cat doarme bebe?

buna dragele mele.Fiti convinse ca o data si o data fiecare bebe o sa-si regleze somnicul:-).fetita mea a venit pe lume f f f micuta.Atunci cand am venit acasa din spital dormea toata ziua iar noaptea era treaza....se obisnuise cu ritmul din spital.Ce era sa fac?!Nu puteam sa ma distrug si sa ma epuizez la maxim incercand in zadar sa-i reglez somnicul.Asa ca dormeam si eu ziua cu ea,iar seara de la h 22 incepeam activitatea .pe la h 23 beam cafeaua si luam ,,micul dejun".aproape 3 luni am dus-o asa,incercand incet si treptat sa reduc orele de somn de peste zi.pe la un anisor dormea deja de la h 20,30 pana la h 7,parca era trasa la ceas:-).Sfatul meu este:inercati sa profitati din plin de orele pe care le doarme,dormiti si voi!Cu asa un somnic dulce nu ne mai intalnim degraba .va pup,sanatate multa
chanty
Postat pe 25 Ianuarie 2010 11:23
da cred ca asta e cea mai buna solutie sa dormi ziua eu nu am avut probleme de genul asta cu feti mea cu unele exceptii cind o durea ceva
delycia
Postat pe 25 Ianuarie 2010 16:30
buna mamici , chiar zilele astea voiam sa va scriu in legatura cu somnul si sa va cer o parere. fetita mea a implinit un anisor luna asta pe 20. Este un inger, nu am nici o seara nedormita , nu a avut colici, nu e trista cand ii ies dintii, suporta durerea la vaccin, la unele nici nu a plans(a facut pana acum 10, asa se fac aici mai multe), suntem foarte mandrii de ea. Totusi voiam sa va intreb daca e normal la varsta ei sa doarma in doua reprize ziua de cate3 ore fiecare? In medie doarme pe zi minim 5 ore, uneori pana la 7. Oare nu e un pic cam mult? Nopatea doarme 9- 10 ore, legat. Cand era mai micuta se trezea o data de doua ori pe noapte sa pape, acum nu se mai trezeste. In rest e plina de viata si mereu vesela.
anca25
Postat pe 25 Ianuarie 2010 21:37
Buna tuturor! Raspunsurile voastre m-au amuzat deoarece mi-am amintit de vremurile in care si eu eram stresata din aceasta cauza. Dar a trecut. Darius are acum 1an si 9 luni dar timp de 8 luni si jumatate m-a trezit noaptea din 2 in 2 ore, iar ziua dormea in 2-3 reprize cam 2 ore sau cateodata mai putin, dar niciodata nu existau 2 zile consecutive in care programul lui sa fie identic. Apoi pana la 1 an si 3 luni(cand l-am intarcat) a inceput sa se trezeasca de 2 ori pe noapte si ziua sa doarma intr-o singura repriza 2 sau 3 ore dar cu solicitare de san cam la fiecare ora. Dupa intarcare a inceput sa doarma o singura repriza cam3 ore (daca doarme si tata cu el se intampla sa doarma si 4 ore http://www.kidz.ro/comunitate/forum/post_reply/900.html# )) . S-a mai trezit din cand in cand cate un pic doar cand l-au chinuit dintisorii sau cand l-a mai durut burtica, in rest http://www.kidz.ro/comunitate/forum/post_reply/900.html# pot sa zic ca e totul super. Insa fiecare copil are stilul lui de somn, timpul lui s.a.m.d. . Ceva ce m-a invatat o cunostinta> un sfat f.f. bun, dar care a venit un pic cam tarziu , atata timp cat copilul se trezeste fresh inseamna ca e odihnit. Daca se trezeste plangand si mofturos, inseamna ca nu si-a facut somnul si trebuie sa te chinui sa il mai bagi la somn. Bafta oricum , pentru ca o sa vina ziua cand o sa doarma asa cum va doriti!!!
