Banii?

Buna ziua tuturor. Vreu sa va intreb daca voua va ajung acesti bani de 800 RON pe care ni-i da statul pentru concediul de cresterea copilului pana la 2 ani ....si daca nu ce faceti cat stati acasa ca sa va mai mariti veniturile?

Postat pe 27 Iunie 2008 12:00
de ajuns CRED ca nu-i ajung nimaniu. unele colege ale mele s-au intors mai devreme la munca din cauza asta. noi avem noroc cu salariul sotului, dar anul asta nu am mai pus nimic deoparte tot anul. poti sa incerci sa gasesti ceva de munca pe net traduceriu etc ca sstea se fac de acasa, sau croitorie am mai auzit la alte mamici. sau daca poti si gasesti, sa mai iei un copil acasa la tine (ca bona a lui)
ruschita
Postat pe 27 Iunie 2008 13:37
Asa este, cred ca nimanui nu-i ajung acesti bani!! desi printre salariatele carora le-am facut dosarul pentru concediu crestere copil, am avut surpriza sa constat ca asa si-au programat angajarea incat sa indeplineasca conditiile de a primi respectiva indemnizatie, de aici si ideea ca se multumesc cu acesti bani! ba mai mult, imediat ce au terminat cu concediul pentru primul copil au ramas iar insarcinate, asa ca au stat acasa 4 ani apoi si-au facut lichidarea! tind sa cred ca exista o parte a populatie careia acesti 600+200 ron le sunt de folos si probabil se si descurca cu ei, daca nu uitam ca totusi, o mare parte din mamicile acestei tari au salarii mici, daca nu chiar minimul pe economie!! sper ca nu am dat impresia ca sunt rautacioasa! doar ca imi vine tare greu sa cred ca poti sa-ti cresti copilul cu acesti bani!!
elanicol
Postat pe 30 Iunie 2008 11:18
In ceea ce ma priveste, desi am mai multe job-uri, nu ma dau banii afara din casa, dimpotriva, ratele la banca, cheltuielile curente imi creeaza probleme si batai de cap asa cum au marea majoritate ... imi fac mari griji in privinta momentului cand o sa vina bebelusul (in noiembrie) si ma rog la Dumnezeu sa fim amandoi sanatosi (si eu si bebelusul) sa nu fie necesar sa renunt la munca!!! Asta este ideea, nu raman in concediu pentru cresterea copilului! Din fericire munca pe care o fac imi permite sa imi organizez programul dupa cum e mai convenabil, plus ca am sefi intelegatori - deja stiu ca nu voi ramane acasa.
elanicol
Postat pe 30 Iunie 2008 11:26
Asa este nu ajung acesti bani.
Mihaa_kidz
Postat pe 30 Iunie 2008 12:17
Elanicol si cu cine vei lasa copilul tau cat timp esti plecata la serviciu? Vorbind de cheltuieli banuiesc ca stii ca dupa ce se naste bebe ai sa ai foarte multe cheltuieli de facut pe langa hainute ai sa ai nevoi de foarte multe lucruri, medicamente, creme, ceaiuri, tetine, suzete, etc. Si e recomandat macar 3 pana la 6 luni sa stai cu copilul ca are foarte mare nevoie de mama. Incepand cu luna in care copilul sta in fundulet, mananca diversificat, atunci poti pleca linistita la serviciu. Mie mi s-a intamplat asta cam pe la 6 luni. Adica a inceput sa stea bine in fundulet si din cauza asta am incercat sa-l pun si pe oala, a inceput sa mamance bine ( laptele il dadeam numai dimineata si seara), cu toate astea eu nu ma duc la serviciu . Am un sef cam uracios si nu cred ca mai pot face fata acum si cu el pe cap, am fost destul de stresata pana sa intru in concediu. Acum sunt cele mai frumoase momente din viata sa stam alturi de copilul nostru sa-l vedem cum rade, cum face primii pasi, cum se joaca, cum ne cheama sa-l iubim, cum alearga dupa pasarele, cum se bucura cand ne vede razand s.a.m.d.

Postat pe 30 Iunie 2008 12:19
Bucalata are mare dreptate. Aceste clipe nu se mai intorc niciadata. Si trec foarte repede. Eu am decis sa profit la maximum.
