greutatea dupa nastere

am uitat sa va spun culmea e ca acum nu mananc decat o data pe zi pt ca nu mi-e foame si tot nu dau un gram jos
offffffff suntem binecuvantate s avem niste ingeri dar si niste probleme
sexy_kidz
Postat pe 25 Noiembrie 2008 11:54
Vergeturile si celulita se duc cu foarte, foarte mult sport....si creme desigur dar, in cateva luni bune...4-6 luni, cremele folosite zilnic, dim. si seara...rabdare.....succes si pupici!... (sau mergeti la un salon SPA si faceti cateva sedinte de electrostimulare, o sedinta echivaleaza cu 4-6 ore de gimnastica).
alesia
Postat pe 25 Noiembrie 2008 15:52
Eu sunt la a doua sarcina. Nici nu ma steresez sa dau jos kg in plus, ca le voi da prin sport. Am nascut de 4 luni, dar instructoarea mea mi-a interzis sport pina in luna a 6-a. Si atunci cu maaaaaaaaaare grija ca alaptez inca. Plus ca am nascut cu cezariana!!!
anditzy
Postat pe 26 Noiembrie 2008 11:50
Am uitat sa mentionez! Dupa prima sarcina am ramas si eu cu vergeturi si am folosit/folosesc si acuma crema ptr vergeturi si celulita de la Avon. Mie mi-o place si la mine a avut efect. Acuma am vergeturi mai inguste. Cu celulita nu ma lupt ca orice crema cere efort fizic si o dieta echilibrata si dupa cum am mai spus inca am sinii ocupati.
anditzy
Postat pe 26 Noiembrie 2008 11:54
de la avon am de celulita si am si de la oriflame pt vergeturi si sincer nimic nu se vede adevarul e ca nu prea fac sport dar o sa incep cat mai curand ca ma enerveaza rau
sexy_kidz
Postat pe 26 Noiembrie 2008 15:10
Draga sexy
De vergeuri nu se poate scapa la propriu numai cu operatii estetice, bla bla. Dar dupa cum ai spus si tu sunt costisitoare. Asta este! Ce sa facem daca nu avem pielea elastica? Chiar nu suntem noi de vina. Acum 8 ani nu au existat atitea cremuri si lotiuni anti-vergeturi si anticelulita ca si acum si nici atitea metode de reparatie. Acum se intrec in metode si efecte care mai de care la preturi mai turbate. In fine asta este. Eu cu crema de la Avon am avut succes, dar atunci m-am pus pe ea de 2x pe zi, dimineata si seara. Acum dupa ce termin tubul pe care-l am, vreau sa incerc tot de la Avon din gama Anew clinical, lotiune ptr lifting si remodelare corporala. E la vreo 66 lei - si e ultima data in brosura asa ca tre' sa o am!!!!!!!!!!!
Poopice!
anditzy
Postat pe 28 Noiembrie 2008 08:45
si cand te gandesti ca sunt fete care raman "intacte" unde mai pui dak mai fac un pik de efort sunt manechine iar eooo care merg zilnic la sala abia ,abia incep sa par ca inainte da mai am mult de muncit ca sa ajung cum eram iar de vergeturi nu mai zic ca le am si nu dispar si fac masaj de2 ori sapt ...ce mai sportul e cel mai imp chiar dak implica multa vointa.succes mamicelor
oanaoaky
Postat pe 28 Noiembrie 2008 14:23
Salut!
inainte sa raman insarcinata aveam 56 kg iar cand am mers sa nasc aveam 77 kg acum dupa 6 luni am 60 kg.nu am tinut nici un regim deoarece alaptez in schimb fac abdomene si gimnastica cu bebe in brate toata ziua .Oricum 4 kg sunt oricum destul de usor de dat jos ce a fost mai greu a trecut si oricum vorba aceea 9 luni de progres 9 luni de regres Va doresc sarbatori fericite mamicilor sa fiti cuminti si voi si bebeii vostri ca sa va aduca mosul cat mai multe cadouri si cat mai putine kg
SEBY1YEAR
Postat pe 13 Decembrie 2008 13:22
buna fetelor!eu sunt o norocoasa pt ca eu aveam 53 kg inainte sa raman insarcinata si 1,67m adiaca eram un pic slabuta,iar in timpul sarcinii m-am ingrasat destul de mult 20kg pt ca am mancat f mult si am fost o mare pofticioasa nu am tinut cont de kg in plus dar dupa ce am nascut am ramas cu 66 kg si intr-o sapt am mai dat jos 6kg si sincer nu am tinut nici-o cura pt ca alaptez,chiar nu stiu dc si acum dupa 6luni de la nastere am ajuns la 59kg cat vroiam sa am eu inainte sa raman gravida pt ca ma simteam cam slaba.
