greutatea dupa nastere

nu mi se pare normala o dieta pe un singur aliment de unde iti iei vitaminele si mineralele risti sa dai in partea cealalta fara suparare eu nu m-as incumeta sa o tin una e sa mananci cate putin din mai multe alimente si alta e numai orez mai risti sa te si constipi
SEBY1YEAR
Postat pe 2 Martie 2010 14:24
buna ziua fetelor, ce mai faceti?
astazi mi-a trimis cineva, o mamica un mesaj prin care ma ruga frumos sa va spun si voua ca o prietena a ei si-a facut un site kidanunt.ro unde poti gasi haine de gravida , carut pt copilas si toate cele la mana a 2 a, si tot felul de anunturi . V-am zis si voua poate sunteti interesate. O zi buna tuturor.(sper sa nu va deranjeze)
clau_strunf
Postat pe 2 Martie 2010 15:57
Buna mami ! eu inainte de a ramane insarcinata aveam 57 kg la inaltimea de 1,74 cm inainte de nastere aveam 87 kg desi am mancat rational si numai ce trebuie . Am nascut de 9 luni , alaptez am un baietel dolofan ( la nastere a avut 4,5 kg ) acum are 11,4 kg
Am o problema in sarcina mi s-au rupt muschi abdominali = hernie abdominala ce exercitii pot face , ce creme pot folosi mai ales ca alaptez ?
Acum 76 kg Deabea astept sa slabesc dar mi-e teama sa tin dieta nu vreau sa pierd lapticul ptr bebe
Astept sfaturile voastre .
Sa aveti o zi usoara !!!
Quarelyna
Postat pe 3 Martie 2010 17:35
Eu am luat in sarcina 15,5 kg. De la 74.5 la 90. Dupa nastere, am dat jos vreo 4, apoi la 3 luni ajunsesem la 82. Venind iarna si stand mai mult in casa, am pus la loc, mai ales ca trebuia sa alaptez un flamand, care nu ma lasa deloc sa respir. Acum, cand bb are 8 luni, am ajuns din nou la 83kg, fara o dieta anume si fara sa pierd laptele. Dar acum incepe sa se duca lactatia, natural fara sa fac nimic. Am folosit cu succes crema anticelulita de la Ivatherm, cea indigo, si in sarcina, si in alaptat, este singura testata.
In ceea ce priveste exercitiile, abdomenele sunt cele mai sigure, singura problema fiind cat de grava este hernia. Eu am facut desprindere de abdominali si ma ajuta cat de cat.
Astept vesti bune!
sorina29
Postat pe 29 Martie 2010 15:40
salutare mamici cu bebici!de multa vreme nu am mai scris pe aici in schimb va urmaresc parerilemai mereu .eu m-am apucat de slabit mai serios dupa ce am terminat de alaptat,adik la 7 lunite,acum bebe are 1 an si 7 luni,cu mult sport asa este organismul meu nu pot slabi altfel,dar si cu dieta care consta in1000 calorii zilnic,uneori si 800 pana la ora 7 seara,papam si calculam orice ,scriam pe hartie si chiar a dat rezultate bune,dar acum odata cu venirea primaverii am avut marea surpriza sa aflu ca sunt din nou mamica,pt a treia oara,m-a luat total prin surprindere mai ales ca incepusem sa ajung si eu la forme normale,dar cum in viata totul se petrece fara permisiunea noastra,m-am impacat cu gandul si am lasat aerobicul in sala dar fac aeorobic in apa,un sport super fain pt viitoare mamici,relaxant si distractiv chiar!va doresc mult succes la slabit si nu uitati ca mai trebuie sa si mancati dar nu exagerat,mai ales acum cand avem niste ingerasi sanatosi pe care trebuie sa-i vedem mari ....va pupacesc si mai vb!
