soacrele astea....

Mda, ce de pareri si moduri de a privi situatia... La astea nu ma gandisem... E drept ca am privit usor superficial aceasta povestioara, dar acum tind sa iti dau dreptate pinicuta.


ses
Postat pe 3 August 2009 14:38
Pinicuta, ca de obicei impulsiva i cu biciul in mana. Si am sa iti spun de ce:
1. Parintii mei sunt impreuna de cand aveau 15, respectiv 16 ani si au avut parte de o iubire mare, iar acum au 60 de ani
2. Usor, usor tatal meu a dat in patima bauturii, pana a devenit un alcoolic notoriu
3. Betiile lui ,care erau zilnice, erau insotite de scandaluri, batai, camere devastate, si ne includeau si pe noi copiii
4. A ramas fara serviciu, tot din cauza bauturii, fara drept de a-l mai angaja, fiind profesor si nu a mai lucrat niciunde de cel putin 20 de ani
5. Mama a avut picioare rupte, maini rupte, ochi sparti, si altele
6. Cred ca sunt indreptatita sa il fac pe tatal meu cum vreau, atata timp cat nu a contribuit cu nimic la cresterea si educatia noastra, nu a facut decat sa ne ofere o copilrie nefericita, plina de batai si scandaluri, si asta pana acum vreo 5 ani in urma
7. Daca erai mai atenta la ce am spus, am spus totusi ca asta e, e tatal meu si il iubesc asa cum e, cu toate ca as fi vrut sa traiesc fara el, sa putem zambi si noi i mama, sa nu mai stim ce e frica si spaima de a merge acasa.
8. In aceste conditii n care si propria lui mama a fost martora si a incercat in toate felurile sa il aduca pe drumul cel bun, ce putea sa ii mai zica mamei mele
9. Ce era mai important: fiul ei sau cei trei copii si mama lor terorizati
10. Iar mama mea, n prostia ei, a sperat tot timpul ca va fi si la noi bine, ca se va schimba, dar..... degeaba
11. Acum tata a fost diagnosticat cu ciroza hepatica si cine are grija de el? Cei in care a dat toata viata si pe care i-a jignit, batjocorit, umilit si tot ce e mai rau
Mai vrei, ca mai am multe de spus
Sti cum e sa traiesti si tatal tau sa nu iti spuna niciodata ca te iubeste
Sti cum este sa iti spuna propria mama sa nu mai vi acasa, in conditiile in care eram la facultate in Bucuresti si imi era dor de ea si de fratii mei, pt ca tatal tau e pus pe scandal si altele si altele
kidz000762
Postat pe 4 August 2009 10:47
stiu cum e pt ca si eu am trait intr-o familie in care certurile erau la ordinea zilei, nimeni nu mi-a zis vreodata te iubesc, ai mei ar fi divortat de mult dar n-au facut-o pt ca ar fi suferit prea tare sora mea (care si acum locuieste cu ei), asa ca daca au hotarat sa lupte totusi eu ii felicit, si hai sa iti spun un secret: ceea ce suntem noi astazi este si rezultatul a ceea ce au fost parintii nostri. daca nu era tatal tau nu ai fi fost nici tu pe lume. iar daca crezi ca esti mai buna decat el, esti mai buna pt ca ai invatat ceva din greselile lui. cat despre mama ta, ar trebui sa ii multumesti ca a luptat pt familia ei, nu sa spui ca asta a fost o prostie. macar acuma stii sa cunosti mai bine firea unui om si nu e nevoiue sa traiesti pe pilea ta experienta ei, poti sa iei masuri in timp util ca sa eviti toate astea. si te asigur ca pe ea ca sotie si mama a durut-o sa ii spuna soacra "ai un sot bun de nimic, divorteaza". gandeste-te ca multi oameni abandoneaza, si apoi singura ai zis, viata voastra a fost plina de scandaluri pana acum 5 ani: deci acum 5 ani tatal tau si-a invatat in final lectia si crede-ma ca regreta fiecare cuvant urat spus si fiecare lacrima pe care a provocat-o cuiva. ai grija numai, sa nu faci si tu aceleasi greseli pe care crezi ca le-au facut parintii tai, atat!
pinicuta
Postat pe 4 August 2009 11:01
cat despre tatal tau, cum crezi ca s-a simtit sa vada ca propria lui mama a renuntat sa mai creada in el? omul avea o problema da, dar in final mama lui a decis sa il "abandoneze" si sa alunge si familia lui de langa el. tu in locul lui cum te-ai fi simtit? in schimb , mama ta i-a ramas loiala in ciuda tuturor, ea a jurat "la bine si la rau" si si-a indeplinit juramantul (spre deosebire de mama lui, care n-a avut taria de a mai lupta.


