vreau sa-mi duc copilul la mare

Baietelul meu are 1 an si 3 luni. Vara trecuta nu am ajuns cu el la mare, insa anul acesta nu mai vreau sa ratez. Problema este ca am cautat oferte de sejururi pe litoral si nu am gasit ceva care sa ma multumeasca. As vrea un loc unde sa existe locuri speciale pentru copii, cu animatori, cu piscinutze, cu leagane si masinute. Daca are vreuna dintre voi agentie turistica sau are prieteni care se ocupa de asha ceva i-as fi recunoscatoare daca m-ar ajuta cu ceva oferte. As vrea un hotel de 3 stele, all-inclusiv, obligatoriu spatii speciale pentru copii, transport cu avionul (exclus low-cost), pentru inceputul lunii septembrie. Va multumesc
otillia2001
Postat pe 4 Iunie 2008 10:20
Si eu vreau sa-l duc pe Mario la mare.Problema la noi este ca nu stie sotul meu exact daca isi poate lua concediu cand vrea el sau se inchide fabrica la care lucreaza o periada si le da la toti concediu.Eu as vrea sa merg pe la sf lui iulie.Si eu vreau tot asa sa mergem la un hotel care sa fie si aproape de plaja si sa aiba si spatii amenajate pt copii.Deocamdata nici noi nu am gasit nimic.Pupici
laura_paisan1983
Postat pe 4 Iunie 2008 11:05
Buna, am si eu un bebe de 4 luni si doresc sa merg in august cu el la mare. Ati fost cu bebici asa mici la mare?
Numai bine la bebici!
felideni
Postat pe 4 Iunie 2008 13:51
salutare!
noi avem acum 6 luni si am vrea sa mergem prin august(deci pe la 8 luni) la o mare, care ar fi ea, dar ne confruntam cu aceeasi problema a cazarii, a spatiului special pt bebelusi.
in fine, daca nu la mare ne ducem la munte ca am mai fost si cand avea andrei 3 luni.
papa,concediu placute tuturor si sa veniti sa va etalati impresiile aici pe forum!
sabina82002
Postat pe 4 Iunie 2008 15:40
o colega a mea a fost cu copilul de un an la nisipurile de aur in bulgaria si a fost foarte incantata, ca cica acolo nu e nici scump (doar ca au fost cu mansina s nu sunt indicatoare , deci au ajuns cam greu), cica sunt si locuri de joaca (paradisul copiilor cica, cu tobogane de apa, si cu toate celelalte), si au si servcii de "baby sitting" sa zicem: adica personalul hotelului poa sa stea cu copiii oaspetilor( cu mai multi, nu cu fiecare separat, adica nu are iecare copil cate un om alocat), ca sa isi vada si perintii de distractia loor. Problema e insa, zic eu, cum se va intelege copilul roman cu omul bulgar care nu vb romaneste? Nu stiu unde la ce hotel au fost dar intrebati la agentii ca sigur stiu astia ofertele de la nisipurile de aur.
ruschita
Postat pe 4 Iunie 2008 16:52
referitor la bebelusi... eu nu cred ca e recomandat sa mergi cu bb la mare (pe vremea cand eram noi bebelusi da, dar acum cu atatea radiatii si caldura care e, plus ca nici statiunile nu mai sunt ce au fost: curatenie, locuri de joaca...), noi nu o sa il ducem pana la 2 ani...Adica nu anul asta (e nascut in septembrie)
ruschita
Postat pe 4 Iunie 2008 16:54
si eu am auzit de nisipurile de aur: cazare buna, hrana din belsug( caci iti pun o bratara la mina ), au locuri de joaca, educatoare ... este super.
intra pe net si gasesti agentie de turism
si noi vrem sa mergem .... asteptam vara si banii.
succes
catalina_pager
Postat pe 4 Iunie 2008 18:14
la noi aici ar fi in statiunea jupiter la hotel capitol si are special pt bebici cu piscina topogane loc joaca si babysitting
pt cele care doresc sa afle cum ar fi sa dea pe site la www.hotel capitol.ro si vor vedea poze tot ce vor
nu fac reclama dar eu am fost multumita si revin cu drag in ficare an acolo. am fost cu eduard cand avea 9luni prima data si tot asa..
concediu placut !!