maria_serafim
Postat pe 16 Decembrie 2008 14:27
Am facut Pilates pt abdomen ACASA,o data sau de 2 ri opi pe saptamana>Acum am 48 kg,am inceput serviciul si nu prea mai am timp de exercitii,am senzatia ca o sa "pun "iar pe mine,oricum nu am mai slabit deloc de o luna,dar nici nu m-am ingrasat.Cred ca o sa le incep urgent,dureaza doar 15-20 minute.
cameea_kidz
Postat pe 15 Ianuarie 2009 13:36
buna vreu sa-ti dau un sfat in legatura cu regenoanele.te sfetuiesc sa renunti la ele k nu sunt bune.mai bine ai opta niste ceaiuri sau bei in fiecare dimineata cate o cana de apa fierbine si dupa fiecare masa cate o cana de ceai sau apa fierbinte,dar renunta la ele k dauneaza tare.eu am prietene care devenisera dependente d ele.si ai citit cate contraindicatii au,cel mai imp este copilu si sanatatea nu neaparat sa fii slaba k slabesti knd nici nu te ast....poop si succes
elena_vsc
Postat pe 16 Ianuarie 2009 07:48
a luat careva dintre voi xenical?... la sfatul medicului, binenteles.
felideni
Postat pe 16 Ianuarie 2009 20:09

Buna fetelor!eu am luat in timpul sarcini 30 kg. si acuma dupa 2 luni si 1 sapt. am 70.nu stiu ce sa fac ca nu ma mai supaort .inainte de a ramane gravida am avut 56 kg si cu ceva timp in urma 5 luni inainte de a ramane gravida am eram si mai slaba.nu stiu daca mai eusesc sa mai revin la greutatea care am avut-o dar am ineput sa devin stresata.ma pun in fiecare zi pe cantar sa vad daca am mai dau macar un gram jos.nu tin nicio cura ptr.ca alaptezsi uneori stau cam prost cu laptelesi as vrea sa-i dau macar pana la un anisor cand trebuie sa-l duc la gradinita caci doar un an se sta acasa cu bebe aicea in suedia,dupa la munca.poate ca o sa slabesc dupa ce incep munca dar eu cred ca mai este si varsta.eu la 32,33 de ani aveam 52,53 de kg.dupa am inceput sa mai pun pana la 56 kg.si acu,acuma la 35 de ani si jumate am 70 kg. offfffffffffffff....nu ma mai suport.
Va pup si sper ca in scurt timp sa aratam toate bine ori la fel de bine ca si inainte si sanatate la bebei.
angi_condratiuc
Postat pe 19 Ianuarie 2009 17:36
si eu dupa ce am nascut am ramas cu 70 de kile fix (inainte de sarcina avand 56 si ma consideram si atunci prea plinuta, greutatea mea "normala" fiind undeva la 52-53). am alaptat pana la un an si 2 luni, timp in care evident nu am tinut nici o cura, si sa stii ca am slabit pana am intarcat, am slabit 12 kile. Cand incepi munca sigur o sa slabesti, fiindca nu o sa ai timp sa mananci toata ziua de ca si cum ai sta acasa sa bantui tot timpul prin bucatarie.
ruschita
Postat pe 19 Ianuarie 2009 17:51

Buna!vreau sa-ti spun ca nu am pofta de mancare si mananc doar ca trebuie si ma fortez sa nu cumva sa pierd laptele si de dormit nu pot sa zic ca dorm.incerc sa ma mai plimb cu el sa iesim cam 2,3 ore prin oras is sa fac miscare ca poate,pote....sper si eu sa scap mai repedede kg astea.
Va pup si numai bine.
angi_condratiuc
Postat pe 20 Ianuarie 2009 20:23
nu te forta sa mananci, mananca cat iti ceretie organismul. laptele nu se pierde daca bebe suge mereu cand cere el (cel putin la mine asa a fost, am fost internati si nu puteam sa mananc pt ca nu ne dadea voie sa mancam in salon cu bb, si nu puteam sa plec sa las copilul ca sa ma duc la mama naibii sa mananc, si nu mi s-a oprit lactatia pt ca bb sugea mereu). Oricum, exista ceaiuri de stimulare a lactatiei daca ti se pare ca e prea PUTIN LAPTICUL.