Stiu ca pt marea majoritate cei 800 lei nu ajung. Hei, pe cine ati auzit sa spuna ca are de ajuns si nu-i mai trebuie indiferent de venituri? Foarte importante sunt prioritatile: daca e mai important copilul si relatia ta cu el, stai acasa si te multumesti cu 800 lei, daca mai importanti sunt banii, te duci la serviciu. Nici eu nu vreau sa fiu rautacioasa, cum spunea elanicol, dar de multe ori ne intindem mai mult decat ne e plapuma. Stiu ca e greu sa te descurci din 800 cand ai rata la banca 700(poate), dar cati se gandesc la copil cand fac rata si mai ales daca chiar merita sa iei credit, Adica stiu ca merita pt locuinta, dar chiar merita pt masina, electrocasnice, sau o locuinta mai mare?
Noua ne-au ajuns banii, chiar daca nici sotul nu are un venit f mare, dar nu avem nici un fel de rate, am alaptat exclusiv pana la 6 luni (adica nu biberoane, tetine, medicamente, lapte praf...) si m-am multumit cu hainele pe care le-am primit de la copilul sorei mele sau cu imprumut de la prietene.
Urmatoarea decizie, voi ramane acasa si dupa ce bb face 2 ani. El e mai important decat masina noua pe care ne-o dorim sau decat casa cu un pic de curte pe care o visez. si bineinteles mult, mult mai important decat concedii in strainatate.
iordachec
Postat pe 30 Iunie 2008 14:49
asa e, primele luni e important de stat cu bebe. primele 4 sau 6, daca alptezi mai ales. Daca as fi avut un servici mai usor, mai putin stresant, din care sa stiu ca vin acasa linistita fara sa mai am de ;lucru pt a doua zi, , sa stiu ca daca intarzii intr-o dimineata sau daca trebuie sa plec mai repede nu-mi face nimeni scandal si-mi tine morala, daca n-as fi fost marginalizata pt ca-mi cer niste drepturi care mi se cuvin (cum i s-a spus unei colege care s-a intors la servici dupa ce-a nascut: "cu tine sau fara tine e tot una") si daca la intoarcerea acasa ar fi fost timp doar pt copil, iar cat is plecata sa stea cu cineva de incredere, as fi reluat si eu serviciul. In primele luni bebe are nevoie de mama, cel putin primele doua sunt extenuante, dar acum as putea sa lipsesc cateva ore pe zi timp in care el mananca si doarme sau il scoate cineva la plimbare fara sa pierd chiar asa mult din dezvoltarea lui. Dar daca cantaresc toate aspectele nu as iesi cu nimic in castig, nici eu , nici bebe, nici financiar (diferenta in plus de la salar as da-o la bona), ca sa trimit copilul la bunici nu as vrea, copilul trebuie sa fie crescut de parinti
a1_23
Postat pe 30 Iunie 2008 15:27
Nici eu nu sunt multumita de acesti 800 ron pe care ii luam. Dar, cum se spunea si mai sus micuta mea are prioritate; si noi avem rate la banci, stam cu chirie dar totusi ne descurcam, este adevarat ca nici nu ne intindem mai mult decat ne permitem. Dar dupa ce implineste micuta 1 an vreau sa-mi caut un alt servici. Fiecare face cum crede ca e mai bine pt familia sa.
danyelle005
Postat pe 1 Iulie 2008 11:12
Ma asteptam la genul acesta de comentarii! Aveti perfecta dreptate, bucalata-boaba-danyelle005! Initial am vrut sa dezvolt subiectul de tura trecuta cand am postat cele doua mici comentarii ale mele! Dupa aceea mi-am zis ca sa astept feedbak-ul vostru! La fel consider si eu ca prezenta mamei in viata copilului e esentiala pentru buna dezvoltare fizica si psihica a copilasului! De asemenea, alaptarea la san e cea mai indicata cale de a alimenta noul-nascut - daca mama-natura iti da sansa asta, de a avea lapte suficient! In ceea ce ma priveste, sunt convinsa ca totul o sa decurga bine si in acest sens - sora mea a alaptat pana la 1 an si ceva! Acum va intrebati cum voi impaca munca cu rolul - atat de important! - de mamica atenta si grijulie! Lucrez in domeniul HR, baza de date o am acasa, ca sa-mi rezolv treburile dimineata am nevoie de maxim 1 ora- 1 ora jumatate, ba chiar si mai putin! Dupa ce voi alapta dimineata pruncusorul, va ramane sotul meu cu bebelusul - a convenit sa inceapa job-ul putin mai tarziu pe la 9:30-10, timp suficient ca eu sa imi rezolv