mery_kidz
Postat pe 4 Iunie 2008 20:58
Eu am sa-l duc pe Mario la mare, nu am sa-l expun f mult la soare, o sa-l tin mai mult sub umbreluta si voi sta pe plaja dimineata si seara cand soarele nu este asa de puternic.Cred ca o sa mergem in Venus, nu vreau o statiune f aglomerata, am gasit f multe hoteluri care sunt aproape de plaja si au si preturi mai accesibile.Pupici
laura_paisan1983
Postat pe 5 Iunie 2008 11:18
mery, vezi ca hotelcapitol.ro este site-ul unui hotel din bucuresti, nu de la mare:))
ruschita
Postat pe 5 Iunie 2008 17:49
www.hotel-capitol.ro e ala din jupiter
ruschita
Postat pe 5 Iunie 2008 17:50
da ruschita ..m-am grabit..
mery_kidz
Postat pe 5 Iunie 2008 19:06
va multumesc , fetelor. o sa caut ceva la nisipurile de aur. mi-ar fi palcut si in turcia, dar nus tiu cum o sa reactioneze bogdan in avion. in masina daca plange, macar nu deranjeaza alti zeci de oameni. plus ca ne putem opri ori de cate ori e nevoie. cat despre stat la soare, nu asta intentionez. mi-a zis doctora sa-l las la soara pana maxim la ora 10 si dupa ora 18, si atunci cu crema de protectie foarte buna si cu palariuta obligatoriu. abia astept sa-l vad balacindu-se, este mort dupa apa.
otillia2001
Postat pe 7 Iunie 2008 17:41
Si Mario este mort dupa pa si la fel abea astept sa vad cum va reactiona cand va vedea marea.
laura_paisan1983
Postat pe 7 Iunie 2008 22:26
Mario al meu a fost prima data la mare la varsta de 11 luni. a fost foarte incantat, i-a placut mult.
de anul trecut am descoperit Albena, acre ofera un standard mult peste litoralul romanesc
prima excursie la mare a lui bb a fost la Eforie Nord, dar n-am mai repeta experienta
sfatul meu este sa va luati inima in dinti si sa va duceti bbii la mare , aveti grija sa le protejati pielicica cu creme cu factor mare de protectie si sa aibe capusorul acoperit.
baile de soare sunt binevenite pentru pici.
nu uitati de intervalul orar nerecomandat expunerii la soare
va doresc sa aveti vacante placute si linistite
paty_kidz
Postat pe 9 Iunie 2008 07:57
Multumim pt sfaturi.Si eu pe Mario tot la 11 luni am sa-l duc pt prima data la mare, stiu ca baile de soare sunt f bune si de aceea ma si duc cu el mai ales ca el a avut probleme cu piciorusele si as vrea f mult sa i le dau cu namol pt ca stiu ca este f bun.Pupici
laura_paisan1983
Postat pe 9 Iunie 2008 10:37
sa nu il fortezi sa intre in apa, pentru ca unii copii se sperie teribil cand vad atata apa si mai ales, valurile..
lasa-l sa se joace pe mal, jucati-va si voi cu el si va adora asta..
in plus, va simtiti si voi copii( nu e asa ca va e dor?)
noi i-am cumparat lui Mario al nostru un colacel din acela unde sa stea comod, cu loc pt picioruse si va jur ca adormea in apa, atata de mult ii placea.. te-as mai sfatui sa ii cumperi ochelari de soare de la Optica medicala, cu filtru de protectie UV, pt ca ii deranjeaza lumina puternica de la pranz.
sa aveti parte de vreme frumoasa .. nu uitati nici trusa de medicamente de urgenta, mai bine sa nu aveti nevoie de ea, dar sa fie la indemana..
numai bine va doresc
paty_kidz
Postat pe 9 Iunie 2008 19:18
Nu stiu daca am sa-i iau colac, pt ca nu cred ca am sa-l bag in mare.O sa-i cumpar o piscina mica, am sa-i aduc apa din mare si il las acolo sa se balaceasca.Cred ca am sa-i iau si ochelari de care mi-ai zis si sigur trusa cu medicamente nu o sa-mi lipsesca.Pupici
laura_paisan1983
Postat pe 10 Iunie 2008 10:50
voi de care creme de protectie solara v-ati procurat?