crezi ca daca tu i-ai intoarce spatele copilului tau te va iubi cineva mai mult? (indiferent cine)
pinicuta
Postat pe 4 August 2009 11:09
Daca ai auzi-o pe mama mea cum vorbeste despre tata, nu ai mai vorbi asa
Plus, ca pt ea nu a fost usor ca ai ei copii sa mearga la scoal vineti, ea ca medic la fel, toata lumea sa te stie, deci te rog nu mai raporta totul la tine, pt ca nu sti cum e. Si inca ceva, mama mea e modelul meu in viata, dar nu pt ca aindurat atatea, pt ca putea sa scape, ci pentru cum a indurat atatea, fara scrasneasca din dinti, si fara sa se planga vreodata. Iar mama mea a fost intotdeauna crebrala, nu trebuia sa ii spuna cineva ca are un inutil langa ea pt ca stia si singura si recunostea. Deci incearca sa fii mai profunda si incearca sa crezi ca sunt oameni pe pamantul asta cu capul pe umeri, care stiu ce fac, ce spun, care isi judeca singuri actiunile si reactiile, care nu se simt ofensati daca cineva le spune adevarul pt ca il cunosc dinainte
Si iar o iei inainte si spui lucruri fara noima
n primul rand, niciodata discutiile bunicii mele cu mama nu erau in fata tatalui meu, tatal meu habar nu avea de ele, nu l-a abandonat nicio clipa, cu toate ca el a stiut sa ridice mana la ea, a avut grija de el si l-a ibit pana a inchis ochii
si l-a invatat de bine.
Dar vezi tu, ca sunt oameni care sunt irecuperabil pierduti si printre ei se afla si tatal meu
Si inca ceva, mama mea a trait cu spaima, pt ca tatal meu a stiut sa i-o implementeze bine in creier, ca va fi omorata atat ea cat si copii ei daca pleaca si era in stare, crede-ma
Deci, daca vrei sa crezi ca esti un fin observator si psiholog, intoarce problema pe un milion de fete si dupa aceea da-ti cu parerea. Ti-am mai spus tu le vezi pe ale tale si atat, te raportezi la experienta ta de viata si nu e suficient, pt ca viata are o multitudine de culori si nu doar alb si negru, asa cum vezi tu
kidz000762
Postat pe 4 August 2009 11:19
perfect de acord, iar cei care picteaza fundalul sunt parintii! ce retusuri si ce detalii picteaza pe urma fiul lor pe baza experientelor extra-familale, nu pot sterge fondul initial peste care s-a pictat...
ia un om din tara sa si du-l sa traiasca in alta cultura, si vei vedea cat de greu ii e sa se adapteze acolo.
pinicuta
Postat pe 4 August 2009 11:35
Dar cei care nu au parinti, lor cine le mai picteaza fundalul!!!!!! Capacitatea de adaptare este diferita la fiecare om, unii mai usor, altii mai greu, iar cei care nu o pot face deloc au probleme la mansarda. Iar a te adapta la problemele crunte pe care ti le OFERA societatea, viata si chiar propria familie, nu inseamna a fi de acord cu ele si poti sa le judeci cu sange rece si schimba, intr-o mica sau mai mare masura sau deloc.
Iar tata a avut un fundal foarte bun, pt ca stiu ce bunici am avut, ei chiar nu au nicio vina pt deraierile lui de la traiectorie. Un copil il educi, dar nu poti baga in el cu palnia. Cum iti explici cu drogatii care provin din medii foarte bune, familii echilibrate, sanatoase i pline de armonie. Le baga parintii droguriel pe gat sau au fost sfatuiti sa le bage sau au vazut asa ceva in familiile lor. Nu, si atunci, cum e treaba cu fondul?!
kidz000762
Postat pe 4 August 2009 11:51
cat de "buna e familia" nu are nici o legatura (pot sa aiba si bani, si scoala, si ce vrei tu): daca un om se simte iubit emana in jurul lui iuubire. daca se simte nedorit, respins, daca e convins inca de la inceput ca pe el nu-l va iubi nimeni niciodata, atunci va face tot ce va crede el ca ii va aduce daca nu iubirea, atunci macar acceptarea din partea cuiva: se va droga (cineva "iubitor" il va atrage si de dragul de a nu se mai simti complet singur va accepta sa se drogheze doar-doar l-o vrea si pe el cineva), sau se va apuca de bautura, sau va minti, va deveni brutal, va ameninta etc. un om care se simte iubit nu ameninta cu moartea. eu cred tatal tau facea amenintarile astea pt ca credea ca e singura cale sa va tina langa el. si stii, cine nu recunoaste iubirea cand e chiar in fatza lui, nu o recunoaste pt ca nu stie cum arata, pentru ca lui parintii nu i-au spus te iubesc, pentru ca nu au avut timp sa se joace cu ei in copilarie, sa ii tina in brate , sa se maimutareasca de gradul lui ca sa il faca sa rida etc.