Iar cu dormitul, cu cat dormi mai putin si esti mai obosita, cu atat se produce laptele mai greu. Si ...cand dormi nu poti sa mananci deci nu te ingrasi prin somn Dar este bine ca stai mult cu bebele afara la aer, e bine pt el
ruschita
Postat pe 20 Ianuarie 2009 20:32
si eu am ramas cu 10 kg in pluss:))))
sper sa slabesc:))))))
kosa
Postat pe 25 Ianuarie 2009 10:12
si eu am ramas cu 10 kg in pluss:))))
sper sa slabesc:))))))
kosa
Postat pe 25 Ianuarie 2009 10:12
si eu m-am bucurat ca nu ma-m ingrasat mult in timpul sarcinii am luat 13 kg.Dupa ce am nascut am ramas cu 8 kg in plus si acum iarasi am 13 kg in plus.se scune ca daca alaptezi slabesti, aiurea, eu m-am ingrasat mai mult.Am inceput sa merg la sala de 3 ori pe sapt poate o sa se vada un rezultat cat mai repede ca nu ma mai suport asa.Acum mai am ffff putin lapte si bebele meu nu mai suge deloc doar ma mai mulg eu din cand in cand sa-i dau.as vrea sa tin o cura dar nu stiu ce sa fac.Sa o mai lungesc asa cu laptele asta m-am cam saturat!
mihaela_dardac
Postat pe 1 Februarie 2009 18:27
Eu cand am ramas insarcinata am avut 53 de kg,iar in luna a 9-a am avut 69.Cand am iesit din spital am avut 63kg.Acuma dupa 2ani si 8 luni de cand am nascut am 57 si nu reusesc sa mai slabesc sa ajung la 53 cum am fost.Deocamdata tin dieta,n-am mai pus gura pe paine sau pe ceva dulce.Sper din tot sufletul sa slabesc si mult succes fetelor sa reusiti sa aveti greutatea pe care vi-o doriti
oana_alexa2006
Postat pe 1 Februarie 2009 19:33
bravo ildy si mult succes dak mai faci si un pik de sport ai sa reusesti sa ajungi imediat la greutatea ta ideala.....si eu mai am 6 kg sper pana la vara sa-mi revin complet mai alaptez abia am 6 luni de la nastere dar m-am apucat de sala de cand avea cea mica 2 luni mai mult asa ca sa nu amortesc.....si am inceput sa dau in centimetrii nu in kg ...SUCCES !!!!
oanaoaky
Postat pe 2 Februarie 2009 20:55
Oanaoaky, sunt convinsa caci cu sport imediat as reusi sa slabesc,dar cand sunt acasa tot timpul am ceva de facut,iar cand am si eu liber mi-e lene asa de una singura.Am mai facut eu cateva zile,apoi iara o lasam balta si tot asa..Daca m-as duce la sala ar fi altceva,dar n-am cu cine s-o las pe Bibi .Mult succes si tie sa dai cele 6 kg jos.Tu sigur o sa slabeti pana la vara daca vei continua cu sportul.Bafta!!Eu deja am 56 ,am mai dat 1 kg jos .Asa incetu cu incetul...
oana_alexa2006
Postat pe 3 Februarie 2009 20:11
...56 nu am avut nici la 18 ani...hi hi hi de-as ajunge macar la 68 kg cat mi-am propus....mersic mult sa stii ca nici eu nu fac acs' nik mi-am luat bicicleta si sta dupa usa tot la sala e baza!!!!pupici la pici!!
oanaoaky
Postat pe 3 Februarie 2009 20:15
Oanaoaky, am ras cu lacrimi si eu mi-am luat bicicleta acu cativa ani.L-am innebunit pe saracu sotu pana sa mi-o cumpere.Prima saptamana am pedalat ca nebuna,apoi am inceput s-o folosesc pe post de umeras ,mereu puneam ceva pe ea pana cand s-a suparat sotu si am dat-o la cineva .Numa loc ocupa in casa ...Pupici
oana_alexa2006
Postat pe 3 Februarie 2009 20:24
exact umeras de haine noroc ca am casa mai mare si sta deoparte dar tot ma deranjeaza ... ce mai nu am avut ce face so cumpar da o dau eu!!!!!
oanaoaky
Postat pe 4 Februarie 2009 16:51
buna! eu nu am reusit sa tin dieta nici dupa ce nu am mai alaptat. chiar daca slabeam 1-2 kg, imediat ma intorceam la greutatea de 70 kg. drept urmare m-am hotarat sa merg la nutritionist. in urma analizelor am primit o lista cu cateva alimente pe care sa le evit (nu prea consumam eu nici inainte aceste alimente) si tratament cu xenical. mi-a zis ca voi slabi 10 kg in 3 luni. am slabit deja 3 kg in 2 saptamani si ma simt foarte bine. doresc sa merg sa fac si 20 sedinte de electrostimulare, sper sa-mi ajute mai mult. inainte de sarcina am avut 55-57 kg, dar inainte cu o luna am facut o cura cu vitamine si m-am ingrasat pana la 64 kg. nutritionistul mi-a zis ca la greutatea dinaintea sarcinii nu mai ajung, adica voi ramane cu 60 kg. sa ajung pana la 60 e mai greu, ca pe urma ma descurc eu sa mai dau jos! pupici si astept vesti bune de la voi!
felideni
Postat pe 5 Februarie 2009 12:06
Of,of,kilogramele astea.eu inainte sa raman insarcinata aveam 57-58 kg si ma consideram totusi putin plinuta dar eram multumita.
