bebelusi nascuti in decembrie 2007

Buna, sunt o mamica fff fericita pentru ca pe 29 decembrie 2007 s-a nascut papusica mea. Mi-as dori tare mult sa discut si sa cunosc mamici cu bebei de aceeasi varsta cu bebelina mea. Pe bebelina mea o cheama Ruxandra si s-a nascut cu 3400g si 52 de cm. Acum la cele doua lunitze ale sale are 60 de cm si 4800g, este foarte vesela si o topeste pe mamica ei de fiecare data cand zambeste.
eiulicuta
Postat pe 2 Martie 2008 22:13
Salut, baietelul meu este nascut in 9 decembrie 2007, il cheama Cristian Cezar suntem din Cluj-Napoca, iar acum la aproape 3 luni are 632o kg si 64 cm. Este un baietel foarte activ, dimineata foarte vesel, si nu prea ii place sa doarme ziua, Ii place sa ii povestesc, sa ma joc cu el sa aiba toata atentia mea. Nu pot sa il las singur sa nu ma vada, fiindca plange. De cateva zile rade in hohote, iar eu ma topesc dupa el.
Pitig
Postat pe 3 Martie 2008 10:21
salut!
Andrei s- a nascut pe 1 dec 2007.
a cantarit 3600 si acum are 6800, 3 luni si 65 cm.
si noi radem dar inca nu in hohote, in schimb spunem ei, oo, inga si cam atat.
sabina82002
Postat pe 6 Martie 2008 16:14
Buna!Baietelul meu s-a nascut pe 16 dec 2007, in Bucuresti si se numeste:Razvan Alexandru.A avut 3.550 kg si 50 cm.
Rade si se chicoteste atunci cand dau drumul la carusel.Spune: inghee si chhhh si mai scoate niste tipete de bucurie din cand in cand.
codumitrescu
Postat pe 6 Martie 2008 21:53
vin si eu aici:)Cosmin s-a nascut pe 28 decembrie la Constanta. A avut 3700 la nastere, 52 de centimetri si la o luna si 3 saptamani avea 6 kg, acum nu mai stiu, nu l-am mai cantarit...si noi chicotim si scoatem diferite sunete, oi, cai, lei..ce mai, am o gradina zoologica :))
teya76
Postat pe 17 Martie 2008 22:24
Salut!Tot Cristian Cezar din Cluj sunt. Cum mai evoluati? Noi crestem repede. Nu mai vrea sa stea in carucior, numai in brate sa vada lumea. Iar cand il pun pe burtica se impinge cu piciorusele si se agata cu manuntele sa se tarasca. Inca nu poate, dar se straduie.
Voi ati inceput cu diversificarea mancarii, sau numai suculet si pulpa de fructe le dati? Va pupam pe toti bebelusi nascuti in decembrie. :-*
Pitig
Postat pe 18 Martie 2008 22:35
Eu nu i-am dat bebelusei mele pana acum 4 zile nimic in afara de lapte de la san...nici macar ceai..dar acum se cam termina lapticul de la san si sunt tare nelinistita caci ea nu mai stie sa bea cu biberonul si plange de cate ori incerc...am inceput sa ii dau cate o masa pe zi de lapte praf dar e greu fiindca ea tot plange si se agita si nu vrea sa traga din biberon. Sper ca se va invata repede cu biberonul. Abia dupa ce va bea bine laptele praf voi incepe cu suc de fructe si probabil ca tot atunci voi incepe sa ii dau si cate un pic de ceai.
eiulicuta
Postat pe 19 Martie 2008 21:35
eiulicuta vezi ca exista la farmacie ceaiuri de stimulare a lactatiei, si mie mi se termina laptele si am luat ceai din asta, de la fares am nimerit, cred ca exista mai multe marci, e super bun, sau cel putin eu dupa el mi-am revenit.
