greutatea dupa nastere

eu am nascut la 32 de ani si am luat 24 de kg. Pan la un an am dat jos fabuloasa greutate de 26 de kg, dar am inceput munca, m-am relaxat, pt ca a mea fetita mi-a mancat si zilele si noptile, e drept m-a cam chinuit, dar a fost si partea buna ca am slabit, dar apoi organismul meu a cunoscut si linistea si a inceput sa puna pe el. E drept ca am ramas cu burta si nu am timp sa merg la sala ca altele dintre voi, ziua mea incepe la 5 si se termina la 11 si pic de oboseala, dar asta e..... dar incerc, dar nu reusesc, sa ma abtin de la mancare si dulciuri. Si ceva straniu, nu am avut nici un fel de pofte pe timpul sarcinii, iar acum cum vad ceva salivez mai rau ca un buldog
Dar acum tebuie sa fac ceva, pt ca am un botez pe 24 si trebuie sa arat bine
asa ca urati-mi bafta
kidz000762
Postat pe 7 Mai 2009 10:10
Buna
Eu ma pot considera o femei norocoasa.In timpul sarcinii am pus 10 kg.Dupa doua sapt de la nastere am ajuns la kg pe care le aveam inainte sa raman insarcinata
veverik
Postat pe 14 Mai 2009 20:42
eu acum patru ani cand eram insarcinata cu fetita aveam 60 kg inainte de a naste aveam 85 kg dar in 3 luni de nopti nedormite am ajuns inapoi la greutatea normala , chiar mai slaba acum imi fac griji sunt gravida in 4 saptamani si mananc non stop ,tot timpul mi e foame
kidz000970
Postat pe 14 Mai 2009 20:50
Acum cteva zile, intr-un ora din Frana, pe un afi cu o tanara
> spectaculoasa la intrarea intr-o sala de gimnastica, scria:
> "n vara aceasta ce vrei s fii: sirena sau balena?"
>
> Se spune c o femeie tanara, ale crei caracteristici fizice nu
> conteaz, a rspuns la ntrebarea de publicitate n aceti termeni:
>
> "Drag domnilor:
> Balenele sunt mereu nconjurate de prieteni (delfinii, leii de
> mare, oamenii curiosi). Acestea au o viaa sexual foarte activ,
> rmn gravide i au balenute micute dragalase, pe care le
> alapteaza. Se distreaza de minune cu delfinii, umplandu-si burta
> cu creveti. Se joaca si inoata, cutereira mrile, cunoscand astfel
> de locuri minunate ca Patagonia, marea Barens sau recifii de
> corali din Polinezia. Balenele cnt foarte bine i chiar
> inregistreaza CD-uri. Sunt impresionante i, practic, nu au nici
> un dusman care sa le vaneze, in afara de om. Ele sunt iubite,
> aprate i admirate de toata lumea. Sirenele nu exist. i dac ar
> exista, ar sta la coad la cabinetele de psihoterapie, deoarece
> acestea ar avea o problem serioas de personalitate: "femeie sau
> pete?".Nu au viata sexuala, pentru c-i omoara pe brbaii care
> se apropie de ele, si pe langa acest aspect, pe unde si cum ar
> putea? Deci, din aceasta cauza, nu au copii. Ele sunt frumoase,
> adevrat, dar singure i triste. Oricum, cine ar vrea sa apropie
> de o tipa care miroase ca un peste? Pentru mine este clar, doresc
> sa fiu o balena.
>
> PS: In vremurile astea, in care toata mass-media ne baga in cap
> ideea ca doar femeile slabe sunt frumoase, eu prefer sa ma
> delectez cu o inghetata impreuna cu copii mei, cu o cina buna cu
> un barbat care ma face sa vibrez sau cu o cafea si prajiturele
> impreuna cu prietenele mele.
> Cu timpul ctigam n greutate, pentru ca acumulam multe
> cunostinte si informatii si cand nu mai au loc in cap sunt
> distribuite in restul corpului. Aa c nu suntem grase, suntem
> teribil de culte. De astzi, cnd o sa ma uit la fundul meu n
> oglind, o sa ma gndesc:"Dumnezeule, ce inteligenta sunt ... "
>
pinicuta
Postat pe 26 Mai 2009 12:52

ninutza_kidz
Postat pe 26 Mai 2009 13:45
foarte tare! super!...
alesia
Postat pe 26 Mai 2009 22:11
ce tare!!!superrr!!!uite asa cu buna dispozitie te mentii in forma.....cat despre kg mele va pot anunta ca le-am mai eliminat,greu dar sigur,mai am 2,5 kg...putine nu???va pup si mai vorbim,mai rar ca noi stam mai mult la plimbarici ca si asta ajuta!!!!pupuici la pici,somnorici!!!!!
oanaoaky
Postat pe 26 Mai 2009 22:19


