indemnizatia

ajutooor!!!!
am si eu o intrebare :prenatalu se ia in considerare???am inteles capt a beneficia de indemnizatie pt copil treb sa ai 12 luni lucrate pana nasti
eu fac aici la firma 1 an la 1 decembrie si eu o sa nasc pe 12 februarie
daca as intra in prenatal in noiembrie nu as mai avea 12 luni
as avea 11
de aia te intreb prenatalu se ia in considerare
sper ca nu te am ametit

any_kidz
Postat pe 13 Octombrie 2008 16:27
Raspuns pentru Ani!
Pentru a beneficia de concediu crestere copil trebuie sa ai 12 luni venituri supuse impozitarii anterioare datei nasterii micutului! inclusiv perioada de prenatal face parte din aceste 12 luni! Daca la 1 dec 2008 implinesti deja un an de cand esti in firma si nasti abia in februarie 2009, nu ai de ce sa iti faci griji! indeplinesti conditiile!
elanicol
Postat pe 15 Octombrie 2008 14:17
buna fetelor...am o intrebare...de la 1 ianuarie 2009 se mareste indemnizatia pt cresterea copilului???eu asa am auzit pe la mamici prin parc ca o sa luam 85 %din salariul net pe care l-am avut....cica au spus la tv la stiri...eu sincer nu am auzit....voi stiti ceva de asta???
deliarebecca
Postat pe 16 Octombrie 2008 20:22
elanicol, referitor la intrebarea initiala a lui Any.. deci ii trebuie 12 luni supuse impozarii anterior nasterii copilului., dar prenatalul si postnatalul (cele 126 de zile) nu sunt supuse impozarii din cate stiu eu.. deci ea poatre intra in prenatal in noeimbrie sau trebuie sa lucreze pana in decembrie?
a1_23
Postat pe 16 Octombrie 2008 23:38
delia, asa e, ne-a spus elanicol la un alt subietc,cel cu indemnizatia cu majuscule...dar intram si cele care au inceput concediul inainte de 1 ianuarie 2009?
a1_23
Postat pe 16 Octombrie 2008 23:41
da, eu am auzit la tv ca toate mamele care sunt in ingrijire copil vor primi 85% (cele care doresc...ramane si varianta cu 600 lei). pentru aceasta trebuie sa pregatim un alt dosar pe care il vom depune la primarie.
felideni
Postat pe 17 Octombrie 2008 07:33
Referitor la prenatalo/postnatal - se impoziteaza, se aplica 9.5% si sanatatea la minimul pe economie, deci este supus impozitarii
bb28263
Postat pe 17 Octombrie 2008 09:52
bb28263da a dat un raspuns pertinent, asa este si veniturile realizate in perioada de concediu prenatal sunt supuse impozitarii! cum am mai spus, inclusiv luna nasterii copilului consituie stagiu de cotizare , adica face parte din cele 12 luni cum cere legea! de obicei, pe adeverinte, completez 13 luni, ca sa fie 12 luni complete si a 13-a luna e cea in care a venit bebelusul pe lume!
elanicol
Postat pe 17 Octombrie 2008 11:58
In privinta aplicarii noii legi privind indemnizatia de crestere copil, din cele spuse la tv, s-ar aplica si mamicilor care se afla deja in concediu pentru cresterea copilului, dar nu retroactiv! asa am inteles! adica pana la 31 dec 2008 mamicile aflate deja in ICC beneficiaza de drepturile vechii legi (600 ron) , iar din 01 ianuarie 2009 li se aplica si lor noua lege, asta in cazul in care procentul de 85% e mai avantajos pentru respectivele mamici! evident, asta presupune depunerea unor noi acte la dosarul de la Primarie, cred ca se vor solicita adeverinte cu veniturile pe ultimele 12 luni de la angajator, probabil si de la casa de pensii, adeverinta cu veniturile care apar in declaratii! asa cred! om traii si om vedea!
