alimente interzise in timpul alaptarii

CAteodata am impresia ca nu pot manca nimic care sa nu-i faca rau bebelusului.Cartoful si vinetele sunt intezise in timp ce alaptezi?
mihaela_dardac
Postat pe 22 Septembrie 2008 19:00
vinetele CLAR interzise. cartoful... daca vezi ca ii face rau nu ii da. in priciupiu poti sa mananci supe facute de tine, de legume, de pasare sau vita, fara bors, eu puneam si cartof dar aveam un bebe pternic care nu se supara pe ce mancam eu ), ai voie compoturi de casa, lapte cica maxim un litru pe zi si niciodata gol , cereale, orez cu lapte, banane, pilaf, gratare. Nu ai voie nici un fel de salata (nici de rosii etc, nici de boeuf, orientala sau mai stiu eu de care), acrituri, muraturi, varza, fasole, mazare, maioneze, astea nu! Cu fructele...parerile sunt impartite: unii printre care si eu) zic ca e bine sa le mananci crude ca au vitamine, dar altii zic ca fermenteaza si daca tu vezi ca ii faci rau lui bebe cu ele mai bine fa-le la cuptor sau compot sau fierte etc. Mananci numai ceva gatit in casa, nu la restaurant etc (ca nu stii cum sunt gatite sau cat de prospete sutn ingredientele). Ai voi branza, iaurt, ceaiuri de plante (nu rusesc, cacao, cafea etc ca il agiti), ai voi peste slab (nu la conserva), perisoare de carne, nimic prajit, nu porc, nu oaie... In principiu ai voie sa mananci urmatoarele alimente pe care i le vei introduce copilului (morcov, orez, carne, oua, banana, cereale... )
ruschita
Postat pe 22 Septembrie 2008 22:51
pediatrul vostru nu are nici o recomandare de facut?
ruschita
Postat pe 22 Septembrie 2008 22:52
buna mihaela daca vrei iti pot trimite eu o lista cu cea ai voie sa mananci si ce nu cat timp apaltezi...daca vrei contacteaza-ma si ti-o trimit
deliarebecca
Postat pe 23 Septembrie 2008 10:12
ooo, m-am speriat deja.Chiar azi am facut o tocanita cu vinete, nici asa putin fierte nu sunt bune de mancat?
Pediatrul nostru nu prea ne da sfaturi, de fapt aproape deloc. cAnd a venit acasa sa ne viziteze nici nu l-a consultat pa bebe s-0a uitat putin la el si gata, de alte sfaturi nici nu a venit vorba!
mihaela_dardac
Postat pe 23 Septembrie 2008 18:45
Alimentatia in timpul alaptarii e exact la fel cu diversificarea la bebelusi. Incercati un aliment nou in cantitate mica prima data si vedeti cum reactioneaza bebe. Daca nu vedeti nici o schimbare mariti cantitatea si daca iar e in regula atunci puteti manca linistita.

Eu am un bebe de 3 luni, il alaptez integral si mananc orice (legume, fructe, zarzavaturi), inafara de varza si altele din familia ei (conopida, broccoli), fasole boabe si evit usturoiul. Dar am mancat si usturoi si nu a avut nimic bebe. Ceapa consum zilnic aproape, fie in mancare gatita termic fie in salate. Fiecare aliment trebuie testat. Nu se poate ca o mama care alapteaza sa consume doar fructe si legume preparate termic pentru ca astfel sunt distruse vitaminele necesare atat ei cat si bebe-ului. In general evitati alimentele care va deranjeaza pe dvs la stomac dar ce va place si mai ales ce a fost foarte bine tolerat in sarcina trebuie sa existe si pe perioada alaptarii.

