soacrele astea....

cand va citesc povestioarele ma simt mai bine, dar in acelasi timp ma doare, ma doare pt ca avem parte de un tratament urat din partea unor femei, femei ca noi, care de cele mai multe ori au trecut prin aceleasi experiente si, n loc sa incerce sa adopte ele un comportament total opus celui de care au avut parte, ele s-au inrait si mai mult si parca se razbuna, parca ar merge pe principiul : daca eu am dus-o prost , de ce sa nu o duca si nora mea si mai prost". Chestia aia cu capra vecinului e mic copil. Si soacra-mea se plange tot timpul ca e muncita toata ziua si ca cei de la serviciu isi bat joc de ea, dar poate oricand sa iasa la pensie, dar nu vrea. Fetita mea are 2 ani si 2 luni si a iesit doar de 2 ori cu ea afara si multe altele, care nu are rost sa le mai zic si daca iti face ceva iti scoate ochii non stop sau se plange cu cate a facut, ne-a facut.
Va doresc fericire, noroc, sanatate voua si bebeilor vostri si multa, multa rabdare. Pentru copiii nostri orice.
kidz000762
Postat pe 9 Octombrie 2009 09:11
Buna tuturor. Ses, imi pare rau ca suferi, iti spun din proprie experienta ca nu le pasa, nu le doare decat de ele, si oricat ai face, buna nu esti. Eu am artroza la coloana, de la 14 ani de cand am facut operatia de menisc in Germania, scria ca sunt predispusa la Artroza, ma doare piciorul cand merg, si cand se schimba vremea este groaznic. Fii tare, si numai apela la ea...nu ii pasa. Eu am stat cu ei in casa, si odata nu a venit sa imi ia baiatul sa zica, pune mana si invata ca ai examene, lasa ca stau eu cu baiatul, nu, am invatat cu baiatul intr-o mana si cursurile in cealalta, si slava domnului am luat toate examenele, doar Licenta o mai am si sper din suflet sa reusesc in februarie, ptr ca in 2008 iulie, baiatul meu sa imbolnavit si am stat 8 zile in spital, anul urmator mi-am schimbat locul de munca si nu am indraznit si asa a trecut timpul...dar daca copilasii sunt sanatosii pe toate le ducem. Soacra mea la o cearta mi-a spus ca sa numai spun ca mi-am crescut singura baiatul, atata timp cat am stat in casa ei, adica, casa ei mi la crescut. Niciodata nu ia cumparat un pampers sau o cutie de lapte, ii cumpara lucrusoare, de sarbatori, dar prioritatea era sa afle tot familionul ei...din aprilie ne-am mutat cu chirie, ptr ca ajunsesem sa ma gandesc serios la divort. Acum ne este bine, putin spus, a mai avut al meu sot scapari, dar nimeni nu este perfect. Din pacate suntem nevoiti sa ne intoarcem la socrii, chiria ne-a dat peste cap, cei de la servici nu imi platesc salariul , ne sare cate o luna...si nu facem fata cu creditele si chiria, si am zis sa ne intoarcem, vom fi separati cu totul cum eram si o sa incerc sa o ignor cat de mult, cu tot ca au spus ca vrea sa fim o familie etc...nu sunt multumita sufleteste, ptr ca lupul isi schimba blana dar naravul ba, dar ce sa facem, sa ne ingropam in datorii??? nu, Visul Nostru este sa avem CASUTA NOASTRA, si sper ca se va indeplini. I-am spus sotului ca daca din partea lui am respect, si sa ne fie aproape cum trebuie sa fie, nimeni si nimic nu ne poate rani. Sper sa fie bine. Fiti tari, si nu va asteptati sa va ajute, ptr ca nu le pasa, sunt soacre bune, pe undeva, dar mai raritati...cand le vezi nu iti vine sa crezi. Sa auzim de bine. Sanatate la bebei
Kiki_Mic
Postat pe 9 Octombrie 2009 22:43
