Ajutor.. cred ca bebe e racit

bebele meu, are doua luni,e fornait...scoate zgomote fornaite, si e mai plangacios ca de obicei..problema e ca trebuie sa facem vaccinul poimaine...nu stiu ce sa fac... nu are febra..voi ati patit asa ceva ? pupici
aly_fab
Postat pe 16 Februarie 2010 18:01
ce sfaturi aveti pentru un bebe de doua luni cu nasul infundat, si fornait? stie cineva?????
aly_fab
Postat pe 16 Februarie 2010 19:04
buna mamica!eu la fetita mea cand era bebe si infundata,fierbeam o oala de apa cu sare(sarea se pune la urma)si o tineam in aburii de sare(la o distata adecvata).Sau pur si simplu pe langa patut,atat cat sa ajunga aburii la ea.de preferat e sarea mare.Picaturi in nas(apa de mare-dozaj de bebe)fiindca daca are mucozitati care nu sunt eliminate poate rapid sa faca otita.Cam atat poti face acasa.....daca e mai rau sau crezi ca respira greu sau face febra,repede la doctor,e micut. va pupam,sanatate multa
chanty
Postat pe 16 Februarie 2010 19:11
i-am dat deja apa de mare, pare a fi eliminat ceva din mucozitati, si am pus repede rufe ude pe calorifer.... idea cu apa cu sare pare buna! multumesc, am sa incerc!! pup
aly_fab
Postat pe 16 Februarie 2010 19:14
si noua ni s-a intamplat(nu a mers "bine" aspiratorul cand am nascut si am avut niste secretii mult timp..eu ii punem ser fiziologic in nasuc,il lasam vreo 2-3 min si apoi il aspiram cu "batistuta sugarului"..a functionat super!noi asa am scapat..speram sa va mearga si voua,daca nu ati incercat deja!
bebe_Theo
Postat pe 16 Februarie 2010 19:32
noi cand a fost racit am folosit apa de mare Sterimar (pacat ca acum nu se mai gaseste) era foarte buna, dar am luat si Marimer care de asemeni desfunda nasucul foarte bine. Incearca sa folosesti si batista bebelusului, e nemaipomenita, curata nasucul super bine, doar ca nu trebuie folosita in exces. Cat despre vaccin, daca bebe e racit, acesta nu se face, oricum el va fi consultat inainte de medic asa ca...te amana ei oricum.
aly_raz
Postat pe 16 Februarie 2010 19:35
si getitza mea are deja doua luni si medicul pediatru face vaccinarile il ultima saptamana a lunii in care impineste copilul 2 luni...si ea e un piculetz racita.. nu are febra dar din cand in cand stranuta si ii e infundat nasucul.. sa vedem cum stam pana saptamana viitoare...poate ne amana si pe noi.. dar eu sper sa ii treaca ca luam tratament cu sirop..multa sanatate la bebici
adryaana
Postat pe 16 Februarie 2010 21:05
Buna seara draga mami ali_fab, eu am vazut un reportaj la tv despre apa de mare si ziceau ca este contraindicata,incearca ser fiziologic sau rinonef,iar seara inainte de culcare pune un un odorizant pe baza de levantica,multa sanatate!!
diana_maria_kidz
Postat pe 16 Februarie 2010 21:11
noi avem 1 an si 4 luni si am racit pana acum nu exagerez dar am avut o perioada cand raceam si de 2 ori pe luna facusem bronsita asmatica cronica si tratamentul medicului de familie nu ne ajuta c u nimic si la fel am folosit acel spray marimer(din apa de mare)foarte bun imediat desfunda nasucul.pupici si sanatate
anaROBERT
Postat pe 16 Februarie 2010 23:36
Buna mamico.Noi numai ser fiziologic am folosit.Am auzit versiuni pro si cotra apei de mare si nici nu este indicat de multe ori max. 3ori pe zi, in schimb serul fiziologic nu are restrictii.Noi de mic folosim batista sugarului si este foarte eficient.David are 1 an si 5 luni si acum deja imi arata cu degetelul cand sa-i curat nasucul semn ca intradevar e foarte util si placut lui dupa aceea. Cat despre vaccin eu l-as duce la medic in ziua vaccinarii oricum il consulta si daca este necesar ii da tratament daca nu faceti vaccinul. Eu zic sa stai linistita, dar cere sfatul pediatrului ca e cel mai in masura sa te ajute.Multa sanatate.
mari81
Postat pe 17 Februarie 2010 14:24
ser fiziologic si sa nu ii faci acum vaccinul.
