Bebe face pipi in jet intrerupt

Buna,
Am un baietel de 8 luni si cam de 2 luni am observat ca face pisu in jet intrerupt. V-ati confruntat cu asa ceva ? Va intreb pentru ca sunt f ingrijorata, iar parerile medicilor sunt extrem de contradictorii.
Merci.
shinning
shinning
Postat pe 23 Septembrie 2008 08:54
da, si al meu face la fel. poa sa fie mai multe cauze: fimoza, valva de uretra,... Noua ni s-a spus ca daca e jetul puternic, cu debit mare, adica "tasneste" si are o grosime oarecare (nu sa picure cate un strop sau sa fie un firicel plapand de urina), atunci nu e nici o problema, se poate sa fie intrerupt din cauza pozitiei preputiului la momentul respectiv. Cel mai bine mergi la un urolog sa ii faci o urografie si cistografie si atunci iti spune exact daca e ceva. Sanatate multa! (PS: ni s-a spus sa il urmarim cum face cand sta culcat, nu in picioare)
ruschita
Postat pe 23 Septembrie 2008 16:53
Iti multumesc mult pentru mesaj. Nici nu stii cat de mult m-a ajutat mesajul tau. Astazi am fost cu bebe la control si ne-a programat pentru maine la cistografie si sunt tare amarata. Voi ati facutcistografia ? Ma intereseaza daca este dureroasa sau daca necesita o pregatire speciala. Cineva mi-a spus ca bebe nu trebuie sa manace nimic in ziua cu pricina, dar asistenta astazi mi-a spus ca nu este nevoie de nicio pregatire. Merci.
shinning
shinning
Postat pe 24 Septembrie 2008 16:20
buna, unde ai fost cu bebe si la ce medic?
si eu am aceeasi problema cu bebe, dar nu i-am facut cistografia.. am intrebat si la bucuresti pe conf. dr. Basca de la urologie pediatrica Gr., Alexandrscu care mi-a spus ca i-ar trebuie costografia, apoi am intrebat si la Iasi (dr. Aprodu)si la Cluj (dr. Ioan Coman)si mi-au zis sa-l las in pace pe copil pentru ca jetul intrerupt poate sa fie si normal la varsta lui.
am gasit si pe net un articol destul de avizat in care zicea ca pana la 3 ani e fiziologic jetul intrerupt.
copilul meu are ecografia normala si nu a facut infectii urinare..
si am vazut si copii cu jet intrerupt si infectii urinare la care cistografia a iesit normala..
stiu ca cel mai sigur e sa o faci, dar mie mi-a fost teama si nu stiu daca am procedat corect

Postat pe 24 Septembrie 2008 16:56
despre cistografie stiu ca ustura putin cand face pipi dupa ce ii scoate sonda desi am inteles ca mai nou ar fi niste anestezice cu care-i dau pe bebe ca sa nu-l mai usture. Inainte si dupa cistografie ar trebui sa ia niste antibiotic, mie imi spusese de amoxicilina.

Postat pe 24 Septembrie 2008 17:01
sper sa iasa bine cistografia. sa ne tii la curent