Chiar azi m-am intalnit cu o mamica si slabise asa tare ca nu imi venea sa cred.mi-a zis ca 15 kg a slabit nu imi venea sa cred.si inca mai vrea ,zice ca inca vreo 4-5,sa ajunga la 57 kg.am ramas socata,n imi vine nici acum sa cred .fetita ei e mare deja si s-a pus abia acum la slabit.cum??pai a zis ca ff multa foame si putin regim si niste pastile .nu am intrebat ce pastile pt ca nu vreau .regim insemnand legume si gratare.fara dulciuri.asa,mai gusta si ea,ca na,e normal sa mai poftesti.

Pai tot 2,5-3 kg mai am si eu de dat jos dar se pare ca iar s-a blocat cantarul la 60 si nu mai vrea sa coboare.eu la 57 kg sunt bine,ma multumesc sa am iar atatea kilograme.
Ma cam infometasem si eu putin dar am renuntat la asta si mananc mai sanatos sa zic asa.ca mi-era frica sa nu ma ingras la loc pt ca miscare nu fac decat prin casa si afara cu baietelul meu ceea ce nu e mult.
Va spun la toate spor la slabit si numai bine.pupici
ninutza_kidz
Postat pe 26 Mai 2009 23:34
super tare, pinicuta...
desi nu ma incadrez nici la balene, nici la sirene, mi-a placut mult...
andracalin
Postat pe 27 Mai 2009 09:50
si mie mi-a placut, am primit-o pe mail si mi s-a parut super
pinicuta
Postat pe 27 Mai 2009 11:31
fetelor...si eu tot 2.5 kg mai am de dat jos ca sa ajung la greutatea dinainte de nastere,adica 62. si la mine parca s-a blocat cantarul si nu mai vrea sa se miste acul deloc. plus ca am si pus un pariu cu sotul meu,care mi-a dat un an dupa nastere sa ajung la greutatea dinainte. asa ca pana pe 21 iulie mai am un pic pt cele 2.5 kg.......dar,chiar daca nu o sa reusesc sunt mandra ca am dat restul jos si numai prin munca si miscare,fara regim sau infometari.

plus ca eu sunt plecata din tara si de la 2 luni dupa nastere a trebuit sa revin la serviciu (aici ai doar 40 zile concediu post natal). si nu mi-e usor deloc.acum o sa-mi vina socara sa ma ajute o luna pt ca sunt fff obosita si sper sa ma mai relaxez si eu un pic si apoi o s-o trimit pe Bia in tara si sa mergem si noi 2(eu si sotul) in concediu.....SINGURI!!!!

VA PUP
horobeanu
Postat pe 27 Mai 2009 11:47
fff frumos mesajul de la pinicuta!!!

horobeanu
Postat pe 27 Mai 2009 11:48
Horobeanu,dar vei putea sta fara Bia?sau va fi o perioada scurta?
ninutza_kidz
Postat pe 27 Mai 2009 14:05
oooofffffff,nu ma intreba ca nu stiu si nu vreau sa ma gandesc deocamdata pana luna viitoare.o trimit doar pt o luna si jumatate,ca apoi venim si noi.

e pt prima data cand am sa stam fara ea.......cred ca am sa stau in fata camerei plangand....offfff,nu vreau deocamdata sa ma gandesc.