oanaoaky
Postat pe 31 Martie 2010 12:25
buna mamicii cu pitici ,eu am luat in greutate numai 14 kg si am inascut o fetita de 4 kg ,am reusit sa dau jos numai 11 kg in 3 luni numai ca din cauza glandeii am pus din nou pe mine inca 8 kg , mam ghinuit sa o inasc natural si nu sa putut si am facut cezariana la numai 3 luni cind am zis ca o sa scap de kg luate in plus a inceput sami cada tare parul si am luat elevit se poate si din cauza asta sa ma fii ingrasat la loc .A m si un sot care amii spune ca mam facut cit ,,usa ,, si ma supara pe cit iam facu un baiat in urma cu 13 ani si acum am o fetita de 6 luni si o sap . A astet si eu un raspuns daca din cauza la vitaminele pe care leam luat sa ma fii ingrasat la loc sau din cauza glandei .multi pupicii la piticii.
kidz006919
Postat pe 6 Aprilie 2010 20:31
Vitaminele sunt de vina!!!!!!!! Si al meu zice la fel, eu in sarcina am pus numai 7 kile si dupa nastere eram mai slaba decat inainte dar dupa nastere aveam o pofta de mancare as fi mancat orice si am pus vreo10kile. Acu am 72kile la 1,62m inaltime.
viobregar
Postat pe 6 Aprilie 2010 20:37
BUNA iti multumecs ca miai zis ca eu tot spun ca glanda e de vina . Ma stringe tere de tot gitu si ma doere dupa cap , si nu intotdeauna . numai ca in iarna am avuto pe ,, soacramea la mine si iam facut paftele ,,tot cea a vrut iam facut mai ales dulciutii,,si din cauza asta ma sint asa de vinovata pe mine ca miincam si eu din ceeia ceii facea si poate mai mult de cit ea.
kidz006919
Postat pe 6 Aprilie 2010 20:59
Eu iti recomand un control la un medic endocrinolog, si mie la un moment dat mi s-a spus ca as avea cu glanda ca m-am ingrasat brusc, dar nu era nimc, tot asa vitamine si atunci
viobregar
Postat pe 6 Aprilie 2010 22:35
si eu inainte de sarcina am fost tare slaba iar in timpul sarcinii nu stiu daca am pus 5 kg pe mine dar dupa nastere pff la 1,65 am 72 kg ,cu un cm neregulat si cu luni de tratamente mi sa recomandat sa ma duc la un endocrinolog ca se poate sa am probleme cu tiroida.si pe mine ma cam strange gatul cateodata si am dureri dese de cap
anaROBERT
Postat pe 6 Aprilie 2010 23:41
Ana nu stiu daca tiroida provoaca dureri de cap, de stras gatul da. Un simptom specific este durere mare de incheieturi pt tiroida mai ales genunchii, tremurat puternic al mainilor. Pe mine de astea m-a intrebat cand am fost la control.
viobregar
Postat pe 6 Aprilie 2010 23:45
fetelor, sotii trebuie sa inteleaga nu sa critice...eu il ignor total daca ar zice asemenea tampenii,mai ales daca si alaptati, cum sa slabesti??kidz19, de curiozitate, cate kg vroiai sa slabesti in 3 luni, daca ai slabit 11 deja??
aly_fab
Postat pe 6 Aprilie 2010 23:49
nu am nici tremuratul si nici durerea incheieturilor am doar dureri dese de cap si simt cateodata ca ma strange de gat dar in interior nu in exterior.


si sotul meu ma mai face grasa cateodata dar in spirit de gluma ca altfel ar zbura
anaROBERT
Postat pe 6 Aprilie 2010 23:51
Pai al meu in gluma zice, oricum rade ciob de oala sparta ca el are 1,82 si 117kile
viobregar
Postat pe 6 Aprilie 2010 23:53
,eu nu pot spune asa
anaROBERT
Postat pe 6 Aprilie 2010 23:54
buna, mamici. eu am avut 53 kg inainte de sarcina si am luat cam 22-23 kg. acum, la 3 luni de la nastere am 61 kg dar ma chinui sa ajung la greutatea initiala. alaptez asa ca dieta nu pot tine. am un aparat gen abtronic dar nu prea am tp sa il folosesc, pt ca bebele meu ma solicita toata ziua ( e genul ala de aparat cu multe fire, se baga in priza si nu prea iti lasa spatiu de miscare, tb sa stai intr-un loc). sport nici atit nu am tp sa fac, de-abia am tp sa fac de mincare. ceea ce ma supara cel mai tare insa e burta, e mai mult piele lasata si cu ff multe vergeturi. eu stau in londra, daca e cumva vreo mamica care sta in anglia si a folosit produse de aici care au dat rezultate, imi poate spune si mie ce a folosit? eu folosesc de la palmers- cocoa butter-for stretch marks after pregnancy dar nu mi se pare ca e f buna
mioara82
Postat pe 7 Aprilie 2010 15:39
sotii mereu au ceva de comentat cand e vorba de kg,dar daca ar fi si ei insarcinati vreo 9 luni ,cred ca n-ar mai comenta never si sigur n-ar mai face nici un copil macar ...cel mai bine sa nu bagati in seama dar nici sa nu ne neglijam !cat despre glanda,stiu ca ma joritatea femeilor care o au sunt grasute,chiar spre obeze,multe dintre clientele mele,care sunt xxxl,mi-au zis ca sau ingrasat din cauza glandei,ca s-ar fi operat,acum nu stiu dak dupa operati te ingrasi mai mult sau ramai la fel?...bafta tuturor la slabit si sanatate multa!