ramonacoco
Postat pe 26 Ianuarie 2010 14:37
si fetita mea Andra de 10 luni doarme legat noapte de la 22 pana dimineata la 8, 30 iar in timpul zilei mai are o repriza de somn de la 13 la 15 chiar 15, 30. Trebuie sa va ma spun ca ea doarme toata noapte legat deja de la 3 luni jumate, doar ca se trezea la 7 iar acum de ceva timp la 8, 30. Pe deasupra si adoarme singura in patutul ei iar dimineata se trezeste si nu plange ci incepe sa se joace cu jucariile pa care i le las in pat. E super cuminte. Eu cred ca totul tine de atitudinea pe care o adoptati voi ca parinti.
kidz004972
Postat pe 26 Ianuarie 2010 22:04
Buna mamici, baietelul meu, Raducu are 2 luni . Pot sa spun ca sunt o fericita, caci nu avem probleme nici cu colicii nici cu somnul. Il alaptez la cerere, uneori la 2 ore, alteori la 5 sau 6 ore. Seara se culca pe la 11 si doarme pana la 5 sau 6 dimineata. Papa si apoi iar somnic pana la 10 sau 11 dimineata. Peste zi, mai doarme cam 5 ore in 3 reprize. E adevarat ce se spune, ce al 2-lea copil e mai cuminte si nu are colici. Cu fratiorul lui, cu Vlad, ma trezeam tot la 1-2 ore, nici nu apucam sa atipesc si iar eram sus, si asa am tinut-o pana pe la 6 luni.Nu cred ca exista o reteta pentru a =ti face copilul sa doarma, dar cred ca il poti ajuta avand grija ce mananci( daca il alaptezi ) si incercand sa il obisnuiesti cu acelasi program zilnic . Eu de exemplu nu ii dau copilului ceai si daca il doare burtica, caci nu il bea. Asa ca am observat ca daca beau eu ceaiul, el oricum se transmite in lapte si copilul se linisteste. Asa ca beau 2 ceaiuri de colici pe zi, dimineata si seara si vad ca copilul e linistit asa. Va doresc nopti linistite si copii sanatosi si cuminti.
ioana74
Postat pe 27 Ianuarie 2010 13:01
buna mamicilor...fetita mea are 2 ani si 3 luni si tot se trezeste noaptea de doua ori sau trei,iar dimineata la 7 jum e in picioare
kidz003075
Postat pe 29 Ianuarie 2010 11:20
buna fetelor noi avem 1 an si 3 luni si nu dormim nici ziua si nici noapteacat ar trebui cu cat copilul creste cu atat orele de somn sunt mai putine pe timpul zlei ma refer dar noi ziua dormim un somn de o ora o ora si un pic iar noaptea ne culcam la ora 23:00 si ne trezim din 3 in 3 ore ori de sete ori de foame.deci nu prea dormim am spus ca il mai las putin si il dezobisnuiesc de a bea laptic noaptea si ii voi da numai ceai asa poate o dormi toata noaptea :)
anaROBERT
Postat pe 1 Februarie 2010 01:11
salut fetita mea face in 4 feb,2 luni si este cand doarme noaptea este cand se trezeste din ora in ora,i am dat tot ce se poate pt colici si acum cred ca incep sa ii treaca
kidz003528
Postat pe 1 Februarie 2010 16:44
salut fetita mea face in 4 feb,2 luni si este cand doarme noaptea este cand se trezeste din ora in ora,i am dat tot ce se poate pt colici si acum cred ca incep sa ii treaca
kidz003528
Postat pe 1 Februarie 2010 16:44
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 5-6 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 3 Februarie 2010 07:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce ie bine s mnance bebey la 4 luni 8 De la: moniq_ 21 Iunie 2010 15:41
buna ziua mamicilor 4 De la: kidz007106 15 Martie 2010 21:56
Fetita mea are 8 luni si nu vrea dacat sa pape la san 6 De la: YZA79 18 Martie 2010 12:43
simpatii la gradinita 11 De la: Kiki_Mic 10 August 2009 12:03
bebe 6 De la: garbo216338 7 Octombrie 2011 17:06
Setari Cookie-uri