buna! Soacra mea are alta problema...in urma cu 2 ani , eu si sotul meu am inceput sa ne cautam un apartament. Stateam cu socrii de 1 an si ne doream mult un loc al nostru . Vroiam un apartament cu 3 camere si dorinta sotului meu a fost sa il cumparam in aceeasi zona in care stau si parintii lui ca sa fie aproape de ei, el fiind singurul copil la parinti. La randul lor, socrii au un apartament de 3 camere in care stau doar ei 2. Inainte sa incepem cautarile, eu i-am propus soacrei sa cumparam o garsoniera pentru ei si sa ramanem noi in apartamentul de 3 camere...Ea nici nu a vrut sa auda...a zis ca mai are si ea musafiri din cand in cand si ca vrea sa aiba camera ei...In fine, am inceput cautarile si l-a un momentdat am gasit un apartament de 2 camere , foarte mare, intr-un complex nou. Cand a auzit soacramea a zis ca ei i-ar placea sa se mute in apartamentul ala si sa ne lase pe noi in asta vechi ...Binenteles ca nu mi-a convenit mie si pana la urma ne-am luat un apartament de 4 camere intr-un bloc ceva mai nou...Normal ca nu i-a convenit ca am plecat de la ei pentru ca multe din cheltuielile casei erau suportate de noi. Dar faza tare acum urmeaza: imi zice acum vreo doua saptamani, cand ii povesteam eu ca parintii mei se vor muta intr-o garsoniera, ea imi zice foarte senina ca i-ar fi placut si ei sa aiba o garsoniera ca nu are ce sa faca in apartamentul asta mare. Mie mi-a picat fata pentru ca atunci cand i-am propus eu asta a zis ca nu se muta ea de acolo ca s-a obisnuit cu vecinii, etc...Iar mai mult decat atat imi zice: vezi , eu nu ti-am zis sa cumparati voi garsoniera dar voi nu ati vrut??? Si m-am enervat si i-am zis ca memoria ei ii cam joaca feste pentru ca lucrurile nu s-au intamplat asa nici pe departe...si s-a uitat lung la mine si mi-a zis: aaaaaaaaaa, da??? asa am zis?? Deci iata ca se poate si mai rau....una face si alta zice ca a facut.... Important este sa nu locuiti impreuna cu soacrele iar vizitele sa fie scurte si rare!!!!!! Eu sunt foarte fericita acum , iar cand vine vorba sa imi dea ea sfaturi eu i-o tai scurt si ii zic ca eu stiu ce-i mai bine pentru mine si sotul meu..Va doresc succes!!!!
julay
Postat pe 8 Noiembrie 2009 11:48
kiki iarta-ma dar gresesti: faptul ca te lasa sa stai la ei in casa e un ajutor, chiar daca nu ti se pare: tu singura ai zis ca nu mai faceti fata cu chjiria si trebuie sa va intoarceti la ei. deci e un acoperis pe care vi-l ofera (nu stiu daca gratis, dar macar mai ieftin decat chiria de la care ati plecat), ar trebui sa le fiti recunoscatori pt asta. nu de alta, dar voi le cereti gazduire, nu va obliga ei sa stati acolo. nu te supara pe mine, e doar un punct de vedere...
pinicuta
Postat pe 8 Noiembrie 2009 12:05
ma nu te ingrijorea ca rar gasesti o soacra calumea si a mea tot asa este si tot in italia este plecata dar eu nu vb cu ea ca acelas lucru am patit si eu cu ea si nu am mai stat la ea m-am mutat la mama dar nu ai ce sa le cri parca ele sunt cele mai tari si le stiu pe toate trateazo cu indiferenta ca doare cel mai mult pup vezi ce faci
alexandra_deny
Postat pe 8 Noiembrie 2009 13:59
Buna mamici!Vad ca sunt multe nore pe aici "multumite" de soacrele lor.Aceeasi situatie este si la noi.Din pacate stam cu socrii inca dinainte sa ne casatorim.Eu eram la facultate iar sotul lucra , cand ne-am hotarat sa ne casatorim.La socrii mei le-a picat fata si nu au prea fost de acord , mai ales ca ,cumnatul meu (mai mare ca si sotul) nu era insurat.Motivul lor : ar trebui sa mai asteptati un pic(2-3 ani) ca sa se insoare (lucru care nici azi nu s-a intamplat) , cu toate ca vb cu sotul de 5 ani.Nu i-am ascultat , am hotarat sa ne casatorit.Ce sa va zic ....nimic nu le-a convenit.Dormeau cu banii sub pat , iar noi ne-am imprumutat de la altii ca sa platim avansul la sala.Am luat imprumuturi , dar am fost obligati sa ii luam la soacra-mea cercei ca ceilalti erau vechi si nu avea cum sa se prezinte asa la nunta.In plus ca sa auzim ca ne-au facut nunta , iar noi am mers la de-a gata.Dupa ce l-am nascut pe Darius insa a inceput greul.Ei au fost obisnuiti ca eu sa fac de toate: mancare , curatenie, cumparaturi.Cotizam si la facturi cu toate ca la cumparaturi nu le cerem nimic , iar mancarea noi o luam si o gatim.Copilul meu nu a vazut un cadou de ziua lui sau de sarbatori , insa pt cumnata mea(fara acte) s-a imprumutat sa-i cumpere de sarbatori o covertura de pat la fel ca si cea pe care am primit-o noi de la nanasi.Asta e , trista situatie , insa la toti se lauda ca Darius este sufletul lor .Totusi este insa un D-zeu sus care ne ajuta tot timpul , iar acum am ocazia sa ma mut intr-o casa in care trebuie sa investim ceva mai mult.Lucru pe care am sa-l fac in 3-4 ani (merita sacrificiul) dupa ce investim cat de cat.
adelafistis
Postat pe 8 Noiembrie 2009 14:19
Fetelor eu am niste socrii nemaipomeniti, locuiesc in SUA iar noi locuim singuri in apartamentul lor.Pot sa spun ca soacra mea este mai buna chiar decat mama mea. Vorbim la telefon, ne vedem pe messenger, ii cumpara copilului haine, cereale, biberoane, are grija de el ca si cum ar fii al ei. Pot sa o intreb orice despre copil pt. ca este asistent pediatru. Este o fire calma si linistita este o doamna.
silvia_kidz
Postat pe 9 Noiembrie 2009 20:32
Ma bucur sincer pt tine silvia.Chiar stau si ma gandesc oare asa vom fi si noi .La mine ce regret ce-l mai mult este ca ai mei sunt la 200 de km si in soacra mea nu am gasit o persoana care sa ma inteleaga si sa ma asculte cand am un necaz.Cand l-am nascut pe Darius mare ajutor nu l-am avut de la ea , in sensul ca in loc sa inteleaga prin ce am trecut(socul nasterii , lipsa somnului......) ea venea si ma trezea la 8 dimineata ca sa pot sa manc si sa ma spal , in conditiile in care Darius nu dormea noaptea si abia pe la 6-7 dimi el adormea.Daca stateam eu cu Darius era si ea , dar daca era vorba sa ramana ea singura intotdeauna avea altceva de facut.O mancare gatita nu a facut in primele zile dupa ce am revenit de la spital ca nu avea vreme , iar eu mancam toata ziua ce gaseam .In schimb a avut grija sa-si invete nepotelul in brate "ca un bebe nu are voie sa planga" , cu toate ca ii atrageam atentia ca urma sa plece iar eu singura nu voi face fata la obiceiurile ei.Nu zic neaparat ca este o persoana rea , dar ceea ce imi pare rau este ca se gandeste doar la ceea ce zic altii , si uita ca are 2 copii pe care poate si are cu ce sa-i ajute(si nu ma refer financiar , ci mai mult moral si psihic).Si in plus a trecut si ea prin situatia mea(are o scorpie de soacra) , si cred ca ar fi putut sa fie altfel
adelafistis
Postat pe 10 Noiembrie 2009 16:05
Buna tuturor, buna Kiki.
Ei bine, kiki, mama, nu mai sufar. Am invatat un lucru de la prietena mea si l-am pus in aplicare. Ii dau ignore cand ma suna. Mi-am inchis telefoanele de aproape 1 luna si de atunci ma simt extraordinar, in lumea mea mica si fericita. Nu mai primesc injectii cu venin, asa ca totul e ok. A venit si barbate-miu acasa si o voi chema pe aici intr-o zi sa ii zic eu cateva lucruri, de care zice ea ca nu imi dau seama. Si tot atunci, ii zic sa ma scuteasca cu vizitele si telefoanele. Oricum, nora cealalta a plecat din tara si naste pe undeva pe afara, eu ii dau ignore, o sa ramana cu fi-sa si cu telenovelele ei. Imi pare nespus de rau ca tre sa va mutati inapoi, dar sa stii, ca si noi am stat la ei la inceputul relatiei si barbate-miu m-a respectat si apreciat de atunci si tot ce ii spuneau (multe minciuni), nu le-a crezut si nu ne-au despartit. Am suferit atunci, el cred ca mai mult ca mine, pentru ca era la mijloc, dar ne-am mutat inainte sa ne afecteze serios asta. Iti tin pumnii si iti recomand MULTA COMUNICARE cu sotul tau, pentru ca este cel mai important. Nu lasa sa iti injecteze venin in relatie si ai grija de baietii tai. Tine-ma la curent cu situatia. Te pup si mult succes!