sper sa fie bine.
horobeanu
Postat pe 27 Mai 2009 21:13
http://www.121.ro/content/fitness_si_dieta/dieta_si_nutritie/index.php3#g_i
cica ar fi bun mersul pe bibicleta
eu m/am apucat deja
nu am de dat jos decat 4 kg nu e mult doar ca am doar 150 cm si se vede imediat 1kg in plus
am rabdare mai bine dau jos incet si sigur decat repede si apoi pun la loc
bafta multa la toate!
treicamanuela
Postat pe 16 Iunie 2009 00:52
ha, ha, ha!!!! am gasit pe cineva mai pitica decat mine.... eu am 154 cm, asa ca inteleg exact despre ce vorbesti...
andracalin
Postat pe 16 Iunie 2009 22:51
si eu sunt una dintre mamele norocoase... in timpul sarcinii nu m-am ingrasat doar 10 kg si dupa nastere la o saptamana am dat jos tot, acum dupa 5 luni de la nastere sunt tot la fel nu m-am ingrasat si nici nu am slabit tot 54 kg am ca si inainte, eu am 54 kg de la 19 ani si acum am 25. singuru lucru care mi-a ramas amintire de la nastere este taietura de la cezariana si vergeturile de pe sani. la burta nu am nici macar o urma de vergetura dar intradevar am avut o burtica mica chiar daca la nastere baetelul meu a avut 3580g.
denis2009
Postat pe 16 Iunie 2009 23:21
Esti o norocoasa,Denis 2009.eu mai am 2kg de dat jos si asta pt ca m-am ambitionat eu .inainte eram intre 57si 58 dar acum,la 59 ma vad fff grasa,am o burta mareeee.asa o vad eu si poate exagerez ,dar asa ma vad.mai putin de 57 nu vreau,sunt multumita asa dar cine stie ce im mai trece prin minte pana ajung la greutatea asta
imi trebuie doar curaj si ambitie (cateodata dau iama la inghetata sau ciocolata ca nu mai pot de pofta )
pupici la mamici si la bebelusi
ninutza_kidz
Postat pe 17 Iunie 2009 13:47
Uoff pentru noi femeile cel mai mare dusman e cantarul, mai mare chiar ca o soacra :). Eu am plecat in sarcina cu 59 de kg si in dimineata dinaintea nasterii aveam 67 kg, cand am venit de la spital aveam 61 kg, acum nu m-am mai cantarit mi-e frika de mor de cantar, in schimb sunt f fericita ca imi vin perfect hainutele dinainte de a ramane insarcinata. Imi doresc sa mai slabesc vreo 4 kg, dar imi alaptez minunea exclusiv la san si nu vreau sa-i provok nici cel mai mik rau, asa ca incerc doar sa pap rational, desi nu-mi reuseste mereu, ce sa-i faci daca dulciurile astea sunt asa de bune :))). Marele meu norok este ca sunt inalta am 1,75 si incerc sa-mi camuflez burtikutza care mi-a ramas dupa nastere, nu e mare dar pt mine e uriasa avand in vedere ca inainte nu aveam delok, e tare greu, dar cand ma uit la puiul meu ma gandesc ca a meritat :). Sper sa imi revin dupa ce incep sala si tratamente corporale. Voi dupa cat timp si cum ati reusit sa scapati de burtikute ? Va pupik mamicute !
iasmina_kidz
Postat pe 18 Iunie 2009 17:25
eu fac demult abdomene si merg la sala sambata dar burtica tot nu este la fel ca inainte si doar cu tratament de specialitate va fi asa ca poate o sa apelez la un astfel de tratament dupa bb 2 iar vreo dieta nici ca am tinut desi a trecut 1 an si o luna de cand am nascut dar inca mai alaptez spre marea mea surprindere ca nu ma asteptam eu sa alaptez atat si o sa o mai fac inca vreo 2-3 luni
pot spune ca am greutatea dinainte de a naste chiar mai putin cu vreo cateva sute de grame si deocamdata sunt destul de multumita si tuturor
SEBY1YEAR
Postat pe 23 Iunie 2009 13:37
buna mamici cu burtici....daca kg se duc repede, burta nu prea !!!de cand am nascut bb2,la o luna imediat am inceput masaj si sala ,nici acum nu am scapat definitiv de burtica;dupa a2a sarcina se duce si mai greu burta,deja m-am obisnuit cu ideea,mai insist,dar ca inainte sigur nu voi ajunge...important este ca am doua fete frumoase si SANATOASE !!!!pupici la bebici!!