Undeva am citit ca vor cere copii dupa carnetul de munca, dar sincer, mi se pare o aberatie! salariile de incadrare de cele mai multe ori nu inseamna si brutul/respectiv net-ul realizat! si daca 85% se aplica doar asupra net-lui, e clar ca aceste date nu pot fi obtinute din cele inscrise in carnetele de munca! doar din adeverintele ce vor fi eliberate de catre angajator - si din datele din declaratille aferente statului de plata, depuse lunar la institutiile statului!
tuturor!
elanicol
Postat pe 17 Octombrie 2008 12:07
buna fetelor.....ar fi o chestie....dar faptul ca vor solicita alte adeverinte....pai pana o sa-mi vina mie adeverinta de la bucuresti o sa treaca o luna....cartea de munk la fel este la bucuresti ..noi locuind in constanta.....stiu asta din proprie experienta ca trebuia sa dau n telefoane cand un angajat avea nevoie de o adeverinta sau vroia cartea de munk...nu sunt suficiente actele deja depuse...doar sunt aceleasi date,acelasi salariu...ca in momentul cand am depus dosarul initial.......si in cazul in care de exemplu pe o mamica nu o avantajeaza aceasta lege???prietena de-a mea cald lucra vea salariul net de 550 ron....pe ea nu ar avantaja-o aceasta lege ....ce se intampla???
deliarebecca
Postat pe 17 Octombrie 2008 20:07
noul procent se aplica doar in cazul mamicilor pe care aceasta reglementare le avantajeaza, plafonul nu poate fi mai mic de 600 ron! cine are veniturile mai mici de 600 ron, vor ramane in continuare cu aceasta indemnizatie, adica se va aplica legea asa cum a fost pana acum!
Actele depuse deja la Primarie , nu contin informatiile care sa priveasca venitul net realizat! de exemplu, la Primariile din jud Arges, pentru dosarul pe care il depunea mamicile, mi se cere si o adeverinta care sa cuprinda bruturile realizate in ultimele 12 luni anterioare datei nasterii copilului, precum si numarul de zile aferente lunilor in cauza! la noi ,in Brasov acest documnent nu exista! aici completez doar acea adeverinta care cuprindea data angajarii, data intrarii in concediul de maternitate, ultima zi de concediu de maternitate, data la care se implineau cele 42 de zile de concediu postnatal obligatorii! cu alte cuvinte, fara suparare, alta solutie nu vad! sunt convinsa ca angajatorii vor elibera o asemenea adeverinta care sa cuprinda salariile nete realizate (daca legea se adopta in aceasta forma, baza de calcul fiind net-ul realizat si nu brutul)! asa cred! cum am mai spus, putintica rabdare sa apara legea!
elanicol
Postat pe 17 Octombrie 2008 20:20
In alta ordine de idei, nu imi explic cum unele institutii pot elibera adeverinte sau alte acte solicitate de salariati intr-un termen asa lung! o luna! inteleg o saptamana! si eu trimit acte catre alte locatii, dar in cateva zile omul isi primeste documentele solicitate!
elanicol
Postat pe 17 Octombrie 2008 20:22
da stiu ca ti se pare o perioada mare de timp dar asa stau lucrurile...cand eram la serviciu si un angajat avea nevoie de ceva..o adeverinta ,carte de munk sau alt document trebuia sa dau N telefoane si sa insist sa prim,esc actul solicitat....fetele de la bucuresti mi-au motivat in permanenta ca sunt doar 2 si foarte multi angajati care solicita diferite documente si ca ele nu mai fac fata situatiei...daca ma crezi eu deja nascusem si am asteptat aproape 2 sapt sa-mi vina fisa de incetare a activitatii sa o pot depune la dosar cu restul de acte la primarie....TRAIM IN ROMANIA...si cu asta cred ca am spus tot.....
