indemnizatia

poti opta pentru 85% din salariu din momentul in care iti depui dosarul...
800 lei (600 lei indemnizatia de crestere copil + 200 lei alocatia copilului pana la 2 ani) este minimul pe care o mama ce a lucrat il poate lua...
concluzie: daca 85% din netul tau este mai mic de 600 lei, atunci optezi pentru indemnizatia standard de 800lei...
andracalin
Postat pe 24 Mai 2009 22:10
am si eu o intrebare - daca a mai trecut cineva printr-o situtie asemanatoare si ma poate indruma i-as fi recunoscatoare:
pe 1 sept primul meu copil implineste 2 ani. tot in cursul lunii sept se naste al doilea copil. am citi in lege ca daca s-ar naste al doilea copil pana implineste primul 2 ani - atunci as beneficia si de indemnizatie si de alocatie si as putea intra direct in concediul ptr crestere copil 2. dar ce se intampla daca nasc dupa ce face primul copil 2 ani (adica cum ar fi termenul normal in cazul meu)? pot sa iau prenatal / post natal / concediu crestere copil 2? sau cum ar trebui sa procedez ca sa pot beneficia in continuare de indemnizatie? sa ma intorc 2-3 sapt la servici nici nu se pune problema - cei de la servici nu sunt de acord...
multumesc.
ams
Postat pe 10 Iulie 2009 09:34
De concediu pt cresterea copilului vei putea benficia sigur, nu stiu sa-ti zic cum e cu prenatalul asta daca il vei putea lua, ar trebui dr. de familie sa-ti zica daca iti poate da ca el ti-l da. Si oricum nu cred ca se pune problema sa te intorci la serviciu pt ca inteleg ca vei fi deja in 9 luni.
kidz000722
Postat pe 10 Iulie 2009 09:39
multumesc ptr raspuns.
da voi fii deja in 9 luni, dar cei de la servici nici nu vor sa auda sa vin la munca ptr 2 sapt (daca asa ar trebui legal..).
ams
Postat pe 10 Iulie 2009 19:13
Buna ! Am si eu o intrebare casa benificiezi de aceasta indemnizatie trebuie si sotul sa aiba carte de munca sau nu? Va multumesc.
kidz003686
Postat pe 12 Septembrie 2009 21:21
nu. nu te intereseaza sotul. indemnizatia este a ta, pt ca tu ai muncit 12 luni anterior nasterii si tu vrei sa stai acum acasa cu copilul. deci sotul nu intra in discutie in nici un fel daca indemnizatia e a ta si nu a lui.
pinicuta
Postat pe 13 Septembrie 2009 00:55
Daca nu te incadrezi la 85% din venit atunci o sa primesti 600+200 alocatia. Cel mai simplu e sa iti calculezi....si daca iei 85% tot primesti si alocatia de 200. Va pup
ralucimp
Postat pe 13 Septembrie 2009 08:49
buna fetelor am si eu o intrebare.baietelul meu david face 2 ani pe 17 oct sapt asta am fost cu el sa vad daca imi mai poate prelungi indemnizatia inca un an,cand am intrat cu el la pshiolog o stiut tot,cand am intrat la dr mio dat un certificat medical pe care mio scris spasmul hohotului de plans si convulsii febrile,acum tre sa bag actele si sa astept sa vad daca imi poate da comisia inca un an indemnizatie,as vrea sa-mi spuneti si mie care ati mai facut prelungiri la copii cum o fost si daca sa putut,
Anca_kidz
Postat pe 13 Septembrie 2009 15:06
habar n-am, dar tine-ne la curent, poate reusesc si alte mamici sa faca la fel.....
andracalin
Postat pe 13 Septembrie 2009 21:32
CCC se poate prelungi cu un an in cazul copilului cu handicap pana cand acesta implineste trei ani! nu cunosc cazuri ca al tau, nici nu stiu daca boala diagnosticata de medicul tau presupune handicap, dar o sa ma documentez! merita sa aflu! chiar te rog/rugam frumos sa ne tii la curent cu desfasurarea situatiei in cazul tau! ce spune medicul, ce spun ce-i de la primarie, etc!!!