oanaoaky
Postat pe 24 Iunie 2009 10:45
Aveti dreptate,nu se duce burta asa,cu una,cu doua cantarul arata ca am greutatea dinainte de sarcina,dar burta zice ca am vreo 3 kg in plus si ma streseaza.
cum spui tu,oanaky,incep sa ma obisnuiesc cu idea,dar cam dificil de acceptat inca.Astept inca rezultate de la abdomene ,asta ca o alinare.
dar cum zici,sa avem copii sanatosi si sa ne resemnam cu idea ca acum suntem mamici si nu domnisoare.( desigur ca sunt cazuri in care nu se vede nici o schimbare la mamici,dar fiecare cu corpul ei).eu asa ma alin singura .
pupici de la noi
ninutza_kidz
Postat pe 24 Iunie 2009 15:39
Eu am o luna jumatate de cand am nascut, si mi-am facut abia acum curaj sa am cantaresc, am ramas uimita sa descopar ca am chiar mai putin cu un kg inainte de a ramane insarcinata, am 58 de kg, dar burtika asta imi da de furka, daca stau in picioare nu se vede prea tare, dar cand ma asez muschii sunt inca f slabi asa ca imi atarna urasc asta, inainte nu avem pik de burtika, ce ma sfatuiti sa fac sa scap de ea ? SA fac sala, impachetari cu plante, sauna, electrostimulare, fac orice sa scap de ea, nu ma pot obisnui cu gandul ca o sa raman cu burtika asta si pe viitor.
iasmina_kidz
Postat pe 24 Iunie 2009 16:23
eu am luat in timoul sarcinii vreo 20 de kile1 de fapt cand am ramas insarcinata aveam deja 7 kile in plus adica 57 fata de 50 cate aveam eu de obicei. dupa 5 zile , dupa ce m-am intors de la maternitate aveam 68 de kile. cand baietelul meu avea 3 luni ajunsesem la 62 .. dupa aia cand baiatul meu a avea cam 6 luni ajunsesem la 55 kg. acum cand are aproape 10 luni am 46 kg la 163 cm!eu ma bucur pe de o parte desi as vrea sa ajung iar la 50 sa am si eu o forma!
cu privire la dieta cu supa de varza este un mit intr-adevar majoritatea persoanelor slabesc foarte mult cu ea dar doar pentru ca dupa a 3 zi te saturi de supa de varza si nu mai manaci nic. iar tot ce dai jos cu ea este doar apa din tesuturi si masa musculara1va spun din proprie experienta si din ce mi-a zis dna. doc BILIC!si ca sa te mentii dupa ce tii dieta cu supa de varza tre sa-ti gasesti alta dieta de urmat!
aaaaaaaa, si am vergeturi pe burta si picioare desi cu celulita nu am mari pb.
shoareku
Postat pe 30 Iunie 2009 09:44
de ce nu specificati si inaltimea?asa ca se ne facem o idee....eu de ex am 1,65 si ....71 kg.dar am si 32 de ani.3 copii,si mai ma scap la o berica la sf de saptamana.daca n-as fi ramas cu burtik,as fi fost...destul de bine,dar am fost harnicuta si am facut 2 bebei intr-un an si 5 luni .iar cea mica are abia peste 2 saptamani 1 an,deci am timp sa-mi revin.
dadylaly
Postat pe 30 Iunie 2009 09:53
Ca bine zici, greutatea fara inaltime nu are sens, eu am 1,75 cm , dar acum depinde si de formatul fiecarei persoane, unii par mai grasi altii mai slabi, iar eu am si obsesia cantarului si ma vad cat casa armatei, am avut si 55 de kg si tot grasa ma vedeam :), acum ma consolez cu gandul ca anul viitoar la inceput cand o sa faca si galusca mea 7-8 luni o sa merg la sala si o sa fac si niste impachetari si ca vara viitoare o sa arat super bine, ca doar speranta moare ultima :). In ceea ce priveste dieta am incercat acum ceva nou pap mancarika si incerc sa renunt la dulciuri, ca tare-mni place inghetata acum pe timp de vara :)
iasmina_kidz
Postat pe 30 Iunie 2009 15:38
buna la toate mamicile....am descoperit o dieta usoara care face minuni .pt cele interesate o sa o postez trebuie doar putina ambitie......eu am incercat-o si este ok