ruschita
Postat pe 21 Martie 2008 15:56
Tot beau ceaiuri pentru lactatie de catva timp...cam de o luna...si de o sapt am inceput si cu niste pastilutze pentru stimulare...se numesc nutrinatal...dar degeaba...se termina si nu mai am ce face.Partea buna e ca a inceput sa bea si cu biberonul....e inca greut dar mai incercam pentru ca in ultimul timp nu a luat prea mult in greutate si trebuie sa recuperam. Spuneti-mi si mie ce papa le mai dati la bebelusi. Pupici la mamici si la bebeii lor!
eiulicuta
Postat pe 25 Martie 2008 14:33
Buna. Sunt o mamica fericita pe 06.12.2007 s-a nascut minunea mea, se numeste Eduard Mihai. Este un copil foarte vesel si in aceelasi timp nazdravan.Pupici la toti bebeii.
ana15_ana
Postat pe 3 Aprilie 2008 22:29
eiulicuta ai noroc, si mie imi cam scade laptele cu toate ceaiurile si alimentatia adecvata, dar bebelusul meu nu vrea nimik sa manance in afara de san, iar de biberon ce sa mai zic. Pur si simplu isi face greata si vomeaza. Cu mancatul suntem dezastru. Acum nici fructe nu mai vrea, de nici un fel. Iar supica de zarzavat sau branzica de vaca cu banana din partea lui sa nici nu fie.Asta e! Sper sa isi revina.
Pitig
Postat pe 4 Aprilie 2008 20:14
Azi 9 aprilie am implinit 4 luni, mami este foarte fericita ca vede cum minunea ei creste. Cred ca si voi la fel. Va pupic pt toti bebelusi!
Pitig
Postat pe 9 Aprilie 2008 17:42
La multi ani! Sa fii sanatos si sa cresti mare si voinic! Dragi mamici spuneti-mi si mie ce le mai dati voi copilasilor vostrii sa pape. Ruxi a inceput sa pape suculet de mere...nu ii place prea mult dar probabil se va obisnui. Si laptic din biberon papa acum insa nu mult fiindca nu e foarte mancacioasa. Cam atat deocamdata..ah...am uitat...mai papa f putin si de la tzatzica ( nu mult...o masa pe zi) Si inca ceva..V-ati confruntat cu constipatia la bebelusii vostrii cand ati trecut de la alimentatia naturala la cea cu biberonul? Noi avem si problema asta si ne luptam din rasputeri cu ea...sper sa se rezolve curand( bem debridat pentru reglarea tranzitului intestinal si bem si ceiut de musetel).Pupic multi la toti bebeii si mamicile lor!
eiulicuta
Postat pe 10 Aprilie 2008 16:22
servus! eiulicuta noi ne confruntam cu constipatia de la nastere. Am fost la tot felul de doctori, printre care si la o doctorita homeopata, care ne-a rezolvat in parte tranzitul intestinal. Avea scaun la 7-8 zile, si, si atunci cu supozitor. In schimb acum face cam la 2-3 zile fara supozitor. Ii alternez morcovul fiert cu morcov crud. Intr-o zi mancam supica de morcov in cealalata zi suc de morcov cu mar.si asa cam rezolvam constipatia. Mai mancam si pere. piersici, mere rase care ajuta la tranzit. Vrem sa incepem cu branzica de vaca cu banana, si fulgi de ovaz cu mar. Altceva inca nu i-am dat. Ma bucur totusi ca mi-a revenit laptele, si ca am inca 3 mese pe zi de lapte. Pupici la bebelusi si mamici!
Pitig
Postat pe 14 Aprilie 2008 15:44
Buna!
Ma numesc Raluca si sunt o mamica extrem de fericita pentru ca ziua de 13 decembrie 2007 mi-a adus noroc : s-a nascut ``viata mea``, cum imi alint eu puiuta. Papusica mea se numeste Andreea Maria si s-a nascut cu 3240g si 51 de cm. La 4 luni ale ei avea 64 de cm si 6100g;in general este foarte vioaie,prietenoasa si foarte ``vorbareata``si care papa cam orice ii da mamy.Pupicei mititei!