un copil orfan nu are fundalul pictat de parinti, ci de ingrijitorul de la casa de copii, de copiii din jurul lui, de mediul in care traieste. cand nu ai parinti, iei modelul celorlalti din jurul tau. la fel si cu familiile "bune": cand parintii nu se ocupa de tine, iei modelul oricui altcuiva pare sa iti dea mai multa atentie. cine nu vrea sa se stie iubit,acceptat, integrat in mediul in care traieste?
pinicuta
Postat pe 4 August 2009 11:59
si chiar asa: mama ta a trait cu teama de a fi ucisi cu totii (caci el era in stare): crezi ca bunica nu-l stia ca e in stare? si totusi i-a zis mamei tale "plecati": ce s-ar fi intamplat daca ea urma acest sfat?
pinicuta
Postat pe 4 August 2009 12:00
tata e un tip nu inteligent, f inteligent, care stie sa se comporte in societate, care nu spune ca taranu oricui si oriunde ca isi va omori sotia si copii, teatrul e floare la ureche, iar ca sa termini un om psihic il tortureyi doar pe el, iar fata de ceilalti te comporti normal, ca un bun samaritean chiar
kidz000762
Postat pe 4 August 2009 12:21
cand ajungi sa iti ameninti cu moartea familia, cred ca esti de acord cu mine ca ai o problema GRAVA! ori acest tip de probleme nu apar peste noapte si fara nici un motiv. bunicii tai, ca parinti model ce erau, trebuiau sa stie sa isi urmareasca fiul astfel incat sa observe ca ceva nu e in regula si sa faca ceva in privinta asta cat timp se mai putea face (dar ei probabil au preferat sa se prefaca ca-i totul ok decat sa isi declare propriul fiu nebun si sa il duca la un dr).

iar daca el a avut sau nu o copilarie fericita, asta tu nu stii , asta o stie numai el (fericirea trabuie sa o simta el, nu sa o presupuna ceilalti, degeaba crezi tu ca avea "toate motivele" sa se creada fericit daca el de fapt se simtea singur, lipsit de atentie, de iubire, de apreciere)
pinicuta
Postat pe 4 August 2009 12:28
este o problema foarte grava, dar nu mai pune totul pe seama parintilor lui, pt ca au fost niste oameni deosebiti, care erau in stare sa iti intoarca si celalalt obraz sa dai in el, care si-au iubit copiii, cum rar intalnesti, care toata viata si-au dedicat-o copiilor, care nu au stiut sa-si petreaca vreun concediu sau vreo zi libera fara copii.
Uite cazul austriacului care si-a violat propria fiica, si- a sechestrat-o zeci de ani, a facut si copii cu ea si toata lumea il considera un exemplu de urmat, un model al societatii si el era MONSTRUL MONSTRILOR
Tu nu crezi ca sunt oameni care au personalitati duble sau chiar multiple si care au acea capacitate de a disimula totlu, de a se juca cu mintile celor din jur. Si inca ceva, tatal meu stie mai multa psihologie, biologie si filosofie decat toti stundentii care sunt acum la aceste facultati. Capacitatea lui intelectual este cu mult mai mare decat a oamenilor in general. Si nu ca il laud sau ca e tatal meu, dar chiar asa e. Ce e al lui, e al lui, e pisica, sarpe , hiena, sacal la un loc.
kidz000762
Postat pe 4 August 2009 13:49
vezi, poate nu era singurul cu personalitati multiple...
ia chiar exemplul austriacului, na, crezi ca nepotii lui (CEI CARE TRAIAU IN CASA, NU LA SUBSOL) , sau sotia lui, nu il credeau mirific? doar saraca fata lui stia ce ii face el...
in fine, asta e, ce a fost a fost, important e sa invatam tot ce putem si sa n dea dumnezeu intelepciunea si puterea de a face fatza provocarilor cat mai bine cu putinta.
pinicuta
Postat pe 4 August 2009 13:57
buna! va rugam sa ne dati un vot http://www.ziarulactualitatea.ro/copii.html Ana-Alessia Daiana Raimo! este primul nostru concurs! va multumim anticipat!
marirai
Postat pe 4 August 2009 15:24
Buna Marirai. Am votato pe aia mica. Este frumoasa Foc. Sa va Traiasca! de cate ori se poate vota pe zi? Sanatate multa tuturor.
