Bebe face pipi in jet intrerupt

Boaba, stii cum este :better safe than sorry.
Numai ca cistografia nu este deloc o placere. Nici eu nu sunt de acord cu investigatiile invazive asa la cea mai mica banuiala. Daca copilasul tau se califica pentru o cistografie este mai bine sa o faci la timp. Este o decizie destul de personala si fiecare isi asuma un risc. Din fericire rezultatul nostru este bun, dar asa cum spuneam: antibiotic : lipsa poftei de mancare : diaree: ecoflorina. Lucruri pe care nu le-as fi bifat daca nu faceam analiza. Dar, as fi ramas cu un mare DAR si o mare neliniste
shinning
Postat pe 28 Septembrie 2008 15:25
Ma bag si eu in discutie pentru ca m-am lovit si eu de problema asta. La noi a fost pe la 7 luni (acum Alex are aproape 2 ani) si eu am citit undeva k bb poate sa aiba fimoza. Cred ca balu vrea sa zica circumcizie sau decalotare. Cele doua operatiuni nu inseamna acelasi lucru (presupun k majoritatea dintre voi stiu treaba asta). Eu l-am decalotat (la doctor) si dupa 3-4 zile de chin cu usturimi groaznice la pipi (plangeam odata cu el, desi doctorita mi-a dat o crema cu o anestezina in ea ca sa il ajute) am trecut peste iar acum face pipi foarte bine si fara probleme.
Shining, vezi k antibioticele pot provoca ceea ce doctorii numesc dismicrobism (distrugerea florei microbiene intestinale care exista in mod normal si care ajuta la digestie). Am patit-o eu cu alex cand a facut o enterocolita. Am fost internati in spital la V. Babes si ne-au dat Negram pe cale orala. Bineinteles ca nu ne-au dat si ceva sa protejeze stomacul si nici nu ne-au zis sa ne cumparam noi. Asa ca dupa 2 zile de tratament cu evolutie buna Alex a inceput iar cu varsaturi si diaree mai urate decat prima data. am stat cu el la perfuzii 3 zile si inca trei ca sa-si revina. In fine, ideea e ca de fiecare data cand ii dai antibiotic pe cale orala e bine sa-i dai si un pansament gastric (biotics sau altceva ce iti recomanda medicul). Dar din pacate putini doctori recomanda din proprie initiativa asa ca trebuie sa le atragi tu atenia sa-ti spune ca sa iei.
Ecoflorina e foarte buna, cu ea l-am pus pe picioare si pe langa ea cu Sanzyme si cu Hidrasec. Dar stiu de la doctor ca si Ecoflorina, in prima faza produce scaune mai moi (chiar diareice) apoi incepe sa faca bine.
Multa sanatate si sa va fie bine.
garbo037619
Postat pe 28 Septembrie 2008 15:32
da un fel de operatie au fost 2 fire si la una sapt. am fost sa scoata firele. altfel nu avea cum sau pe viu,adica sa-io faca doctora . mai iera un baiat atunci de vreo 9 ani cred dupa inaltime si de nu tipa de mama focului pe viu asa ca am preferat incizia. peurma acasa dupa baita eu desfaceam si ii dadeam cu rivanol cu pansament steril si unguient neoperol acum avem 5 jumate si totu ii bine sper sa va fi fost de folos .nu va speriati daca dati peste un doctor bun totu ii ok. noi suntem din bucuresti si doamna topor laura ii de milioane si nu-i materialista .dar am fost draguti ca ne-a placut cum vb. pupicii la bbbbbbbb
balu
Postat pe 28 Septembrie 2008 15:44
boaba lui andrei i-a facut intramuscular la 2 luni 2 injectii: una in fundulet (avea febra mare si i-au facut algocalmin ceva), si una in manuta (sa nu mai vomite). iar dupa cistografie i-au facut intramusculat ceftriaxon la varstele de 6 si 9 luni. (pt ca nu mai mergea branula si nu avea rost sa iol chinuie sa ii puna alta pt ca lui f greu ii prind venele)
ruschita
Postat pe 28 Septembrie 2008 16:46
balu si noi tot la laura topor suntem . SUPER DOCTORITA!!!!!!! nota 12 cu coonita
ruschita
Postat pe 28 Septembrie 2008 16:49
da ai dreptate si am fost la control anu asta dupa sarbatori,ca ne-a sunat ca nu am mai fost pe la dansa si ne-a certat si azis ca-i bine ce-am facut si-ti dai seama ca a trecut ceva vreme. imi pare rau prin ce atrecut altau pui acum am citit mai bine ca nu am avut timp avem lecti treaba de zi cu zi. iesti din bucuresti? pupicii la bbbbbbb o seara frumoasa. dar mai trebui sa faci ce-ai facut pana acum? nu-l doare ca se chinuie asa decat ce-am facut noi?
balu
Postat pe 28 Septembrie 2008 17:57
suntem din buc da, asta e marel noroc, ca daca eram din provincie, vai si amar (nici incredere in dr din alt oras nu am si nici sa bat drumul pana la buc nu era usor, mai ales ca am avut crted ca 10 internari intr-un an... Andrei s-a nascut cu o malformatie care impiedica eliminarea urinei din rinichi, de asta ii trebuia sonda, dar acum o scoatem, reparam malformatia (ca sa zic asa), si gata (speram noi dupa operatia pe care o va face acum sa nu ii mai trebuiasca altceva). Usor nu e , iti dai seama, abia asteptam sa scpam macar de sonda daca nu de toata boala...
ruschita
Postat pe 28 Septembrie 2008 22:35
echografia era ok dar aceste valve(ca de fapt erau 2)intretineau infectia urinara. inainte de a ajunge la bucuresti i-am facut tratament cu antibiotice o luna si proteusul exista in continuare cu un titru ridicat. peste toate astea avea si fimoza si a fost operat si pentru asta.
petronela_luncanu
Postat pe 29 Septembrie 2008 09:15
Neata. imi pare rau sa aud de ce vi se intampla alti se chinuie pecand alti....... sa va ajute dumnezeu sa treceti peste aceasta incercare grea. o saptamana cat mai usoara va doresc . am dus baiatu la gradi si ma apuc de teme cu fata si peurma la treburile de zi cu zi. pupicii la prichindel
balu
Postat pe 29 Septembrie 2008 09:19
boaba, la noi se vedea de la ecografie problema (doar ca nu se vedea exact ce si unde: au zis ca megaureter, ca uretereocel , ca si una si alta etc), de fapt stiam de la ecografia din sarcina ca e ceva...
ruschita
Postat pe 29 Septembrie 2008 12:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce ie bine s mnance bebey la 4 luni 8 De la: moniq_ 21 Iunie 2010 15:41
somn agitat 37 De la: crys_1976 29 Aprilie 2018 20:24
la ce varsta isi dubleaza bebe greutatea 82 De la: viobregar 18 Martie 2010 20:34
retete pentru diversificarea alimentatiei 5 De la: mamiko 16 Octombrie 2013 10:08
date de nastere ale bebeilor 265 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 14:57
Setari Cookie-uri