treburile pe la institutiile statului - peste tot am cu cine lucra, nu o sa stau la cozi, plus - cu riscul sa credeti ca poate ma laud - sunt organizata si ordonata, asa ca nu imi pierd timpul pe unde merg ca nu am actele in regula sau alte neconformitati!! La birou in sine, voi merge o zi pe saptamana, dar nu 8 ore, ci atat cat am nevoie sa rezolv urgentele pe care pe alta cale nu le pot rezolva!! Plus ca am norocul de a fi si colega cu cea mai buna prietena, in consecinta, seara imi aduce mapele cu ce am de lucrat, dimineata le dau...acesta e programul! Nu voi face nimic care sa dauneze puiutului, doar ca nu imi permit sa renunt la job! Ma rog la Dumnezeu sa fiu sanatoasa si eu si bebelusul!! Ma mai ajuta surorile mele - am doua - si deja s-au abonat bone cu norma intreaga dupa job-urile lor, plus mama sotului meu - nu i-am cerut eu!- deja stie ca fara servici nu ne vom descurca, asa ca va venii dimineata sa ma ajute cu bebelusul cat eu lucrez!!! Dupa cum vedeti sunt un capricorn organizat si meticulos!! Sper sa nu va supere comentariile mele, nu o fac pe increzuta, poate am doar curajul de a spune ce gandesc si de a impartasi si planul meu de bataie! Nu inseamna ca am ales calea cea mai buna, poate, dar e solutia cea mai buna in ceea ce ne priveste!!!!! Asta daca nu ma trezesc mostenitoarea vreunei matusi de care nu am auzit!!!!!!!!
elanicol
Postat pe 1 Iulie 2008 20:43
Raspuns pentru Iordachec! Nu avem casa noastra inca, avem rata la banca pentru masina - e absolut necesara pentru a castiga timp, de asemenea inca o rata pentru niste probleme medicale!!!!! Nu avem rude bogate, traim din ce muncim, ne descurcam singuri de cand ne stim! Nu are rost sa intram in polemici, iar daca iti doresti o casa nu inseamna ca te intinzi mai mult decat te tine plapuma! ne-am fi dorit sa avem o camera pentru copil , dar poate la anul!!!! Traim ca mai toti romanii obisnuiti, mergem zilnic la munca, asteptam zilele de salariu fiindca in posta se aduna facturile, de cativa ani am renuntat la ideea de concediu, acum cu bebelul, nici vorba de asemenea planuri!! Totusi, imi dau silinta sa am mereu o mina pozitiva si sa fiu optimista in ceea ce priveste viitorul! Ma bucur ca am nepoti, ca am familie, frati si surori, sunt fericita ca vine bebelusul!!! Asta e viata mea!!
elanicol
Postat pe 1 Iulie 2008 20:49
Nici mie nu-mi ajung cei 8 mil pt copil.Eu consider ca acei 8 mil nu sunt numai pt el, trebuie sa mai traiesc si eu pe langa el, pt ca acei bani ii iau pt ca eu am lucrat si venitul meu acum este cel de 6 mil si 2 mil alocatia lui.Norocul nostru este salariul sotul si magazinul pe care il avem ca altfel am fi fost morti.Nici noi nu avem casa noastra, stau cu socrii si este f rau.Eu nu prea ma inteleg cu soacra si tare as vrea sa am casa noastra, dar poate ne juta Dumnezeu si la anul o avem.Avem si noi rate la banci, acum a venit vara, avem f multe nunti si cea mai periculoasa e a surorii mele.
laura_paisan1983
Postat pe 1 Iulie 2008 22:51
Bineinteles, ca nici mie nu-mi ajung cei 800 ron, dar noroc cu sotul meu, cu toate ca vara este o perioada nefavorabila domeniului in care lucreaza. Am avut mare noroc si cu parintii mei, care ne-au dat bani, cu imprumut sau nu, ori de cate ori am avut nevoie. Am fost o fericita si cu hainele Chirei, ca nu am fost nevoita sa-i cumpar foarte multe, decat ca imi era drag, primind foarte multe de la mama si soacra mea, care amandoua sunt plecate si pentru care Chira era , pana acum o luna, singura nepotica, si de la rude si prieteni. Avem casa noastra, e drept, cu doua camere, si bineinteles ca visez la una mai mare. Ca sa ma intorc la munca inainte de 2 ani, la mine nu se merita, mai ales ca diferenta de bani nu ar fi foarte mare, si nu ar merita, asa ca am convenit cu mama ca pana la 2 ani sa stau acasa, iar dupa aceea va veni ea definitiv in tara si Chira va sta la ai mei, care stau la un bloc de noi, asa ca nu ne va fi greu.Cel putin mama castiga mult mai mult decat mine.