Sfatul meu: incercati fiecare aliment si atentie la reactia bebelusului.
cami_petrean
Postat pe 24 Septembrie 2008 15:41
Salutare,


Fetelor e alapez inca fetita mea are aproape 11 luni, am tinut un regim mai strict in primele 4 luni dar acum mananc orice..... si vinete, conopida, varza, fasole.....etc. si fetita nu are nici un fel de probleme.
Eu sunt de parere ca starea psihica a mamei influenteaja bebelusul, daca tu te gandesti:
vai nu mananc aia si aia...!!! ca ii va face rau copilului asa si e !!!!!
dar daca tu ca mama ai o gandire pozitiva si mai faci din cand in cand si un pic de gimnastica (ridica moralul!!!!) totul e OK!
Eu pe asta m-am bazat si totul e in regula!!!
Pup
liliana_sfc
Postat pe 25 Noiembrie 2008 11:33
fetita are 2 luni si de abtinut m am abtinut primele 2 sapt de la iesirea din spital, in rest am renuntat nici la ceapa , fasole boabe, varza, de fructe am intrebat cit eram la spital daca am interdictie la ceva si mi s a spus ca pot sa maninc orice dar nu cu kg, si daca se poate ara coaja fiindca contine celuloza si baloneaza, cit despre ceapa , varza usturoi si spanac nu mi s a spus ca nu face bine copilului dar schimba gustul laptelui si s ar putea sa nu i convina si sa se intarce... ceea ce nu s a intimplat....
vivi23ro
Postat pe 6 Decembrie 2008 09:30
alimentele daca sunt introduse treptat se obisnuieste piciul cu de toate ,eu am mancat orice si mai sunt si disperata sa nu ma ingras,fac sport regulat,si nu mananc seara si ma pot lauda cu o fetita ca o gogosica,deci nu mult ci calitate ca sa aiba de unde sa ia vitamine si multe alte,multe,multe lichide si putin stres ajuta foarte mult lactatia...pupici la pici
oanaoaky
Postat pe 9 Decembrie 2008 19:20
Noi avem o bubulina de 5 luni. In primele luni am fost mai precauta - nu mincam alimente care "balonau" sau cauzau chestiute urite. Bebe oricum trebuie sa se obisnuiasca cu tot ce se maninca. Iar colicii oricum ii va avea - nu ai cum sa-i ocolesti - apartine de "faza de curatare" a bb-ului. Acum minc de toate - luna asta am mincat ptr prima data sarmale - iuai ca as fi vrut sa ma ghiftui dar nu am putut. Se poate minca treptat, o data cu trecerea timpului, orice. Poopice la bobocei!
anditzy
Postat pe 29 Decembrie 2008 18:37
Salut!
De regula in primele 2 luni mama trebuie sa aiba grija la alimentatie deoarece se transmite aproape tot la bebelus.Dar nu este o regula ca toti bebelusii sa aiba colici sau sa-i doara burtica.Trebuie sa observi tu la ce este el mai sensibil.Noua pediatra ne-a spus in felul urmator daca mananci o jumatate de mar cu o ora inainte de a alapta si vezi ca-l doare burtica nu mai mananci mere o periada ca este sensibil la ele.Daca nu-l doare a doua zi poti sa mananci si 1kg de mere ca inseamna ca le tolereaza si uite asa cu aproape toate alimentele am procedat la fel mai putin cele care produc alergii:capsuni,fragi si cele care baloneaza:fasole,mazare.El are 7 luni si-l apaltez in continuare sper cat mai mult.La varza nu a avut nici o reactie cred ca-i place ca am mancat prima data pe la 4 luni si nu a avut nimic.Noi am scapat de colici pe la 6 saptamani cand a avut probleme cu constipatia si i-am dat debridat si asa am impuscat 2 iepuri dintr-un foc. Oricum va doresc burtici fara colici si cat mai multe cadouri si un an cat mai plin de bucurii,impliniri si realizari pe toate planurile.Pupici si LA MULTI ANI!
SEBY1YEAR
Postat pe 30 Decembrie 2008 12:28
am probleme cu juniorul dar cred ca de la alimentatia necorespunzatoare a mea imi plac tare mult dulciurile si e tare agitat paul are sase sapt imi trimiti lista cu alimente
receanioana
Postat pe 3 Ianuarie 2009 12:20
da-mi adresa ta de mail si ti-o trimit cu cea mai mare plaere.
poop la mamici si bebici
deliarebecca
Postat pe 4 Ianuarie 2009 15:28
buna, deliarebecca!!! trimite-mi si mie lista , te rog!!!!Multumesc mult!!!
pe curand
cathy28
Postat pe 5 Ianuarie 2009 20:33
Am incercat sa nu mananc nimic ce fermenteaza.Are bebe 7 saptamani, eu m-am anemiat, mananc doar carne, cartofi si paste si....tot are colici.Pot primi lista de alimente/Multumesc.
madalinarosca
Postat pe 12 Ianuarie 2009 18:05
sall fetelor....eu va trimit listele cu cea mai mare placere dak lasati si voi adrese de mail sau un id de mess...sa va pot trimite astea....poooop la mamici si bebici
deliarebecca
Postat pe 17 Ianuarie 2009 20:58
eu mananc si cateva din alimentele despre care se spune ca sunt interzise: icre, maioneza, fructele crude, si bebelusul meu pare sa nu aiba nimic.
mihaela_dardac
Postat pe 19 Ianuarie 2009 11:34
Buna, deliarebecca!!!
Adresa mea de email este pantio19@yahoo.com
Astept listuta!!! Multumesc mult!!!
cathy28
Postat pe 20 Ianuarie 2009 14:40
Eu am nascut 3 copii prin cezariana,cea mica are doua luni,cat am stat in spital o saptamana am baut ceaiuri iar dupa doua zile am mancat piure de cartofi si iaurturi.Apoi acasa am mancat de toate in cantitati mici,am mancat sarmale din saptamana a doua,iar pana acum nu am avut nici un fel de probleme cu colici,dar depinde de fiecare copil,sunt diferiti si reactioneaza diferit la orice lucru.
mihaela_olteanu2006
Postat pe 21 Ianuarie 2009 23:34
Inca din maternitate eu am mancat,pui la cuptor, orez, rosii, iaurt, salata verde, paste, piersici, mere si prune (asta mi-au dat de acolo) si pe urma acasa am mancat de toate, la indicatiile pediatrului si ale asistenetei. Singurele interdictii sunt la bauturi super alcoolice (gen votca, lichioruri, etc) mancaruri picante sau foarte sarate si limitari la bauturi alcoolice normale (vin, bere) nu mai mult de un pahar pe zi, cafea - la fel nu mai mult de o cafea pe zi (aici am suferit putin, pt ca imi place cafeaua si beam de obicei cam 3 pe zi), ceapa, usturoi si piper.
Pt mine a fost foarte usor sa respect regimul acesta, pt ca in afara de cafea, celelalte le urmam oricum si inainte.
Oricum mi-au spus ca este foarte important ca mama sa manaince de toate, din toate grupele alimentare, alternand si incecand sa nu lipseasca nici unul din alimentele de baza asigurand astfel o alimentatie completa sugarului.
Colicii nu au legatura cu ceea ce mananca mama, acestia provin de la faputul ca bebeul inghite aer in timp ce mananca si nu reuseste inca sa il elimine. De obicei nu dureaza mai mult de 2 luni