Important:
- se foloseste numai sare dietetica
- se bea cel putin 2 litri de lichid pe zi (ceai cu lamaie si cafea fara zahar, apa minerala slab concentrata, exclus sifonul si bauturile dulci acidulate)
Cine tine aceasta dieta va fi un om slab, dar plin de energie.

LUNI
Dimineata: cafea (fara zahar sau lapte) si nimic altceva
La pranz: 2 oua fierte tari si spanac fiert (cu putina sare) - cat vrei (exclus paine)
Seara: 1 gratar (mare) de vaca cu salata verde si telina - cat vrei (exclus paine)

MARTI
Dimineata: cafea (fara zahar sau lapte) si nimic altceva
La pranz: 1 gratar (mare) de vaca cu salata verde si fructe - cat vrei (exclus paine)
Seara: sunca de Praga - cat vrei (exclus paine)

MIERCURI
Dimineata: cafea (fara zahar sau lapte) cu 50 gr. paine intermediara
La pranz: 2 oua fierte tari cu salata verde si rosii - cat vrei (exclus paine)
Seara: sunca de Praga si salata verde - cat vrei (fara paine)

JOI
Dimineata: cafea (fara zahar sau lapte) cu 50 gr paine intermediara
La pranz: 1 ou + morcovi fierti (sau cruzi) + Schwitezer - cat vrei (exclus paine)
Seara: fructe cu iaurt - cat vrei (exclus paine)

VINERI
Dimineata: cafea (fara zahar sau lapte) +morcovi cruzi, rasi cu lamaie si nimic altceva
La pranz: peste fiert + rosii - cat vrei (exclus paine)
Seara: 1 gratar de vaca + salata verde - cat vrei (fara paine)

SAMBATA
Dimineata: cafea fara zahar sau lapte + 50 gr. paine intermediara
La pranz: pui la gratar - cat vrei (exclus paine)
Seara: 2 oua fierte tari + morcovi cat vrei (fara paine)

DUMINCA
Dimineata: ceai cu lamaie si nimic altceva
La pranz: 1 gratar de vaca + fructe - cat vrei (exclus paine)
Seara: orice si cat vrei (mancarea preferata)

( NU alcool sau dulciuri)

LUNI se reia dieta pentru inca o saptamana

ATENTIE: nu se inlocuieste nici un produs din dieta

Ce este absolut interzis la aceasta dieta: nu se bea nici un fel de alcool (bere, vin, tarie).

Cu dieta de mai sus pierzi 9kg in 14 zile.E putin stricta dar merita la mine a avut efect.pupici voua si bebicilor vostri!
oto_otto2000
Postat pe 1 Iulie 2009 09:46
buna fetelor....eu ce sa va zic ...am ajuns la 50 kg... cu 5 kg mai putin decat aveam inainte sa o am pe deliuta.... ma alearga delia de nu mai stiu de mine cad si eu rupta seara la cata miscare fac nu imi mai trebuie sala ,sau cura de slabire.... vreau sa ma mantin la greutatea asta sa vedem dak reusim sau continuam sa dam jos kg....sper ca nu ca o sa ajung bat.....va pooopicim dulce...
deliarebecca
Postat pe 1 Iulie 2009 12:55
Aveam si eu o dieta si nu era drastica ,am inceput sa o tin dar apoi am renuntat la ea.cu puiul meu nu reusesc sa mananc la o ora exacta si nu mai avea sens.
Am renuntat la dulciuri destul de mult,mai ciugulesc si eu cate o data o bucatica de ciocolata sau o inghetata ca doar nu e asa mare bai dar nu mai mananc asa ca inainte.si se vede,am slabit 7 kg din martie.dar am mancat si mai putin si mai sanatos ,sa zic asa.adica ,gratare,legume fierte ...dar si mancare normala,desigur( tocanite,ciorbe cu smantana,etc)
Am 58 kg ( azi dimineata cantarul arata 57,9) dar ma vad grasa.si inainte de sarcina aveam cam 57 -58 la 159 inaltime.dar nici hainele nu imi vin toate ( dinainte de sarcina) si ma gandesc ca 1 kg in plus nu e asa mult dar atunci ....de ce arat asa grasa??? oare m-am latit in talie si de asta nu mai intra pantalonasii pe mine??ati patit si voi asa ceva ??
Sotul a zis ca imi arunca cantarul ca deja e prea mult,adica ii spun ca uite,am atatea kg si sunt grasaaaaa.... si de aici replica lui .
Mi-am facut un test sa vad daca sunt grasa sau nu la inaltimea si greutatea mea si a iesit ca la 57 kg ca sunt f bine.dar eu nu arat de f bine .de asta zic,un kg in plus nu e mult dar atunci ????oare am fost mai slaba inainte?? nuuu!!!
Si eu fug dupa Alex dar degeaba....
pupici
ninutza_kidz
Postat pe 1 Iulie 2009 14:48
iata o dieta , zic eu care se poate tine, dar ca de obicei trebuie respectata, si zic eu nu e drastica www.slabestimancand.ro
are 3 variante se pot alege care ti se pare pt tine mai convenabila
sper sa fie de folos
treicamanuela
Postat pe 4 Iulie 2009 12:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
jocuri pentru pitci 6 De la: garbo_380745 22 Septembrie 2013 00:08
concediu post natal 16 De la: office_salinasusesi_ro 18 Aprilie 2010 10:42
cum pot face sa beneficiez de concediu pt cresterea copilului 42 De la: kidz007782 21 Aprilie 2010 22:23
dieta disociata 44 De la: camyblondy 19 Martie 2011 14:22
Legis 12 De la: office_salinasusesi_ro 11 Decembrie 2009 15:31
Setari Cookie-uri