Kiki_Mic
Postat pe 5 August 2009 15:18
Buna dragele mele. In legatura cu soacrele, daca stati cu ele incercati sa le tratati cu indiferenta, cu respect, dar indiferenta, eu am invatat aceste lucruri dupa ce am stat 7 ani cu ea in casa, dar rau a inceput sa ne faca imediat dupa nunta in 2003, incet, incet, dupa ce a aparut baietelul nostru in 2005 a fost din ce in ce mai rau. Ca si voi de altfel cred ca as scrie cateva volume...dar acum va pot spune ca din aprilie am plecat cu chirie, ajunsesem sa ne gandim la divort, baiatul meu era in permanenta nervos, spunea la toata lumea cum mamaie si tataie tipa la mama mea...dar acum nu ca ne este bine, ne este foarte bine, noi doi ne intelegem de minune, iar baiatul nostru este pe calea cea buna, iar soacra, numai stie ce sa ne dea, si daca vede ca nu dam nici un semn de viata ne suna, ma intrebat zilele trecute, daca nu ne mai intoarcem (ma luat ca ea vrea sa zugraveasca, si ori se asteapta daca ne mutam sa bagam iar bani in casa ei, iar prostia asta nu o voi repeta, ori ca o incurca cateva lucruri care au ramas), si ca sa fiu tot eu o draguta si sa ii spun cateva ....am zis ca ne zbatem sa facem ceva cu Prima Casa....va dati seama ca oricat de greu ne este cu chirie, plus credite, nu as da ptr nimic linistea care o avem acum pe balamucul de acolo. Fiti tari, ptr ca eu una inainte sa am baiatul exact cu un an inainte, pe sistem nervos am facut displazie mamara, am fost suspecta de cancer. Deci aveti grija de voi, de sanatatea voastra, a bebeilor si a sotului. Fiti uniti. Nu va lasati....Va pup pe toate si sper sa auzim numai de bine.
Kiki_Mic
Postat pe 8 August 2009 19:52
Kiki Mic, FELICITARI ca ai plecat din casa aia!

Mda, asa se intampla de cele mai multe ori. Si eu aveam discutii, treptat deveneau din ce in ce mai aprinse. Ne-am mutat cu chirie si i-am ignorat pana la absolut. Adica vreo 4 ani nici nu ne-am vizitat vre-un pic. Doar sotul meu mai trecea din cand in cand (destul de rar) pe la ei, dar din obligatie.

Intr-adevar, mutatul a fost si in cazul nostru solutia pastrarii linistii in familie. Si noi am ajuns sa ne punem problema divortului atunci, iar acum, cand locuim in apt oferit de parintii mei, avem atata liniste, suntem asa de fericiti (toti 3), incat ei sunt niste straini in vizita la noi. Acum se chinuie sa pastreze aparentele, dar ii simt ca inca au comentarii la adresa mea. Ma bucur ca nu le aud. Si daca se consuma ei singuri cu tot felul de idei idioate, s-o faca! Sa sufere! Isi merita soarta! Pentru ca daca ar discuta cu noi ceea ce ii macina, le-am explica si poate ar intelege. Dar ei nu! Atunci, sanatate! Nici sa n-aud!

Da Kiki! Bravo inca o data! Si tuturor celor ce au facut sau vor face ceva pentru fericirea familiei lor!

Succesuri! ;)
ses
Postat pe 9 August 2009 16:02
si eu te felicit Kiki Mik, spr ca si eU sa te urmez cat de curand, pt ca aceste neintelegeri isi pun amprenta foarte rau pe famillia mea si mai ales pe relatia meau cu Mihai, numai ca pe el foarte greu il iau de langa ma-sa, nu pt ca e dependent de ea, e dependent de locul unde a crescut, de cartier si de comoditate
Deci , BRAVO
kidz000762
Postat pe 10 August 2009 10:35
pana la urma tre sa inteleaga el ca trecutul e trecut dar cel mai important e viitorul copilul si sotia sa si chiar daca va sta in alta parte poate veni in vizita ca nu pleaca niciunde cartierul ...
