am o sora vitrega

buna mamici ma adresez celor care sunt in situatia in care copilul lor mai are o sora sau un frate vitreg
baietelul meu mai are o sora vitrega din partea tatalui e o diferenta destul de mare intre ei 14 ani dar se vad la cateva luni el nu realizeaza cine este ...dar in viitorul apropiat cred ca ar trebui sa-i spunem sa nu-i ascundem..ckiar daca e o diferenta mare intre ei...si totusi se inteleg foarte bine precizez ca baiatul meu e o fire mai retrasa dar se imprietenesc repede...
mery_kidz
Postat pe 28 Martie 2008 02:04
Buna Mery,
Ar fi pacat sa-i ascunzi baietelului tau faptul ca are o sora vitrega, mai ales ca nu este absolut nimik rusinos in asta! Diferenta de varsta chiar nu ar trebui sa fie o problema, intr-un final tot frati se numesc si atunci cand vor fi adulti se vor ajuta si se vor sprijini reciproc, aceasta este natura!
Eu cred ca ne/intelegerile aparute intre fratii vitregi se datoreaza in foarte mare masura modului in care le este prezentat acest statut!
Va doresc tot binele din lume!


cristina_timis
Postat pe 1 Aprilie 2008 16:38
buna cristina mersi pt raspuns asa am zis si noi ca nu are sens sa-l mintim... pt ca atunci cand va fi mai mare tot va afla si ne va critica...si totusi nu stim cum v-a reactiona pt ca el nu -si mai doreste frati surori mereu ne spune ca vrea sa fie singur....
mery_kidz
Postat pe 1 Aprilie 2008 23:56
Eu cres doi baieti :unul al meu unul al sotului meu.
Cred ca relatia devine "vitrega" atunci cind parintii o trateaza astfel.Cita vreme amindoi copii sunt tratati egal, ca fratii, notiunea de vitreg nici nu conteaza pentru ei.Binenteles ca ei trebuie sa stie adevarul, de ce nu?
Tu il cresti frumos, sa pretuiasca pe toti cei din jur, sa stie sa imparta tot ce este al lui, sa-i placa societatea copiilor si in curind o sa-ti ceara un frate/sora mai mica.Ai mei tot timpul ne spun ca vor o surioara mica.
sweet_danielle2006
Postat pe 31 August 2008 20:37
Mery, am o sora vitrega cu 5 ani mai mica ca mine , cand eram mici ne intalneam doar in week-end-uri dar cand am crescut ne-am apropiat mult poate si datorita faptului ca mamele noastre au decis sa mentina o relatie( este sora din partea tatalui) tocmai cs noi doua sa fim apropiate ca niste surori adevarate si crescand am observat-o trecand prin aceleasi etape ale vietii si reactionand exact ca mine(este la fel de tolomaca din anumite puncte de vedere), este ceva minunat, este sora mea! O parere din partea unui om care a trecut prin asa ceva, poate ajuta...
carla_dana_p
Postat pe 3 Februarie 2009 01:20
Buna. Eu am doua surori vitrege. Mai mari decat mine cu 10 si 9 ani. Si inca o sora dreapta. Suntem foarte apropiate toate. Una dintre ele m-a surprins tot timpul intr-un mod placut. Cand eram la necaz m-a ajutat cum nimeni pe lumea asta nu ar fi facut.
valentinaprodan
Postat pe 8 Iunie 2009 10:14
Dragelor, nici nu stiu cum sa va spun mai pe scurt povestea vitregiilor din familia mea : fiul meu are doua surori mai mari , dupa tata, nu au fost apropiati fizic dim enspe motive, dar s-au vazut din cand in cand si cred ca e o dragoste intre ei( fetele sunt minunate, fiul meu e un timid ne vedem rar din cauza distantelor mari . tatal lor a murit de mai bine de 10 ani,ir pe mine vita m-a purtat pe alte meleaguri,alte greutati si apo fiul meu s- trezit cu un tata vitreg si o sora vitrega cu un an mai mare de cat el,care are si ea un frate doar dupa mama ,iar de 4 ani a apatut in viat lor piticania asta sglobie-Ana- asa ca mai au amndoi cate o sora doar dupa un parinte, dar cu care convetuesc. Mai apar divergente dar e multa dragoste intre noi, doar asta mica nu stie inca de incalcela asta de frati si surori, e ii cunoaste doar pe cei doi cu care locueste.Dar va spun ca se poate si ca adevarul e cea mai buna cale, chiar daca pentru mintea lor lucrurile nu sunt atat de limpezi precum am vrea noi.Puterea lor de inteleger e mai mare de cat ne putem noi inchipui. Eu ma descurc mai greu ca tovarasul decat cu ei si in viat reala nu au intotdeuna loc animozitatile din basme.
Zorica
Postat pe 30 Iulie 2009 18:59
Buna fetelor. Eu am o sora si un frate bun. La fel o sora si un frate vitreg, adica din partea tatalui. Cand eram mici el a lasato pe mama ptr mama lor. Cand eram mici fata lor statea destul de des pe la noi, dupa un timp sa rupt relatia dar cand a crescut sora mea a tinut legatura cu mine si eu cu ea. Si la ora actuala o numesc sora, este mai mica decat mine cu 7 ani este o scumpa si nu as putea sa o las la greu. Cu fratele ei nu prea am mare legatura dar nici ea, se aseamana f mult cu fratele meu bun...Mama ei a murit de cancer anul trecut in iunie, nu am putut sa ii fiu aproape deoarece eram internata in spital cu baietelul meu. Dar ii sunt aproape acum si ma bucur tare mult ca exista, de multe ori simt ca ea ma iubeste mai mult decat sora mea buna. Deci eu nu as ascunde copilului meu daca ar mai exista o sora sau un frate, este bine sa stie ca orice ar fi nu este singur pe lume. Sanatate multa la copilasi. Si noua, normal, sa ii putem creste.
Kiki_Mic
Postat pe 8 August 2009 19:45
mery si am o sora si-un frate vitreg mai mari ca mine cu destui ani.Mie parintii nu mi-au ascuns niciodata lucru asta,chiar cand eream mica ne ducea pe toti in diferite locuri de joaca si ne simteam f bine impreuna.Din pcate acum nu mai tinem legatura deoarece ei nu odorit sa tzina legatura cu noi.
Eu zic ca cel mai bine e sa-i spui ca are o sora vitrega, e bine sa stie.
bau
Postat pe 5 Martie 2010 20:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
caut bona 39 De la: office_salinasusesi_ro 12 Aprilie 2010 22:27
Deschid un after school in Aviatorilor! Asteptam copii clasa 1=2, scoli din zona. 2 De la: leiiana 26 August 2008 14:56
copiii si limbile straine 16 De la: zambila 27 Octombrie 2010 11:18
scoala,un pas important.....dar varsta? 7 De la: office_salinasusesi_ro 20 Martie 2010 08:44
indemnizatii 1 De la: bubu123 16 Martie 2011 19:55
Setari Cookie-uri