betisoare de urechi

buna
voi folositi?
eu am folosi 4 ani dar am inceput sa imi fie teama sa le mai folosesc
am tot citit ca nu sunt bune ,ca imping ceara si se formeaza dop ,ca poate face copilul otita si multe altetele pentru ca sunt sterile doar in momentul cand le desfaci
uni medici recomanda coltul de la batista
voi cum faceti?
pa
carmenn7
Postat pe 6 Februarie 2009 22:00
Buna.eu am betisoare speciale pt bebe dar nu le folosesc mult si nu le introduc decat ffff putin,nu are cum sa impinga inauntru ceara.si sunt mai groase la capat.dar eu de obicei folosesc prosopul dupa baita si gata.deci partea de afara o curat dar nu canalul
ninutza_kidz
Postat pe 6 Februarie 2009 22:21
buna.....si eu tot betisoare de urechi pt bebe folosesc.numai dupa ce-i fac baita pe cap.sunt acelea cu capatul mai gros care nu au cum sa-i intre inauntru.

bebele meu are 6 luni si le folosesc de la 2 luni si nu am avut probleme pana acum.
horobeanu
Postat pe 7 Februarie 2009 12:13
buna
din acelea pentru bebelusi am folosit si eu si la primul copil si la al doilea
cea mare a facut dop la 4 ani si jumatate
iar medicul de la ORL a spus ca este ceva genetic SI NU AM CUM SA EVIT
am mai vorbit si cu alte mamici iar lor medicii le au zis sa nu mai foloseasca
multumesc pentru pareri
bebicii sa creasca mari si sanatosi
pa
carmenn7
Postat pe 7 Februarie 2009 13:50
de ce dauneaza betisoarele de urechi?
'' '' Betisoarele de urechi sunt nelipsite din orice baie.Ce nu stiati despre ele este ca utilizarea lor poate duce la otite externe.Otitele externe sunt inflamatii ale conductului auditiv extern care pot fi localizate (furuncul),difuze,acute(daca evolutia lor este sub 4 samtamani),sub acute (intre o luna si trei luni)sau cronice.
La nivelul conductului auditiv extern se afla mai multe tipuri de glande, printe care cele ceruminoase.
Acestea au rolul de a secreta cerumul care apara timpanul de inteperiile din atmosfera.Pentru indepartarea cerumului , se folosesc, in general ,betisoarele de urechi.Acest fapt este total gresit.Betisoarele nu sunt sterile decat in momentul deschiderii cutiei.Cu cat sunt folosite mai des, cu atat de cerum creste si se creiaza un cerc vicios .Nefiind sterile, betisoarele determina o suprainfectie bacterianasau micotica.
Simptomatologie:
-senzatia de ureche infundata
-durere
-secretie otica -prurit auricular
Daca infectia este bacteriana, antibioticul este obligatoriu.Daca infectia este micotica antibioticul este interzis ,tratamentul facanduse local, cu solutii antimicotice precum betadina , alcoolul boricat sau tridermul.
PONT
Pentru a feri copiii de aceste infectii puteti folosi un spray pentru toaleta auriculara.'' ''
Am citat un medic primar ORL din Bucuresti
sanatate la toti copiii
carmenn7
Postat pe 25 Februarie 2009 09:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mancatul in pozitie culcata pe perna 10 De la: kidz007106 15 Martie 2010 21:53
gripa la sugari 3 De la: pinky 10 Mai 2009 18:48
Calciu 36 De la: office_salinasusesi_ro 12 Februarie 2010 12:24
sal 2 De la: deliarebecca 18 Iunie 2009 20:49
dermatita atopica 10 De la: racovus 26 Iunie 2010 17:39
Setari Cookie-uri