pinicuta
Postat pe 17 Februarie 2010 14:58
Bebe Theo, cum arata batistuta sugarului? este cumva un tubulet mic de scos mucutii? IAr am probleme, de data asta ii curge din nas mucozitati cu sange... :((( am fost la dorcor ieri, si mi-a spus ca e putin racit...si sa-i dau cu spay cu apa de mare..si apa fiarta... :(( Cu alte cuvinte nu mare lucru... Am cumparat un dispozitiv care se baga in priza, care chipurile destunda caile respiratorii la copii..Deocamdata nici un efect...
aly_fab
Postat pe 18 Februarie 2010 18:07
"Sanatate, mai presus de toate"
Salina artificiala deschisa in localitatea Sag, judetul Timis, functioneaza zilnic intre orele 10.00 - 23.00
Adresa: Sag, Strada 11, nr 60 (ARENA SPORT)
Programari si informatii:
Telefon 0752.113.512 intre orele 10.00 - 20.00
salinasag@ymail.com
www.salinasag.ro

Salinoterapia (aerosolii saline), cu ajutorul carora sunt tratate diverse afectiuni, in principal afectiunile respiratorii: astm, bronsite, infectii respiratorii, faringite, hipertiroidism sau chiar sa ne relaxam din stari de oboseala sau nevroze. Recomandat copiilor proaspat intrati in colectivitate(cresa, gardinita) ajutind la eliminarea mucozitatii si tusei.
Salina poate gazdui 8 persoane pe sedinta si 4 copii sub 6 ani. Dupa terminarea sedintei oxigenarea incaperii este efectuata timp de 10 minute. Cele 14 tone de sare naturala de la salina Tg. Ocna asigura un climat de salina, natural si eficient.

TARIFE
Copii (maxim 12 ani) - 8 RON / sedinta
- abonament 10 sedinte - 80 RON (la plata integrala primiti 2 sedinte GRATUIT)
Adulti - 10 RON / sedinta
- abonament 10 sedinte - 100 RON (la plata integrala primiti 2 sedinte GRATUIT)
O sedinta de terapie dureaza 45 minute. Este recomandata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un interval de 5-6 luni.

salina_sag
Postat pe 18 Februarie 2010 21:06
batistuta sugarului este un dispozitiv de plastic care se atasaja la aspiratorul normal..nu te speria ca nu periculos si nici greu de suportat de bb!neplacut e zgomotul ce-l face aspiratorul..costa in jur de 50 de lei si e un tubulet micut cu un furtunas care se atasaja la aspirator..noi cu el scoatem mucisorii de cand ne-am nascut!
bebe_Theo
Postat pe 19 Februarie 2010 22:08
am mai auzit de un sprai cu apa de mare(humex-tot in jur de 50 de lei) care cica e foarte bun..dizolva mucisorii lipiciosi si cica face bebele sa stranute si sa-i dea afara..maine-l luam si noi si va spunem cum e(noi ne-am facut mai maricei si nu prea o mai lasam pe mami sa ne atinga nasucul..)
pupici de la pitici si va mai spunem maine cum e cu humexu'
bebe_Theo
Postat pe 19 Februarie 2010 22:11
eu am o parere mult mai buna despre sprayuri cu apa de mare decat despre serul fiziologic si imi pare mie ca este mult mai usor de utilizat acum fiecare cu parerea lui.
anaROBERT
Postat pe 20 Februarie 2010 00:26
salut! bebe al meu tot plin de mucuti cu sange...am scos o gramada de mucuti in dimineata asta, iar mititelul se ineaca din cand in cand din cauza lor.... A mai patit cineva asa ceva???? El saracutul e activ, rade, isi flutura manutele in aer...dar tot fornait este.... Se pare totusi ca sprayul cu apa salina functioneaza, si am facut rost de batistuta sugarului... oofff offf... greu cu copii astia! va pup
aly_fab
Postat pe 20 Februarie 2010 14:24
AnaRobert, si eu am citit ca spayul cu apa salina este mai bun decat serul fiziologic, mai imbunatatit...
aly_fab
Postat pe 20 Februarie 2010 14:26
Ce parere aveti de aparatul salin pt camera pt purificarea aerului si pt ca bebele sa respire mai usor?
Sau este umidificatorul mai bun ?
bau
Postat pe 20 Februarie 2010 14:29
Diana_maria, eu am citit contrariul, acum parerile sunt impartite...serul fiziologic este doar H20 + NaCl... apa de mare are mai multe calitati.. Am cumparat un vaporizator de camera, Karvol, dar parca si eu am probleme c nasul, si bebe la fel... Sfatul meu este sa nu dati banii pe vaporizatoare de camera!! Nu ajuta cu nimic, mai mult usuca respiratia! va pup
aly_fab
Postat pe 20 Februarie 2010 14:29
mony, acelasi sfat l-as da si pentru tine. cel mai practic totushi, zic eu sunt rufele ude.. si nu neaparat pe calorifer, si puse in diferite locuri..acelasi efect, si nu costa nimic. pup
aly_fab
Postat pe 20 Februarie 2010 14:31
adryaana, ce fel de siropel dai la bebele tau de doua luni?
aly_fab
Postat pe 20 Februarie 2010 16:44
cu ce masurati umiditatea din camera?
bau
Postat pe 20 Februarie 2010 16:52
Umidificatorul nu are cum sa usuce aerul in camera,dar in cazul in care este umiditate prea mare am inteles ca nu e bine pt bb.