Postat pe 24 Septembrie 2008 17:02
da i-am facut si urografie si cistografie. urografie inseamna ca ii injecteaza in vena o substanta si pe urma ii face radiografie la intervale de o juma de ora, o ora, 3 ore de la injectare. trebuie sa fie complet nemancat si nebaut inainte de asta! Nu doare decat intepatura in vena. La cistografie ii baga o sonda urinara in vezica (astacam doare, depinde de indemanarea cui o pune... ), prin sonda asta baga substanta care umple vezica si ii face radiografii cu vezica plina de substanta si cum iese substanta din vezica (curgand pe langa sonda pt ca vezica s-a umplut si da pe dinafara). De plans o sa planga pt ca nu ii place nici sa il imobilizezi sa ii faca radiografiile, asta este. Eu zic ca mai bin ele faci si afli din timp daca e ok sau nu. Decat sa zici lasa ca poate e normal la varsta lui, si sa te trezesti pe urma ca era ceva mai grav si sa-ti dai pumni in cap ca nu te-ai dus la timp...
ruschita
Postat pe 24 Septembrie 2008 22:07
nu-i da nimeni cu nici un anestezic, vezi-ti de treaba! dar andrei nu a plans decat cand i-a bagat sonda si cand a iesit substanta pe langa sonda (substanta in sine cred ca ustura, dar pe urm cand i-a scos sonda nu parea sa il usture ca urina...) oricum ei uita f repede de durere la varsta asta, plang un pic atunci si trece imediat, ii iei in brate si le distragi atentia cu ce crezi tu ca ii incanta mai tare si gata, a trecut!
ruschita
Postat pe 24 Septembrie 2008 22:10
la cistografie oti sa mananci, sa bei, nu conteaza, nu trebuie o pregatire anume. doar curaj auzi tu nu care cumva sa te apuci sa plangi pe langa el, stai calma si mangaie-l sau vorbeste cu el , sa se simta in siguranta langa tine, sa nu il sperii tu mai tare, da?
ruschita
Postat pe 24 Septembrie 2008 22:14
da, si noua dupa urografie si cistografie ne-a bagat pe branula ramasa de la urografie 2 doze de ceftriaxon, ca sa previna infectiile urinare care puteau fi produse de substanta aia injectata pt radiografiere.
ruschita
Postat pe 24 Septembrie 2008 22:19
eu am ales sa nu-i fac cistografia pentru ca inclusiv si dr.Basca mi-a spus ca au exzista cazui de valva de uretra psterioara descoperite la 80 de ani . (acum sincer daca ar fi dupa dr. Basca toti copii ar trebuie sa-si faca o urografie asa de control ca sa nu cumva sa se scape ceva, deci era de asteptat ca o sa mi-o recomande). plus ca un alt doctor mi-a spus cadupa o rezectie de valva poate aparea o stenoza uretrala, bine foarte rar, dar cu asta mi-a sarit orice chef de investigatii pentru bebe
Am stat si m-am gandit: daca ii fac cistografia si sa zicem ca-i gaseste ceva, o valva de uretra... pe urma va trebui sa i-o rezece...asta inseamna anestezie generala, chinul copilului etc alte riscuri.... si m-oi trezi dupa cativa ani ca-mi face domane fereste o stenoza uretrala de ma dau cu capul de toti peretii de ce m-a mancat undeva de am chinuit copilul cand poate ca ar fi putut trai bine merci toata viata cu valva lui fara sa-i puna probleme...
asa ca am zis ca mai bine il urmaresc. am mers cu el la ecografii destul de des cel putin la 3 luni, i-am mai facut uroculturi, i-am facut si analize uree, creatinina. Am zis, chiar de ar fi o valva, atata timp cat nu-l afecteaza cu nimic de ce sa nu-l las in pace? daca doamne fereste o sa-i apara o hidronefroza atunci intervin.( rinichiul isi recapata rapid functia dupa indepartarea obtacolului daca nu a fost afectat sever) sau il mai urmaresc cum face pipi si dupa 3 ani si daca face si atunci aiurea ii fac cistografia.
Mie mi-e teama cel mai mult sa nu-i fac eu rau din exces de zel...

Postat pe 25 Septembrie 2008 02:14
asa e, stiu cum e cu excesul de zel: mama mea a mers cu sora mea (bebelusa) la dr si au diagnosticat-o cu luxatie de sold, i-au pus o bara intre glezne si a stat asa cu ea luni ijn sir, pana s-a dus mama cu ea la budimex la pesamosca si i-a spus el ca mare gresesala a facut, ca imobilizrea copiilor mici duce la intarziere mintala (si acum la 24 de ani asta are: intarziere!), plus ca dupa ce i-a scos bara a facut rahitism (cica asta se intampla la iesirea din imobilizare). Asta e, trebuie sa ai noroc cu un dr bun ca altfel...
ruschita
Postat pe 25 Septembrie 2008 16:48
Gata, am scapat!
Ieri i-au facut o ecografie si au observat ca nu elimina toata urina din vezica, astazi la cistografie bebe a fost mai cooperant si a golit total vezica
De chinuit, l-au cam chinuit pentru ca dadea din picioruse si isi scotea sonda. L-am tinut eu imobilizat, dar bebe isi incorda muschii abdominali si tusea pana isi scotea sonda. A intervenit o asistenta si s-a rezolvat. Rezultatul nostru este foarte bun.
Concluzia: il lasam pe bebe in pace, sa creasca si sa-si maturizeze sistemul urinar. Ce am vazut in spital m-a ingrozit. Copii cu insuficiente renale, dialize si alte boli ingrozitoare. Unele si datorita faptului ca nu s-a intervenit la timp. Chiar o mamica ma intreba uimita, cum am observat eu ca bebe face pipi in jet intrerupt. Ea nu a dat importanta acestui aspect si acum se dadea cu capul de pereti
shinning
Postat pe 25 Septembrie 2008 19:27
Noi am fost la Grigore Alexandrescu, la dl. dr. Limoncu Ovidiu. Cistografia a facut-o dna dr. Dinu. S-au comportat foarte frumos si bland cu noi.
Teoretic, daca bebe nu face infectii urinare, sumarul de urina este bun si mai mult, ecografia nu evidentiaza nimic, nu sunt motive intemeiate pentru efectarea cistografiei. Nu este nicio placere.
Insa daca sunt semne care sa indice o posibila afectiune, eu sunt de parere ca este bine sa fie efectuate toate investigatiile necesare pana la elucidare.
shinning
Postat pe 25 Septembrie 2008 19:32
Va multumesc pentru impartasirea experientelor voastre.
Mi-au fost de mare folos.
Va pup.
Multa sanatate la bebelusi !!
shinning
Postat pe 25 Septembrie 2008 19:38
shining, cum au observat la ecografie ca nu elimina toata urina? adica intamplator a facut bebe pipi sau doctorul a asteptat inteentionat sa faca pipi ca sa vada daca elimina toata urina din vezica? la mine doctorul a ras cand i-am zis sa ne uitam dupa ce face bebe pipi daca nu cumva ramane un reziduu vezical...