SEBY1YEAR
Postat pe 10 August 2009 14:23
Multumesc mult Kids 000762 si Ses. Este intr-adevar greu sa stai cu chirie, dar este minunat sa stii ca ti-ai salvat familia. Ce credeti ca lui al meu nu ii era greu sa plece, si nu neaparat ca statea dupa fusta mamei, ci doar la gandul ca poate nu are conditii, gen: apa calda, etc. Iar acum se duce la ai lui din an in paste, eu imi calc pe inima si ma duc sa vada baiatul, dar am inceput sa o rarim si se cunoaste. Tot timpul ne spune, vroiam sa va dam aia, sau cealalta, dar nu a-ti mai trecut nici unul pe aici. Nu cred ca va recunoaste vreodata sau isi va cere scuze, daca nu iertare ptr tot raul care ni la facut. A stiut sa spuna la un moment dat ca nu vrea sa dea vina pe nimeni ca din ambele parti sa gresit, dar nu, eu stiu sigur ca nu am gresit cu nimic. Nu va pot spune cate vb urate mi-a adresat, plus de cate ori ma dat afara din casa, si toate scandalurile le cauta si le provoca doar cand nu era al meu acasa. Numai cand imi amintesc mi se ridica tensiunea. Dar acum sincer, chiar vreau sa ma detasez, ptr ca si asa nu o duc bine cu sanatatea. Sper sa rezolvam cu casa, sa avem casuta noastra, o sa va tin la curent. Va doresc la toate din Suflet sa va gasiti intr-un fel sau altul linistea. Meritam sa fim Fericite. O viata o avem si macar sa o traim cat de cat in Armonie. Sanatate copilasilor si noua sa ii putem creste. Va pup.
Kiki_Mic
Postat pe 11 August 2009 09:45
Kids 000762, stai la o discutie cu Mihai, si spune-i ce ai pe suflet, dar probabil ca ai vb pana acum, incearca si spune-i cat de mult va fi afectat si copilul, inclusiv tu, spune-i ca il Iubesti si ca voi sunteti o familie, si ca ar fi pacat sa va destramati. Nu stiu ce sa iti zic, dar iti spun din experienta, ca este alt om, si am realizat o gramada de cand numai suntem acolo. Ne-am luat o masina, am mers la mare toti trei si a fost aproape minunat (din pacate mia- fost mie rau si am ajuns la spital si baietelul imi tusea de acasa), plus acum umblam sa ne depunem actele pentru casa. Deci chiar ne-a mers bine. Plus baietelul meu numai stie ce inseamna cearta. Ne putem pupa fara sa il deranjeze (el nu vedea asemena apropieri la parintii lui in casa, doar cearta si tot timpul eram doar eu cu el). Daca cumva taticul vb diferit si nu ii convine lui asta mic, ii spune, de ce te certi cu mama mea, si chiar nu ne certam, dar este altfel, imi era teama si inca imi este uneori sa nu il fi marcat scandalurile de acolo, ptr ca suferea, plangea intr-una din nimic, acum este altfel. Asa ca pune mana si ia fraiele in mana. Vb cu el si vedeti, daca va puteti descurca plecati cu chirie, daca nu, ignora-i si nu ii mai spune nimic lui al tau ca ajunge sa se indeparteze tot de tine, pe de o parte ii spui tu, pe alta parte ii spune ai lui, sau doar maicasa, nu stiu cum este la tine cazul si el este undeva pe la mijlocul, fa-l sa se simta ca langa voi ii este bine. Sper sa reusiti sa va fie Bine. Sa auzim numai de bine. Va pup.
Kiki_Mic
Postat pe 11 August 2009 09:57
mamici,va multumesc mult celor care ne-ati votat si va multumesc si celor care nu ne-ati votat ca nu ne-ati adresat cuvinte urate sau injurii va rog sa ma scuzati daca v-am deranjat cu postarile mele cerand voturi! va doresc numai bine,sanatate voua si familiilor voastre si....toleranta si intelegere chiar si in raportul cu soacrele! de la Daiana pt toti copii!
marirai
Postat pe 11 August 2009 16:00
Nu intotdeauna copilul primeste educatia pe care vrei sa i-o dai tu,ca mama... Uneori sunt atat de incapatinati incat fac numai cum vor,chiar daca incerci sa le explici ca e gresit. am mai intalnit astfel de cazuri,in care soacra isi sfatuia nora sa divorteze,sa scape de chinuri. Ceva imi spune ca aceasta soacra a incercat in repetate randuri sa isi schimbe fiul,si cum nu a reusit,asta era singura solutie.
