Port bebe sau carucior

Ce preferati cand plimbati bebe afara port bebe sau carucior ?

Eu plimb ingerasul (facem 4 luni in 2 zile) in port bebe peste tot, la plimbare afara, la cumparaturi, prin casa....

Voi ce preferati ? cum va e comod, ce pareri aveti ? Mie mi-e mai comod, ca in port bebe am mainile libere :)
emerald555
Postat pe 4 Martie 2009 17:30
Noi pana la 5 luni am umblat cu caruciorul , insa dupa aia nu a mai vrut sa stea si am trecut la porbebe.Acum insa este prea mare(are 11 luni) si am incercat din nou caruciorul.L-a acceptat caci acum sta sus si vede totul , dar era bine si in portbebe ca aveam mai mult libertate
adelafistis
Postat pe 4 Martie 2009 18:48
caricuior, CLAR! Doarme si el mai bine , nu ma omoara nici pe kine spatele, nici nu se obisnuieste sa ste anumai in brate, poati sa faci si cate cumparaturi vrei tu (si le pui in lada caruciorului, in timp ce ai si mainile libere (ca doar nu tre sa stai cu mana pe carut in timp ce pui o portocala intr-o punga), si isi face si bb de lucru cu jucarii, sau roade dintr-un biscuite, sau se uita dupa nu stiu ce etc). In plus, caruciorul are copertina, nu bate soaele, nu ploua nu ninge peste bb (ca are si aparatoare pt picioare, impermeabila), poti sa ii pui mai multe jucarii langa el si isi alege cand si ce vrea de acolo. Eu port-bb nu am folosit deloc. Voiau nasii sa ne ia dar nu i-am lasat, pt ca deja ma durea spatele din timpul sarcinii, asta mai lipsea sa il car pe bb in timp ce greutatea lui creste si tot cretse.... In carut poti sa ii dai si sa manace si sa bea... Nu stiu, noua ne-a fost tare bine cu carutul. Pe la un 11-12 luni nu mai voia in carucior, si am trecut la tricicleta din aia cu maneta de unde impingi si ghidezi tu tricicleta, si el sta cu talpile pe o podeluta.
ruschita
Postat pe 4 Martie 2009 19:38
buna.....avem si noi port bebe dar Bia nici nu vrea sa stea in el...cum am pus-o plange,se zbate, asa ca tot cu caruciorul ne plimbam..

a stat in el doar de doua ori cd era mica si atat.acum are 7 luni si cu siguranta nu mai sta....

va pup
horobeanu
Postat pe 4 Martie 2009 21:09
Iar daca mergeti la plimbare la munte, sau prin padure, la iarba verde / aer curat ? cum va descurcati cu carutul ?
emerald555
Postat pe 6 Martie 2009 11:35
buna....noi luam carutul cu noi peste tot: la iarba verde,in parc,la cumparaturi, la terase,la restaurant.....e nelipsit.ne usureaza si noua statul, plus cd doarme o pun in el.

dar daca tu te descurci mai bine cu port bebe-ul si bebe sta in el,nici o problema.fiecare dupa cum se descurca si cum ii place la bebe.....

eu am vazut la cumparaturi multi tatici cu bebeii pusi in port bebe care stateau bine mersi.....deci dupa preferinte.

te pup
horobeanu
Postat pe 6 Martie 2009 11:58
carucior nici nu se pune problema.....chiar daca pana pe la 4 luni si ceva nu a prea vrut el in carucior dar sincer nu am putut sa-l scot in port bebe desi avem 2 el la 3 luni avea 9 kg iar pe mine ma durea spatele ingrozitor ca-l tineam in brate prin casa pe afara nu aveam nici o sansa cu el in port bebe oricum mi-ar fi placut la nebunie sa pot sa-l port in port bebe si acum mi-e drag sa vad mamici cu copii in port bebe dar ei sunt mici pe cand sebi era mare asa ca am optat mereu pentru carucior poate daca vom face o surioara si va fi ma slabuta o sa o plimb in port bebe ca mi-e asa de drag
SEBY1YEAR
Postat pe 6 Martie 2009 12:05
apropo de tricicleta chiar ma gandeam sa-i iau si eu lui sebi cat de curand sper sa nu patesc cu ea cum am patit cu caruciorul..... eu cu sebi in brate si cu tricicleta dupa mine
SEBY1YEAR
Postat pe 6 Martie 2009 12:30
nu, ca la tricicleta mai impinge si el (la carut nu impingea ca voia in brate sa ajunga la manerul de sus sa impinga), dar tricicleta daca are maneta reglabila ca inaltime nu-i bai, poiate sa impinga si de maneta, si de bare, si de unde vrea el Plus ca poate gasiti o trici mica-mica, sa ajunga si cu picioarele la pedale(sigur i-ar placea) Oricum, mai usor se manevreaza si se ghideaza o trici decat un carut (cel putin in cazul nostru asa a fost), deic si daca ar vrea el in brate tot ar fi mai usor cu tirci. Noi cu trici putem sa urcam si scara (fara sa luam trici pe sus)
ruschita
Postat pe 6 Martie 2009 16:27
De la ce varsta ati folosit tricicleta?Avem si noi dar nu stiu daca sa ies cu ea sau nu.Darius are 11 luni(pe 9).Ce parere aveti?
adelafistis
Postat pe 6 Martie 2009 19:42
si andrfei tot la 11 luni a primit tricicleta de la nasii lui. si imediat ce a primit-o am si iesit cu ea in parc (toti 5), adica noi ne-am dus la nasi cu masina sa luam trici (ca ei stau departe de noi), si pana sa ne intoarcem cu ea acasa am iesit toti 5 + triccleta in parc la plimbare. Andrei a fot FOARTE incantat de trici (na, element de noutate), si toata plimbarea a apasat pe butoane sa piuie, a tras de oglinzi, s-a ridicat in picioare pe podeluta si mergeam cu ele asa in picioare . Mai tarziu, a invatat sa se si roteasca stand in picioare, de ajungea cu spatele la sensul de mers (timp in care noi impingeam in continuare trcicleta, nu se dadea jos de pe ea). Acum sta ce sta pe trici si pe urma vrea jos, sa mearga pe langa ea si sa o impinga. Poti sa faci o incercare, iesiti la o plimbare pe langa bloc si vezi cum ii place.
ruschita
Postat pe 7 Martie 2009 11:08
inseamna ca noi tre sa mai asteptam vreo 2 luni dar o sa o cumpar si ne plimbam putin prin casa sa vedem cum este ca si asa afara ploua si e urat si numai bine profit si eu de week-end si-l trimit pe sot la cumparaturi
SEBY1YEAR
Postat pe 7 Martie 2009 12:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vand cadita bebe PRIMA BABY 1 De la: NeaguAna 28 Februarie 2010 11:33
date de nastere ale bebeilor 265 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 14:57
Bb nu prea mai doarme noaptea........ 76 De la: office_salinasusesi_ro 14 Aprilie 2010 23:11
plansul...prefacut si egoismul 21 De la: anaROBERT 22 Februarie 2010 00:05
SALINA ARTIFICIALA TIMISOARA SUSESI 1 De la: office_salinasusesi_ro 14 Februarie 2010 00:28
Setari Cookie-uri