noi am luat de la nivea cu fp 50
sabina82002
Postat pe 13 Iunie 2008 13:12
si noi o sa mergem la mare, o sa facem plaja in Italia. Nu ne-am luat cazare la vreun hotel, deoarece o sa stam la cumnatul meu, si au toate conditiile,se muta de la 1 iulie intr-un apartament cu 3 camere, cu tot ce le trebuie, mai ales ca si ei au copil mic. O sa mergem si in Constanta, si aici avem noroc de cazare, avem rude. O sa stam la unul din fratii mamei mele, intr-un apartament cu 3 camere , in care ei locuiesc, dar pe perioada verii ei o sa stea la Costinesti, unde au casa.Vin doar ocazional. Si o sa mai stam si la sora mamei mele, o zi-doua, ca sa nu se supere, dar ea are doar doua camere, dar este singura. In ambele locuri sunt conditii foarte bune. cred ca o sa fie inebunita Chira, cu apa si nisipul. Cand am fost de 1 Mai, ar fi vrut sa intre in apa.
chira
Postat pe 13 Iunie 2008 19:56
ca si crema de protectie pentru copii , eu folosesc de la mustella, fp50
chira
Postat pe 13 Iunie 2008 19:57
http://www.kusadasi.ro/poze-hotel-royal-wings-x451.html
Arata super - aviz tuturor mamicilor . Pretul e cam piperat , dar merita.
anna2803
Postat pe 16 Iunie 2008 14:21
e f buna crema de la garnier cu fp 30, 35 sau 50 in functie de pielea bebeilor
In Albena la hotel Magnolia am fost anul trecut (din pacate fara bebita care avea 1 an atunci) si mi-a parut rau ca nu am luat-o si pe ea. au conditii pt copii suuuuuper: piscina pt copii, program distractiv, carnaval etc.
anul asta mergem la Kusadasi cu bebita cu tot sper sa fie bine.
mela_kidz
Postat pe 17 Iunie 2008 13:26
salut!
am fost si noi la mare la noi cateva zile si pot spune ca a fost f bine, in sensul ca parca nici nu se simtea ca avem un bebelus cu noi.
am fost pe plaja in intervalul orar 8-10 max. am intrat in apa, iar bebe a papat la inceput, si apoi a facut nani cate 1h.Bineinteles ca l-am cremuit din cap pana in picioare, a stat imbracat cu tricou si pantaloni scurti, bonetica, si la umbra. Iar pt noi a fost f bine. Seara ieseam la plimbare de la ora 7 si intram in camera tocmai pe la 11 - 12.
sabina82002
Postat pe 22 Iulie 2008 11:03
am uitat sa va spun ca totusi litoralul nostru lasa mult de dorit. Daca aveti posibilitati mergeti in alta parte. Trebuie multa grija din partea voastra ca
parinti.
sabina82002
Postat pe 22 Iulie 2008 11:07
noi ne-am intors deja de la mare, am fost la Kusadasi in Turcia si a fost fff bine. am mers cu masina, cam lung drumul, dar l-am facut in 2 zile, ne-am oprit la jumatate si am dormit la o pensiune.
bebita mea de 2 ani nu a vrut in apa deloc, doar in barcuta de pe mal in care ii puneam noi apa, si in nisip cu formele.
am avut vreme super, la hotel conditii bune si mancare buna.
plecasem si eu cu o ditamai trusa de urgenta si din fericire nu am avut deloc nevoie de ea.
ce mai, a fost de nota 10.
va doresc si voua, care nu ati fost inca, o vacanta super cum am avut si noi.