....
ses
Postat pe 11 Noiembrie 2009 02:07
Acum am vazut subiectul ....daca ar fii sa povestesc tot ce face sau nu face soacra mea imi ia prea mult ...dar ce parere aveti?? eu cu sotul ne am casatorit fara sa stie ...si nu a aflat decat dupa mai mult de 2 ani si atunci din greseala cand, nepotelul meu mi-a scos din geanta buletinul si ea l-a vazut ...iar dupa asta timp de 1 an nu am mai fost pe la ei pe acasa pentru ca nu vroiau sa ma vada .Nici macar la botez nu a venit pentru ca are 10 gaini ..si cine le da sa manance ...Bine ca sotul meu mi a spus de la inceput ce fel este . Acum dupa 10 ani de casatorie ..nu ma ma afecteaza nimic din ce face sau spune , ca la inceput, ....ba chiar cand am avut ceva de impartit eu i am spus verde in fata si nu prin sotul meu pentru ca el asa a spus "daca am ceva sa i spun ,sau cand nu mi comvine ceva sa i spun direct ei".Oricum ne vedem rar mai ales de cam 3 ani de cand noi ne am luat catel si cum ei nu ii place(sta la curte ) ..nu am mai dormit acolo ..asa ca ma duc dimineata si seara plec ..doar in vizita (ca sa nu las catelul singur acasa .Sper sa nu ajung asa ...si eu peste ani...
amelia_kidz
Postat pe 24 Noiembrie 2009 22:01
Super tare amelia!!! Eu sunt invers cu soacra. Adica ea avea catel si eu nu-l sufeream ca eram gravida si apoi am nascut si catelul ala putzea (ca toti catzeii de altfel), apoi eu ii ziceam ei verde in fata si ii ceream acelasi lucru si ea nu, tot pe la spate ma vorbea... etc.

