indemnizatia

se depun dupa terminarea concediului postnatal. Dar e bine sa te duci la primaria din orasul tau sa iei fluturasi cu actele ca difera putin de la un oras la altul.
bau
Postat pe 7 Aprilie 2010 17:34
oau ms mult cate trebuiesc nici nu stiam ca trebuiesc atateasi sa stiu sa fac cpie dupa ultimul preanatal
iuliana_raluca
Postat pe 7 Aprilie 2010 17:37
ok ms mult o sa-l trimit pe sotul meu sa se interteseaze .... ms mult ..bau
iuliana_raluca
Postat pe 7 Aprilie 2010 17:41
tre facuta copie dupa ultimul postnatal.

Alte acte care trebuie depuse cat mai repede dupa nastere ca sa primesti bani cat mai repede sunt :
Acte pt trusou :
-cerere tip(de la primarie)
-certif nastere al copilului(copie+original)
-buletinele ambilor parinti(copie+orginal)
-un dosar

Acte pt prima de nastere(alocatia pt nou nascut):
-cere tip(de la primarie)
-buletin de indentitate al solicitantei(copie)
-certificat nastere(original si copie) al copilului pt care se solicita prima, cat si a celorlalti copii nascuti anterior
-Negatie de la Primaria unde a avut loc inregistrearea nou-nascutului(pt cei nascuti in alta localitate)
-Negatie de la Primaria de domiciuliu a mamai,daca aceasta are domiciliul in alta loc/judet(daca e cazul)
-dupa caz ,orice alt act in original si copie xerox, din care sa rezulte identitatea si calitatea solicitantei:
-sentinta de divort
-certificat de casatorie
-copie certificat de nastere al mamei in cazul in care este necasatorita
-copie xerox dupa livretul de familie sau declaratie pe propia raspundere a solicitantei privind rangul copilului nou nascut.
-Dosar plic
bau
Postat pe 7 Aprilie 2010 17:44
Acte pt obtinerea alocatiei de stat pana la doi ani(ca sa o ai nevoie sa le depui si pe astea):
-certif de naster al copilului(original+copie)
-buletinul de identitate al unuia dintre parinti
-chestionar de informatii, in cazul copiilor nascuti in alta tara
-Negatie de la Agentia Judeteana de Prestatii Sociale din judetul de domiciliu,in cazul in care unul dintre parinti are domiciliul in alt judet.
-dupa caz orice acte sa dovedeasca identitatea sau calitatea solicitantului(original+copie)
-sentinta de divort
-hotarare de incredintare a minorului
-decizie(dispozitie) de instituire a curatelei sau tutelei
-Dosar plic
bau
Postat pe 7 Aprilie 2010 17:44
Acte necesare pt negatie in cazul in care s-a nascut in alta localitate :
-copie dupa buletin
-copie dupa certificatul de nastere al copilului

Eu le am pe toate acasa,in caz ca mai fac un bb sa fiu bine informata
bau
Postat pe 7 Aprilie 2010 17:45
Mie nu mi-a cerut cerere de aprobare a concediului de maternitate sau daca a fost platit conediul de maternitate, nici copie dupa decizia de suspendare si nici ultimul certificat medical al bb.
viobregar
Postat pe 7 Aprilie 2010 17:49
ce mult difera de la un oras la altul....in bucuresti sigur imi cere mai multe ......ca asta asa fac....


si bani de la cununie i-am primit ...in 4 luni asa ca ....ma astept l;a orice
iuliana_raluca
Postat pe 7 Aprilie 2010 17:56
se iau bani si pt primul copil (prima) 230 lei, trusou 150 lei, apoi aveti 2 dosare (alocatia si concediu cc) dar trusoul si prima se dau 1 sg data. astea, impreuna cu alocatia bb le puteti face imediat dupa nastere (ca sa vina mai repede) iar dosarul de indemnizatie il depuneti dupa 42 de zile. si, da, scumpa mea patroana nu m-a sustinut in a fi mama. Cand a auzit sotul, vroia sa ii sparga termopanele... in fine.. e trecutul. ma lipsesc de somaj si stau acasa. CHIAR NU MAI VREAU sa am de aface cu ea... numai gandul ca ar trebui sa iau legatura cu ea ma oripileaza... ufff... gasesc eu o solutie pana la urma! nu renunt asa usor. multumesc oricum, fetele!
hamham
Postat pe 7 Aprilie 2010 22:16
vio, eu nu am un sef nesuferit, ba din contra am niste sefi foarte de treaba insa daca nu se mai gasesc proiecte in zona Brasovului nu au cum sa imi continuee contractul asa de dragul meu. Nu ma intereseaza sa intru in concediu medical, tot asa din respect pentru angajator...ma gadesc ca daca se prelungeste contractul cu inca 2 luni si raman acum sau luna viitoare insarcinata, v-a fi 2 luni cu salariu si 7 cu somaj...de asta ma gadeam daca voi putea beneficia de indemnizatie.


ham, vrei nu vrei e dreptul tau sa beneficiezi de somaj, poti sa nu dai ochi cu ea, tiam spus ii trimiti cererea prin posta! si gata! pe urma mergi la ITM sa iti scoti cartea de munca...
tudor_claudia
Postat pe 19 Aprilie 2010 15:20
De la: deliarebecca, la data 2008-10-16 20:22:18buna fetelor...am o intrebare...de la 1 ianuarie 2009 se mareste indemnizatia pt cresterea copilului???eu asa am auzit pe la mamici prin parc ca o sa luam 85 %din salariul net pe care l-am avut....cica au spus la tv la stiri...eu sincer nu am auzit....voi stiti ceva de asta???
garbo185246
Postat pe 5 Februarie 2011 10:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
transpiratia rece la copii! 19 De la: ina_rebeca 15 Noiembrie 2010 16:38
help pls 1 De la: Silvia_Buburuzan_1 18 Iunie 2011 12:22
cazaturile la copii 11 De la: tatusilvia 16 Septembrie 2009 16:21
Irina Petrea 1 De la: 15 Iulie 2011 20:54
sora vitrega 6 De la: anaROBERT 9 Mai 2011 00:03
Setari Cookie-uri