jordan_kidz
Postat pe 7 Mai 2008 22:57
Cred ca am gasit solutia la problema fetitei mele (constipatia)...i-am schimbat laptele praf...ii dadeam humana iar acum ii dau lactogen ...e un produs nou de la nestle si este special pentru copii cu tendinta de constipatie. Am inceput si sa diversificam papica..papam supica si piure de fructe...f curand vom avea trei mese diversificate...prima va ramane de lapte, a doua va fi din piure de fructe cu branzica calcica sau biscuite ras, a treia din supa crema, a patra din lapte cu cereale, iar ultima tot din lapte. Ainceput sa pape mai bine printesica mea...sper s-o tina tot asa...Pupici pentru toti bebeii si mamicile lor!
eiulicuta
Postat pe 8 Mai 2008 22:14
wow, dar cand ai inceput diversificarea?stiu ca la copiii care papa lapte praf se incepe de la 4 luni...dar ai introdus cam multe mese intr-un rastimp asa scurt...:(
teya76
Postat pe 9 Mai 2008 08:48
Am inceput diversificarea pentru ca fetita mea nu mananca prea mult lapte praf(adica ...dar diversificarea nu am inceput-o brusc si am facut bineinteles pauza intre noile alimente introduse.
eiulicuta
Postat pe 11 Mai 2008 23:09
eiulicuta ii foarte bine cu diversificarea. Eu inca il alaptez la san, dar i-am dat sa manance cam tot ce i-ai dat si tu. Azi i-am dat chiar si galbenus de ou. Saptamana viitoare am sa ii dau si peste, pt ca pui si vita ii dau deja. Eu cred ca cu cat incepi mai tarziu diversificarea cu atat o sa manance mai rau. Nu mananca el foarte bine pt ca am lapte destul, si ii place sanul la nebunie, dar i-am dat din fiecare sa guste. Pupici!!!!
Pitig
Postat pe 12 Mai 2008 16:18
am si eu cateva intrebari
1. cum ati tras concluzia ca se termina laptele?
2. stiati ca organizatia mondiala a sanatatii recomanda alaptatul exclusiv pana la 6 luni?
3.pitigbibita, la ce te referi cand zici constipatie?face kk tare, uscat, are burtica tare, plange?
4.daca vrem sa fim sigure ca bebelusul va manca de toate, hai sa incepem diversificarea de la o luna, ca doar nu vrem sa avem niste mofturosi, nu?in ritmul asta, pe la 6, 7 luni va manca si sarmale, nu?
teya76
Postat pe 13 Mai 2008 00:40
wow, ce sarcastica ionelanegoita, credeam ca pe acest site se discuta probleme si bucurii de bebelusi, si bineinteles ca intrebari de evolutie . Raspunsuri la intrebari. 1) i-am facut proba laptelui in 2 zile si a supt de la ambi sani 60 ml la o masa, 2). stiam de alaptati exclusiv pana la 6 luni, dar nu am sa imi las bebelusul sa moara de foame, fiindca nu ii ajunge laptele, iar laptele praf il vomeaza ( si nu am incercat numai cu un singur tip de lapte praf), 3. constpatie ma refer la a face caca la 7-8 zile cu supozitor cu glicerina,(cu termometru nici un efect) si de consistenta ca si cacarazile de capra. 4) nu v-a manca sarmale, dar deja a gustat tot ce se poate da la bebelus.
Pitig
Postat pe 13 Mai 2008 18:03
Si eu mi-as fi dorit ca bebelusul meu sa aiba lapte de la san pana la 1-2 ani ..dar asta e..nu mai am...ce sa-i fac..sa-l las sa moara de foame?... nu cred ca organizatia mondiala a sanatatii imi va da un premiu daca imi alaptez copilul iar el ia in greutate 300-400 de grame pe luna in loc de 600-750 de grame ( iar la scurta perioada dupa ce am inceput sa ii dau lapte praf in completare, s-a terminat de tot laptele meu) . In ceea ce priveste diversificarea..poate nu stii draga ionela dar laptele praf nu mai este suficient dupa varsta de 4 luni (si asta nu o spun eu - crede-ma m-am documentat intens pe tema asta si bineinteles ca am cerut si sfatul la doi doctori)...ii dau exact ce se da unui copil de 4 luni si jumatate...nu ii fortez stomacul cu nimic. Oricum sincer iti spun ca e usor sa dai sfaturi cand nu esti in situatia unei mamici al carei copil mananca inca 70-80 de ml de lapte la o masa din cauza ca e constipat sau care plange de durere de fiecare data cand are scaun. Ma voi lupta din rasputeri pentru ca puiul meu sa manance si sa ia in greutate bine si consider ca am inceput corect diversificarea si la timpul ei.