Poate ca nu e chiar asa nebuna soacra-ta, te-ai gandit?
Si ca nu sufera catelul, nu poti sa te superi pe asa ceva. Soacrii mei si-au iubit catelul (care a murit omorat de alti catei), mai mult decat pe singurul lor nepot. Mereu l-au pus inaintea copilului meu si nu exagerez deloc, dar nu intru in detalii acum ca nu e momentul. Insa eu cred ca iubirea pt animale nu tre sa fie impinsa pana la absurd. Sunt totusi niste/doar animale.

Succes cu socrela! :)
ses
Postat pe 25 Noiembrie 2009 22:46
Buna Pinicuta. Fiecare poate sa aiba propria ei parere, dar nimeni nu stie ce este in sufletul celei/celui care trece prin suferinta. Ea ne-a rugat sa venim, si nu o data, de multe ori, probabil sa trezit la realitate, casa era goala, noi cand ne duceam in vizita, o vedeam pustie. De la 1 noiembrie ne-am mutat, nu au fost discutii, adica certuri, discutii mici apar, ca ea se baga peste ce ii spun eu baiatului. Adica: Ii interzi ciocolata, ea ii da ciocolata. Ii spun, mami nu ai voie la calculator, ea zice, dar lasa-l si tot ea spune dupa aia, ca nu este bun calculatorul. Daca il pedepsesc si ii interzic desenele cateva ore, ia zice, nu vezi ca plange, nu imi place sa il vad ca plange da-i la desene, dar daca cumva il vede ca are crizisoare de nervi, de personalitate, zice, e asa te-a invatat maicata. Nu vreau sa se bage peste mine cu nimic, ptr ca eu il cresc, eu ma chinuiesc cu el. Si eu zic ca ne ajutam reciproc. Noi ne platim toate: intretinere, lumina, mancam impreuna, cel putin deocamdata, dar cui nu ii convine, in 2 sapt, i-am dat 5 milioane la mancare...si crede-ma ca eu imi cumpar si mancare la servici. Bine nu asta conteaza, noi toti sa fim Sanatosi...Si apropo, are 4 camere, si 2 copii, dintre care fratele sotului nu are pe nimeni, deci....
Kiki_Mic
Postat pe 26 Noiembrie 2009 09:06
Buna Ses. Si noi ne dorim foarte mult Casuta Noastra, chiar daca ne-am mutat inapoi, al meu viseaza sa avem casa noastra si speram ca intr-o zi va fi asa, tinand cont ca acum asteptam al doilea bebe, care se pare ca este tot baietel. Eu comunic cu el, sincer, nu o singura data i-am spus sa imi spuna si el ce are pe suflet, dar el spune ca nimic, din pacate toate obiceiurile astea le-a luat din familie, nu cred ca a avut de unde invata, maicasa spune ca sunt muti ca taicasu ca ea comunica...dar nu comunica cum trebuie. Nu stiu, oricum ne era bine cand eram cu chirie, era mai apropiat, dar de cat sa ne ingropam in datorii mai inghitim si noi cat putem, bine daca nu o sa mai fie certuri va fi bine. Nu stiu...vom vedea ce o sa mai fie. Doar sper ca va fi bine. Speranta moare ultima! Nicaieri nu este mai bine decat in casuta ta. Ai ce sa mananci bine, nu iar bine etc...Va doresc sanatate tuturor si mai ales la Copilasi si liniste sufleteasca.
Kiki_Mic
Postat pe 26 Noiembrie 2009 09:11
Ses, ma bucur ptr tine ca iti este bine, sincer. Incerc si eu pe cat posibil sa numai bag toate in seama...Sper sa reusesc. Pupici
Kiki_Mic
Postat pe 26 Noiembrie 2009 09:14
Buna, -ses- inchipuieti ca eu sunt casatorita de 10 ani ..si catelul a aparut acum acum 3 ani ..asa ca saracul nu are nici o vina ca soacra mea este cum este ..Eu stau in bucuresti .dar la casa ..catelul cred ca are 3kg ..si da se murdareste si nu sunt absurda ..nu pun catelul inaintea copilului ..dar si soacra mea sta la casa ..si cred eu ca putea sa nu o deranjeze ca ma duc acolo cu el ..pentru ca nu il lasam in casa ..dar ma rog ..din fericire pentru mine si pentru familia mea CATELUL ESTE O SCUZA BUNA ca nu ma pot duce acolo mai des..
amelia_kidz
Postat pe 26 Noiembrie 2009 11:31
@Kiki, iti tin pumnii cu casuta. Stiu ca e greu sa te lupti cu toata lumea sa obtii niste lucruri pe care le consideri normale si ceilalti parca au innebunit. Dar cu rabdare si perseverenta, cred ca veti reusi.

Felicitari pentru bebitza din burtici!!! Si eu vreau, dar la anu' pentru ca anul asta sunt singura (inclusiv de sarbatori). Poimaine imi duc sotu' la aeroport si il mai vad la anu' :(
Dar cand va veni, se va lasa cu surioara pt pustiu' meu. :)
Te pup si ai grija cu nervii si supararile in timpul sarcinii. Iti doresc o sarcina cat mai usoara si o nastere si mai usoara!