Postat pe 25 Septembrie 2008 20:24
boaba tu de unde esti, din ce oras?
ruschita
Postat pe 25 Septembrie 2008 22:27
shining ma bucur ca sunteti bine, si noi tot la gr alexandrescu facem poteca de un an de zile:)) (andrei are o malformatie urinara din nastere dar se va rezolva curand)
ruschita
Postat pe 25 Septembrie 2008 22:44
Medicul m-a pus sa-i dau sa bea ceiut, dupa care i-a pus gel rece pe burtica si a asteptat sa faca pisu.Asa a observat ca ramane un reziduu in vezica. Am asteptat destul de mult , cam 1o min sa vedem daca elimina si restul.
shinning
Postat pe 26 Septembrie 2008 13:41
Multa sanatate, sa rezolvati repede ce aveti de rezolvat!
shinning
Postat pe 26 Septembrie 2008 13:42
wow, ai nimerit la grigore alexandrescu un medic care pt ecografie a asteptat 10 minute MIRACOL! Noi numai idioti grabiti prindem, nici rabdare sa ii desfac scutecele nu are, si doar mereu le zic atentie ca are o sonda bagata intre scutecele alea! ca sa nu mai zic ca dr noastra (chirurg) a zis ca mai bine facem ecografiile in alta parte pt ca nimic din ce citesc astia la Grigore nu se dovedeste a fi adevarat la pacientii pe care ii opereaza ea (pleaca la drum crezand ca e una si c and deschide burta pacientului gaseste cu totul altceva). Pe mine dr de la ecografie m-a intrebat la care rinichi e pusa sonda (si doar o vedea iesind din piele, nu era evident la care rinichi e?), pe cand la Euroclinic am facut ecografie si a vazut la ecograf si sonda (partea din interiorul corpului), si varful sondei in care calice era montat... Zic ca la Grigore ecografiile sunt gresite, insa urografiile si cistografiile sunt bine facute, sunt dr buni pe partea asta
ruschita
Postat pe 26 Septembrie 2008 15:12
Poate nu au fost chiar 10 min, dar a asteptat ceva vreme.Cred ca in ceea ce spui tu exista un sambure de adevar si din punctul meu de vedere. Poate daca se vedea la eco ce trebuia nu mai facea cistografia degeaba. Acum bebe ia antibiotic preventiv 5 zile 6,5ml/12 ore (sumetrolim) si s-a dus naibi pofta lui de mancare. In plus a si inceput sa aibe scaune moi aproape diareice ( ca aspect, nu ca numar).
Nici nu mai stiu ce sa fac. Este posibil sa faca diaree de la vitamine? su poate de la dinti? cand i-au dat primii 2 dintisori nu a facut nimic din ce face acum. Sunt absolut derutata. Dar nu ma mai duc la nici un doctor pentru ca simt ca o iau razna.
shinning
Postat pe 27 Septembrie 2008 20:55
pentru ca ia antibiotic e bine sa-i dai ceva sa-i protejeze flora intestinal - ECOFLORINA de exemplu.
nu cred ca ecografia a fost gresita. tu de ce crezi asta?
copii mici nu elimina complet tot timpul urina din vezica (bine asta in niste limite - macar odata la 4 ore trebuie sa si-o goleasca complet iarcand ramane reziduu sa nu fie peste 20 ml) deci se poate ca la ecograf sa fi ramas reziduu si la cistografie nu, asta nu inseamna cacineva a gresit. dar daca cistografia a iesit buna, insemana ca totul e normal, acolo nu se urmareste doar daca ramane ceva in vezica ci si altele mai importante: sa nu fie un obtacol sub vezica, sa nu fie un refux, chestii care nu se vad la ecografie.