Lali__Mete
Postat pe 27 Septembrie 2009 08:45
Eu si sotul meu ne cunoastem de 4 ani si 3 luni,locuim impreuna de 3 ani si 4 luni,cu intrerupere de o luna... Cand m-au cunoscut parintii lui,tatal lui a plecat dupa cateva ore din tara,si s-a intors dupa cateva luni. Cand s-a intors si a vazut ca noi suntem tot impreuna a inceput sa ii scotoceasca lui Vali,fiul lui, prin lucruri.. Noi obisnuiam sa ne lasam biletele de dragoste cand plecam unul de la celalalt(ne vizitam des,in week-end ori mergeam eu la el,ori venea el la mine),si el a dat de cutiuta in care le tinea pe cele de la mine... Atunci i-a tinut prima "lectie" despre dragoste,cum aceasta este un "butoi plin cu rahat(si nu de ala turcesc),cu 2 degete de miere deasupra,si ca noi inca suntem la partea cu mierea. Stiu ca eram amandoi mici(el 20 de ani,eu 19),si ca si-a dat seama din ceea ce scria colo ca suntem seriosi in sentimente,totusi faptul ca ei aveau 2 aprtamente in Mangalia,plus o casa intr-un sat la 4 km de oras,plus masina si ai mei au o amarata de casa intr-o alta comuna din Constanta,a cantarit foarte mult. Astfel eu am devenit taranca proasta si urata,doar odorul lor a crescut in marele oras Mangalia. In mai 2006 ne-am mutat impreuna.la ai lui,fara sa ii pregateasca Vali in prealabil.Pur si simplu m-a luat si m-a dus acasa la ei. Au tacut initial,cel putin in fata mea,eu mi-am cautat de munca,sa castig mai multi bani am ales sa lucrez zilnic,de la 8 dim la 9 seara,si asa nu aveam ce face acasa,dar tot nu era de ajuns. Inainte de ziua mea,in august,tata-socru i-a spus lui Vali sa ma duca acasa la ai mei,ca el nu e de insuratoare. El se inscrisese deja la facultate,la indemnul parintilor lui( acestia sperand ca eu dupa ce lucrez "de sezon" o sa ma intorc acasa la ai mei,si la ei am fost intr-un fel de chirie),asa ca luna septembrie urma sa fie ultima luna de lucru pentru el, Asa ca ne-am hotarat sa imi caut o gazda in Mangalia,pentru inca o luna,cat mai aveam sa lucrez acolo,dupa aia sa ne mutam in Constanta,amandoi. Nu l-am lasat sa se certe cu parintii lui pentru mine,dar nici alor mei nu le-am spus nimic. Nici acum nu stiu ca eu am stat o luna singura,la o baba care sforaia de parca avea o turma de porci mistreti in nas.Asa ca Vali m-a luat cu tot cu bagaj,m-a dus la acea femeie,dar venea seara de seara sa ma vada,stateam ore intregi imbratisati pe plaja,uneori ma apuca plansul,pentru ca eu nu le facusem lor nici un rau,si nu era vina mea ca sunt saraca,sau ca ne-am intalnit si vrem sa ne facem o familie impreuna... Ei isi imaginau ca sunt un fel de hrapareata care l-au prins pe copilul lor,si o sa fuga cu un apartament in san si cu altul in buzunar,ca doar asa suntem noi astea de la tara,care nu au avut niciodata mai nimic,dar mie sau surorilor mele nu ne-a lipsit niciodata nimic,ne-am multumit cu ce ne puteau oferi parintii mei.A doua zi dupa ce si-a incheiat el toate socotelile la munca si eu la fel,ne-aum urcat amandoi in microbuz,eu cu bagajul meu si el cu o sacosa de lucruri(cateva tricouri,o pereche de pantaloni si cateva perechi de chiloti) si ne-am dus la ai mei. O saptamana am avut telefoanele inchise si eu si el,dar ai lui nu au avut curaj sa vina la ai mei acasa. Inainte de 1 octombrie am plecat in Constanta sa ne cautam o camera cu chirie,deoarece el trebuia sa inceapa facultatea si nu voiam sa stam departe unul de celalalt,si voiam sa le demonstram la ai lui ca suntem capabili sa ne decurcam,ca nu renuntam unul la altul asa de usor.Ne-am gasit unde sa stam,l-am luat si pe fratele lui cu noi,pentru ca au intrat amandoi odata la facultate,si era foarte usor influentabil(sincera sa fiu mi-a fost teama ca fratele lui sa nu ajunga un drogat,in loc sa termine scoala). Vali mi-a spus ca nu va fi usor cu fratele lui alaturi de noi,pentru ca gandeste la fel ca taicasu' si ca e un egoist si jumatate. Eu am spus ca asta nu are importanta,intr-o zi o sa isi dea seama ce am facut pentru el,si o sa