@amelia, sa nu ma intelegi gresit gagico, nu te judec. Incercam numai sa iti spun si un alt punct de vedere, adica al meu, fata de o situatie pe care o credeam similara, dar nu prea este. Stai linistita, ca si pentru mine, cat traia potaia, era o scuza buna pentru mine sa nu merg acolo, dar acum, ca nu mai e, a trebuit sa gasesc alta, pentru ca degeaba ii zic unde greseste. De fata cu fi-su e miere, cand pleaca el... e cum o stiu eu.
Si nu ma intelege gresit. Chiar imi plac cateii. Am avut o pisica 7 ani. Acum vreau un "mop", ceva mic, jucaus, gen canish talie mica sau bichon. Mi-e drag de ei, dar pekinezu' ala, era nespalat, putzea de-ti sucea nasu' la spate si era si bolnav, avea o boala de piele si se scarpina f mult, era batran si nu ii placea de nimeni. Latra pe toti, chiar si pe membrii familiei. Il tineau in brate la masa, se urca chiar si pe masa... iesea afara, isi facea nevoile, calca unde s-a usurat, apoi intra in casa, fara sa fie spalat si tot asa. (Iti spun toate astea ca sa imi intelegi scarba fatza de faza cu catelul ALA si fata de gesturile lu soacra-mea care ma mintea ca pe prosti ca il spala zilnic).

Am fugit sa il duc pe pustiulica la somn. Va pup si aveti grija de voi sa puteti avea grija de copii.
ses
Postat pe 26 Noiembrie 2009 15:26
Amalia sa sti ca si eu am catelus...inca pui si deja stie....dimineata cand se trezeste Vero e planton langa patut pana ma duc eu sa ii fac laptele....si se joaca amandoua......si la faza cu cainele am avut noroc cu soacra. Ea a fost printre putinii care nu au comentat ca ne-am luat caine cu copil mic in casa, deoarece stam la bloc.
Pot spune ca am o soacra tare de treaba.....a invatat din greseli......adik are o soacra tare suchiata......nici eu nu prea ma am bine cu ea.....tot ce zice ea e lege si fara discutii. Si soacra mea ii opusul ei.....e super de treaba, cand vine pe aici sta cu Vero ca sa imi fac treaba, daca am nevoie de ceva ma ajuta, financiar fiind vorba.....ca au o stare financiara buna. Niciodata nu mi-a comentat nimic si mai mult de atata, ii comenteaza la sotul decat mie....asa ca sunt foarte fericita ca am o soacra de treaba.
Va pup
ralucimp
Postat pe 26 Noiembrie 2009 16:06
Hmmm...Soacra ca soacra,dar cand socrul e al naibi ce facem?
Dar sa incep cu inceputul... In urma cu aproape 5 ani eram "taranca proasta si urata" pentru ca eu am crescut intr-un sat,iar sotul meu a crescut in marea metropola Mangalia. Poate ca eram cam mici cand ne-am mutat impreuna(eu aveam 20 si el 21 de ani),dar asta nu ii dadea dreptul sa ma jigneasca.Cand era ametit de aburii alcoolului toate femeile deveneau curve,doar ca eu eram cea mai cea.In mintea lui eu ii prinsesem baiatul si nu mai voiam sa ii dau drumul(cum spunea el,i-am pus-o pe bot).Intr-adevar au o situatie materiala muilt mai buna decat parintii mei,dar eu nu am stiut lucrul asta pana cand ne-am mutat impreuna.Soacra era cu 2 fete,cand era cu noi ne dadea dreptate,cand era cu el,el avea dreptate.Am locuit cu ei doar trei luni,pentru ca m-am trezit cu bagajul la usa. Atunci am plecat si m-am uitat la sotul meu sa vad ce face... El si-a luat cateva lucruri intr-o sacosa si a plecat cu mine. Ne-am inchis telefoanele o saptamana si am plecat la ai mei.Pana atunci il batuse la cap pe sotul meu sa dea la facultate(se gandea ca o sa cunoasca acolo fete mai frumoase si mai destepte decat mine,chiar ii si spusese chestia asta),si pana la urma si eu i-am spus sotului sa faca cum spune taica-su,nu are ce pierde ,chiar o sa fie mai bine .Asa ca atunci cand am plecat la parintii mei nu mai lucram nici unul,pentru ca el urma sa inceapa facultatea peste cateva zile. Am plecat in Constanta sa ne cautam o camera cu chirie,si l-am luat si pe fratele lui cu noi(era foarte usor influentabil,si mie mi-a fost teama sa nu ajunga vre-un drogat,asa ca am insistat pe langa sot sa il luam cu noi,ei doi fiind inscrisi in celasi timp,la aceeasi facultate,desi eu cu fratele lui nu ne intelegeam foarte bine).Am locuit cu chirie un an si 2 luni,in acest timp incercand sa ii evit cand veneau sa isi vada baietii. Nu l-am lasat pe sot sa se certe cu ei pentru mine niciodata. Am spus ca sabia nu taie capul plecat.Din fericire pentru mine ,socrii si-au schimbat parerea,acum 2 ani au cumparat un apartament cu 2 camere in Constanta in care locuim toti 3...de fapt intre timp ne-am facut 4 .Cand le-am dat vestea ca vor fi bunici au fost incantati desi nu ma asteptam. Cam de 2 ani mi-au spus "fata mamii si a tatii",iar de cand am nascut sunt la noi in vizita cel putin o data pe saptamana.Acum vre-o 3 luni mi-a cautat in geanta si a dat peste o factura la care eram restantiera,si mi-a facut capul calendar. M-am suparat si i-am spus ca prima data cand voi ajunge la ea ii voi controla fiecare coltisor din casa ,ca doar suntem in familie si daca ea are voie sa isi bage nasul in geanta mea si eu pot sa ma uit in lucrurile ei personale. In plus,la urmatoarele ei vizite nu am fost acasa,desi abea ma miscam pentru ca eram in luna a 9-a,si nici nu ii raspundeam la telefon,si sotul meu facea la fel ca mine.
Socrii mei nu sunt chiar asa de rai,atata timp cat le dai dreptate sau le spui pe un ton rezonabil cand nu au dreptate. Ne ajuta,chiar daca uneori ne mai scot si ochii.Cand exagereaza cu "sfaturile" suntem reci o perioada si isi dau seama ca au mers prea departe. Am invatat sa ii facem sa se poarte cum vrem noi.Ce-i drept ne ajuta si distanta.
Lali__Mete
Postat pe 12 Decembrie 2009 19:22
Pai...
Si mai ai probleme cu socrul?
ses
Postat pe 14 Decembrie 2009 13:30
Buna Ses. Iti urez Bafta cand ve-ti lucra la al doilea bebe. Dar inainte de toate: Sarbatori Fericite! si Multa Sanatate.
Noi din ce sa vazut la eco, vom avea inca un baietel, mi-as fi dorit o fetita, dar daca este baiat, tot al nostru este.
Pe 30 ma duc din nou la control sa vad ce spune acum, dar important este sa fie sanatos.
Cu socrii nu au mai fost discutii, dar daca vor incerca ceva, sper din suflet sa ia al meu atitudine, nu sa se certe cu ei, niciodata nu am fost de acord sa se certe, dar trebuie sa discutam, sa comunicam, sa ne fie bine.
Sanatate multa si ne mai auzim.
Pupici
Kiki_Mic
Postat pe 14 Decembrie 2009 15:46
Sarumana de urari Kiki. La fel va urez si eu voua sa aveti Sarbatori Fericite, multa sanatate si liniste sufleteasca!
Nu fi dezamagita ca nu e fetita, e motiv in plus, sa fie urmatoarea :))
Ce nume v-ati gandit sa ii puneti fratiorului?
Noi am decis ca e mai bine la anu' sa ne apucam de treaba, pentru ca tati lucreaza in afara tarii si imi va fi imposibil sa ma descurc cu Calin, eu fiind insarcinata. Si asa mi-e greu si nu stiu cum voi duce sarcina, pentru ca am probleme cu coloana, dar cu tati aproape, totul merge ca pe roate :)

