AUJUTOR!!!!! CUM V-ATI INVATAT PITICI LA OLITA

Ciao,

am un baietel de 1 an si 6 luni si nu facem la olita. Am incercat dar din pacate nu reusesc sa-l invat, se joaca cu ea dar din pacate ce trebuie sa faca nu face.Voi cum ati reusit??????????????????????????????????????/
t_oana
Postat pe 2 Februarie 2010 13:35
buna.si noi avem 1 an si 3 luni si nu facem la olita am incercat m-am dus si i-am cumparat olita dar fara rezultate nu vrea sa faca.si noi ne jucam cu ea dar nu facem ce ar trebui sa facem :( sper sa am rabdarea necesara sa insist.dar am o intrebare exista olite care difera de la varsta la varsta sau e un singur tip aik eu i-am luat olita la 6 luni si acum avem 1 an si 3 luni trebuie sa o schimb?
anaROBERT
Postat pe 2 Februarie 2010 22:49
Noi inca n-am ajuns la faza olita....dar am o prietena care la 2 ani l-a pus prima oara pe olita si intr-o luna a invatat sa faca la olita .....va doresc succes in continuare si rabdare cat mai multa
bau
Postat pe 2 Februarie 2010 23:19
da asa este trebuie sa ne alimentam cu rabdarea...trebuie sa invatam si asta odata si odata om face si pasul asta pai da.pupici
anaROBERT
Postat pe 2 Februarie 2010 23:21
Si noi avem 1 an si 5 luni si de vreo 2 luni facem kk la olita.La inceput s-a jucat cu ea,i-am explicat pentru ce este,si de cate ori face kk imi cere olita,cateodata nu am timp sa o pun si atunci plange dupa ea.
alexcarmen
Postat pe 8 Februarie 2010 14:04
Buna ziua mamiici si viitoare mamici!
Am revenit cu vesti... proaste ! Am pastrat sarcina si am nascut un bebic de 3300g si 54 cm! Sotul acum iubeste enorm bebicul! Il cheama david gabriel si e nascut pe 9 noiembrie 2009!
Va cer ajutorul, va implor sa ma ajutati!
bebe a meu are tumoare de baza de craniu etaj anterior biopsie transnazala ! se poate face un tratament in turcia si ne costa 6000 euro! va implor daca ne puteti ajuta??? va implor din suflet! pana acum am strans 3200 euro!
ne poate cineva ajuta???? va implor
somotiucu
Postat pe 8 Februarie 2010 14:08
Buna ,t oana.Piticul tau nu e la varsta la care sa faca la olita,contrar spuselor parintilor nostri..."ca voi faceati la 10 luni". Lasa-l sa se joace cu ea,si pe la 2 ani si un pic ti-o va cere el...al meu cand venea vorba de olita,o arunca,fugea prin casa,urla...adevarate crize...Mai intreaba-l asa,din cand in cand ...Vrei sa faci la olita...si intr-o zi...surpriza...va vrea... Succes
irinuk_kidz
Postat pe 8 Februarie 2010 16:46
rabdare...rabdare...rabdare si din nou rabdare.De obicei dimineata la prima ora aveti sanse de reusita.Cand se trezesc ii luati si ii puneti pe olita asta daca nu a facut deja in pampers.Iar cand face treaba mare urmariti mimica fetei sunt mai seriosi si mai incruntati, atunci incercati dezechiparea si asezarea lor pe olita.Daca face ii laudati, ii pupaciti le aratati ce au facut acolo si le ziceti ce treaba buna au facut. Sunt receptivi si o sa invete repede.
Mult succes!!!
alinakatt
Postat pe 9 Februarie 2010 14:44
noi avem deja 2 ani si 10 luni. Rabdare multa. Am pus-o pe ioana la olita de la 6 luni (una in forma de broasca....) statea in fundulet. nu o stresam, doar cand o vedea ea si vroia sa stea (deci s-a obisnuit cu ideea). Dar in adevaratul sens ne-am invatat cu olita pe la 1 an si jumatate (doar treaba mare , si asta cand o urmaream eu si imi dadeam seama ca face), apoi dupa vre-o 2 luni am reusit sa scapam de pampers ziua(evident era vara, se mai scapa pe ea, o certam usor in sensul ca e rusine,etc.,etc,).Si acum se mai scapa nopatea in somn cateodata( doar cand bea prea multe lichide ziua, sau cand a avut infectia urinara). Dar trebuie multa rabdare. Am auzit ca exista olite care canta, sunt in diferse forme si marimi. Ideea e sa lasi copilul sa se joace cu ea, sa fie incantat de ea.Dar avem un prieten de seama cu a mea, care nu a vrut pana la 2 ani si 6 luni sa stea deloc, apoi dintr-o data a inceput sa faca la olita si ziua si noaptea (se trezea sa ceara).
cao2007
Postat pe 11 Februarie 2010 15:43
Ciao,


Uraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa am reusit dar numai pisu , e' oricum este un progres.
t_oana
Postat pe 14 Februarie 2010 11:43
un pas mare in lupta cu inamicul pampers .
alinakatt
Postat pe 15 Februarie 2010 10:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Webkinz 1 De la: kaya 29 Iulie 2009 11:52
Cafeneaua forumului 1 De la: office_salinasusesi_ro 20 Martie 2010 08:54
voi dati VIGANTOL copilasilor vostri? Care e parerea voastra despre asta 122 De la: anaROBERT 11 Aprilie 2010 16:31
primii papucei ai bebelusului tau 7 De la: vasilicasavoiu 7 Aprilie 2009 21:13
bolile copilariei 4 De la: cristinajobs 4 Februarie 2010 17:58
Setari Cookie-uri