ne multumeasca. Am stat cu chirie 1 an si 2 luni,dupa care au cumparat socrii apartament in Constanta(vanzand unul din Mangalia si mai punand niste bani). A fost un an greu,ne-am descurcat cum am putut,dar nu ne-am lasat infranti. A durat cateca luni pana socrii au venit unde stateam cu chirie,le aduceau baietilor de toate pentru mancare,dupa care au inceput sa ii plateasca si lui Vali partea lui de chirie,si gazda ma lauda,ca am grija de trei baieti(al meu,fratele lui,si colegul de camera al fratelui),ca gatesc si spal pentru toti trei,cacumnatelul tipa la mine,si ma jigneste si eu tac,nu ii las sa se certe fratii din cauza mea. Cat am stat cu socrii mi-au auzit urechile o gramada de cuvinte grele,in 3 luni aveam atata amaraciune in suflet ca nu credeam ca am sa ii pot ierta vreodata. Cel mai dureros a fost cand tata-socru a spus ca "daca copii astia or sa faca nunta,eu le pun pe masa cheile de la un apartament,tac-su' cu ce vine,cu o sacosa de fulgi? " Au fost cele mai dureroase cuvinte pe care le puteam auzi. Nu suntem tigani,si chiar daca am fi fost,nu avea dreptul sa imi jigneasca parintii. M-au crescut si m-au educat cum au putut mai bine,datorita lor sunt ceea ce sunt,de la ei am respect pentru cei mai in varsta,si datorita invataturilor luate de la ei nu le-am raspuns jignirilor.Timpul a trecut,eu am l;ucrat tot timpul,Vali si-a cautat si el de munca,si merge si la facultate,ce-i drept,platita de parintii lui. Acum trebuie sa plec,dar voi scrie si continuarea...
Lali__Mete
Postat pe 27 Septembrie 2009 10:22
mereu am fost convinsa ca dragostea invinge totul astept continuarea... si multa sanatate
SEBY1YEAR
Postat pe 6 Octombrie 2009 15:39
Foarte interesanta povestea vietii tale, Lali si imi place ca ai inceput asa: "Eu si sotul meu ", deci e happy-end.
Oricum, tot sunt curioasa. Hai cu continuarea! :)
ses
Postat pe 8 Octombrie 2009 01:03
si eu astept continuarea si imi pare rau ca a trebuit sa suporti atatea jigniri si batai de joc, dar ce e frumos e ca al tau sot ti-a fost alaturi si a luptat alaturi de tine. Si eu sunt genul tau, care tace si inghite tot si rabda, dar sa stii ca nu e bine pentru noi, ar trebui sa le mai raspundem din cand in cand celor care ne ataca, sa vada ca nu suntem proaste, ca nu tacem din prostie, ci din prea multa bunatate. Astept cu nerabdare continuarea
kidz000762
Postat pe 8 Octombrie 2009 12:06
nu pot spune decat ca imi pare foarte rau sa aud astfel de cazuri... sunt o fericita, am o relatie exceptionala cu soacra mea... nu mi-a adresat niciodata vreo vorba rea, tot timpul a incercat sa ne ajute cum a putut si ne ducem cu placere la ei de cateva ori pe saptamana ...
ce-i drept, n-am locuit niciodata impreuna, dar sunt convinsa ca ne-am fi descurcat... soacra mea a avut o relatie nefericita cu soacra ei si a invatat mult din asta... m-a acceptat din prima clipa, cand ne ducem gateste ce stie ca-mi place si nu suporta sa plecam fara sa ne dea cate ceva, inclusiv mancare la borcan... ca sa nu mai spun de ajutor financiar, atunci cand a fost cazul...
cand ne ducem sa o mai ajutam la treaba prin curte imi gaseste cele mai usoare treburi de facut, imi arata cum se face fara vreun aer de superioritate sau sa rada de mine ca nu stiu...
si daca ma vede mai abatuta, il intreaba intai pe fi-su de ce m-a suparat...
o respect din toata inima... jos palaria in fata ei!!!!!
andracalin
Postat pe 8 Octombrie 2009 13:13
kidz000762 stai linistita, ca eu sunt genul care le zice verde-n fatza si crezi ca rezolv ceva? Am fost ieri la dr si am pb serioase cu coloana. Am dureri groaznice si cand stau aplecata asupra patului 10-20 sec, raman anchilozata acolo. Soacra mea stie si totusi, cand i-am zis sa stea cu baiatul meu, pe bani (!!!), sa ma intorc la munca, a facut pe dracu in paishpe sa o primeasca la munca inapoi. Acum ingrijeste de o baba ca "i-e mila de ea " si vine la mine si se plange cand nu mai poate si i se face rau. Dar de mine nu-i e milla?

