nebuna si caut si cercetez ca nu ma multumesc cu el asa cum e ca orice face el in afara casei nu afecteaza casnicia noastra nu imi ies din cap aceste cuvinte ale lui. pina la urma cred ca are o boala si stiti foarte bine cum se cheama (nimfomanie)nu poate altfel mai ales ca are 55 de ani si vezi tu Doamne cine stie cit o sa-l mai tina (scula)sa traga cit mai poate dar nu si-a dat seama ca face tot timpul pe cineva sa sufere.Iti multumesc pentru sfaturi.
nuti_poe62
Postat pe 5 Martie 2011 09:02
nuti, nu merge nici el cu fruntea sus, stai linistita: doar ca braveaza ceva mai mult ca tine.
Daca l-ar durea fix in pix ar accepta bine merci sa se intilneasca cu tine, sa stea la discutii, si ar fi mult mai suav. In general, cind nu te doare, te comporti mult mai frumos - ca n-ai de ce sa lovesti inapoi.
quasaria
Postat pe 5 Martie 2011 09:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
carti personalizate pt copii 1 De la: kidz007767 26 Ianuarie 2012 14:27
CREDETI IN DESTIN? 59 De la: garbo_1443 25 Iunie 2012 23:07
Oare si barbatii mincinosi si prosti crescuti au nevoie sa fie iubiti? Sau ei au nevoie doar de satsfactie fizica? 98 De la: xenaprintesarazboinica 4 Ianuarie 2011 00:04
sunt confuza...oare??? 489 De la: cory_emy 6 Mai 2011 10:31
Si britanicii au talent!!!!! 5 De la: Mihaela_Tudora_1 29 Mai 2013 22:27
Setari Cookie-uri