chira
Postat pe 2 Iulie 2008 01:33
Ma bucur pentru schimbarea de look a forumului!!! ma bucur de zambareti!!! si felicitari fetelor ca ati prins curaj sa spuneti lucrurilor pe nume!!! Toata lumea se confrunta cu probleme mai mult sau mai putin grave - desi stiti prea bine lipsa unui milion de lei pentru cineva sau lipsa unui leu pentru altcineva poate avea aceeasi valoare pana la urma, depinde din ce unghi privim!! Adica problemele noastre, personale, sunt intotdeauna mai importante, si asa si trebuie sa fie!!!!
Si noi locuim in chirie, adevarat, daca ne apucam de casa, in loc sa dam pe chirie vom da pe rata!!! si nu e putin asta!!!
Nu ma plang, inteleg ca asta e viata si putin imi vine a crede ca e posibil sa am ceva fara sa muncesc!!
Deocamdata, cum spuneam, sunt fericita ca Dumnezeu mi-a dat sansa de a aduce un copil pe lume - mai avem un pic, acum suntem la jumatatea drumului!
elanicol
Postat pe 2 Iulie 2008 15:39
buna fetelor..nu am intrat de mult pe forum si am ramas placut surprinsa sa vad ca s-a schimbat, zic eu in bine...felicitari celor care s-au ocupat de acest lucru..ma bucur ca avem si " zambareti"
acum, revenind la subiectul pe care l-ati postat, nici mie nu-mi ajung cei 800 de lei, mai ales ca salariul sotului se duce la banca...noroc cu socrii mei care ne mai ajuta cu ce pot( stam in aceeasi casa). unui copil i-ar trebui mult mai multi bani decat ne ofera statul, dar din pacate traim in Romania. Ma bucur mult pentru Elanicol pentru ca o sa reuseaca sa faca bani si stand acasa..bravo ! Apreciez femeile care nu stau degeaba..copilul e cel mai important dar daca se poate sa mai faci bani si stand cu el..sau lipsind o ora pe zi nu cred ca e rau ! Va pup pe toate !
sdanutza
Postat pe 2 Iulie 2008 17:08
Sunt de acord cu tinE ELENANICOL, daca ai posibilitatea sa lucrezi acasa e foarte bine. Si eu tot in HR vreau sa lucrez. Pana acum am lucrat in alt domeniu dar nu vreau sa ma intorc la vechiul job. Am terminat facultatea de Sociologie si vreau sa fac un curs de inspector in RU in toamna iar apoi sa-mi caut ceva in domeniu. Stiu ca imi va fi greu la inceput pt ca peste tot se cere experienta in domeniu dar cu multa munca cred ca voi reusi. Daca poti sa-mi dai un sfat in aceasta privinta il accept cu drag.
danyelle005
Postat pe 2 Iulie 2008 19:31
Pentru danyelle005! - felicitari pentru alegerea facuta!! daca ai terminat sociologia, o sa-ti fie de mare ajutor in domeniul HR! eu am terminat stiinte economice, dar m-am specializat dupa aceea in pe resurse si aici am ramas... mai precis de 9 ani! e un domeniu frumos, in schimbare, iti permite libertate de miscare! nu sunt genul sa dau sfaturi, dar imi exprim parerile/conceptiile vis-a-vis de o situatie sau alta!! daca ai intrebari, cu mare placere voi incerca sa-ti raspund! in masura in care ma voi pricepe, evident!
elanicol
Postat pe 3 Iulie 2008 22:51
ELENANICOL- si eu am terminat prima data stiinte economice dar la colegiu si apoi am facut si Sociologia. Dupa 9 ani in domeniu cred ca ai foarte multa experienta. Vreau sa te intreb daca ti-a fost greu la inceput? Banuiesc ca peste tot ti-au cerut sa ai experienta, nu?- eterna problema.