In seara asta, mi-a zis iar ca ii e rau si ca a slugarit la baba aia, ca saraca nu are ce manca. SI i-am zis "ma, lasa-ma cu astea. Ai intrebat vreodata daca am ce manca? Eu cand te sun sa stai cu singurul tau nepot, imi gasesti mereu scuze. Si vii tocmai la mine sa zici ca ai mila ??" Bineinteles ca reactia a fost una la care ma asteptam, adica a facaut-o pe proasta si mai tare m-am enervat. Am decis, ca de azi inainte, sa nu ii mai raspund la telefoane, la usa si la orice alta forma de a se baga in seama. Ignore total.

Pt cine nu stie, momentan imi cresc SINGURA copilul, care face 2 ani in nov. pentru ca tati este plecat din tara, la munca si vine 2 sapt la 3 luni. Parintii mei stau la tara si socrii cu mine in acelasi oras. Iar coloana asta este picatura care umple paharul greutatilor.
Va las cu bine! Ma duc sa imi iau gaza in brate ca pic de somn.
Noapte buna!
ses
Postat pe 9 Octombrie 2009 00:22
Buna dragi nurori, eu pot sa zik ca am experienta cu soacrele, sunt la a doua casatorie ! Sunt soacre cu care nu poti discuta, si pe care nu le poti schimba indiferent ce ai face. Prima soacra era adepta zicalei " Femeia e cheia casei ! Daca barbatul te inseala tu esti vinovata, nu stii sa-l tii acasa, daca te loveste, tot tu esti vinovata ca nu stii sa iti tii gura, daca ii vb urat ei tot tu esti vinovata, daca se bate sau cearta cu cineva tot tu esti vinovata ". M-a terorizat 3 ani cat am stat cu feciorul ei, a avut grija sa-i cumpere baiatului apartament cu ea pe scara si avea chiar si cheie de la ap nostru, unde venea frecvent in inspectie, putea sa luceasca totul in casa, daca prosoapele de la baie nu erau asezate la dunga, sau daca ceva era un pik deranjat ( tot de scumpul ei baietel ) eram o imputita. De fiecare data cand mergem cu ea undeva, ma lauda la toata lumea, insa cand ramaneam singura cu ea ma teroriza ca sunt proasta ca nu stiu sa vb , ca nu stiu sa ma comport, etc. Am incercat de nenumarate ori sa vb cu ea sa -i explic dar nu am avut cu cine, ea si baiatul ei erau perfecti, eu eram un vulcan de nesimtire si prostie. In prezenta ei evitam sa vb, pentru a vana orice cuvintel sa se ia de mine, si nici asa nu era bine, imi zicea ca o evit si ca eu nu comunic cu ea. In fine, am invatat multe din pataniile trecutului.
In prezent am o soacra minunata, este o feminista convinsa, si mereu ma invata de bine. Mi-a zis ca depinde de mine sa-l formez pe baiatul ei, ca trebuie sa fiu dura, ca barbatii sunt porci, sa am grija de mine in primul rand si sa-l implic in toate treburile casnice, chiar si acum e vai de el daca ii zik mamei lui ca m-a suparat. I-a explicat chiar sotului meu ca datoria lui este sa ma ajute si sa ma protejeze, si ca un barbat trebuie sa asculte de sotia lui daca vrea o casnicie reusita. Nu e perfecta, are si ea defectele ei cum si eu le am pe ale mele. Ii multumesc lui dumnezeu acum am tot ce mi-am dorit spiritual !
iasmina_kidz
Postat pe 9 Octombrie 2009 00:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
iritatii la fundulet 6 De la: Lali__Mete 28 Ianuarie 2010 11:30
in legatura cu pompa de san electrica 1 De la: 09121978 8 Noiembrie 2010 10:51
Salinoterapie Timisoara 1 De la: office_salinasusesi_ro 10 Februarie 2010 20:30
A facut cineva eco la 36-37 de saptamani sa vedeti cum suportati travaliul? 10 De la: SEBY1YEAR 19 August 2009 13:57
mamici nascute in august 18 De la: office_salinasusesi_ro 3 Februarie 2010 14:48
Setari Cookie-uri