eiulicuta
Postat pe 13 Mai 2008 22:26
proba laptelui este irelevanta, ea produce numai stres, este posibil ca puiul tau sa fi trecut printr-un puseu de crestere si atunci solutia ar fi fost sa-l tii cat mai mult la san.cantitatea de lapte s-ar fi reg;a t de la sine.
este normal ca la scurta perioada dupa inceperea laptelui praf sa se termine si sanul pentru ca daca bebe nu suge, nu se produce lapte. suptul bebelusului declanseaza si intretine lactatia.
da, stiam ca diversificarea se incepe la 4 luni in cazul copiilor alimentati cu lapte praf.
teya76
Postat pe 14 Mai 2008 21:29
Eu am inceput alimentatia diversificata pentru ca o hraneam cu lapte praf. In ceea ce priveste faptul ca a avut un puseu de crestere si trebuia sa o tin mai mult la san...stii puteam sa o tin mult si bine daca ea nu lua in greutate( si aici nu vorbesc de proba suptului...nu lua in greutate cat ar fi trebuit in fiecare luna- eu stiu ca proba laptelui este altceva, nu cantaritul lunar) Oricum eu repet ...e usor sa dai sfaturi si sa vorbesti ''ca din carte'' atunci cand nu te priveste direct chestiunea. Carti am citit si eu multe pe tema asta...dar instinctul mi-a zis ca trebuie sa fac ceva. Oricum asta este ceea ce fac eu si nu vad de ce nu iti alaptezi in continuare copilul si te preocupa asa de mult bunastarea copilului meu. Eu pur si simplu expuneam ceea ce fac eu fara a-ti cere voie tie sau altcuiva.
eiulicuta
Postat pe 14 Mai 2008 21:44
la fel am facut si cand am vazut mamele ca isi pun copiii in fundulet la 4, 5 luni. tocmai ca m-a preocupat bunastarea copilului si mamele, dincolo de orice ofensa pe care ar resimti-o cand citesc sau aud comentariile mele, ar trebui macar sa stea si sa se gandeasca cateva minute, sa mai ceara niste pareri, sa se mai informeze un pic. nimeni nu contesta faptul ca orice mama doreste binele copilului, dar cateodata se intampla ca informatia nu e suficienta sau e gresita. dar e greu sa accepti ca gresesti (acum vorbesc la general) .reprezentarile unora despre lume pur si simplu nu accepta corectii...pacat, e in detrimentul copiilor.
teya76
Postat pe 16 Mai 2008 08:17
Informatia nu este gresita si nici insuficienta...este luata din carti sau de la doctori...sau poate ai senzatia ca numai tu citesti si te informezi pentru copilul tau...In alta ordine de idei..ar trebui sa te preocupe mai mult bunastarea copilului tau...si iti spun asta nu pentru ca m-as simti ofensata (dar eu accept sfaturi de la persoane cu o pregatire in domeniu). Imi pare rau ca a degenerat discutia dar felul si tonul cu care ti-ai expus parerea au deranjat mai multe persoane printre care am fost si eu. Si cu asta am incheiat discutia despre alimentatia si cresterea copilului meu.