danyelle005
Postat pe 4 Iulie 2008 12:26
Buna dragi mamici !E un subiect tare mediatizat ,dar din pacate nimeni nu asculta parerile noastre(ma refer la cei din conducere) .E bine ca avem un forum unde ne putem descarca si asa mai uitam de ce e rau.E drept ca nimanui nu ii e suficienta aceasta suma ,dar e dureros ca au vrut sa mareasca aceasta indemnizatie si unele parlamentare,care nu erau mame,au afirmat ca e suficienta suma,avand in vedere ca o parte din mamici ar avea un salariu mai mic decat indemnizatia .Eu lucrez in domeniul sanitar si sunt la inceput,dar tot am avut un salariu mai mare.E adevarat ca si eu sunt sustinuta de parinti(locuim cu ei pana la finalizarea casei ) si as putea sa ma intorc la servici mai repede,dar sincer nu pot .Mama ar avea grija de Bia,insa cu siguranta as pierde ce-i mai frumos din copilaria ei .pupici
bia_kidz
Postat pe 4 Iulie 2008 13:59
sau se propusese odata ca indemnizatia sa fie 85% din salarul mamicii, a ramas in aer propunerea asta...ca n-am mai auzit nimic de ea..... ce bine ar fi fost
a1_23
Postat pe 4 Iulie 2008 20:04
85% din salariul mamei este bine pt mamicile care au un venit destul de marte, dar tinand cont ca sal minim pe economie este f mic si f multe mame au acest salariu pe ele le-ar fi dezavantajat.Si eu as fi sost dezavantajata daca eram platita cu 85% di salariu.Eu am intrat in crestere copil din somaj.
laura_paisan1983
Postat pe 4 Iulie 2008 22:06
din ce tin eu minte se propusese sa fie la alegerea mamei daca sa primeasca cei 85% din salar sau cele 6 milioane (tocmai pt a nu defavoriza pe nimeni)
a1_23
Postat pe 4 Iulie 2008 23:17
In propunerea de schimbare a legii, ar fi fost la alegerea mamei daca vroia 85% din salarii, sau cei 600+200 ron cum spune (si acum!) legea!! daca propunerea ar fi trecut ca si lege, ar fi fost in avantajul mamicilor care au deja o cariera, care au muncit sa ajunga unde au ajuns! nu ar fi fost in detrimentul acelor mamici cu salarii mai mici! nu trebuie sa se supere nimeni! dar dupa ce te chinui prin scoli, mergi la job dimineata si dupa amiezele la facultate, sau la tot felul de cursuri si specializari, tocmai pentru a evolua si financiar pentru a-ti mai linisti grijile asupra zilei de maine, mi se pare normal sa ai si asteptari de acest gen! pana la urma asigurarile pe care le platim la stat se aplica asupra salariului pe care il realizam, nu??! atunci de ce nu ar fi normal sa si primim o indemnizatie corespunzatoare, conform acestor retineri??! pana si indemnizatia de somaj se acorda procentual , functie de vechime si realizari brute! idem pensiile! se acorda tot functie de veniturile realizate (si stagiul de cotizare, evident!)! Gresesc??!?!
elanicol
Postat pe 8 Iulie 2008 14:39
Pentru danyelle005!
Mai intai - desi Elena e un nume minunat de frumos, sunt "elanicol" de la Mihaela-Nicoleta! In privinta experientei, in ceea ce ma priveste trebuie sa recunosc ca am fost o norocosa, initial ma angajasem pe un alt post, dar in mai putin de o luna am vazut care e miscarea prin firma si am constatat ca la Resurse umane nu prea e nimic cum ar trebui sa fie (nu ca as fi stiut la momentul respectiv cu ce se mananca resursele umane - si acum continui sa invat la greu pe aceasta linie! - nu stiam nici ce presupune un asemenea departament!) si m-am inscris de capul meu la un curs, simplu, paralel cu facultatea, asa ca alergam de la job la cursul de specializare si de acolo - inca vreo trei ore - la facultate! desi ambele cursuri incepeau la ora 16! dar m-au ajutat colegii si am facut fata cu materia! Intre timp am inceput sa fac ordine cat m-am priceput pe partea de resurse, am preluat din sarcini fara sa cer voie am invatat una-alta, am citit legi de-am inebunit (stiti cum sunt legile facute, le citesti de 10 ori si parca si mai putin intelegi ) ... si asa s-a trezit seful meu (un om de nota 10!! ) ca trebuie sa angajeze pe altcineva pe postul ce il ocupasem initial! Dupa aceea a fost usor! Totusi, nu te poti angaja nicaieri fara sa fii recomandat!!! Acesta e adevarul!!! Nu trebuie negat, e o realitate a Romaniei! Ai nevoie sa te recomande cineva! Asa merge treaba! Revin!
elanicol
Postat pe 8 Iulie 2008 14:51
fetele ideea de a se plati 85%din salariu pentru concediu de crestere a copilui nu s-a aprobat in parlament, desi era perfect fireasca...pt ca pana la urma unele mamici sumt mai avantajate, cele cu sal mici, iar altele dezavantajate, cele cu salarii mari....