Pup si mult succes cu socrii, pentru toata lumea.
ses
Postat pe 16 Decembrie 2009 10:52
Draguta,,,,, peste ani vei fi si tu ,,,soacra!!!!!!!!! Daca; plange copilul; este pt, ca n-o cunoate!! Pe bunica lui! A ciu este vina oare ca sunteti atat de ;sennsibile, cu mullllllte pretentii ;unele; din voi!
Jojolin
Postat pe 20 Decembrie 2009 08:34
Buna dimineata tuturor! Am sa mi spun si eu parerea. Este fff. greu sa supravietuiesti cu alte persoane in casa. Este rau;in democratie; ca; nimanui nu le pasa de tineri, sa se faca locuinte sociale si pt, tanarul de rand ,care; din salariul ;mizer; nu poate sa si cumpere o locuinta. Este obligat sa locuiasca in casa lui sau a ei.Atunci intervin discutiile. Am citit pe ;Kudika; la; vreau sa mi ucid soacra; diferite comentarii indecente de la unele tinere ;rau ;educate, unde mama lui era (;zdreanta de soacrasa;) Da,, aceea zdreanta, i-a crescut barbatul. Va scriu in calitate de ;fosta ;nora si,,,,,,,,,,,,,,actuala soacra de 2X.Am 2 baieti. Nu m-am bagat in alegerile lor ,desi nu mi-a convenit de nici una. Prima era ;geloasa foc(; iar eu am avut o drama in familie din cauza asta.)Cealalta a fost casatorita si are copii.Le-am respectat deciziile. Eu m-am casatorit peste voia parintilor. Mama nu l-a placut niciodata pe sotul meu. Dupa multe circuri, scandaluri, respingeri, am facut nunta si au trecut 38ani de atunci.Ne-am mutat de la oras la tara. Desi locuiam in oras Seini, aveam casa pamant si stiam sa muncesc orice inafara de muls ;vaca;Plecand la tara pt, ca mama nu-l putea vedea pe sotul meu, ne-am mutat in casa socrului, care era ;recasatorit;(soacra murise tanara de cancer) Deci; veneam din invatamant, la coada vacii. Avenit primul fiu acum 37ani , munceam la camp, faceam norme la ;C.A.P.sa primim pamant al nostru, faceam toate muncile posibile.Sotul ,muncea la 23 km, la oras la o mina de aur eram masinist.Uneori,fiind baiat de oras uita sa vina acasa, ramanea cu prietenii la o bere si cheltuia destiu bani. Peste 2 ani a venit al doilea fiu ,are 35 ani.Munceam ca un rob, acasa, la agricultura, vaca, porc, gaini de toate! Lelea nevasta socrului, mai baga strambe, nu i-am spus lor niciodata! Mi-am rezolvat problema cu ea! Nu i-am implicat pe ei niciodata! In probleme! Noi aveam camera ns, cu totul al nostru! Ne faceam de mancare separat. Sigur ca i serveam si pe socrii.Ei ne serveau cu mancare de-a lor,lapte aveam de la vaca lor, iar restul era al ns!Am locuit ;3 ani, pana cand sotul intarziind in oras la baut, a venit acum;35 ani inainte de ;Craciu; fara un ban in buzunar,sigur ca; l-am luat la intrebari, la care i-mi replica; -Pe langa ca; te tin ca pe o ;;oarba; i-ti mai umbla gura!(era beat) Eu in acel sat m-am luptat acum 36ani si am infiintat o gradinita ca nu exista, am fost ;educatoare; lelea nu mi ingrijea copilul(nu era nepotul ei) il duceam pe copil la cateva luni in gradinita cu mine. Noroc, era ca; era sat si nu prea veneau in controale!Furioasa la replica lui ca s ;oarba;(capricorn,,23XII) M-am decis sa plec la mama. I-am spus de vrei vii cu mine de nu,,treaba ta! Nu i-am cerut voie mamei sa ma reintorc acasa, am plecat acasa pur si simplu. Mama dupa nasteri ,nu a venit sa ma ajute de loc, desi eram fiica ei,apoi am avut si avorturi, ca nu- mi doream mai multi copii de 2!Avorturi provocate acasa cu hemoragii mari si risc de-ami lasa copiii orfani! Acasa la ;mama; am rezistat de la ;Craciun 1974,,, pana la Pasti,1975!! Eu eram sacul de bataie; Ea i mi reprosa de el si copii ca-s rai,el i mi reprosa de mama! Eu trebuia sa-i pup in dos pe fiecare si cand m-am saturat de pupat, mi-am luat copiii boarfele si-am plecat in chirie intr o cutie de garsoniera comf;IV, De ;12m ,patrati, unde am fost ff, fericita. Apoi in 1977 am fost in audienta la Ceausescu si am primit in decurs de o luna un apartament cu 2 camere pe care l-am schimbat cu altul intr-o zona mai buna in;1984. M-am recalificat in confectii, am facut 2 scoli de ;aj, maistru si maistru, mi-am complectat studiile si cu 2 ani de prof, in confectii.Viata dura m-a calit si m-a facut ambitioasa, sa nu raman jos! Deci; m-am zbatut si azi am de toate, casa, masa, pensie, baieti, nurori nepoti.Cum am facut totul de capul meu, nepermitand sa m i se bage nimeni in familie asa si eu la randul meu ;le-am respectat si le respect ;deciziile;Fiii mei locuiesc in Spania de 10 ani. Am 2 nepoti de 4 si 7ani, baiat-fetita. La cel mare.Cel mic n-are.Plecam anual la ei , stam 4-5-6 luni.Nu ma bag in viata lor!Sunt maturi ,liberi sa si faca viata cum doresc! Ne certam pt, ca ; bunica; le cumpara prea multe haine! Asa ca ,acum nu le cumpar nici haine, doar carti! Daca; au nevoie de ,ceva, vb, pe net si le trimit. Acolo cand mergem se ocupa cu totii de noi ,se suparau daca stam mai mult la unul ca la altul!Anul trecut am petrecut sarbatori de vis cu totii impreuna! Eu cu nora ceea mare am avut o singura discutie fiind de fata si fiul meu. Ne-am clarificat problemele. Parerea me este sa existe; comunicare; iar voi fetelor-baietilor, fiti toleranti! Voi ;soacrelor; poamelor acre, lasati-va baietii - fetele,,in pace! Viata azi este ;grea ,dura pt, unii tineri, nu le faceti viata si mai amara! VA DORESC ;UN CRACIUN FERICIT; TUTUROR! CU SANATATE BUCURII SI ZILE SENINE! IAR ANUL CARE VINE SA FIE MAI BUN MAI FERICIT SI SA TRAITI BINE! CU TOTII!! LA MULTI ANI! 2010!
Jojolin
Postat pe 20 Decembrie 2009 10:21
Nu stiu cui i-ai lasat mesajul acela de mai sus:
" Data: 2009-12-20 08:34:22
Draguta,,,,, peste ani vei fi si tu ,,,soacra!!!!!!!!! Daca; plange copilul; este pt, ca n-o cunoate!! Pe bunica lui! A ciu este vina oare ca sunteti atat de ;sennsibile, cu mullllllte pretentii ;unele; din voi!"