corina_dragoi
Postat pe 12 Februarie 2009 10:10
Ruschita, draga mea, dar tu ce ai mancat cand ai alaptat? Inteleg ca nu ai voie cafea, fasole, alcool si alte chastii de genul asta....... dar, scuza-ma, daca nu mananci fructe proaspete in care sunt cele mai multe dintre vitamine si legumele la fel, pai copilul tau de unde mai ia vitamine?!?!?!?!? Parerea mea este ca trebuie sa mananci de toate, cu mici exceptii, si sa vezi ce ii prieste copilului tau. NU TOTI SUNTEM LA FEL! Eu mai am putin si fac un an de cand o alaptez pe fetita mea si in afara de primele 2 luni jumate' chiar 3, nu am avut probleme cu colici sau alte chestii de genul asta. Asa ca daca nu cumva suntem doctori, nutritionisti, ceva zei sau mai stiu eu ce atotstiutori de genul asta, eu zic sa nu fim chair asa drastici. Eu stau si ma intreb femeile de pe timpuri tot asa gandeau sau femeile de la tara care mananca ce au prin "batatura" sau femeile de tigani care se plimba cu cortul? Haideti sa fim seriosi!!!!!!!!!
Panda
Postat pe 19 Februarie 2009 22:14
pai daca citeai cu atentie, referitor la fructe, am zis ca parerile sunt impartite, si ca eu ma incadrez in categoria celor care sunt de parere ca trebuie mancate crude pt vitaminele si mineralele lor. Si am mai zis ca pe copilul meu nu il deranja ce mancam eu (cereale cu lapte, supe, branza, fructe, cartofi fierti etc, usturoi, si daca chiar trebuie spus, am alaptat pana la un an si 2 luni (sau un an si 3 luni aproape), deci iyi dai seama ca treptat am inceput sa mananc chiar orice, vazand ca nu ii face rau lui bb... Acum el are un an si 5 luni.
ruschita
Postat pe 19 Februarie 2009 22:59
Buna dragutza!
Imi trimiti si mie, te rog, listele astea de alimente?