oanaoaky
Postat pe 7 Aprilie 2010 15:55
Oanaoaky toate femeile care sunt mai grase zic ca au cu glanda, dar stii ce mi-a spus mie medicul endocrinolog cand am fost la control ca glanda e gura, adica prostia noastra ca nu ne putem opri din mancat. Femeile care intr-adevar au probleme cu glanda sunt cam 10% din cele grase sau obeze dar toate spun ca au c glanda ca sa se scuze ca sunt cat frigiderul. Eu recunosc ca imi place sa mananc, si sunt mai grasa fara sa am probleme cu glanda. EU dupa anul I de faculta am ajuns de la 55-56kg la 74 din cauza vitaminelor ca in sesiunea de iarna mama a tot insistat sa iau vitamax care sunt foarte tari. Am slabit apoi cu regim la 60, pai daca aveam cu glanda mai slabeam, nici o sansa. Apoi iar m-am ingrasat cand m-am lasat de regim si inainte sa raman insarcinata am avut 66 kile
viobregar
Postat pe 7 Aprilie 2010 16:08
BUNA MAMICI CU PITICII eu mam chinuit de 3 ori sami fac declansare de sarcina si apoi sa intinplat sa mi sa rupa singura apa ,sinloc sa coboare mai tare urca si am o burta sus la piept ,se spuna ca femeile care se chinuie sa nasca normal au probleme cu glamda ,eu sunt din galati si numai dr hutanu am inteles ca e bun .In urma cu 2 ani eu am in2007 am mai pirdut o sarcina inca am purtato si moarta in mine 1 luna de zile si de atunci...............sunt multe de spus si pitin de ascultat .......
kidz006919
Postat pe 7 Aprilie 2010 18:58
Buna mamici!Si eu ca si voi am aceeasi problema kg in plus..... si sincer nu pot sa ma laud cu un corp de invidiat nici inainte de sarcina....in timpul sarcinii am luat 28 de kg dupa nastere am avut in plus ink 14 kg,iar acum la 11 luni dupa nastere mai am 5 kg in plus .Acum fac si sala de 2 luni,iar dieta nu am ambitia necesara ,iar cu vergeturile m-am obisnuit.....pupici si succes cu kg!
angelika_kidz
Postat pe 9 Aprilie 2010 12:49
buna .. urmeaza sa nasc in 2 saptamani ,si m-am igrasat 22,5 kg ,, doctorul spune ca voi naste greu ,, tu vad ca ai lut treizeci si ceva.. ai avut complicatii la nastere .. dureri insuportabile??
ralucacoea
Postat pe 11 Martie 2011 15:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum pot face sa beneficiez de concediu pt cresterea copilului 42 De la: kidz007782 21 Aprilie 2010 22:23
Salutare mamici! 16 De la: office_salinasusesi_ro 13 Aprilie 2010 16:45
Nou nascut in camera parintilor sau in camera lui??? 9 De la: Lalea 14 August 2009 14:05
indemnizatie pentru cresterea copilului 3 De la: Noemi_Vass_Ungvari_1 25 Noiembrie 2012 21:41
Am descoperit o problema la contract... 2 De la: chinabuye 9 Mai 2010 14:15
Setari Cookie-uri