nimanui nu i se pare firec acest lucru ca dupa 1, 2, 3 sau chiar 4 ani de cotizare sa te alegi cu aceeasi bani......
mai bine s-ar mai face un alt fond special pt asa ceva, in care fiecare viitoare mamica sa investeasca cat crede de cuviinta, si unde sa poata cotiza si tatal. e clar ca statul roman este ff depasit de situatie....
tudor_claudia
Postat pe 8 Iulie 2008 16:37
Da Claudia, stim ca legea cu 85% nu s-a aprobat! din nefericire! noi discutam doar pe marginea acestui subiect!!!
elanicol
Postat pe 9 Iulie 2008 20:26
pt ELANICOL - imi cer mii de scuze ca ti-am gresit numele dar pur si simplu nu mi-am dat seama
danyelle005
Postat pe 9 Iulie 2008 20:43
E adevarat ca unele mame chiar ar fi indreptatite sa ia o indemnizatie raportata la salariile lor,dar sa nu uitam ca toti copiii ar trebui sa beneficieze de tot ce-i mai bun si ma refer aici la o alimentatie sanatoasa si la o igiena pe masura.Nu cred ca o mama cu 800 lei ar putea sa ofere in primul rand o formula de lapte de cea mai buna calitate ,fructe si legume naturale si proaspete si bineinteles scutece.Nu luam in calcul hainutele care sunt f scumpe si nici faptul ca din acei 800 lei mai trebuie sa traiasca si mama.Cred ca atunci cand s-a ajuns la aceasta suma nimeni nu a luat in calcul si nivelul de trai al majoritatii populatiei.Eu fac parte din fericitele cazuri care imi permit sa stau acasa cu bebe,avand parte de sprijinul financiar atat al sotului cat si al parintilor.Apreciez mamicile care pot face bani si stand acasa,sau care beneficiaza de intelegerea sefului in ceea ce priveste programul de lucru,dar acestea sunt putine din pacate.
bia_kidz
Postat pe 10 Iulie 2008 16:01
bia dc e sa o luam asa..statul da copilului 200 roni si mamei 600.....deci copilul ar trebuii sa supravietuiasca cu 200 roni...nici nu e de mirare ca in caminele de copii nu e mai nimic, nici mancare pt copii, nici haine si stau la mila persoanelor inimoase care mai doneaza o haina, ceva pt copii(daca cumva ajung la copii si nu la asistente acasa......), si am vazut cam in ce conditii sunt crescutii copii respectivi....cand intr-o camera mare erau 25 de copii fiecare patutul lui..unii urlau, altii se leganau...altii dormeau..si uni erau asa de frumosi..ca iti venea sa ii iei acasa cu tine. erau doar 2 asistente....crud...m-am departat de subiect
tudor_claudia
Postat pe 15 Iulie 2008 17:12
mda, 8 lilioane sunt putini, si mie mi-ar place sa pot alege, varianta cu 85% m-ar avantaja, si in cazul asta as mai face rapid si al doilea copil, caci m-as descurca...asa insa, am mari retineri...totusi, nu o sa-mi las singura prapadita, daca ma ajuta Dumnezeu. Desi salariul meu este mai mare, desi am sefi intelegatori, care m-ar fi lasat sa-mi fac programul absolut cum vreau,desi am parinti care locuiesc in blocul alaturat, am optat sa stau acasa cu fetita mea de 11 luni, pe care inca o alaptez, si asta se poate doar stand acasa... Mersul la serviciu aduce, inevitabil, stres, oricat se "simpatici" iti sunt sefii si colegii, care numai bun nu este pt lactatie, plus ca nu vroiam sa ma incarc cu alte energii decat cele care o privesc pe printesa mea, alaturi de care vreau sa stau clipa de clipa...
msh2007
Postat pe 19 Iulie 2008 23:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Petitie pt indemnizatie maternitate 1 De la: XEMONIA 27 Octombrie 2008 13:24
concediu pt crestera copilului 6 De la: garbo006516 15 Decembrie 2010 08:30
concediu post natal 16 De la: office_salinasusesi_ro 18 Aprilie 2010 10:42
anticonceptionale sau sterilet? 9 De la: vasilicasavoiu 6 Aprilie 2009 11:51
Concediu maternal 1 De la: Georgianavalentina0 13 Martie 2016 22:44
Setari Cookie-uri