deliarebecca
Postat pe 18 Octombrie 2008 10:11
AM SI EU O INTREBARE...CUM E CU INDEMNIZATIA ASTA...CELE 12 LUNI...CUM SE CALCULEAZA?DE EXEMPLU,EU AM LUCRAT LA O FIRMA 6 LUNI,UNDE AM DEMISIONAT,IAR PANA AM GASIT ALT CEVA,CARE SA MA MULTUMEASCA SI SA POT DA OK LA UN ALT CONTRACT,A TRECUT CAM O LUNA,ACUM AM UN ALT CONTRACT,INSA MA INTREB CU INTRERUPEREA ASTA....CE SE INTAMPLA?SE MAI IAU IN CONSIDERARE CELE 6 LUNI LUCRATE SAU .......A! SI MENTIONEZ CA MI S-A TOT ZIS CA NU SE MAI FACE CARTE DE MUNCA,SI SINGURUL LUCRU PE CARE IL AM E UN CONTRACT DE MUNCA SI O ADEVERINTA DE LA FIRMA RESPECTIVA...CONTRACT INREGISTRAT BINEINTELES....ASTEPT SI EU UN RASPUNS VA ROG...MULTUMESC!
exclusiv_eu
Postat pe 24 Octombrie 2008 11:26
Ti-am raspuns deja la intrebari draga exclusiv_eu! pupici!
elanicol
Postat pe 28 Octombrie 2008 10:09
Stiu ca se va mari indemnizatia pt mamicile care au salariile mari, respectiv cu 85%, dar pt noi, celelalte, se mareste de la 600 la 800 ron indemnizatia? asa se aude, nu stiu ce mai cred...
corinaracu
Postat pe 5 Noiembrie 2008 15:01
pt mamicile care au salariul min pe economie indemnizatia este de 600 si alocatia de 200
pt mamicile care au salariul mai mare se acorda 85% din media veniturilor pe ultimele 12 luni de munca sau daca pe langa salariu a mai avut si alte venituri de ex prime ,ore suplimentare sau bonuri se i-au in considerare si acestea
gujan_andreea
Postat pe 18 Noiembrie 2008 17:22
M-am lamurit acum, indemnizatia se mareste din ian 2009 pt mamicile care au un salariu net mai mare de 1100 ron. Cred ca asa stau lucrurile, ca tot am citit in stanga si-n dreapta.
corinaracu
Postat pe 19 Noiembrie 2008 20:11
buna mamicilor,as vrea sa stiu si eu de cand se iau in calcul cei 2 ani?De cand s-a nascut micutul sau de cand am depus dosarul ca sincer nu am idee,poate ma ajutati voi!
kidz001056
Postat pe 22 Mai 2009 12:43
doi ani de cand s-a nascut copilul...
andracalin
Postat pe 22 Mai 2009 12:52
am inteles ca aceasta indemnizatie se va mari,adica se va face 3 salarii medii pe economie,deoarece au zis ca se face discriminare intre mamici,dar bineinteles ca este in discutie speram sa se aprobe
kidz001056
Postat pe 22 Mai 2009 16:51
si cat e salariul mediu pe economie????? ca mie poate nu-mi convine..
andracalin
Postat pe 24 Mai 2009 10:08
vreo 16-17 milioane brut (adica era 16 si se prognoza ca in 2009 sa creasca undeva la 1693ron). BRUTUL!