marilenau2002@yahoo.com

Merci mult, te pupic!
marilenau2002
Postat pe 11 Martie 2009 13:07
buna...ti-o trimiteam cu cea mai mare placere dar din pacate nu o mai am am pierdut tot ce aveam in calc pt bb printre care si listele acelea cand am reinstalat widousul...poate una din celelalte fete iti trimite si tie lista si dak vor si mie ca nu imi mai amintesc exact tot ce era pe listute... pooop la mamici si bebici
deliarebecca
Postat pe 11 Martie 2009 17:01
Te gandesti la vacanta?
www.taberelemele.ro
haihui
Postat pe 12 Aprilie 2009 16:03
BUNA.VREAU SI EU O LISTA SIGURA CU CE E VOIE SA MANANCI SI CE NU DUNA NASTERE PE TIMPUL ALAPTARII,VA ROG.ADR.MEA adyla_55
Ionelaa_delly
Postat pe 11 Iunie 2009 23:38
buna eu am tinut regim 3 luni iar apoi am inceput sa introduc in alimentatie din toate cate-o leaca.acum si baiatul meu mananca detoate.stomacul copilului trebuie invatat si el cu mancare de toate felurile.copilul meu are 15 luni si inca il alaptez
; bineanteles ca papa si mancare, ce mananc eu mananca si el
delia_tdr
Postat pe 21 Iunie 2009 13:14
sa nu te superi pe mine,dar tu crezi ca stomacelul unui copil de 15 luni e pregatit sa digere orice?mai ales mancaruri de oameni mari?bravo pt ca inca il alaptezi pt asta ai un plus dar pt faza ca ''ce mananc eu mananca si el'''ai un MAAAARE MINUS''.O ZI BUNA IN CONTINUARE
silviatatu
Postat pe 21 Iunie 2009 13:23
adica daca tu mananci un gratar de porc ii dai si lui doar de dragul de a manca ce mananci si tu ???????
sau poate esti vegetariana si atunci ai un meniu foarte sanatos si bine pus la punct asa ca lamureste-ne si pe noi.
SEBY1YEAR
Postat pe 23 Iunie 2009 14:06
nu m-ar mira sa-i dai si ciorba de fasole!saracutul de el!
silviatatu
Postat pe 23 Iunie 2009 14:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
pisici si bebelusi 6 De la: alinakatt 11 Ianuarie 2010 13:12
Vand Infacol produs in U.K.! 1 De la: danyl2u 19 Octombrie 2009 13:01
Jurnal bebe 4 De la: office_salinasusesi_ro 12 Aprilie 2010 22:26
Erupia dentar 50 De la: diana_maria 18 Martie 2010 11:50
Curiozitatea 2 De la: garbo_479988 23 Decembrie 2017 07:56
Setari Cookie-uri