Postat pe 27 Septembrie 2008 23:22
shinning de ce te-au chinuit cu sumetrolim pe gurita? pteau sa ii faca o doza-2 de cefrtiaxon chiar si intramuscular si scapai mai repede si mai usor. asta e, fiecare dr cu parerile lui, cati dr atatea pareri...
ruschita
Postat pe 27 Septembrie 2008 23:43
ruschita, eu n-am mai vazut/auzit sa se faca injectii musculare la copii asa mici. infara de vaccinuri unde nu ai alta cale.

Postat pe 28 Septembrie 2008 10:02
neata tuturora si pooop bbbbbbbb nu stiu daca ii tarziu sa va raspund. dar am trecut si noi prin asa ceva, dar la 3 luni i-am facut incizie sper ca l-am scris corect. am fost la dr. topor laura de la n. alexandrescu ii usoara de facut si nu-i dureroasa am citi si eu articole dar iera prea tarziu adica nu aveam net si nu ma pricepeam la asa ceva avand o fata si nu am avut prob. dimi. sa facut analizele de rigoare si a 2 zi de dimi .,i-a facut si seara ne-a dat drumu ...... dr. de fam. a zis sa mai asteptam sa nu ne grabim dar o vacina a patito cu fisu si sa chinuit avand baiatu 1an si ceva si-l ustura eu cred cu cat ie mai mic cu atat uita mai repede. acum fiecare stie ce are de facut sa nu va suparati pe mine ca am intrat asa . dar si eu m-am confruntat cu asa ceva si nu ma ajutat sau sfatui nimeni .va doresc succes si poooop bebeiii
balu
Postat pe 28 Septembrie 2008 11:02
am avut aceiasi problema cu copilul meu . la cistografie a fost diagnosticat cu valva posterioara de uretra si a fost operat de profesorul Basca. evolutia a fost buna. acum are 7 ani si nu am mai avut probleme .sper nici sa nu mai am.am fost foarte speriata.
petronela_luncanu
Postat pe 28 Septembrie 2008 11:33
Boaba, spune-mi de cate ori ti s-a intamplat sau ai auzit ca medici " ilustrii" sa faca niste gafe majore. Mie medicul nu mi-a spus ca trebuie sa elimine continutul vezicii in 4ore, ci intr-o singura "sesiune" de urinare. De aici prima concluzie ca ar putea fi ceva patologic ce determina un rest de rezidiu in vezica.
Pe masura ce creste bebe si ne confruntam cu diverse false probleme, am impresia ca incep sa ma specializez.
Antibioticul il luam 5 zile 6,5ml/ 12 ore.Mie mi se pare cam multisor, dar....
De ieri ii dau si ecoflorina, deci iarasi medicul care ia dat antibioticul nu a pomenit nimic de asa ceva.
shinning
Postat pe 28 Septembrie 2008 11:54
Balu, despre ce incizie este vorba ?
shinning
Postat pe 28 Septembrie 2008 11:55
balu, eu n-am inteles prea bine... adica l-a operat?
petronela, era ceva in neregula la ecografie?
la voi era doar jetul in neregula sau si ecografia, infectii ceva?
va rog, fetelor, lamuriti-ma si pe mine ca eu nu i-am facut costografia ca mi-a fost frica (unii doctori m-au speriat ca exista o mie de riscuri, altii ca nu...) si citindu-va pe voi incep sa ma panichez.

shining, stiu ca mai si gresesc medici de renume (de n-as fi patit-o..) sincer si mie mi se pare cam multisor 5 zile, cred ca 3 erau de ajuns, dar na, daca asa a zis medicul tau nu-l pot comntrazice. am zis de faza cu cele 4 ore pt ca am gasit pe net un articol unde zicea asta.
http://www.i-c-c-s.org/StandardizationArticle.pdf
http://209.85.129.104/search?q=cache:ugZm1yLCvMYJ:www.i-c-c-s.org/StandardizationArticle.pdf+normal+intermittent+urinary+stream+children&hl=ro&ct=clnk&cd=15&gl=ro

Postat pe 28 Septembrie 2008 12:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cat timp petrec bebeii vostri cu bunicii????????? 27 De la: Adol 31 Octombrie 2009 08:08
Locul unde bunul gust devine accesoriu 1 De la: cristinne10 11 Ianuarie 2010 16:34
handmade 1 De la: homemade 13 Aprilie 2011 15:51
lapte de vaca sau formula? 9 De la: kidz000914 1 Iunie 2009 15:32
biberonul 28 De la: office_salinasusesi_ro 18 Martie 2010 09:33
Setari Cookie-uri