mela_kidz
Postat pe 5 August 2008 13:50
bebelul meu avea numai 6 saptamani cand am plecat pt 3 zile cu el la mare! cert e ca nu a vazut o raza a soarelui!!! il scoteam pe plaja numai dim si dupa ora 17,iar atunci numai acoperit!! Dormea tot timpul ce sa faca saracutul daca are asa parinti plimbareti
ramona_iuliana
Postat pe 28 Noiembrie 2008 19:04
Draga mea,

legat de mersul la mare, eu l-am dus pe Patrick la 6 luni la mare, poza noastra este chiar de acolo, a fost minunat in sensul ca i-a priit foarte bine, dormea mult , il lasam la malul marii cu caruciorul sa inspire bine aerul sarat atat de benefic. Dupa cum spuneam a fost foarte bine deoarece eu l-am alaptat exclusiv pana la 6 luni, dupa ce am venit de la mare am inceput diversificarea, am avut cu noi un tarc foarte bun pentru calatorii, l-am folosit pe post de patut, am fost in luna septembrie , vremea a fost excelenta, apa avea 23-24 grade, ne-am jucat cu el si l-am tinut cu piciorusele in apa marii. De asemenea a fost minunat deoarece a fost prima vacanta in familie completa, mama, tata si copilul, noi ne-am simtit minunat, multi sunt de parere ca vacanta cu copil mic nu e vacanta, dar asta bineinteles este in functie de ce prioritati ai, eu zic ca in momentul in care ai un copil pui pe primul plan binele sau. DAR, exista un mare DAR, noi am ales statiunea Eforie Nord si sincera sa fiu am luat bilete prin programul LITORALUL PENTRIU TOTI asa zice vacante sociale, ne-a costat 700 ron cazare pt 12 nopti la un hotel de 3 stele. (trei stele pe hartie ca in realitate lucrurile nu stateau deloc asa) de fpate era un hotel de 1 stea jumate renovat , pictat, si cu niste ornamente florale dragute pe holuri, intradevar avea un mini TV in camera si un mini frigiderut in care am bagat o apa si niste fructe si a fost full. Camrele mici , baia cu dush si o chiuveta cam cat un castron in care spal vase, cand intram amandoi sa spalam copilul aproape ca nu mai aveam aer. Constatand aceste lucruri m-am bucurat ca nu am platit pret intreg si anume 150 ron pe noapte, preturi afisate la receptie, cred ca ma zgariam pe ochi sa fi platit atata pt astfel de conditii, deci , fazacu spatii amenajate special pt copii si programe speciale pt ei cred ca se gasesc dar poate numai in hot de 4sau 5 stele posibil prin Mamaia dar cred ca cunoasteti cam care sunt preturile la astfel de hoteluri. In schimb astfel de optiuni se gasesc in hotelurile din Bulgaria, Turcia si alte tari civilizate, care au preturi chiar mai mici decat la noi. Sunte acele oferte all-inclusive care sunt extraordinare. Anul acesta sunt mai mult ca sigura ca vom alege o destinatie externa, pentru ca in Romania nu cred sa se mai faca vreo imbunatatire. Oricum, pentru copii marea este un lucru bun, sunt convinsa ca piticul tau va fi super entuziasmat si va veti simtii minunat.
alloisa_r
Postat pe 14 Februarie 2009 15:11
Mai, pe net scrie ca e indicat sa stea copilul la soare, nu ca ar fi rau Bineinteles, la anumite ore, cand nu e ffff cald. Nu mai stiu exact ce vitamina(parca vit D), dar tin minte ca zicea cineva ca este o vitamina care nu se ia decat prin expunerea directa la razele de soare.
anflo
Postat pe 26 Februarie 2009 15:41
si noi abia asteptam sa mergem la mare mai ales ca sebi este innebunit dupa apa nici nu mai spun ca baia pentru el este o adevarata placere si abia astept sa vad ce fata va face cand va vedea valurile si atat de mult nisip.....Parca sunt eu emotionata in locul lui O sa aiba 1 an si ceva cand vom merge si am ales sa mergem la marea noastra si pentru ca tati nu are concediu decat 10 zile si cred ca mi-ar fi greu sa mergem cu avionul nu stiu cum ar reactiona....poate la anul cand va fi mai mare...Oricum doresc la toata lumea de pe acum un concediu cat mai placut
SEBY1YEAR
Postat pe 20 Martie 2009 12:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cursuri de inot pentru prescolari 9 De la: office_salinasusesi_ro 14 Martie 2010 16:12
as avea nevoie de niste sfaturi 24 De la: garbo229302 10 Octombrie 2011 01:00
Cum aleg hainutele copilului? Din ce materiale sa fie confectionate? 11 De la: garbo_383092 25 Noiembrie 2013 22:40
Cafeneaua forumului 1 De la: office_salinasusesi_ro 20 Martie 2010 08:54
TRATAMENTE HOMEOPATE 5 De la: julita79 11 Februarie 2009 23:13
Setari Cookie-uri