Cu sarcina am luat 20 kg in plus,ajunsesem la 78 kg si m-a cam certat medicul dar ,na,am trecut cu vederea.pana la 6 luni am luat 9 kg si eram multumita dar nu le-am luat incet ,incet,am avut luni ca luam 1kg si luna ca am luat 4 kg.si asa am ajuns la 78.
Dupa ce am nascut am ramas cu 70 si in urmatoarele 5 saptamani am slabit fara regim 5 kg,eram super multumita.dar de atunci oscilez intre 64-65 si tot asa,nu reusesc sa mai slabesc deloc.Alaptez dar bb vrea doar noaptea piept in ultima vreme dar nu m-am pus la regim.mananc si dulciuri ca imi plaaaaaaaaaaaac dar nici macar 1 kg in atatea luni nu am mai pierdut Bb are 7 luni.
Asa ca daca inainte ma vedeam plinuta(am 1,59)acum ma vad....nici nu mai spun.nimic nu imi mai vine nimic din hainele dinainte si nu imi place deloc.
la sala nu pot merge desi nu e departe ,m-am gandit sa imi iau bicicleta statica dar ajunge pe post de umeras oare?
Iar vergeturi am si eu,culmea ca au aparut chiar in ultimele 2 saptamani de sarcina si vad ca nu prea se duc desi fososesc ulei special de la Roc.
Trebuie sa actionez repede ca vine vara si chiar nu vreau asa sa merg acasa
pupici si astept sa vad ce solutii mai aveti.
ninutza_kidz
Postat pe 6 Februarie 2009 17:17
buna mamicilor....vreau sa va spun ca si eu am luat in timpul sarcinii 22 de kg.inainte aveam 62 si dupa nastere am ramas la 70.fetita mea are 6 luni, alaptez dar nici un semn de a reusi sa dau jos ceva......pana acum 2 saptamani cand am reluat serviciul.si...surpriza???? deja am dat jos 4 kg.sper sa o tin tot asa.

asa ca fetelor..multa miscare,alergare,efort si se vor vedea razultatele.

va pup
horobeanu
Postat pe 6 Februarie 2009 17:35
greu cu greutatea....vad ca suntem destule care suferim din cauza asta,eu incep sa-mi revin,dar cu mari eforturi...felideni am vazut ca si tu faci efort bravo tie, dar cu electrostimularea nu sunt de acord,se vad rezultate, dar la fel de repede cum te lasi revii la forma initiala,nu se lucreaza toti muschii ca la miscare,am fete la sala care au facut si nu erau f incantate de rezultat,oricum este de admirat ca faci ceva in acest sens ....ninutza,de bicicleta cred ca te-ai lamurit sigur nu faci nimik cu ea ,pacat dak ai sala aproape sa nu mergi,eu fac km ca sa ajung la sala,dar nu ma plang,deja e ca un serviciu,doar ca merg de 3 ori pe sapt,cat despre vergeturi pot sa te anunt ca nu dispar never,doar dak le ai f mici,la mine au ramas dupa prima sarcina(cand am pus vreo 30 kg) si nu am scapat,facand masaj,aerobic si aqua gim,le am si gata m-am obisnuit cu ele de 5 ani.eu fac si acum masaj,dupa 2 luni de la nastere si nu dispare nimika......asa e cand esti la servici slabesti nu pt ca faci miscare, ca de asta fac zilnic,pt ca nu mananci,nu stai toata ziulica la bucatarie si rontai sau papi din castronul lui ala mic sa vezi dak e bunut.....si tot asa.....da nu cresc bebeii nostrii si ne facem noi cum eram.....ce ziceti???????pupici la pici!!!!!
oanaoaky
Postat pe 7 Februarie 2009 16:13
si eu sunt de acord ca slabim dupa ce ne intoarcem la servici...dar eu stau acasa 2 ani (mai am unul) si nu doresc sa astept pana atunci...cat despre electrostimulare ma gandeam sa raman cu o sedinta pe saptamana.
felideni
Postat pe 7 Februarie 2009 17:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
VOTATI-O PE EMA 1 De la: ema_6 2 Decembrie 2009 13:37
cum o intarc? 1 De la: ubita 24 Martie 2010 17:34
dintii mamei dupa nasterea bebelului 21 De la: izab33lla 11 Ianuarie 2010 18:07
clexane 0,4 ml 2 De la: tmbadea 7 Iulie 2011 13:13
Petitie pt indemnizatie maternitate 1 De la: XEMONIA 27 Octombrie 2008 13:24
Setari Cookie-uri