elanicol
Postat pe 14 Septembrie 2009 16:58
ma-s bucura tare mult sa-mi spui si mie daca afli ceva inca ceva am vazut ca pe certificat mi-o mai scris si sindrom hipertimetic cu cauze de efect,convulsii febrile,spasmul hohotului de plans si dezvoltare pshio..nu stiu cum ca nu prea inteleg scrisu de dr limbaj bn pt varsta.acum tre sa imi bag actele in 28 luna asta si dupa aceea tre sa astept 2 sapt rasp prin posta.care aveti sa-mi dati si mie vreun rasp va astept cu drag
Anca_kidz
Postat pe 14 Septembrie 2009 22:18
buna! am si eu o problema cu acordarea indemnizatiei.... la 1 septembrie urma sa fac 1 an de cand lucrez, dar am nascut prematur la 37 saptamani (21 august) si lipsesc 10 zile din anul lucrator... precizez ca nu mi am luat concediu prenatal....si totusi cand am depus actele mi au spus ca nu pot primi indemnizatia, cu toate ca am facut dovada nasterii premature. stie careva daca am totusi o sansa s-o primesc? multumesc
lidellys
Postat pe 16 Septembrie 2009 14:40
Cu siguranta poti sa primesti. Scrie si in lege ca la nasterile premature se scade din stagiul de cotizare de 12 luni perioada cu care s-a nascut mai devreme. Si 10 zile oricum nu e o problema. Du-te la cei de la Agentia judeteana de prestatii sociale sau da un telefon, iar cei de la primarie sunt obligati sa-ti primeasca dosarul si n-au decat sa-ti dea decizie de respingere ca sa poti ataca decizia dup-aia. dar sunt convinsa ca n-o sa ajungi pana aici. Cand s-a nascut exact copilul si care e perioada lucrata de tine ?
kidz000722
Postat pe 16 Septembrie 2009 14:55
Anca, bebelusul tau chiar are probleme de sanantate sau ii scoti certificat de handicap doar ca sa stai acasa pana la 3 ani?
kidz000722
Postat pe 16 Septembrie 2009 14:57
cop meu nare probleme de sanatate numa chiar atata ca cand plange se invineteste de nu mai are aer. mio lesinat de vreo 2 ori,si certificatul medical mi lo dat dr,oricum eu ma-s bucura tare mult sa stau acasa cu el caci oricum nu sta cu nimeni si inapoi la lucru nare rost sa mai merg caci castigam intre 50-100 lei pe luna.caci lucram la o fabrica de croitorie,care abia daca mai merge de pe o zi pe alta.voi ce ziceti va-ti lasa copilasul acasa pe banii aia?va-si intreba care stiti ce inseamna sindrom hiperkinetic?astept rasp
Anca_kidz
Postat pe 16 Septembrie 2009 19:51
termenul normal pentru nastere era 10 septembrie, dar am nascut la 21 august. eu sunt angajata din 1.09.2008. multumesc pentru raspuns...sper sa nu ajung in instanta!!
lidellys
Postat pe 17 Septembrie 2009 15:56
ANCA, DACA DR CREDE CA ARE COPILUL CEVA STAI CU EL. DAR DACA E SANATOS NU-I SCOATE CERTIFICAT DE HANDICAP NUMAI CA SA STAI ACASA. STII CUM..AI GRIJA CE-TI DORESTI SA NU TI SE INDEPLINEASCA...
pinicuta
Postat pe 17 Septembrie 2009 16:27
50-100 lei pe luna? salarii de astea nu mai sunt de nu stiu cati ani...
iullius
Postat pe 17 Septembrie 2009 17:34
imi pare rau dar chiar atata luam salar acmu is 2 ani.caci lucram intr-o fabrica de crotorie si fazele care le aveam de facut erau platite f prost,si majoritatea femeilor au plecat de acolo,cat de certificatul medical mi la dat dr cand am fost cu cop,deci oricum eu sper sa poata sa-mi prelungeasca macar anul asta apai la anul mai vedem noi si chiar daca nu-mi prelungeste imi iau somaj si tot nul las singur pe david ca nu sta cu nimeni in afara de mine
Anca_kidz
Postat pe 18 Septembrie 2009 15:35
anca, da telefon la directia generala de asistenta sociala si protectia copilului din judetul tau si intreaba acolo daca la diagnosticul respectiv se acorda certificat de handicap minorilor. Poate fi si gradul II, nu neaparat I ca sa poti beneficia de concediu crestere copil pana la 3 ani. Nu stiu daca la cei cu grad mediu, adica grad III se poate prelungi acest CCC. dar si daca pe bune se incadreaza la persoane cu handicap, chiar daca vei avea posibilitatea sa-i faci certificat de handicap si dupa 3 ani nu vei mai putea sa prelungesti acest CCC. Exista alte forme de ajutor, iti vor spune cei de la agentia judeteana de prestatii sociale.
kidz000722
Postat pe 18 Septembrie 2009 16:00
lidelys, in cazul tau stagiul de cotizare este 21.08.2008 - 21.08.2009. Tie iti lipseste practic partea din aug. 2008, dar se poate considera luna intreaga de la 21.08 la 20.09; de la 21.09 la 20.10 si tot asa si in conditiile astea esti acoperita in fiecare luna. Legea zice sa ai in fiecare luna lucrat cel putin jumatate si iti admite totusi ca intr-o singura luna sa ai lucrat mai putin. Ai si varianta a doua, care este dreptul tau prin lege, daca trebuia sa nasti pe 10 sept se scad 20 de zile din stagiul normal de 12 luni de cotizare si iar te incadrezi. Cauta OUG 148/2005 cu toate modificarile ulterioare si du-le-o s-o citeasca. dar cel mai bine du-te la Agentia de Prestatii Sociale de la tine din judet.