eiulicuta
Postat pe 17 Mai 2008 00:02
Draga Ionela, eu am un baietel care face joi 9 luni. Nu i-am mai dat san de la 5 saptamani pt ca nu am mai avut.Adica aveam, dar era apa si am renuntat sa-i mai dau.Dragutu sugea si la 15 min se trezea si plangea de foame.L-am bagat pe lapte praf si mi-a mancat bine primele 2 luni, iar apoi nu prea mai manca lapte,i-am dat de la 1 luna suc de morcov si de mar, iar eu la nici 4 luni am inceput sa-i dau copilului meu mar cu biscuite.Asta la recomandarea medicului pt ca eram disperata ca pe zi ce trecea el manca din ce in ce mai putin lapte. Dupa 4 luni am inceput sa-i intoduc si supa(pe care nu prea o manca) si cerealele.Nu vad ce este rau in asta.Este exact mancarica care este recomandata copilului pt varsta de 4 luni.Daca nu mai ai lapte la san ce poti face?Eu stiu ca este f bine sa-ti alaptezi copilul pana la 6 luni, poate si mai mult, dar daca nu mai ai nu ai ce sa faci.
laura_paisan1983
Postat pe 17 Mai 2008 15:30
Buna mamicilor!Intamplator am deschis subiectul discutat pe forum si din curiozitate am parcurs cateva mesaje scrise de voi.Chiar daca Bia e nascuta in octombrie,cu ingaduinta voastra vreau sa ma alatur voua.Sunt de acord cu mamicile care deschid tot felu de discutii pe forum sau la cafenea,desi eu nu am scris deloc,poate chiar din lipsa de timp .Nu pot sa raman indiferenta la acuzele ce se aduc mamicilor care din varii motive nu au putut sa-si alapteze copilasul exclusiv la san pana la 6 luni cum va tot legati de OMS!nu contest ca e f sanatos si indicat dar ca si cadru medical va pot spune ca sunt o multime de factori ce intervin in secretia lactata,si consider o binecuvantare o secretie lactata suficienta pt o dezvoltare armonioasa a micutilor nostri!Si eu alaptez chiar si acum cand Bia are 7 luni,dar de la 3luni jumate ,laptele meu nu mai era suficient pt nevoile ei,deoarece ea era cam lenesa si nu manca atat cat aveam,ceea ce a dus la scaderea secretiei lactate si treptat am ajuns doar sa ne potolim setea sau sa ne dezmierdam cu tzitzi.cat despre diversificare spun un singur lucru: fiecare copil isi are ritmul lui de crestere si e bine sa tinem cont de el.Desi eu am avut o tentativa de diversificare la 4 luni din acelasi motiv ca mamica de mai sus a carei bebe nu lua sficient in greutate,am esuat.am increcat iar pe la aprox 6 luni si am reusit!Nu suntem f mancacioase dar gustam cam din tot ce se pregateste.Felicitari mamicilor sicrestere mare si sanatate bebe-ilor!
bia_kidz
Postat pe 17 Mai 2008 23:26
Simona, asa e fiecare copil are ritmul lui si consider ca fiecare mamica ii vrea binele puiutului ei si daca nu mai poate alpta face tot posibilul sa nu-si lase copilul namancat si sa-l hraneasca corespunzator lunilor pe care le are.Ai o fetita f simpatica.Pupici
laura_paisan1983
Postat pe 18 Mai 2008 10:21
Si vio sunteti tare dragalasi!e drept ca trebuie sa le dam corespunzator varstei dar Bia detesta supica fara sare de exemplu si asa ca am fost nevoita sa-i dau gust,desi cartile spun ca nu-i voie sa fortam rinichii micutilor cu sare.Am auzit o pediatra care sfatuia mamicile sa le dea copiilor ceva ce ar manca si ele,cu siguranta ca daca nu au pic de gust nu va manca.,dar sa nu abuzam de stomacelu si ficatelu lor.
ps:multumiri pt carti! Pipici



bia_kidz
Postat pe 18 Mai 2008 11:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
remedii homeopate 29 De la: loricri2001 22 Ianuarie 2013 22:34
encephabol 9 De la: alexxxa 21 Ianuarie 2010 21:42
bunica ingrijorata! 1 De la: Stefy_Adela_Veniger_1 26 Noiembrie 2012 12:53
centru pentru copii-Constanta 1 De la: zanazanelor 4 Septembrie 2009 17:14
copii nascuti in iunie 2006 6 De la: office_salinasusesi_ro 26 Martie 2010 09:17
Setari Cookie-uri