..dar copilul meu o cunoaste pe bunica-sa... ca ii zice "mamai" si fatza de cum se comporta cu maica-mea, cu ea e mult mai distant. Nu doar animalele simt afectiunea, intamplator si copiii. Si daca suntem sensibile, este pentru ca nu suntem de acord cu generatia aia minunata cand femeia asculta de barbat si daca ii iese din cuvant sa fie plesnita. Acum am raspuns la mesajul citat mai sus, fara sa citesc romanul ce urmeaza lui.

O sa revin poate in alta zi cand am mai multa rabdare, ca m-a dezarmat total, cand am vazut pe cate pagini se dezvolta. Si pentru ca am avut o mica prefata (repet poate: cea pe care am citat-o mai sus), care nu m-a convins, o sa fiu o sensibila, sa poti dormi linistita ca ai avut dreptate si le-ai pus pe alea de pe kidz la zid.

Seara buna!
ses
Postat pe 20 Decembrie 2009 19:13
Buna Ses. Nu sunt dezamagita ca nu este fetita (chiar daca imi doream), as fi nebuna sa nu imi iubesc copilul, orice ar fi, Sanatos sa fie. In legatura cu numele as vrea sa il pun Rares Mihai...dar tati ar vrea sa ii puna acelasi nume ca al lui, dar il poarta deja baietelul nostru, si inca duc munca de lamurire cu el ca nu este bine sa poarte doi frati acelasi nume si prenume, sunt doua persoane diferite...acum sper sa nu imi faca vreo surpriza cand se duce sa il inregistreze, dar mai avem pana atunci, abea in Iunie voi naste...Si eu am probleme mari cu coloana, am Artroza si inca multe altele, dar mi-am dorit un copil ptr ca inaintez in varsta si va fi mai greu, si nu vreau sa fie diferenta foarte mare intre copii. Dureri deja am de mijloc, dar voi supravietui, Trebuie. Iti doresc toate cele bune. Sotul sa vina sanatos acasa, iar tu sa fii Tare ptr Familia Ta. Sarbatori Fericite Tuturor si Multa Sanatate!
Kiki_Mic
Postat pe 21 Decembrie 2009 09:05
Nuuuuuuuuuu , tie(ses) ti-a fost adresat mesajul! Scuze! Sarbatori frumoase tuturor! Si ,pace; in familii!
Jojolin
Postat pe 21 Decembrie 2009 21:34
Ce nebun e sotu' tau!!! :))
Pai si cand sunt mai mari, cum face diferenta sa ii strige? Zici ca deja primul copil ii poarta lui prenumele amandoua? Sau nu am inteles eu bine? Adica el vrea ca toti 3 sa se numeasca la fel?

Noi am ales primul prenume intr-un mod destul de .. simplu cred. Mergeam pe strada prin oras. Ne plimbam cu masina, ca eram in ultima luna si eram obosita. Nu ne hotarasem nici pana atunci ce nume sa ii punem. In fata noastra mergea un opel cu nr de inmatriculare CLN si de acolo mi-a picat mie fisa sa ii spunem copilului nostru Calin. Si sotul meu a fost de acord, ca a zis ca e un nume frumos si rar. Iar celalalt prenume, a vrut nasa ca, primul meu copil, sa ii poarte numele si i-am pus Valentin. Dar Calin il strigam. Cred ca am simtit cu toata fiinta mea ca dintre toate numele de pe pamantul asta, Calin mi-ar place cel mai mult.

Oricum, pana in iunie mai aveti timp sa va mai ganditi si sa va razganditi de multe ori asupra numelui. Ai sa vezi ca o sa fie bine, nu cred ca tre sa ai emotii de ce va declara, desi e comic ce spui. :))
Iti multumesc din suflet de urari si va doresc si voua multa fericire, sanatate si multa distractie de sarbatorile care se apropie.

.....
ses
Postat pe 21 Decembrie 2009 22:15
Buna Ses, da, baiatul ii poarta numele si prenumele in totalitate. Eu sper doar sa glumeasca, ptr ca nu sunt de acord. Dar pana in iunie mai vedem. Sarbatori Fericite!
Kiki_Mic
Postat pe 23 Decembrie 2009 14:09
:)))))
Scuze, dar nu am mai auzit niciodata asa ceva. Poti sa-i spui sotului ca iti ajung 2 cu acelasi nume, asa ca daca vrea si pentru bebe, tre sa renunti la unu si ala va fi el! :)))) Glumesc normal!

E chiar absurd ce vrea si cred mai degraba ca glumeste cu tine, te tachineaza.
Ce prenume are sotul?
ses
Postat pe 24 Decembrie 2009 13:13
CRACIUN FERICIT! LA MULTI ANI CELOR CU NUME SFANT;;CRISTIAN;!CRISTINA,,
Jojolin
Postat pe 25 Decembrie 2009 09:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
hainute la preturi mici 1 De la: miky_m 21 Februarie 2010 20:41
Super concurs cu super premii!! 0 De la: 4 Martie 2010 07:38
Vand haine noi pentru bebelusi si copii 6 De la: kidz004030 13 Octombrie 2009 09:29
Vand patut NPU pliabil, plus cadou hainute in stare buna 4 De la: erimar 26 Noiembrie 2009 18:16
Hainute si jucarii copii, preturi 5-10 lei 2 De la: chinabuye 9 Mai 2010 15:19
Setari Cookie-uri