pinicuta
Postat pe 24 Mai 2009 13:52
oricum, evindent nu poti multumi PE TOATA LUMEA (intotdeauna cineva se va considera defavoirizat de modul de calculal indemnizatiei). Sincer, mie faza cu 85% mi se pare corecta, caci orcium indemnizatia se plateste de la buget si bugetul se formeaza din cotizatiile fiecaruia (procent din veniturile sale).... deci din punctul meu de vedere este echitabil pt toti, chiar si pt cei cu venituri f mici pt ca ei primesc suma fixa de 6 milioane, pe care oricum o primeau si inainte deci nu vad de ce s-ar plange... Apropo, pt cei care ziceau ca nu o sa se mai primeasca cei 2 milioane ai copilului daca iei 85% indemnizatie, sa stiti ca era o ipoteza falsa: tocmai ce i-am primit luna asta (si luna trecuta la fel), deci stati linistiti ca se incaseaza si 85% si 2 milioane alocatie
pinicuta
Postat pe 24 Mai 2009 13:58
Totusi n-am inteles:

"am inteles ca aceasta indemnizatie se va mari,adica se va face 3 salarii medii pe economie,deoarece au zis ca se face discriminare intre mamici":

cine sa primeasca cele 3 salarii medii pe ec? toti parintii care stau acasa 2 ani cu copilul? de unde ar avea statul atatia bani de dat? adica daca cineva are sa zicem 6 milioane salariu, o primeasca 15 milioane stand acasa? COME ON! GET REAL! nici nu are statul atatia bani, si nici nu are interes sa plateasca oamenii sa stea acasa pe bani mai multi decat ar lua daca ar munci, nu este logic?
pinicuta
Postat pe 24 Mai 2009 14:28
adevarat ca nu se va face,dar asa au anuntat ei,probabil sa ne scoata ochii sa nu mai ripostam noi,ca oricum este prea putin pt un copil
kidz001056
Postat pe 24 Mai 2009 15:37
eu zic ca acum e f bine, gandeste-te ca in alte tari nici nu ai dreptul sa stai acasa 2 ani cu copilul, daramite sa primesti si "destui" bani? cat ar fi "destul"? ca doar nu o sa ne creasca statul copiii (la bani ma refer): nu te obliga nimeni sa stai acasa daca nu-ti ajung banii. Si apoi, nu stand oamenii acasa va iesi tara din criza in care se afla , nu? (asa ca deci..nu mai visati la marirea indemnizatiei ca visati degeaba..)

Cat despre discriminare, daca 85% e discriminatoriu, 3 salarii medii la toata lumea e echitabil??????????? GET REAL PEOPLE! THIS ISN'T GOING TO HAPPEN! STOP DREAMING!
pinicuta
Postat pe 24 Mai 2009 15:48
sut de acord cu pinicuta in totalitate...
fiecare sa primeasca pe masura contributiei la buget...
ma gandesc ca e an electoral si trebuie sa inceapa sarabanda promisiunilor pe care nu le va tine nimeni... doar, doar, s-o mai duce lumea la vot...
andracalin
Postat pe 24 Mai 2009 19:07
daca brutul e de aproape 1700 lei, ma gandesc ca netul e pe undeva la 1000lei... nu mai stiu procentele de la sanatate, somaj si restul, dar banuiesc ca e cam pe acolo...
pai cand vreodata o sa dea statul roman TUTUROR parintilor care sunt in ingrijire copil o indemnizatie de 3000 lei???!!!
si daca se va vota legea asta, tot nu o sa fie pusa in aplicare... ca doar am vazut ce s-a intamplat cu legea referitoare la salariile profesorilor...
celor care mai au incredere in politicienii nostri, putini la numar, nu pot decat sa le spun ca e praf in ochi...
eu nu mai cred nimic de mult timp, nu mai urmaresc emisiuni d-astea, nu mai citesc ziarele, nu ma mai duc la vot, ca sunt toti o apa si-un pamant...
andracalin
Postat pe 24 Mai 2009 21:46
va rog imi puteti spune si mie cum e acum? indemnizatia e 85 la suta din salar sau e 8 milioane pe luna?
kidz000970
Postat pe 24 Mai 2009 22:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cantecele cantecele 109 De la: kidz003668 17 Noiembrie 2009 07:01
ce rol au bunici in viata unui copil.....!? 10 De la: crissdiana 19 Iunie 2012 17:53
Caut bona 33 De la: office_salinasusesi_ro 18 Martie 2010 09:38
Bona luna iulie 6 De la: cris_kidz 9 Iulie 2009 10:30
ce sai mai dau lui bebe... 9 De la: office_salinasusesi_ro 22 Iunie 2010 09:29
Setari Cookie-uri