Am intrebat de aparatul salin daca e bun pt ca stiu ca f multi bebei merg la salina si eu am zis ca mai bine e sa il am acasa decat sa merg cu bebele tot timpul la salina. Daca stie careva....astept raspuns.
bau
Postat pe 20 Februarie 2010 16:55
pai la sfarsitul saptamanii trecute fetitza facuse si un pic de ebra si a zis doctoritza sa ii dau si nurofen.. bine inteles mai putin decat scire acolo.. si inca un sirop.. sumetrolim.. acum nu mai are febra de cateva zile bune.. nici nu mai stranuta asa des, in schimb nasul tot cu mucuori e.. si tot ii pun ser si o tot pompes sa ii scot.. de catevaa ori pe zi ii scot.. si bine intelesseara si nu mai avem probleme pana dimineatza.. saptamana viitoare vine sa ii faca vaccinul si vedem ce zice il face sau nu.. vedem si sa spun apoi...
apropo de stranutat..am observat ca in afaara de atunci cand o schimb mai stranuta si daca se mai agita un pic. da din picioruse.. vrea papa... sau asa ceva.. si apoi stranuta.. cred ca transpira si apoi ii vine sa stranute.. ai vostri fac asa?:)
adryaana
Postat pe 20 Februarie 2010 16:56
adryaan, daca nu depaseste 38 de grade, nu-ti fa griji! al meu nu a facut febra, am cumparat un termometru de ureche foarte bun, braun, scump dar merita!! bebelushii stiu ca au oricum temperatura putin mai ridicata ca a unui adult. daca face febra peste 38 eu i-as da paracetamol supozitoare 125 gr, sunt acceptate mai ushor si actioneaza mai rapid.
si al meu stranuta cand il schimb... si cand se agita fornaie si tuseste! sanatate multa! aaa... inca ceva, daca are febra, da-i apa fiarta, din cand in cand..are nevoie de lichide. eu am o seringa din aceea de la nurofen cu care ii dau mai ushor, cu lingurita se varsa..sau dau pe langa. pupici
aly_fab
Postat pe 20 Februarie 2010 17:15
nu a mai facut febra.. ma ingrijora mai tare faptul ca stranuta des.. dar acum nu mai stranuta asa des... sunt curioasa ce o sa zica pediatra.. apropo de vaccin.. tu de care ii faci?.. mie mi-o zis ca mai bine il cumpar pe ala strain ca are ceva in plus.. asa ca l-am luat, aproape 3 mil a fost..
adryaana
Postat pe 20 Februarie 2010 17:28
adryaana cate luni are bebele tau?
Al meu stranuta de cand s-a nascut si prima oara cand a fost racit este acum la 6 luni jumate,pana acum nu a fost niciodata desi nu l-am imbracat niciodata gros si l-am scos afara si cand era frig apropae in ficare zi.
bau
Postat pe 20 Februarie 2010 17:31
Faptul ca stranuta des trebuie sa te bucura, pentru ca astfel scoate mucozitatile!! Pe mine ma enerveaza ca nu stranuta des, ca sa scoata mucutii!! Deci e bine ca stranuta!
Vaccinul care se face la doua luni, (diphteria, tetanus, polio, pneumococcal) (asa scrie pe foaia informativa care mi-a dat-o asistenta) Mentionez ca nu sunt in Romania, s-ar putea sa difere putin... xx
aly_fab
Postat pe 20 Februarie 2010 18:04
Aly_Fab depinde cateodata e bine ca stranuta des cateodata nu...cand va creste mai mare pt siguranta mea o sa-i fac testu de alergie sa nu fie cumva sa fie alergic la ceva...
bau
Postat pe 20 Februarie 2010 18:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
giardia, e-coli, klebsiella 7 De la: kidz005425 19 Mai 2012 05:11
Uter septat 11 De la: garbo263257 9 Februarie 2012 19:39
IMBRACAMINTE COPII 1 De la: tavibkk 25 Februarie 2008 06:53
mamele si potul 8 De la: cosmilore 30 Martie 2009 14:12
constipatia 15 De la: ina_rebeca 23 Februarie 2011 11:26
Setari Cookie-uri