kidz000722
Postat pe 18 Septembrie 2009 16:07
acum deocamdata trebuie sa ma duc la primarie sa-mi faca niste acte sa-mi faca dosar si in 28 trebe sa duc actele in alba,si dupa aceea daca comisia constata.si in timp de 2 sapt tre sa astept rasp acasa ca-mi vine prin posta,deci ma-s bucura macar anul asta sa -mi poata prelungi indemnizatia,oricum va tin la curent
Anca_kidz
Postat pe 19 Septembrie 2009 15:10
oricum e nevoie de o marire privind indemnizatia pt ca cei 600lei nu mai ajung daca eram la servici depaseam aceasta suma
kidz006812
Postat pe 10 Februarie 2010 15:09
multi nu se incadreaza dar hai sa fim sinceri de cati ani u s-a mai marit indemnizatia?oare noi nu avem drepturi si nevoi?
kidz006812
Postat pe 10 Februarie 2010 15:13
buna dragi mamici si viitoare mamici....am si eu o intrebare....am lucrat pana in oct 2009(s-a inchis firma) trebuia sa intru in somaj si am avut ceva pbl cu adeverintele de vechime ,in fine am rezolvat pbl , iar in decembrie cele de la directia muncii mi-au pierdut acele adeverinte, eu nu am stiut pana in ianuarie 2010....automat trecand in 2010 am pierdut cateva luni de vechime si a trebuit sa ma angajez din nou ca ma pot beneficia de somaj si apoi sa pot sa iau indemnizatia...intrebarea mea ar fi urmatoarea: am 2 luni neplatite(noie si dec 2009)as putea sa mi le platesc acum, ca sa pot beneficia de indemnizatie???...va multumesc frumos ....o zi minunata si la multi ani!!!
lumini21
Postat pe 1 Martie 2010 13:03
da, prenatalul se ia in considerere. SIngurul care nu se ia in calcul e concediu fara plata. Poti sa ai si medical si CO.. Se calculeaza ca munca timp de 1 an. Ideea e cu toate Concediile calculate si tot timpul muncit sa ai 1 an pe CM im mom in care nasti. Apoi, esti OBLIGATA sa ai post-natal 60-63 zile... nu mai stiu exact (142 zile cu tot cu prenetal, park atat era...) nastere usoara! si, felicitari!
hamham
Postat pe 4 Aprilie 2010 11:38
o sa vedem noi marire de indemnizatie cand o face plopul pere... iar chestia cu prelungitul ... nush ... eu as vrea sa stau cu fimiu pana la gradinita dar nu cred ca se poate oricum .. voi incercati. eu o sa-mi muncesc sotul cat pentru 2 salarii.. ca sa imi cresc puiul k-lumea!va pup.
hamham
Postat pe 4 Aprilie 2010 11:49
lumini21 se poate plati din mana, dar eu sincer le-as da in judecata pe alea de la directia muncii pt daune ca au pierdut actele(neglijenta in serviciu)
Greta se poate prelungi foarte usor de la 2 ani la 3 ani indemnizatia de maternitate. nush ce zici cu marire de indemnizatie din moment ce se calculeaza 85% din salariu net, deci daca ai avut salariu mare si indemnizatia e mare...
viobregar
Postat pe 4 Aprilie 2010 11:58
Buna mamicilor si viitoarelor mamici ! Am si eu o intrebare referitor la indemnizatie. Am un baitel de 2 ani si 8 luni si sunt insarcinata in luna a opta. Dupa cei 2 ani in care am stat acasa , mi-am schimbat locul de munca si am contract de munca incepand cu 1 august 2009. Trebuie sa ai 12 luni lucrate ca sa beneficiezi de indemnizatie daca mai ai un copil? ( La primul copil am inteles ca trebuie sa ai 12 luni lucrate pana nasti dar asa se intampla si la al doilea copil? ) Eu ar trebui sa nasc pe 27 aprilie..deci, as avea aproape 9 luni de munca, asta incluzand concediul prenatal. Va rog sa ma ajutati ! Va multumesc !
sdanutza
Postat pe 4 Aprilie 2010 13:41
intra la calcul si cat ai fost in indemnizatia pt primul copil, dar trebuie sa ai continuitate
viobregar
Postat pe 4 Aprilie 2010 15:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
spalatul pe dinti 28 De la: office_salinasusesi_ro 24 Februarie 2010 15:56
Nas infundat, rinita alergica la copil de 3 ani 12 De la: garbo_382244 17 Septembrie 2015 11:20
DECALOTAREA 52 De la: iasomia 24 Iunie 2010 15:46
imunitate 55 De la: nickoleta99 26 Iunie 2013 10:59
danonino 15 De la: pinicuta 14 Aprilie 2010 11:12
Setari Cookie-uri